-
- 10:00 Nyimpa kor ndzidzi, BG
-
Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd
NYIMPA KOR NDZIDZI - ČOVEK NE MOŽE OPSTATI SAM - izložba (23.5.2017.-28.2.2018.) povodom obeležavanja četrdeset godina rada Muzeja afričke umetnosti
- 10:00 Janez Janša, Janez Janša, Janez Janša, LJ
-
+MSUM - Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana
JANEZ JANŠA, JANEZ JANŠA, JANEZ JANŠA: JANEZ JANŠA® - razstava (18.10.2017.-18.2.2018.)
gostujoči kustos: Domenico Quaranta
http://www.mg-lj.si/si/razstave/2115/janez-jansa-janez-jansa-janez-jansa
- 10:00 Arsenije Teodorović i srpska crkva u Budimu, NS
-
Galerija Matice srpske, Novi Sad
170 godina Galerije Matice srpske
ARSENIJE TEODOROVIĆ I SRPSKA CRKVA U BUDIMU - izložba (18.10.2017.-1.7.2018.)
- 11:00 Paja Jovanović, BG
-
Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd
PAJA JOVANOVIĆ: OD ČIKA PAJE - izložba (1.11.2017.-1.4.2018.)
Radno vreme: četvrtkom i petkom od 15.00 do 20.00 časova i subotom i nedeljom od 11.00 do 16.00 časova
- 11:00 Anastas Jovanović (1917-1899), BG
-
Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd
ANASTAS JOVANOVIĆ (1917-1899) - PIONIR PRIMENJENE UMETNOSTI I DIZAJNA - izložba (6.11.2017.-31.1.2018.)
autor kataloga i izložbe: mr Jelena Perać, muzejska savetnica
- 10:00 Anastas Jovanović - Umetnost i novi mediji, BG
-
Konak kneginje Ljubice, Kneza Sime Markovića 8, Beograd
ANASTAS JOVANOVIĆ - UMETNOST I NOVI MEDIJI - izložba (13.11.2017.-28.1.2018.), povodom 200 godina od rodjenja (1817-1899)
Autorka izložbe: msr Danijela Vanušić, viša kustoskinja Muzeja grada Beograda
- 10:00 Surlaši, divovi iz naše geološke prošlosti, BG
-
Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalemegdan 5, Beograd
SURLAŠI, DIVOVI IZ NAŠE GEOLOŠKE PROŠLOSTI - izložba (24.11.2017.-30.4.2018.)
autori izložbe: Sanja Alaburić, viši kustos paleontolog, dr Zoran Marković, muzejski savetnik, Miloš Milivojević, viši geološki preparator
izrada ilustracija: Dejan Vukadinović
izrada modela mamuta Vika: akademska vajarka Julijana Protić
- 11:00 Yane Čalovski i Hristina Ivanoska, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
YANE ČALOVSKI i HRISTINA IVANOSKA: DIJALOG (OBLIK ODGOVORA) - izložba (25.11.2017.-4.2.2018.)
kustosica: Branka Benčić, Apoteka - Prostor za suvremenu umjetnost
organizacija: Tihomir Milovac, Muzej suvremene umjetnosti i Vanja Žanko, Nomad
produkcija: Muzej suvremene umjetnosti i Nomad
- 12:00 Znaci i šaputanja, ZG
-
Galerija Nova, Nikole Tesle 7, Zagreb
ZNACI I ŠAPUTANJA - izložba predstavlja primjere umjetničkih praksi koje promišljaju pojam granice i reflektiraju ekonomske i ideološke uzroke migracija i dominantne politike reprezentacije 'migrantske i izbjegličke krize’ (29.11.2017.-10.2.2018.)
- 10:00 Boris Jesih, LJ
-
Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
BORIS JESIH (1943): POVEZAVE / CONNECTIONS - pregledna razstava (grafike, slike, risbe) (30.11.2017.-11.3.2018.)
kustosinja: mag. Breda Škrjanec
- 10:00 Nina Slejko Blom, Conny Blom, LJ
-
+MSUM | Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana
NINA SLEJKO BLOM (1982), CONNY BLOM 91974): ZELENE RISBE - razstava (30.11.2017.-28.1.2018.) in pogovor z umetnikoma
kustos: Igor Španjol
- 11:00 Tugo Šušnik, LJ
-
Mestna galerijai Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana
TUGO ŠUŠNIK: QUASIMODO (1971-2017) - razstava (30.11.2017.-21.1.2018.)
kustosinja razstave: Mateja Podlesnik
- 12:00 Smrt Karađorđa Petrovića, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
SMRT KARAĐORĐA PETROVIĆA - izložba (30.11.2017.-31.8.2018.), povodom dvestote godišnjice od ubistva vožda Karađorđa
autori izložbe: Vladimir Merenik, Boško Ljubojević, Nebojša Damnjanović, Borislav Korica
dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović
Svake subote u 13 časova stručno vođenje kroz postavku za individualne posetioce
- 12:00 15 bisera Španije, BG
-
Institut Servantes Beograd, Čika Ljubina 19, Beograd
ŠPANSKI GRADOVI NA LISTI SVETSKE KULTURNE BAŠTINE. 15 BISERA ŠPANIJE - izložba fotografija (4.12.2017.-6.2.2018.)
ALKALA DE ENARES
AVILA
BAESA
KASERES
KORDOBA
KUENKA
IBICA / EIVISA
MERIDA
SALAMANKA
SAN KRISTOBAL DE LA LAGUNA
SANTJAGO DE KOMPOSTELA
SEGOVIJA
TARAGONA
TOLEDO
UBEDA
- 09:00 Dakle, Vi ste taj Uroš Predić, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Suboticeva 1, Zrenjanin
DAKLE, VI STE TAJ UROŠ PREDIĆ? - izložba (7.12.2017.-28.2.2018.)
autorka izložbe: viša kustoskinja-istoričarka umetnosti Olivera Skoko
- 12:00 Marta Jovanović, BG
-
Laufer || Eugster, Viline Vode bb, Beograd
MARTA JOVANOVIĆ: MOTHERHOOD - izložba (8.12.2017.-26.1.2018.)
- 11:00 Arno Rafael Minkkinen, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
ARNO RAFAEL MINKKINEN (1945, Helsinki): TAIVAANRANTA / OBALA NEBA / FIRMAMENT - izložba (9.12.2017.-22.1.2018.)
- 11:00 Ksenija Turčić, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
Zbirka Richter, Vrhovec 38, Zagrev
Sintart09
KSENIJA TURČIĆ: PROCJEPI - site-specific instalacija (13.12.2017.-25.2.2018.)
kustosica izložbe: Vesna Meštrić
- 10:00 Marij Pregelj, LJ
-
MG+ | Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana / +MSUM | Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana
MARIJ PREGELJ (1913-1967): RETROSPEKTIVA - razstava (14.12.2017.-20.5.2018.)
kustosinja razstave: Martina Vovk
- 11:00 Marija Mojca Pungercar, LJ
-
MGLC/Ustvarjalni center Svicarija/atelje Dnevna soba, Grad Tivoli, Pod turnom 4, Ljubljana
MARIJA MOJCA PUNGERCAR: PREDVIDENO JE PREHODNO OBDOBJE - samostojna razstava (14.12.2017.-16.2.2018.)
- 11:00 Crne krabulje, RI
-
Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Dolac 1/II, Rijeka
CRNE KRABULJE - izložba (14.12.2017.-22.2.2018.) koja se bavi migracijama
umjetnici:
CARLOS AIRES
CRISTIANO BERTI / CAN SUNGU
MARIANNA CHRISTOFIDES
ALEKSANDAR GARBIN
ROOS VAN HAAFTEN
LAURENT VAN LANCKER
MIROSLAV MIKULJAN
RAFAEL PUETTER (RAFUCKO)
DAVOR SANVINCENTI
ANA SLADETIĆ
ELEJAN VAN DER VELDE - 11:00 Zdenko Bašić, ZG
-
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb
ZDENKO BAŠIĆ (1980, Zagreb): VJETROVE SJENE - izložba (14.12.2017.-28.1.2018.)
autorice i kustosice izložbe: Daniejla Marković, Koraljka Jurčec Kos
http://www.youtube.com/watch?v=cibyeRhCUSY
http://www.youtube.com/watch?v=E54UYNHmmFU
https://www.youtube.com/watch?v=2yT0dc_HgMY
https://www.youtube.com/watch?v=uc2MWspEIiw
https://www.youtube.com/watch?v=zYARphM4tTI
- 12:00 Svedočanstvo - Istina ili politika, BG
-
Galerija-legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, Rodoljuba Čolakovića 2, Beograd
SVEDOČANSTVO - ISTINA ILI POLITIKA - izložba (14.12.2017.-29.1.2018.), deo projekta SVEDOČANSTVO - ISTINA ILI POLITIKA: Koncept svedočanstva u komemoraciji jugoslo venskih ratova.
kustosi: Noa Treister (CZKD/Učitelj neznalica) i Zoran Erić (MSUB)
umetnici: Ana Bunjak, Sanja Anđelković, Bojan Krivokapić i Andrea Palašti, Daniel Đamo, Rjo Ikeširo (Ryo Ikeshiro) i Aron Roman-Kis (Aron Rossman-Kiss), Filip Jovanovski, Kristina Marić, Jelena Marković, Jula Marculi (Iula Marzulli) i Mariana Fumai (Marianna Fumai), Vladimir Miladinović, Dorone Paris, Nikola Radić Lucati, Mersid Ramičević, Lala Raščić, Jacek Smolicki i Tim Šo (Tim Shaw), Katarina Šević
organizacija: Centar za kulturnu dekontaminaciju, Muzej savremene umetnosti Beograda i Institut za filozofiju i društvenu teoriju
- 08:00 Pop art i odjeci: This is today, SU
-
Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica
POP ART I ODJECI: THIS IS TODAY - izložba (15.12.2017-14.3.2018.)
umetnici: Danijel Babić, Tadija Janičić, Emil Kadirić, Aleksandar Leka Mladenović, Janoš Tarko (Tarkó János), Tibor Lazar (Lázár Tibor)
kustos izložbe: Miroslav Jovančić, kustos SGSU
autor vizuelnog identiteta izložbe i dizajna kataloga: Boris Cupać, Refresh
tekst u katalogu: Miroslav Jovančić
- 10:00 Mileta Prodanović, ČA
-
Umetnička galerija Nadežda Petrović, Cara Dušana 6, Čačak
MILETA PRODANOVIĆ: GENUS - porodične priče - samostalna izložba (16.12.2017.-26.1.2018.)
- 10:00 Zimska prodajna izložba, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
Mali likovni salon, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
ZIMSKA PRODAJNA IZLOŽBA (18.12.2017.-20.1.2018.)
- 11:00 Mala grafika 2017, BG
-
Grafički kolektiv, Obilićev venac 27, Beograd
MALA GRAFIKA 2017: KUĆA GRAFIKE - OTISAK MESTA - izložba malog grafičkog formata129 autora - 255 radova (18.12.2017.-26.1.2018)
Na svečanom otvaranju dodeljuje se nagrada Mali pečat
- 10:00 TISO 06, BG
-
Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd
TISO 06 - izložba Sekcije za tekstil i savremeno odevanje ULUPUDS-a (20.12.2017.-20.1.2018.)
realizacija: Snežana Plavšić Rančić, Slađana Milojević, Evica Milovanov Penezić
organizacija: ULUPUDS i MPU
- 11:00 Vlatka Horvat, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
Ciklus izložbi: Laboratorij za oživljavanje
VLATKA HORVAT (1974, Čakovec): PRODUŽECI - izložba (20.12.2017.-11.3.2018.)
kustosica izložbe: Radmila Iva Janković
- 09:00 Zoran Kuzmanović, PG
-
Centar savremene umjetnosti Crne Gore/Dvorac Petrovića, Kruševac bb, Podgorica
ZORAN KUZMANOVIĆ (1967, Smederevo): AUTOPORTRETI - izložba skulptura (21.12.2017.-1.3.2018.)
- 10:00 30. Čukarički likovni salon, BG
-
Galerija '73, Beograd
30. Čukarički likovni salon - izložba (21.12.2017.-23.1.2018.)
umetnici/ce:
ANĐELKA BOJOVIĆ
MILORAD TEPAVAC TEPA
ALEKSANDRA KOVAČEVIĆ
ANA CEROVIĆ
BRANKO RAKOVIĆ
VLADIMIR VELJAŠEVIĆ
DRAGAN MILEUSNIĆ
DRAGAN ČOLAKOVIĆ
IVAN GRAČNER
IVANA VIDIĆ
JOVAN DOSTANIĆ
JOVAN RAKIDŽIĆ
MAJA GAJIĆ
MARTIN ERDEŠ
MILJAN STEVANOVIĆ
MINA RAKIDŽIĆ
PETAR RADLOVIĆ
RADOVAN JANDRIĆ
RATKO LALIĆ
SANJA CRNJANSKI
SLAVKO ŽIVANOVIĆ
TIJANA FIŠIĆ
IVANA POPOV
HALIL TIKVEŠA
VLADIMIR KOMAD
SRBA TRAVANOV
TOMISLAV TODOROVIĆ
- 10:00 Rođenje humanoidne robotike, BG
-
Muzej nauke i tehnike, Dobračina 51, Beograd
ROĐENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE: 50 GODINA CENTRA ZA ROBOTIKU INSTITUTA MIHAJLO PUPIN - izložba posvećena najstarijoj laboratoriji za robotiku u Jugoistočnoj Evropi (21.12.2017.-31.1.2018.)
autor: Ivan Stanić, kustos Muzeja
- 10:00 Vojvođanski salon, NS
-
Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad
VOJVOĐANSKI SALON_(DIS)KONTINUITETI: SAVREMENA UMETNOST U VOJVODINI (21.12.2017.-15.2.2018.)
umetnici:
LARISA ACKOV
VELIMIR ANDREJEVIĆ
TEODORA IVKOV
TADIJA JANIČIĆ
SONJA JO
TIBOR LAZAR
FILIP MARKOVINOVIĆ
MARINA MILANOVIĆ
MILAN NEŠIĆ
MIODRAG PERIĆ
MILETA POŠTIĆ
ARPAD PULAI
ŠOK GALERIJA
RADE TEPAVČEVIĆ
kustosi: Dragana Garić Jovičič, Andrea Palašti
- 10:00 Centralni balkan između grčkog i keltskog sveta, SK
-
Arheološki muzej Makedonije, Kej Dimitar Vlahov, Skoplje
CENTRALNI BALKAN IZMEĐU GRČKOG I KELTSKOG SVETA. KALE-KRŠEVICA 2001-2011 - izložba Narodnog muzeja u Beogradu (21.12.2017.-11.3.2018.)
autori izložbe: dr Petar Popović iz Arheološkog instituta u Beogradu, i istraživači Narodnog muzeja Nenad Radojčić, muzejski savetnik i saradnici Vera Krstić, viši kustos i Aca Đorđević, muzejski savetnik
- 09:00 Crnogorski guvernaduri 1717-1830, CT
-
Mermerna sala, Biljarda, Cetinje
CRNOGORSKI GUVERNADURI 1717-1830 - izložba (22.12.2017.-22.3.2018.)
Kustos izložbe: Petar Lekić, istoričar
organizator: Narodni muzej Crne Gore
- 10:00 Ksenija Kovačević, SU
-
Galerija dr. Vinko Perčić, Maksima Gorkog 22, Subotica
KSENIJA KOVAČEVIĆ: IZLOŽBA CRTEŽA I GRAFIKA (22.12.2017.31.1.2018.)
- 10:00 Od vladara do svetitelja, PA
-
Narodni muzej Pančevo, Trg kralja Petra I br. 7, Pančevo
OD VLADARA DO SVETITELJA - izložba (22.12.2017.-1.2.2018.), povodom obeležavanja 800 godina od krunisanja Stefana Prvovenčanog
autori: Svetlana Mesicki, kustos etnolog i Gordana Stojanov slikar konzervator
Na otvaranju izložbe nastupiće Pančevačko srpsko crkveno pevačko društvo
Izložbu će otvoriti dr Ivana Spasović iz Arhiva SANU
- 10:00 Vojkan Novović, Luka Lazović, Danilo Jeknić, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
VOJKAN NOVOVIĆ, LUKA LAZOVIĆ, DANILO JEKNIĆ - izložba skulptura (22.12.2017.-20.1.2018.)
- 10:00 Dev9t u ogledalu, BG
-
Ulična galerija/Čavketov pasaž (pasaž koji povezuje Trg Nikole Pašića i Nušićevu ulicu), Beograd
DEV9T U OGLEDALU - izložba plakata (22.12.2017.-2.2.2018.) i proglašenje pobednika konkursa za najbolje artwork rešenje za Dev9t2018
organizacija: Ulična galerija i Dev9t festival
- 11:00 Mangelos Vol 1, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
IVANA ARMANINI i MARKO GOLUB: MANGELOS Vol 1 - izložba (22.12.2017.-28.1.2018.) i promocija stripa
https://www.facebook.com/events/1734061723330706/
https://komikaze.hr/print_issue/mangelos-vol-1/
https://komikaze.hr/mangelos-strip-msu-zagreb/
#comingsoon #comicbook #exhibition #comic @ #contemporaryart#museum #64pg #fullcolor
kustosi izložbe: Jasna Jakšić, Tihomir Milovac
- 12:00 Iz godine u godinu, NS
-
Galerija ITD, Petrovaradinska tvrđava (kod sata) Novi sad
IZ GODINE U GODINU - revijalna izložba Udruženja umetnika Petrovaradinske tvrđave Likovni krug (22.12.2017.-22.1.2018.)
autori:
Mića Mihajlović
Ivana Bjelica
Andreja Vasiljević
Dušanka Bodulić
Dragoslav Višekruna
Vera Zarić
Saša Dobrić
Jelena Bjelica
Bojan Kiridžić
Ivana Kosanović
Slobodan Nedeljković
Zoran Babin
Branislav Radošević
Srđan Soldatović
Duško Stojanović
Vladislav Šešlija
Miroslav Nonin
Igor Cvejanović
Slobodan Bodulić
Borivoj Popržan
https://www.facebook.com/Galerija-ITD-ITD-Gallery-446102915541692
- 09:00 Nulla dies sine linea, BG
-
Art-galerija gastro bara 20/44, Skadarska 40b, Beograd
Umetnička organizacija LINIJA: NULLA DIES SINE LINEA - NI JEDAN DAN BEZ LINOJE - izložba radova 30 umetnika (25.12.2017.-22.1.2018.)
- 10:00 OteloTVorenje likovnosti: Zajedničko nasleđe, BG
-
Galerija RTS, Takovska 10, Beograd
OTELOtvORENjE LIKOVNOSTI: ZAJEDNIČKO NASLEĐE - izložba (izbor iz kolekcije umetničkih dela Radio-televizije Srbije, povodom 60 godina RTS-a) (26.12.2017.-28.1.2018.)
umetnici: Živorad Nastasijević, Dragomir Glišić, Vasa Pomorišac, Marko Čelebonović, Lazar Vujaklija, Miodrag B.Protić, Aleksandar Luković Lukijan, Olga Jevrić, Zoran Pavlović, Gradimir Petrović, Mića Stoiljković, Dragan Mojović, Radislav Raša Trkulja, Oto Logo, Kolja Milunović, Zoran Vuković, Zoran Jovanović Dobrotin, Milun Mitrović, Cvetko Lainović, Zdravko Mandić, Bogdan Kršić, Branko Miljuš, Siniša Vuković, Bogomil Karlavaris, Gligor Čemerski, Mirko Lovrić, Nikola Koka Janković, Boško Petrović, Vasa Pomorišac, Đorđe Ilić, Jelisaveta Č. Petrović, Aleksa Čelebonović, Zoran Miladinović, Boža Prodanović, Bata Mihajlović, Olja Ivanjicki, Rada Selaković, Gmitar Obradović, Nadežda Marković, Tome Serafimovski, Jože Ciuha, France Slana, Milan Božović, Mirko Kujačić, Mirjana Šipoš, Miodrag Nagorni, Bosiljka Kićevac Popović, Ranko Radović, Franta Mali, Miloš Šobajić
autor izbora: likovni kritičar Nikola Kusovac
- 10:00 6. Bijenale umetnika Vranja 2017
-
Galerija Narodnog muzeja Vranje, Pionirska 1 (29. novembar bb.) Vranje
6. BIJENALE UMETNIKA VRANJA 2017 - izložba (26.12.2017.-19.1.2018.)
- 10:00 Aleksa Čelebonović, BG
-
Muzej Zepter, Knez Mihailova 42, Beograd
ALEKSA ČELEBONOVIĆ (1917-1987): SVESTRANA LIČNOST - izložba (28.12.2017.-18.2.2018.)
- 10:00 Slobodan Vidović / Radoslav Tadić, BL
-
Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka
SLOBODAN VIDOVIĆ / RADOSLAV TADIĆ: PARALELE - izložba (28.12.2017.-10.2.2018.)
kustoskinja izložbe: Žana Vukičević, viša kustoskinja MSURS-a
- 10:00 6. godišnja izložba Udruženja stripskih umetnika Srbije, BG
-
Dečji kulturni centar Beograda, Takovska 8, Beograd
6. GODIŠNJA IZLOŽBA UDRUŽENJA STRIPSKIH UMETNIKA SRBIJE (29.12.2017.-31.1.2018.)
- 10:00 Ante Duraković, ST
-
Galerija umjetnina · Kralja Tomislava 15 · Split
ANTE DURAKOVIĆ: DOVRŠENOSTI - izložba (9-28.1.2018.)
kustosica: Antonija Mihovilović
- 10:00 Pazi, sveža grafika! #11, LJ
-
Tam-Tam, Ulična galerija na Vegovi, Ljubljana
Pazi, sveža grafika! #11
KATJA FELLE (1988): POSODOBI GOBELIN - razstava (9.1.-5.2.2018.)
Kustos cikla razstav Pazi, sveža grafika: Božidar Zrinski
- 12:00 Knjige o šahu, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
KNJIGE O ŠAHU - izložba (9-19.1.2018.)
autor izložbe: Rastko Marković
- 08:00 Mini akt, BG
-
KomBank Art hol, Trg Politika 1, Beograd
MINI AKT - izložba (10.1.-9.2.2018.) 41 dela umetnika iz 8 zemalja, saradnika umetničkog Udruženja „Široka staza“ i učesnika na konkursu koje je to udruženje organizovalo od januara do maja 2017. godine
- 10:00 Ivan Pahernik, ZG
-
Galerija ULUPUH, Zagreb
IVAN PAHERNIK: NISMO ZASLUŽILI OVAJ LIJEPI PLANET - izložba grafičko-pjesničkih listova povodom 65 godina stvaranja (11-25.1.2018.)
- 10:00 Marija Zdravković, BG
-
Galerija ULUS, Beograd
MARIJA ZDRAVKOVIĆ (1980, Beograd): CVET KAO MISAO / FLOWER AS A THOUGHT - izložba slika (11-23.1.2018.)
Izložbu će svečano otvoriti profesor Slobodan Roksandić
- 11:00 Priča o dvoje umetnika, BG
-
Dom Vojske Srbije, Braće Jugovića 19, Beograd
PRIČA O DVOJE UMETNIKA: LJUBICA CUCA SOKIĆ (1914-2009) i BOGDAN ŠUPUT (1914-1942) - izložba (11-31.1.2018.) povodom obeležavanja 75 godina od smrti Bogdana Šuputa, stradalog u Novosadskoj raciji 23. januara 1942. godine
autor izložbe: Marta Đarmati, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Novi Sad
organizacija: Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Novi Sad i Dom Vojske Srbije, Beograd
- 12:00 Novi svetovni red, LJ
-
Projektni prostor Aksioma, Komenskega 18, Ljubljana
NOVI SVETOVNI RED - skupinska razstava (11.1.-9.2.2018.) in predavanje kustosov
JAYA KLARA BREKKE, ELIAS HAASE, PETE GOMES, ROB MYERS, O'KHAOS, PAUL SEIDLER, PAUL KOLLING, MAX HAMPSHIRE, LINA THEODOROU, CORINA ANGHELOIU, MAX DOVEY, JAMES STEWART in XFX (znana tudi pod imenom Ami Clarke)
kustosa: Ruth Catlow in Marc Garrett (Furtherfield)
produkcija razstave v Ljubljani: Aksioma - Zavod za sodobne umetnosti, Ljubljana, 2018
- 12:00 Small but dangers | Nevena Aleksovski, LJ
-
Center in Galerija P74, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana
SMALL BUT DANGERS (Simon Hudolin-Salči, Mateja Rojc): BREZ NASLOVA - pričujoča razstava predstavlja del nagrade, ki pripada vsakoletnemu zmagovalcu razpisa Nagrade skupine OHO za mladega vizualnega umetnika (11-31.1.2018.)
Kapsula, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana
NEVENA ALEKSOVSKI (1984, Srbija): INFINITE SCROLL - razstava (11-31.1.2018.)
- 14:00 Alem Korkut, ZG
-
Lauba - Kuća za ljude i umjetnost, Prilaz baruna Filipovića 23a, Zagreb
ALEM KORKUT (1970, Travnik): TIJELO - izložba (11.1.-3.2.2018.)
- 09:00 Đorđe Stanojević - čovek koji je osvetlio Srbiju, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
ĐORĐE STANOJEVIĆ - ČOVEK KOJI JE OSVETLIO SRBIJU - izložba (12.1.-30.9.2018.)
realizacija: Istorijski muzej Srbije pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, a uz podršku JP Elektroprivreda Srbije
- 10:00 Američki Pop Art, BG
-
Kuća legata, Knez Mihailova 46, Beograd
AMERIČKI POP ART / AMERICAN POP ART - izložba (12.1.-26.3.2018.)
ENDI VORHOL
ROJ LIHTENŠTAJN
ROBERT RAUŠENBERG
DŽON ČEMBERLEN
DŽEJMS ROZENKVIST
TOM VESELMAN
organizacija/realizacija: Galerija Visconti Fine Art, Milano/Ljubljana, Srednjoevropski kulturni centar Novi Sad
producenti izložbe: Alina Mara Vujić I Mihajlo Nestorović
- 10:00 Novi članovi ULUS-a 2018, BG
-
Galerija ULUS, Beograd
Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd
Novi članovi ULUS-a 2018 - izložba (12-29.1.2018.)
- 12:00 Hrvatska fotografija u zbirci Muzeja grada Rijeke, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Artget (16. godina) Trg republike 5/I
HRVATSKA FOTOGRAFIJA U ZBIRCI MUZEJA GRADA RIJEKE - izložba (12.1.-3.2.2018.)
kustos izložbe: Ervin Dubrović, istoričar umetnosti, direktor Muzeja grada Rijeke
umetnički direktori Galerije Artget u 2017: mr Slađana Petrović Varagić i Miroslav Karić
- 12:00 Kritičari su izabrali 2018: B.V., BG
-
Kulturni centar Beograda
Likovna galerija, Knez Mihailova 6
KRITIČARI SU IZABRALI 2018: B.V. - izložba posvećena Branku Vučićeviću (1934-2016) (12.1.-3.2.2018.)
kustos: Radonja Leposavić, dobitnik Nagrade Lazar Trifunović za 2014
- 12:00 Najdraži video radovi, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Podroom, Trg republike 5/-1
NAJDRAŽI VIDEO RADOVI - izložba (12.1.-3.2.2018.)
kustos: Antoaneta Marinov
umetnici:
Marija Hose de Abreu (Brazil)
Patricja German (Nemačka)
Jonas Šmit (Nemačka)
Antoaneta Marinov (Italija)
Mina Minov (Bugarska)
Selin Stejts (SAD)
- 12:00 Dunja Sirmium, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
Galerija SKC Novi Beograd
DUNJA SIRMIUM (1984): METASOMNIA - izložba crteža i slika (12-19.1.2018.)
- 17:00 Vidan Papić, PU
-
Galerija SKUC, Maksimijanova 12, Pula
Izložba Vidana Papića, srpskog grafičkog dizajnera, slikara i univerzitetskog profesora, koji je i jedan od osnivača Međunarodnog bijenala umetnosti minijature u Gornjem Milanovcu.
Izložba će biti otvorena do 10. februara.
- 11:00 Vanja Bućan, SB
-
Foto galerija Lang, Langova 15, Samobor
VANJA BUĆAN (1973. Nova Gorica): PLACEBO / MAUERHASEN - izložba fotografija (10-17.12.2017./14.1.-4.2.2018.)
- 10:00 Smilja Ivetić, BG
-
Galerija SULUJ, Beograd
SMILJA IVETIĆ (1983, Beograd): NA KRILIMA PAGANSKOG - izložba slika (15-28.1.2018.)
- 10:00 Novi članovi SULUV-a, NS
-
SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
NOVI ČLANOVI SAVEZA UDRUŽENJA LIKOVNIH UMETNIKA VOJVODINE - izložba (15-26.1.2018.)
ANICA RADOŠEVIĆ BABIĆ (1972, Vršac)
ĐORĐE GEORG VINOKIĆ (1965, Novi Sad)
IGOR SMILJANIĆ (1977, Kikinda)
ILIJA SMILJANIĆ (1964, Vrbas)
https://ilijasmiljanic.wixsite.com/paintings
KRISTINA PALANJUK (1994, Ruma)
https://www.behance.net/kristinapaf94e
MIA ĆUK (1979, Ruma)
NATAŠA PANIAN (1985, Novi Sad)
NENAD IGNJATOV (1986, Gospođinci)
SANDRA JANJATOVIĆ (1993, Sombor/Novi Sad)
http://sandrajanjatovic.weebly.com
TIJANA HOLPERT (1985, Vrbas)
VANJA IGNJAC (1992, Novi Sad)
MLADEN STOJANOVIĆ (1993, Novi Sad)
DUŠAN SAVKOVIĆ (1984, Novi Sad)
VEROLJUB NAUMOVIĆ (Novi Sad)
EMILIA VALENTIKOVA (1992, Novi Sad)
- 20:00 Lara Tabet i Randa Mirza, ST
-
Dom mladih/Klub Kocka, Slobode ulica 2, Split
LARA TABET I RANDA MIRZA (Libanon): BLISKI ODNOSI, VELIKE UDALJENOSTI I NOVE TEHNOLOGIJE - izložba foto i video radova (15-26.1.2018.)
- 10:00 Dario Šolman, ST
-
Galerija umjetnina · Kralja Tomislava 15 · Split
DARIO ŠOLMAN (New York): PUT SRCA / THE WAY OF THE HEART - izložba (16.1.-11.2.2018.)
kustosi / curated by Jasminka Babić, Branko Franceschi
- 10:00 Dobro Marić Mare, SO
-
Kulturni centar Laza Kostić, Sombor
DOBRO MARIĆ MARE (1964, Jajce): TRAGOVI - izložba slika (16.1.-3.2.2018)
- 10:00 Svjetlana Salić Mitrović, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
SVJETLANA SALIĆ MITROVIĆ: POMRAČENJA - izložba (16.1.-3.2.2018)
- 12:00 Federika Troizi, NS
-
Dvorac Eđšeg, Antona Čehova 4, Novi Sad
FEDERIKA TROIZI / FEDERICA TROISI (1973, Italija): ILT ILLUMINA LE TENEBRE - PROSVETLI TAMU - izložba fotografija (16-30.1.2018.)
- 12:00 Borut Peterlin, LJ
-
Photon - Center za sodobno fotografijo, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana
BORUT PETERLIN: A FATHER'S TALE - solo exhibition (16.1.-2.2.2018.) and presentation of the book A Father's Tale
- 12:00 Mario Prencipe, BG
-
Galerija Haos, Dositejeva 3, Beograd
MARIO PRENCIPE (1965, Milano) - izložba radova na zidu i papiru (16.1.-9.2.2018.)
- 10:00 Ikonostas svetlosti, BG
-
Hram Svetog Save, Krušedolska 2a, Beograd
IKONOSTAS SVETLOSTI. IKONOPISNI VITRAŽ ADAMA STALONI-DOBŽANJSKOG - izložba vitraža poljskog umetnika, mističara, teologa i pravoslavnog ikonopisca (17.1.-10.2.2018.)
http://www.stalony-dobrzanski.info
organizacija: Ambasada Republike Poljske u Beogradu, sa blagoslovom Patrijarha Srpskog Irineja
- 10:00 Petar Dešić, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
PETAR DEŠIĆ: MOJA SLOVAČKA PRIČA - izložba fotografija (17-31.1.2018.)
Izložbu će otvoriti Dagmar Repčekova, ambasadorka Slovačke u Srbiji
- 10:00 Živel strip! Živela animacija! 18, LJ
-
Galerija Kresija, Stritarjeva 6, Ljubljana
Živel strip! Živela animacija! 18
MANUELE FIOR IN MIHA HA: NENAVADNA SREČANJA - stripovska razstava (17.1.-15.2.2018.)
- 10:00 Stevan Bošković, BG
-
SANU, Beograd
Biblioteka SANU
STEVAN BOŠKOVIĆ (1868-1957-2018) - izložba (17.1.-9.2.2018.)
- 10:00 Valeri Manžen, Aleksa Gajić, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
19:00 VALERI MANŽEN, ALEKSA GAJIĆ: DRAKO - TRINAESTA HORDA - izložba strip tabli Alekse Gajića iz istiomenog izdanja (17-27.1.2018.)
autor postavke: Igor Marković
- 11:00 Dejan Trivunac, BG
-
Umetnička galerija Stara kapetanija, Zemunski trg 8, Zemun-Beograd
DEJAN TRIVUNAC (1969, Aleksinac) - izložba skulptura i crteža (17-28.1.2018.)
- 09:00 Milan Kulić, PA
-
Galerija savremene umetnosti Kulturnog centra Pančeva, Vojvode Živojina Mišića 1, Pančevo
MILAN KULIĆ (1988, Novi Sad): ARHITEKTONIKA - izložba skulptura i crteža (18.1.-9.2.2018.)
- 10:30 11. Küstendorf, MG
-
Mećavnik na Mokroj Gori
11. Međunarodni filmski i muzički festival KÜSTENDORF (16-21.1.2018.)
- 11:00 Braća Krej | Dve čađave dvocevke, BG
-
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
11:00 BRAĆA KREJ (VB 1990)
The Krays
ul. Geri Kemp (Gary Kemp), Martin Kemp (Martin Kemp)
r. Piter Medak (Peter Medak)
13:30 DVE ČAĐAVE DVOCEVKE (1998)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
ul. Džejson Stejtem (Jason Statham), Vini Džons (Vinnie Jones)
r. Gaj Riči (Guy Richie)
- 11:00 Omaž Raši Popovu, BG
-
Dečji kulturni centar Beograd, Takovska 8, Beograd
OMAŽ RAŠI POPOVU
govore književnici: Laza Lazić, Slobodan Stanišić, Gordana Maletić, Milutin Dedić i Božidar Pešev
- 11:00 15. Međunarodno takmičenje solo pevača Lazar Jovanović, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
15. MEĐUNARODNO TAKMIČENJE SOLO PEVAČA LAZAR JOVANOVIĆ (18-21.1.2018.)
- 12:00 Portreti, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
PORTRETI - izložba portretskih radova studenata prve i druge godine Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu (18.1.-3.2.2018.) (omaž pokojnom profesoru ove škole Miodragu Vujačiću Mirskom)
- 12:00 Hermetika Rečnika tehnologije i zastarela modernost utopije Jugoslavije, BG
-
Galerija Prozor, Koče Popovića 9, Beograd
HERMETIKA REČNIKA TEHNOLOGIJE I ZASTARELA MODERNOST UTOPIJE JUGOSLAVIJE - multiprogramska izložba (16-26.1.2018.)
Autorski kolektiv Heptadekagon: Aleksandar Petrović, Aleksandra P. Stevanović, Dimitrije Vujadinović, Dejan Vukelić, Dragan Bulatović, Milan Popadić
Izložbu otvara dr Tatjana Paunesku, profesor na Univerzitetu Nortvest iz Čikaga
12.00 Stručno vođenje studenata istorije umetnosti i studenta primenjenih umetnosti
12.00 Otvoreni atelje kaligrafije Dejana Vukelića
17.00 Autorsko tumačenje izložbe
18.00 TEOLOGIJA REČNIKA TEHNOLOGIJE
domaćin: Vladimir Dimitrijević
gosti: Aleksandra P. Stevanović i Stefan Paunović, doktoranti studija istorije i filozofije prirode, nauke i tehnologije, Univerziteta u Beogradu i Dejan Vukelić, doktorant studija istorije umetnosti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu
- 12:00 Sva lica srpskog diplomate Nušića, BG
-
Narodno pozorište, Beograd
SVA LICA SRPSKOG DIPLOMATE NUŠIĆA - izložba (19.1.-15.2.2018.) povodom 80. godina od smrti velikog srpskog komediografa
organizacija: Narodno pozorište u Beogradu i Nušić fondacija
- 12:00 Boris Burić, BG
-
Galerija Remont, Beograd
BORIS BURIĆ: DOSIJE: NEČOVEK - izložba (18.1.-2.2.2018.)
- 12:00 Petar Lubarda 1907-1974-2017, AG
-
Galerija Petar Lubarda, Andrićgrad
PETAR LUBARDA 1907-1974-2017 - izložba (18-21.1.2018.) Spomen-zbirke Pavle Beljanski, Novi Sad
- 12:00 Američki Pop Art, BG
-
Kuća legata, Knez Mihailova 46, Beograd
AMERIČKI POP ART / AMERICAN POP ART - izložba (12.1.-26.3.2018.)
ENDI VORHOL
ROJ LIHTENŠTAJN
ROBERT RAUŠENBERG
DŽON ČEMBERLEN
DŽEJMS ROZENKVIST
TOM VESELMAN
organizacija/realizacija: Galerija Visconti Fine Art, Milano/Ljubljana, Srednjoevropski kulturni centar Novi Sad
producenti izložbe: Alina Mara Vujić I Mihajlo Nestorović
Stručno vođenje kroz izložbu: Ana Popović Bodroža, viši kustos Kuće legata
- 12:00 10. Plivanje za Časni krst, ZR
-
Kulturni centar Zrenjanina
Jezero kod Kulturnog centra
10. PLIVANJE ZA ČASNI KRST
organizacija: Grad Zrenjanin, Kulturni centar, Crkvena opština Zrenjanin
- 13:00 Svečana dodela nagrada učenicima laureatima, NI
-
Univerzitet u Nišu/Multimedijalna sala 8, Univerzitetski trg 2, Niš
SVEČANA DODELA NAGRADA UČENICIMA LAUREATIMA
- 13:00 Spominska knjiga, MB
-
Univerzitetna knjiznica Maribor
SPOMINSKA KNJIGA - vecmedijska razstava in predstavitve projekta (19/20.1.2018.)
avtorice: VESNA GODLER, BARBARA GYὂRFI, TONJA JELEN, MONIKA POCRNJIC
19.1.
13.00 Odprtje razstave17.00 Barbara Győrfi in Tonja Jelen: predavanje o spominski knjigi
17.30 Vesna Godler: Glasbeni performans in video-zvocna spominska knjiga
20. 1.
11.00 Barbara Győrfi in Tonja Jelen: predavanje o spominski knjigi11.30 Vesna Godler: Glasbeni performans in video-zvocna spominska knjiga
- 13:00 PlayUK Arcadia, SA
-
PlayUK Arcadia (18-21.1.2018.) Sarajevo
Kino Meeting point
Prezentacija
moderator: Andrej Jagar
13.00 Naš pristup
Paul Callaghan - programer / dizajner / pisac / predavač / kreativni producent
13.30 Gejmifikacija
Kenan Zekić - gamification, dizajner / šef odsjeka za umjetnost na IUS-u
14.00 Osam ili više, nadamo se, jedinstvenih stvari o bosanskim game developerima
Andrej Jagar - 8 or more hopefully unique things about bosnian game devs, animator / kreator video-igara
14.30 pauza
15.00 Umetnik i umetnička produkcija u digitalnom dobu
Radenko Milak - arts and artistic production in digital era, umjetnik
15.30 Pravljenje igrica
Alex Johansson - making games, programer / dizajner / umjetnik / predavač
16.00 Alternativni uređaji
Robin Baumgarten - dizajner video-igara / istraživač
16.30 Ka dubljoj stvarnosti
Ninoslav Adžibaba - programer / kreator vr sadržaja
Galerija ALU
17.00-22.00 IZLOŽBA ALTERNATIVNIH VIDEO-IGARA (19-21.1.2018.)
kustosi: edinburški dvojac Andrew Dyce i Craig Fairweather, poznatiji kao WeThrowSwitches
Kino Meeting point
20.00 BOŽJA ZEMLJA (2017, 104 min) - drama
režiser: Francis Lee
- 14:00 Stipan Tadić, ZG
-
Lauba - kuća za ljude i umjetnost, Prilaz baruna Filipovića 23a, Zagreb
STIPAN TADIĆ: HRVATSKE PLANINE - izložba (18.1.-3.2.2018.)
- 16:00 Teresa Margolles, ZG
-
Studentski centar, Zagreb
Francuski paviljon, Savska 25, Zagreb
TERESA MARGOLLES (Meksiko): SUTURA - izložba (18.1.-24.2.2018.)
kustosice izložbe: Karla Pudar i Alejandra Labastida u suradnji s Martom Kiš, kustosicom Francuskog paviljona
- 16:00 Maja Smrekar, RI
-
Galerija Filodrammatica, Korzo 28/1, Rijeka
MAJA SMREKAR: PREŽIVETVENI KOMPLET ZA ANTROPOCENEGA - NAPOVEDNIK - samostojna razstava (18.1.-2.2.2018.)
- 17:00 Milan Rikalović, BG
-
Noćna galerija Petak, Lomina 14, Beograd
Kreativna fabrika: DosijeUmetnik
MILAN RIKALOVIĆ (1975, Beograd) - izložba crteža (18-25.1.2018.)
- 17:00 3. Brijačnica, ZG
-
Boćarski dom-sportska dvorana, Prisavlje 2, Zagreb
3. Festival BRIJAČNICA (19/20.1.2018.)
19.1.
20.1.
VLATKO STEFANOVSKI TRIO
100/120 kn
- 18:00 Fabrika ništavila, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
FABRIKA NIŠTAVILA (Portugalija, 2017, 176’)
r: Pedro Pinja
ul: Hoze Smit Vargas, Karla Galvao
- 18:00 Šok koridor: Džon Vu, BG
-
Šok koridor predstavlja: DŽON VU (17-19.1.2018.)
18:00 UKRADENO LICE (SAD 1997)
Face/Off
ul. Džon Travolta (John Travolta), Nikolas Kejdž (Nicolas Cage)
r. Džon Vu (John Woo)
20:30 BITKA KOD CRVENE STENE (KIN/HK/JP/TV/JK 2008)
Chi bi
ul. Toni Leung (Tony Leung), Takeši Kaneširo (Takeshi Kaneshiro)
r. Džon Vu (John Woo)
- 18:00 11. Filmske mutacije, RI/ZG
-
11. FILMSKE MUTACIJE - FESTIVAL NEVIDLJIVOG FILMA: REFLEKSIJE ZA BUDUĆNOST (18-24.1.2018.) Rijeka/Zagreb
Art-kino Croatia, Rijeka
18:00 ŽIVOTNA LINIJA | ALUMBRAMIENTO | LIFELINE (2002., digital video, boja, zvuk | colour, sound, 11 min) - iz omnibusa | from an omnibus Deset minuta stariji: Truba | Ten Minutes Older: The Trumpet
Víctor Erice
JUG | EL SUR | THE SOUTH (1983., 35-mm, boja, zvuk | colour, sound, 93 min)
Víctor Erice
20:00 CESTA ZA NIGDJE | ROAD TO NOWHERE (2010., digital video, boja, zvuk | colour, sound, 121 min)
Monte Hellman
MSU, Zagreb
19:00 Razgovor s Víctorom Ericeom, filmašima i filmolozima Iris Elezi, Thomasom Logorecijem, Bradom Stevensom, Charlesom Bossonom, Tanjom Vrvilo
20:00 Otvorenje 11. Filmskih mutacija: festivala nevidljjivog filma
Uvodni razgovor s Víctorom Ericeom
HOME (2011., digital video, boja, zvuk | colour, sound, 3.11 min.) - iz omnibusa | from an omnibus 3.11 Sense Of Home Films
Naomi Kawase
GRIMIZNA SMRT | LA MORTE ROUGE | THE SCARLETT DEATH (2006., digital video, boja, zvuk | sound, colour, 32 min)
Víctor Erice
VÍCTOR ERICE - ABBAS KIAROSTAMI: KORESPONDENCIJA | CORRESPONDENCIA | CORRESPONDENCE (travanj, 2005 - svibanj, 2007., digital video, boja, zvuk | colour, sound, 98 min)
- 18:00 Likovno putovanje 2017, GR
-
Centar za kulturu Grocka/Rančićeva kuća, Majevička 9, Groska
LIKOVNO PUTOVANJE 2017 - grupna izložba dečjih radova
nastupaju učenici OMŠ Nevena Popović u Grockoj
- 18:00 Melvil na BIS, BG
-
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
MELVIL na BIS (17-21.1.2018.)
18:00 POTKAZIVAČ (FR/IT 1963)
Le doulos
ul. Žan-Pol Belmondo (Jean-Paul Belmondo), Serž Ređiani (Serge Reggiani)
r. Žan-Pjer Melvil (Jean-Pierre Melville)
20:30 DRUGI DAH (FR 1966)
Le deuxième souffle
ul. Lino Ventura (Lino Ventura), Pol Meris (Paul Meurisse)
r. Žan-Pjer Melvil (Jean-Pierre Melville)
- 18:30 Loving Vincent: Van Goghov misterij | Zarobljeno vreme, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
18.30 LOVING VINCENT: VAN GOGHOV MISTERIJ - prvi dugometražni animirani film nastao isključivo od slika u tehnici ulja na platnu! (svaki je prizor ručno oslikan, a u stvaranje filma i proces rada koji uključuje čak 62.450 originalnih slika oslikanih uljem bilo je uključeno čak 107 umetnika iz raznih krajeva svijeta, vrlo dobro upoznatih sa stilom van Gogha)
režija: Dorota Kobiela (Little Postman, Chopin Drawings) & Hugh Welchman (Peter & the Wolf)
www.youtube.com/watch?v=nz6XhfjYJJ4
20.30 ZAROBLJENO VREME - dokumentarni film, koji kroz priču o uticajnom novinaru Petru Peci Popoviću govori o nastanku i razvoj rokenrol scene u Jugoslaviji
reditelj, scenario: Milan Nikodijević
u filmu se pojavljuju: Kornelije Kovač, Goran Bregović, Žika Jelić, Momčilo Bajagić-Bajaga, Saša Lošić, Josipa Lisac i Vlatko Stefanovski…
- 19:00 JapaLkan, BG
-
UK Vuk Karadžić, Beograd
Grupa JapaLkan (Japan + Balkan): NAŠA VOLJENA ZEMLJA, SRBIJA - koncer balkanskog orkestra iz japana
https://www.youtube.com/user/hiswee2525music (Mesečina, Ederlezi, Underground Čoček, Ajde Jano, Niška banja, Coko coko…)
https://www.facebook.com/JapaLkan
https://japalkan.wixsite.com/mysite
- 19:00 Irena Kelečević, BG
-
Salon Muzeja savremene umetnosti Pariska 14, Beograd
IRENA KELEČEVIĆ (1975): GDE JE MOJE MESTO - izložba (19.1.-19.3.2018.)
kustos: Una Popović
- 19:00 Marija Matić, ZG
-
Academia moderna, Šenoina 11 (dvorište) Zagreb
MARIJA MATIĆ - izložba (19.1.-2.2.2018.)
- 19:00 Beogradski epitaf: Lucić, BG
-
UK Parobrod, Kapetan Mišina 6a, Beograd
Beogradski epitaf: LUCIĆ - PREDRAG LUCIĆ (1964-2018) novinar, ratni reporter, kolumnista, reditelj i književnik, jedan od osnivača legendarnog Feral Tribjuna
govore: Teofil Pančić, kolumnista i esejista, Saša Ćirić, novinar i književnik, Radmila Lazić, pesnikinja, Dejan Kožul, novinar…
- 19:00 Ciklus suvremenog njemačkog filma, ZG
-
Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb
CIKLUS SUVREMENOG NJEMAČKOG FILMA (15-26.1.2018.)
VELIKO FINALE / HIN UND VEG (Njemačka, 2014, boja, 95 min)
režija: Christian Zübert
fotografija: The Chau Ngo
- 19:00 Vlaho Bukovac 1/3 - pariško razdoblje, ZG
-
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb
VLAHO BUKOVAC 1/3 - PARIŠKO RAZDOBLJE (1877-1893) - izložba (18.1.-11.3.2018.)
autorice izložbe: Petra Vugrinec (viša kustosica, Galerija Klovićevi dvori) i Lucija Vuković (kustosica, Kuća Bukovac)
Alex Kidson (slavni engleski povjesničar umjetnosti, stručnjak za rano englesko i viktorijansko slikarstvo): VLAHO BUKOVAC I NJEGOVI ENGLESKI POKROVITELJI - predavanje
- 19:00 Glas umjetnika / I Am The Mouth, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
GLAS UMJETNIKA / I AM THE MOUTH - izložba djela suvremenih umjetnika iz srednje i istočne Europe iz zbirke Art Collection Telekom (19.1.-18.3.2018.)
Nevin Aladağ (Turska), Anatoly Belov (Ukrajina), Geta Brătescu (Rumunjska), Yane Calovski (Makedonija), Levan Chelidze (Gruzija), Braco Dimitrijević (BiH), Aleksandra Domanović (Srbija), Petra Feriancova (Slovačka), Ksenia Gnylytska (Ukrajina), Ion Grigorescu (Rumunjska), Igor Grubić (Hrvatska), Aneta Grzeszykowska (Poljska), Nilbar Güreş (Turska), Petrit Halilaj (Kosovo), Hristina Ivanoska (Makedonija), Pravdoliub Ivanov (Bugarska), Nikita Kadan (Ukrajina), Mi Kafchin (Rumunjska), Alevtina Kakhidze (Ukrajina), Šejla Kamerić (BIH), Lesia Khomenko (Ukrajina), Luka Kedžo (Hrvatska), Genti Korini (Albanija), Eva Kotátková (Češka), Zofia Kulik (Poljska), Volodymyr Kuznetsov (Ukrajina), Nino Kvrivishvili (Gruzija), Piotr Łakomy (Poljska), Little Warsaw (Mađarska), Vlado Martek (Hrvatska), Ciprian Mureşan (Rumunjska), Şükran Moral (Turska), Lada Nakonechna (Poljska), Vlad Nancă (Rumunjska), Paul Neagu (Rumunjska), Paulina Ołowska (Poljska), Roman Ondák (Slovačka), Dan Perjovschi (Rumunjska), Agnieszka Polska (Poljska), Cristian Răduţă (Rumunjska), Slavs and Tatars, Nedko Solakov (Bugarska), Mladen Stilinović (Hrvatska), Marko Tadić (Hrvatska), Iza Tarasewicz (Poljska), Nil Yalter (Turska)
kustosi izložbe: Nathalie Hoyos, Rainald Schumacher, Radmila Iva Janković (MSU)
- 19:00 Skozi njene oči, MB
-
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6, Maribor
SKOZI NJENE OČI - razstava (19.1.-11.3.2018.)
sodelujoče umetnice:
LAILA ABRIL
AMAK MAHMOODIAN
NINA MANGALANAYAGAM
ZANELE MUHOLI
LUA RIBERIA
TOMOKO SAWADA
AHLAM SHIBILI
HANNAH STARKEY
APRIL GERTLER
NYDIA BLAS
TASNEEM ALSULTAN
SANDRA VITALJIĆ
kuratorka: Marina Paulenka
- 19:00 Zagonetni Andrić: nedopričane priče, BG
-
Kuća Đure Jakšića, Skadarska 34, Beograd
ZAGONETNI ANDRIĆ: NEDOPRIČANE PRIČE - predavanje uz vizuelnu dokumentaciju
predavač: Mirjana Marinšek Nikolić
- 19:00 Patrik Dvorščak, LJ
-
Galerija Nočna izložba Pešak, Masarykova 24 (AKC Metelkova mesto), Ljubljana
PATRIK DVORŠČAK (Ribnica): MNOŽICA - razstava (19.1.-18.2.2018.)
- 19:00 Branislava Brandić, KI
-
Terra, Trg srpskih dobrovoljaca 25, Kikinda
BRANISLAVA BRANDIĆ (1990, Kikinda): PRIRODA I DRUŠTVO - multimedijalna izložba umetničkih fotografija
- 19:00 Na putu Zaharija Orfelina, NS
-
Ogranak SANU u Novom Sadu, Nikole Pašića 6, Novi Sad
NA PUTU ZAHARIJA ORFELINA (kaligrafski radovi učenika i nastavnika) - izložba (19-30.1.2018.)
- 19:30 Visoška Kronika, LJ
-
Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana, Erjavčeva 1, Ljubljana
Ivan Tavčar: VISOŠKA KRONIKA - predpremiera
Režiser: Jernej Lorenci
Avtorja odrske priredbe: Matic Starina, Jernej Lorenci
Dramaturg: Matic Starina
Scenograf: Branko Hojnik
Kostumografinja: Belinda Radulović
Skladatelj: Branko Rožman
Oblikovalec luči: Pascal Mérat
Koreograf: Gregor Luštek
Lektorica: Tatjana Stanič
Asistenta režiserja: Mirjana Medojević, August Braatz
Igrajo: Nina Ivanišin, Klemen Janežič, Aljaž Jovanović, Tamara Avguštin
- 19:30 Ožalošćena porodica, BG
-
Narodno pozorište, Beograd
Branislav Nušić: OŽALOŠĆENA PORODICA - premijera
režija, izbor muzike: Jagoš Marković
podela: Saša Torlaković k.g. (Agaton Arsić), Radmila Živković (Simka), Danica Maksimović k.g. (Sarka), Nebojša Dugalić (Proka Purić), Vanja Ejdus (Gina), Aleksandar Srećković (Tanasije Dimitrijević), Nela Mihailović (Vida), Nenad Stojmenović (Trifun Spasić), Slobodan Beštić (dr. Petrović, advokat) i Suzana Lukić (Danica)
dramaturgija: Molina Udovički Fotez
scenski govor: Ljiljana Mrkić Popović
scenografija: Matija Vučićević
kostimografija: Maria Marković Milojev
asistent i pomoćnik reditelja: Ksenija Ćirica i Tara Lazarević
izvršni producent: Vuk Miletić
organizator: Jasmina Urošević
sufler: Dušanka Vukić
inspicijent: Saša Tanasković
- 20:00 Futur Perfekat, BG
-
TransfromArt Gallery, Svetog Save 8, Beograd
FUTUR PERFEKAT - prodajna grupna izložba (19.1.-28.2.2018.) autora koji su izlagali u TransformArt galeriji tokom 2017. godine, povodom obeležavanja prve godine rada galerije
umetnici/ce:
Aleksandar Gligorijević
Danka Dimitrijević
Ivan Gračner
Klaus Mertens
Milan Ćuk
Mina Piščević
Nevena Maksimović
Nikola Marković
Super Timor
Sonja Lundin
Tijana Đorđević
Uroš Šanjević
- 20:00 Buffer, BG
-
Bitef teatar, Trg Mire Trailović 1, Beograd
BUFFER - premijera dens-tek performansa
autor: Izvanredni Bob
učestvuju: igrači/ce Bitef dens kompanije: Tamara Pjević, Branko Mitrović, Ana Gliksman i Nikola Živković
narator: Johnny Racković
originalna muzika: Petar Mirković i Strahinja Beganović
- 20:00 Zašto Kafka, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
ZAŠTO KAFKA? - koncert
- 20:00 Tina Dobrajc, MB
-
Kibla, Maribor
TINA DOBRAJC (1984): VELIKA DEKLETA NE JOČEJO / BIG GIRLS DON’T CRY - razstava (19.1.-17.2.2018.)
- 20:00 Beogradska filharmonija, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
Vazduh 3
Beogradska filharmonija
dirigent: Kristijan Mandeal
solista: Aleksandar Latković - violončeloprogram: L. Bokerini: Koncert za violončelo i orkestar br. 9, D. Šostakovič: Simfonija br. 4
- 21:00 Prehistoric Pigs + Tethyal, NS
-
CK13, Novi Sad
PREHISTORIC PIGS (Italija): braća Juri i Jakopo Tireli i njihov rođak Matija Pjani
lokalna podrška: TETHYAL
250 din
- 21:00 Trobecove krušne peči + 2/3 SOR, LJ
-
Gromka - AKC Metelkova, Ljubljana
R.A.F.A.L.
TROBECOVE KRUŠNE PEĆI (Hr/Slo)
www.louderthanwar.com/buzzcocks-trobecove-krusne-peci-superuho-festival-live-review
https://trobecovekrusnepeci.bandcamp.com
https://www.discogs.com/artist/1089369-Trobecove-Kru%C5%A1ne-Pe%C4%87i
2/3 SOR (Idrija)
https://www.youtube.com/watch?v=2nHP3dL_PVw
- 21:00 GistroPop, BG
-
Grad, Beograd
musicman: Skoča
besplatno
- 22:00 Oleg Kirejev, BG
-
Klub Soul Socijety, Drinčićeva 1, Beograd
OLEG KIREJEV - koncert rusko-srpskog džeza čuvenog ruskog saksofoniste i kompozitora
- 22:30 Mikula & Muzičari, BG
-
Klub Akademije 28, Nemanjina 28, Beograd
MIKULA & MUZIČARI
- Okupirani bioskop prvi put u Čačku
- Aleksandar Denić predstavlja Srbiju na 60. Bijenalu u Veneciji
- Objavljeni rezultati konkursa MKI za savremeno stvaralaštvo za 2022.
- Marijana Cvetković: Raste bes u svim sektorima kulture
- Praviti se lud ili otvoriti oči
- A1 Kinoteka letnji bioskop ponovo na krovu Doma Vojske
- Uži izbor za Politikinu nagradu za 2023.
- Najuži izbor za NIN-ovu nagradu za 2022.
- Preminula Jasna Tijardović Popović
- Nadežda Petrović u Narodnom muzeju
- Otisak vremena
- Pasaž – paradoks pravde
- Metamorfoze lutka
- Preminuo Ričard Sera
- Omaž Lauševiću na 71. Martovskom festivalu
- Godišnja nagrada UKRS Vesni Kapor
- Otvoren 71. BFDKF, Zafranoviću nagrada za životno delo
- Triptih Infinitas - omaž baštini
- Uhapšen upravnik Ateljea 212 Novica Antić
- Deset godina O S(a)vesti, ponovo 7. aprila u Bitefu
- Konkurs za Ukrštene umetničke rezidencije u oblasti stripa za 2024.
- Konkurs Miksera za mlade umetnike Black Box: Bez kompromisa
- Konkurs za nagradu Milutin Bojić za 2024.
- Poziv za učešće na radionici Interakcija: Teen Doc 2024.
- Novi konkurs Booke i OTP banke za neobjavljeni roman
- Produžen konkurs za Mangelos nagradu za 2024.
- Konkurs za učešće na 90. Prolećnoj izložbi ULUS-a
- Konkurs SKCNS za Omladinski teatar
Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture
Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i