-
- 09:00 Đorđe Stanojević - čovek koji je osvetlio Srbiju, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
ĐORĐE STANOJEVIĆ - ČOVEK KOJI JE OSVETLIO SRBIJU - izložba (12.1.-30.9.2018.)
realizacija: Istorijski muzej Srbije pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, a uz podršku JP Elektroprivreda Srbije
- 10:00 Švicarija: skupnost, umetnost in narava, LJ
-
Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)
NIKA AUTOR
STOJAN BATIČ
DRAGICA ČADEŽ
JURE DETELA
META GRGUREVIČ
FRANCE GRUDEN
SERGEJ KAPUS
JANEZ LENASSI
KAREL PLEMENITAŠ
KAREL PUTRIH
DRAGO TRŠAR
DUŠAN TRŠAR
LUJO VODOPIVEC
BILAL YILMAZ
avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec
- 10:00 Biti drugi - 60 godina Radio Beograda 2, BG
-
Radio Beograd/Kamena sala, Hilandarska 2, Beograd
BITI DRUGI - 60 GODINA RADIO BEOGRADA 2 - izložba (18.5.-7.10.2018.)
- 10:00 Drago Tršar, LJ
-
Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana
DRAGO TRŠAR: MONUMENTALNOST IN MNOŽICA - pregledna razstava (14.6.-30.9.2018.) - 70 let Moderne galerije, 7 let Muzeja sodobne umetnosti Metelkova, 80 let Slovenske akademije znanosti in umetnosti
kustos razstave: dr. Marko Jenko
http://www.mg-lj.si/si/razstave/2359/drago-trsar-monumentalnost-in-mnozica
- 10:00 Muni - Umetnička inspiracija slikara Paje Jovanovića, BG
-
Muzej Paje Jovanovića, Kralja Milana 21, Beograd
MUNI - UMETNIČKA INSPIRACIJA SLIKARA PAJE JOVANOVIĆA (1859-1957) - izložba (16.6.-7.10.2018.) Hermina (Dauber) Jovanović Muni (1892-1972)
autorka izložbe: Isidora Savić, kustos Muzeja grada Beograda
- 10:00 Slovenski in evropski Cankar, LJ
-
Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana
SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-7.4.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja
https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa
- 10:00 Inge Morath, MB
-
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6, Maribor
INGE MORATH (1923): RETROSPEKTIVA - razstava (29.6.-21.10.2018.)
kustosa: Brigitte Blüml-Kaindl in Kurt Kaindl
- 10:00 Milija Nešić, BG
-
Muzej Zepter, Knez Mihailova 42, Beograd
MILIJA NEŠIĆ (1934): UMETNOST PULSIRA KOSMOSOM - izložba (1.7.-7.10.2018.) i monografija o umetniku
autori monografije: istoričari umetnosti Ivana Simeonović Ćelić i Savo Popović
- 10:00 Eileen MacDonagh in Bojana Križanec, SG
-
Grad Negova, Slovenske Gorice
EILEEN MACDONAGH (1956, Geevagh, Irska) in BOJANA KRIŽANEC (1973, Celje): TAKTILNI DIALOG - kiparska razstava (6.7.-20.10.2018.)
- 10:00 Nebeška bitja. Ne človek ne žival, LJ
-
Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Ljubljana
NEBEŠKA BITJA. Ne človek ne žival - mednarodna razstava (10.7.-4.11.2018.)
umetniki: Jure Detela, Igor Grubić, Janez Janša, Alexi Kukuljevic, Oleg Kulik, Siniša Labrović, Tanja Lažetić, Vladimir Leben in Ercigoj Art, Marko Pogačnik, Franc Purg, Tamara Al-Samerraei, Maja Smrekar, Sven Stilinović, Jože Tisnikar, Zoran Todorović, Jalal Toufic, Anton Vidokle
kustosinji razstave: Zdenka Badovinac, Bojana Piškur
http://www.mg-lj.si/si/razstave/2369/razstava-nebeska-bitja-ne-clovek-ne-zival
- 09:00 Teslin svetski sistem, ZG
-
Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb
TESLIN SVETSKI SISTEM - izložba posvećena dostignućima Nikole Tesle na polju bežičnog prenosa energije(11.7.-30.10.2018.)
autorica: Zorica Civrić, muzejska savetnica Muzeja nauke i tehnike - Beograd
organizacija: Muzej nauke i tehnike u Beogradu i Tehnički muzej Nikola Tesla iz Zagreba
https://www.facebook.com/Tehnički-muzej-Nikola-Tesla-335802459827986
- 18:30 Arhitektura u Jugoslaviji, MoMA, NY
-
Muzej moderne umetnosti - MoMA, 11 West 53 Street, New York, NY
Izložba “Prema betonskoj utopiji: Arhitektura u Jugoslaviji, 1948-1980” (Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948-1980)
Reprezentativna izložba jugoslovenske arhitekture u MoMA obuhvata više od 400 crteža, modela, fotografija i filmskih snimaka iz gradskih arhiva, privatnih i muzejskih kolekcija iz celog regiona. Izložba je prvo predstavljanje izuzetnih dela vodećih arhitekata socijalističke Jugoslavije američkoj i međunarodnoj javnosti.
Izložba obuhvata radove najvažnijih jugoslovenskih arhitekata, među kojima su Bogdan Bogdanović (1922-2010), Juraj Neidhardt (1901-1979), Svetlana Kana Radević (1937–2000), Edvard Ravnikar (1907-1993), Vjenceslav Richter (1917-2002) i Milica Šterić (1914-1998).
Izložba će biti otvorena do 13. januara 2019. godine, a obuhvata i prateći program
*MoMa je otvoren svakog dana od 10.30 sati po lokalnom vremenu
- 11:00 2. Bijenale industrijske umjetnosti, LA/PU/RA/RI/VO
-
2. BIJENALE INDUSTRIJSKE UMJETNOSTI / 2ND INDUSTRIAL ART BIENNIAL: NA LEĐIMA PALIH DIVOVA / ON THE SHOULDERS OF FALLEN GIANTS (IAB 2018) (20.7.-28.10.2018.) Labin, Pula, Raša, Rijeka, Vodnjan
umjetnici/ce: Zanny Begg & Elise McLeod, Nina Bunjevac, CANAN, Phil Collins, Siniša Ilić, Matija Ferlin & Mauricio Ferlin, Fokus grupa, Ulrik Heltoft, Vlatka Horvat, Božena Končić Badurina, Luiza Margan, Maryanto, Naeem Mohaiemen, Oscar Murillo, Nikolay Oleynikov, Daniela Ortiz, Dan Perjovschi, Laure Prouvost, Kahlon Rajkamal, Miljohn Ruperto, Selma Selman, шkart, Marko Tadić & Miro Manojlović, Želimir Žilnik
kustosice: Što, kako i za koga / WHW
organizacija: Labin Art Express XXI
suorganizacija: MMSU Rijeka, Arheološki muzej Istre
- 10:00 Sjećanja u kamenu, SA
-
Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine, Zmaja od Bosne 3, Sarajevo
SJEĆANJA U KAMENU - izložba (1.8.-30.9.2018.)
AZRA AKŠAMIJA
VELIBOR BOŽOVIĆ
AMILA BUTUROVIĆ
ADIS ELIAS FEJZIĆ
kustosica: Amila Ramović
- 10:00 Riko Debenjak, LJ
-
MGLC, Ljubljana
RIKO DEBENJAK (1908-1987) - pregledna/retrospektivna razstava (9.8.-11.11.2018.)
kustosinja razstave: Breda Škrjanec
- 10:00 Poslednja decenija Save Šumanovića, LA
-
Centar za kulturu Lazarevac
POSLEDNJA DECENIJA SAVE ŠUMANOVIĆA - gostujuća izložba (30.8.-27.9.2018.)
autorka: Vesna Burojević, iz umetničkog fonda Galerije "Sava Šumanović" iz Šida
- 11:00 Matej Sitar, MB
-
UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2, Maribor
MATEJ SITAR: MAJHNA MEDITACIJA O ČASU IN PROSTORU + BREZNO - razstava (31.8.-6.10.2018.)
kustosinja: Andreja Borin, višja kustosinja UGM
- 10:00 Maison Barilli: Belgrade/New York, NS
-
Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad
Dani evropske baštine 2018.
MAISON BARILLI: BELGRADE/NEW YORK - izložba posvećena Mileni Pavlović Barili (2.9.-28.10.2018.)
autori: Stefan Žarić i Violeta Tomić
- 08:00 AAVV - Sve što se događa mora biti poznato, ZG
-
KGZ, Galerija VN, Ilica 163a, Zagreb
AAVV - Sve što se događa mora biti poznato - izložba (4-29.9.2018.)
umjetnice: Sara Bezovšek (1993), Nika Ham (1991), Dorotea Škrabo (1992)
koncepcija: Aksioma - Institut for Contemporary Art, Ljubljana
- 10:00 Kafa, uzbudljiva priča o dobrom ukusu, SD
-
Muzej u Smederevu, Omladinska 4, Smederevo
KAFA, UZBUDLJIVA PRIČA O DOBROM UKUSU - izložba (5.9.-5.10.2018.)
autor izložbe: Aleksandra Savić, muzejski savetnik Prirodnjačkog muzeja u Beogradu
dizajn: Snežana Rajković
ilustracije: Bora Milićević
fotografije: Anđela Petrovski
- 10:00 Ratni put Moravske divizije 1914-1918, BG
-
Galerija RTS, Takovska 10, Beograd
RATNI PUT MORAVSKE DIVIZIJE 1914-1918 - izložba (pojedinačne i grupne fotografije odlikovanih, zaslužnih junaka, običnih vojnika, ratne beleške, originalna dokumenta, izveštaji, oružje, naoružanje i oprema vojnika - predmeti koji upečatljivo svedoče o ratnim dejstvima Moravske divizije) (5-30.9.2018.)
organizacija: JMU RTS i Narodni muzej u Leskovcu
- 10:00 Aleksandar Zograf, BG
-
Goethe-Institut Belgrad/Galerija Menjačnica, Knez Mihailova 50, Beograd
ALEKSANDAR ZOGRAF: POSETE NEMAČKOJ - izlozba (6-29.9.2018.)
- 10:00 Marijan Molnar | Tomislav Brajnović, ST
-
Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split
MARIJAN MOLNAR: INVENTURA - izložba (6-30.9.2018.)
kustosi: Branko Franceschi i Marina GržinićTOMISLAV BRAJNOVIĆ: DIRECT LINK / DIREKTNA VEZA - izložba (6-30.9.2018.)
kustosica: Jasminka Babić - 10:00 Doplgenger, NS
-
Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad
DOPLGENGER (Isidora Ilić i Boško Prostran): KROZ NOĆ BEZ ZVEZDA, TAMNU I GUSTU KAO MASTILO - izložba (6-30.9.2018.)
kustoskinja: Gordana Nikolić
- 12:00 Forbidden Whispers - Laibach and North Korea, LJ
-
Photon Gallery, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana
FORBIDDEN WHISPERS - LAIBACH AND NORTH KOREA - exhibition (6.9.-16.10.2018.)
Nathalie Daoust, Martin von den Driesch, Daniel Miller, Jørund Føreland Pedersen, Matjaž Tančič, Jure Tepina, Jean Valnoir
Curator: Dejan Sluga
- 09:00 Gde svi ćute one govore, NS
-
Muzej grada Novog Sada, Petrovaradinska tvrđava, Novi Sad
GDE SVI ĆUTE ONE GOVORE - izložba dela bogate zbirke narodnih muzičkih instrumenata Etnografskog muzeja u Beogradu (7.9.-7.10.2018.)
autor: Miroslav Mitrović
- 10:00 Miona Marta Marković, NS
-
Zavod za kulturu Vojvodine, Vojvode Putnika 2, Novi Sad
MIONA MARTA MARKOVIĆ (1979, Sombor/Rim): SUSRET - izložba slika (7-28.9.2018.)
- 10:00 Skrivene poruke - slike Brace Bonifacija, BG
-
Konak kneginje Ljubice, Kneza Sime Markovića 8, Beograd
SKRIVENE PORUKE - SLIKE BRACE BONIFACIJA IZ KOLEKCIJE MUZEJA GRADA BEOGRADA - izložba (7.9.-15.10.2018.)
autor izložbe: Marija Stošić, viša kustoskinja Muzeja grada Beograda
- 10:00 Saputnici / Co-Travellers, NS
-
Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad
SAPUTNICI / CO-TRAVELLERS - međunarodna street art izložba (7-30.9.2018.) inspirisana ulogom životinja u razvoju ljudske civilizacije i kulture
TKV - Beograd
https://www.facebook.com/tkvone/
https://www.facebook.com/tkv.tkvkraljicavilaSANJA STOJKOV - Sombor
https://www.behance.net/gallery/61277445/Super-Klaster-illustrations-Vol-l
http://www.designed.rs/intervju/sanja_stojkov
ALEKSANDAR BUNČIĆ - Novi Sad
https://aleksandarbuncic.weebly.com/
POLAR BEAR STENCIL - Pariz
https://www.polarbearstencils.com/on-street-walls
https://www.facebook.com/polarbearstencils/
Autor koncepta i komesar izložbe : Vladimir Palibrk
Izložba je realizovana kao deo projekta Publika u fokusu, podržanog od strane Fondacije Novi Sad 2021, EPK, a kroz partnersku saradnju i podršku MSUV, Francuskog Instituta u Srbiji, pariske street art galerije Lithium, platforme Street Art Rezidenture Udruženja Elektrika i Ministarstva Kulture Republike Srbije
- 12:00 Ivan Hrkaš, ZG
-
Galerija Miroslav Kraljević, Šubićeva 29, Zagreb
Kritički turizam
IVAN HRKAŠ (Sarajevo): TROJKA - izložba fotografija (7-29.9.2018.)
- 10:00 Zoran Svilar, NS
-
Francuski institut u Novom Sadu, Nikole Pašića 33, Novi Sad
ZORAN SVILAR: LOŠI MOMCI - izložba ilustracija za Le Monde diplomatique, izdanje na sprskom jeziku (10.9.-31.10.2018.)
- 10:00 Između kostima i ornamenta - antropomorfne figurine vinčanske kulture, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin
IZMEĐU KOSTIMA I ORNAMENTA - ANTROPOMORFNE FIGURINE VINČANSKE KULTURE - gostujuća izložba Narodnog muzeja iz Smederevske Palanke (11.9.-2.10.2018.)
autori: kustosi-arheolozi Nenad Šoškić, Vesna Skačkov i konzervator Dragana Đurđević
- 10:00 Ivan Šuletić, SO
-
Kulturni centar Laza Kostić, Sombor
IVAN ŠULETIĆ (1982, Beograd): CITYSCAPES - izložba slika (11-27.9.2018.), povodom nagrade koju je Šuletić osvojio na manifestaciji "Likovna jesen 2016"
- 10:00 5. Sonjin septembar, BG
-
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
5. SONJIN SEPTEMBAR (11-28.9.2018.) povodom desete godišnjice Sonjine smrti glumice Sonje Savić (1961-2008)
SONJA SAVIĆ: DEVOJKA IZ GRADA - multimedijalna izložba (11-28.9.2018.)
- 10:00 Pablo Pikaso, NI
-
Oficiski dom, Niš
PABLO PIKASO - izložba grafika (Dupla flauta, Fauna i flora Antiba, Iz Elijarove mape) iz kolekcije galerije Viskonti Fine Art iz Ljubljane (11.9.-1.10.2018.)
- 10:00 Jovan Stejić, prvi Srbin doktor medicine u obnovljenoj Srbiji, BG
-
SANU, Beograd
Galerija nauke i tehnike SANU, Đure Jakšića 2, Beograd
JOVAN STEJIĆ, PRVI SRBIN DOKTOR MEDICINE U OBNOVLJENOJ SRBIJI - izložba (11-29.9.2018.)
Autori: Nenad Karamijalković i Slavko Stepanović
Saradnik: Jelena Jovanović Simić
- 12:00 Galerija Škuc 40ič: Kaj je bila moderna umetnost, LJ
-
Galerija Škuc, Stari trg 21, Ljubljana
GALERIJA ŠKUC 40IČ: KAJ JE BILA MODERNA UMETNOST? SPOMINJANJE RAZSTAVE „KAJ JE MODERNA UMETNOST?” (11-30.9.2018.)
- 10:00 Mihailo Petrović Alas (1868-1943-2018), BG
-
SANU, Beograd
Biblioteka SANU
MIHAILO PETROVIĆ ALAS (1868-1943-2018) - izložba (12.9.-5.10.2018.)
- 10:00 Slobodan Mašić, BG
-
Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd
SLOBODAN MAŠIĆ: VIZUELNA KOMUNIKACIJA - izložba (12.9.-19.10.2018.)
kustos izložbe: Slobodan Jovanović, Muzej primenjene umetnosti
dizajn vizuelnog identiteta izložbe: Borut Vild
- 10:00 Alja Košar, LJ
-
MGLC, Ljubljana
ALJA KOŠAR: TOČKA - razstava (12.9.-14.10.2018.)
kustos razstave: Božidar Zrinski
- 12:00 Sara Bezovšek, LJ
-
Aksioma | Projektni Prostor, Komenskega 18, Ljubljana
U30+ - iniciative za podporo mladim umetnikom
SARA BEZOVŠEK: (◉_◉) - samostojna razstava (12.9.-5.10.2018.)
- 08:00 Tadija Janičić, PG
-
Centar savremene umjetnosti Crne Gore, Dvorac Petrovića, Kruševac bb, Podgorica
Izložba "Pravi se da spavaš" Tadije Janičića (13.9-31.10.2018)
Radno vreme: ponedeljak - petak 8 h - 20 h, subota 10 h - 14 h
- 10:00 Natalija Dabić i Đorđe Petrović, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
NATALIJA DABIĆ (1981, Beograd) i ĐORĐE PETROVIĆ (1978, Beograd): NEONSKA DŽUNGLA - izložba (13-28.9.2018.)
- 12:00 Ivan Grubanov, BG
-
Galerija Novembar, Kursulina 22, Beograd
IVAN GRUBANOV (1976, Beograd): OŽILJCI / SCARS - izložba srpskog predstavnika na 56. Venecijanskom Bijenalu (13.9.-19.10.2018.)
kustos zložbe: Maja Kolarić, umetnička direktorka galerije Novembar
- 16:00 Snežana Vujović Nikolić, BG
-
Kvaka 22, alternativni kulturni centar, Ruzveltova 39, Beograd
SNEŽANA VUJOVIĆ NIKOLIĆ (1959, Beograd): THE LOVE STORIES - izložba (13-29.9.2018.)
- 10:00 Nataša Prosenc Stearns, KK
-
Galerija Božidar Jakac/lapidarij, Kostanjevica na Krki
NATAŠA PROSENC STEARNS: HOTELSKI DNEVNIK / HOTEL DIARY - razstava (14.9.-4.11.2018.)
- 10:00 Moje okruženje - umetnost deljenja, GR
-
Centar za kulturu Grocka/Rančićeva kuća, Majevička 9, Grocka
Dani evropske baštine
Evropska godina kulturnog nasleđa: umetnost deljenja
MOJE OKRUŽENJE - UMETNOST DELJENJA - grupna izložba dečjih radova (14.9.-3.10.2018.)
- 10:00 Poslednja decenija Save Šumanovića, VR
-
Narodni muzej Vranje, Baba Zlatina 9, Vranje
POSLEDNJA DECENIJA SAVE ŠUMANOVIĆA - gostujuća izložba (14.9.-3.10.2018.) Galerije slika Sava Šumanović iz Šida
- 12:00 Aktuelna srpska grafička scena, SF
-
Galerija Akademija pri Nacionalnoj umetničkoj Akademiji, Sofija
AKTUELNA SRPSKA GRAFIČKA SCENA - izložba (14-28.9.2018.)
autor: istoričarka umetnosti, muzejska savetnica Milica Todorović
realizacija: Galerija savremene likovne umetnosti Niš
Neki od zastupljeni umetnika: Velizar Krstić, Branimir Karanović, Biljana Vuković, Ranka Lučić Janković, Aleksandar Mladenović Leka, Dimitrije Pecić, Branko Raković, Ljiljana Stojanović Zoran Dimovski, Vladimir Veljašević, Dragan Momiov, Daniela Fulgosi, Miško Pavlović, Žarko Smiljanić, Nikola Velicki, Žolt Kovač, Bojan Otašević, Anica Radošević, Slobodan Radojković, Branko Nikolov, Franc Curk, Ljubiša Brković, Ivana Stanković, Milica Antonijević, Vladimir Milanović, Aleksandar Dević, Bojan Živić, Milena Maksimović, Tamara Pajković, Marija Anđelković...
- 15:00 Anja Podreka, NM
-
Galerija Simulaker, Vrhovčeva 1a, Novo Mesto
ANJA PODREKA (1987, Ljubljana): PROSTOR REKI - interaktivna instalacija (14.9.-6.10.2018.)
- 10:00 Anastazia David, SO
-
Gradski muzej Sombor, Trg Republike 4, Sombor
ANASTAZIA DAVID (Holandija): ČAROBNA STVARNOST / A FASCINATING REALITY - izložba (14.9.-5.10.2018.)
- 10:00 Miran Mišo Hochstätter, MB
-
artKIT, Glavni trg 14, Maribor
MIRAN MIŠO HOCHSTÄTTER: POKRAJINE / LANDSCAPES - razstava fotografije, sanje in spomini (14.9.-6.10.2018.)
- 08:00 Laslo Antal, SU
-
Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica
LASLO ANTAL (Antal László, 1984, Subotica): 10 MESECI - izložba (15.9.-31.10.2018.)
kustos izložbe: Nela Tonković, istoričarka umetnosti
autor vizuelnog identiteta izložbe i dizajna kataloga: Laslo Antal
tekstovi u katalogu: Ana Terek (Terék Anna) i Nela Tonković
- 10:00 Vodič kroz galaktičke zadužbine, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
VODIČ KROZ GALAKTIČKE ZADUŽBINE (Science fiction književnost - svetska i domaća) - izložba knjiga (16-30.9.2018.)
autor izložbe: Rastko Marković
- 08:00 Likovna istraživanja u keramici, BG
-
Kombank Art hol, Trg Politika 1, Beograd
LIKOVNA ISTRAŽIVANJA U KERAMICI - izložba radova studenata keramike Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu (17.9.-9.10.2018.)
organizacija: Kombank Art hol i Fakultet primenjenih umetnosti
- 10:00 Bojan Đukanović, PG
-
Galerija CentreVille Hotel & Experiences, Podgorica
BOJAN ĐUKANOVIĆ: TRAGANJE - izložba slika (17-28.9.2018.)
- 10:00 I ovo je Srbija, NI
-
Galerija Sinagoga, Niš
Akademijski odbor za selo SANU: I OVO JE SRBIJA - izložba (17-28.9.2018.)
- 12:00 Gordana Vrenconska, BG
-
Grad, Beograd
GORDANA VRENCONSKA (Skoplje): REALNE UTOPIJE - multimedijalna izložba (17-30.9.2018.)
https://www.behance.net/gordana_vrencoska
https://drive.google.com/open?id=1cFAskkie-Zh1EiBLVre4fxk_kkxp7KiV
- 12:00 Marko Ercegović, ZG
-
Galerija Spot, Čanićeva 6, Zagreb
Institut za suvremenu umjetnost, Trg kralja Tomislava 20, Zagreb
MARKO ERCEGOVIĆ: SVE ILI NIŠTA - izložba (17.9.-5.10.2018.)
- 13:00 Dragana Bojić, BG
-
Galerija SULUJ, Beograd
DRAGANA BOJIĆ: ILUMINACIJE - samostalnu izložbu slika (akrilika na platnu) (17-29.9.2018.)
- 14:00 Natalija Simeonović, BG
-
БартcелонаBelgrade Design District, 1 Sprat, lokal 96, Beograd
NATALIJA SIMEONOVIĆ: LICE - NEKADA MOJE / FACE - ONCE MINE - photography exhibition (17-29.9.2018.)
- 09:00 Vladimir Frelih, SK
-
Muzej savremene umetnosti, Samoilova bb, Skoplje
VLADIMIR FRELIH - Black Row Memory (18.9-21.10.2018)
- 10:00 Nikola Marković, NI
-
Salon 77, u niškoj tvrđavi
NIKOLA MARKOVIĆ (1976): ILI VIŠE VATRE U SLIKU ILI SLIKU U VATRU - izložba (18.9.-1.10.2018.)
- 10:00 Umetnička grupa Bura, BG
-
Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd
Umetnička grupa BURA (Beograd): INICIJACIJA/BUĐENJE PROMENA - izložba (18-30.9.2018.), povodom njihovog osamnaestog rođendana
učesnici: Viktor Kis (Viktor Kiss), Koštana Banović (Holandija), Aleksandrija Ajduković, Milica Prelić, Jelena Bojanić, Goran Stojčetović, Radmila Duda Ludošan, Goran Orge Nikolić, Klaudija Šarić Marić, Danica Rakočević, Dušan Đorđević, Goran Tomašević, Valentina Savić, Tamara Antonović, Jelica Stojančić, Dragana Nikoletić, Srđan Đile Maković, Milica Ružičić…
- 10:00 Ona se budi, BG
-
Francuski institut u Srbiji, Knez Mihailova 31, Beograd
ONA SE BUDI / BD Egalité - Izložba i strip album posvećeni strip autorkama sa Balkana i iz Francuske (18.9.-28.10.2018.)
- 10:00 Mario Muhnik, BG
-
Institut Servantes, Čika Ljubina 19, Beograd
MARIO MUHNIK, FOTOGRAF - izložba fotografija (jedinstveno putovanje kroz književnost XX veka) (18.9.-31.10.2018.)
Čuveni izdavač Mario Muhnik (1931, Buenos Aires/Španija)
- 11:00 Maja Milinić Bogdanović, BG
-
Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd
MAJA MILINIĆ BOGDANOVIĆ (1972, Beograd): DIZAJN TEKSTILNIH FLEKSIBILNIH MATERIJALA PRIMENOM ADITIVNE PROIZVODNJE - doktorska izložba (18-29.9.2018.)
mentor: Ivana Veljović, redovni profesor Fakulteta primenjenih umetnosti, Odsek dizajn tekstila
- 14:00 Hrvoje Urumović, ZG
-
Lauba, Prilaz baruna Filipovića 23a, Zagreb
HRVOJE URUMOVIĆ (1976, Sarajevo): KAD DJEČAK ODRASTE... - izložba ambijentalnih kiparskih instalacija (18-29.9.2018.)
- 16:00 Nikola Kolja Božović, BG
-
Rezidencija ambasadora Švajcarske , Filipa Gea, Andre Nikolića 30, Beograd
NIKOLA KOLJA BOŽOVIĆ: EPIC - samostalna izložba slika, skulptura i instalacija (vizuelne parafraze epskih pesama iz ciklusa o Marku Kraljeviću) (19.9.-1.11.2018.)
sreda od 17 do 19 časova i subota od 16 do 18h
zakazivanje dolazaka putem imejla: laa@eda.admin.ch ili telefona: +381.63.251.142
- 10:00 Miroslav Dvorak, NM
-
Zavičajni muzej Kotarka/Žitni magacin, Maršala Tita 105, Novo Miloševo
MIROSLAV DVORAK (Slovačka): MOJ SVET SLIKA - izložba (19.8.-2.10.2018.)
organizacija: Ambasada Slovačke Republike u Beogradu, Banatski kulturni centar Novo Miloševo i Zavičajni muzej Kotarka Novo Miloševo
- 10:00 Mile Šaula, BG
-
Galerija Pro3or, Koče Popovća 9, Beograd
MILE ŠAULA (1970): LEBDENJE - izložba (19-29.9.2018.)
- 10:00 Milan Đorđević i Sanja Ćopić, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
MILAN ĐORĐEVIĆ i SANJA ĆOPIĆ - TO BE DECIDED - izložba (19-28.9.2018.)
- 11:00 Maja Marković, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
Zbirka Richter, Vrhovec 38, Zagreb
MAJA MARKOVIĆ (Zagreb): GRADILIŠTE FORME - izložba (19.9.-20.10.2018.)
kustosica izložbe: Jasna Jakšić
- 11:00 Mladen Stipanović, RI
-
Muzej moderne i suvremene umjetnosti/Mali salon, Korzo 24, Rijeka
MLADEN STIPANOVIĆ: RI - ROCK papiri - izložba riječkog rock-dizajna (19.9.-3.10.2018.)
- 09:00 Dejan Aksentijević, KŠ
-
Umetnička galerija, Majke Jugovića 12, Kruševac
DEJAN AKSENTIJEVIĆ (1963. Kruševac): SINHRONICITET - izložba (20.9.-8.10.2018.)
- 10:00 Egipat u Hrvatskoj: hrvatska fascinacija starim Egiptom, ZG
-
Muzej Mimara, Rooseveltov trg 5, Zagreb
EGIPAT U HRVATSKOJ: HRVATSKA FASCINACIJA STARIM EGIPTOM - izložba (20.9.-14.10.2018.)
- 10:00 Delići neolitske stvarnosti, OB
-
Galerija Sportsko-kulturnog centra Obrenovac, Kralja Aleksandra 63, Obrenovac
DELIĆI NEOLITSKE STVARNOSTI: NOVE PRAKSE U KONZERVACIJI VINČANSKE KULTURNE BAŠTINE U STUBLINAMA - izložba (20-30.9.2018.)
autori izložbe: Ana Živić, Dragana Stojić, Saša Živanović, Miloš Spasić
organizacija: Gradska opština Obrenovac i Muzej grada Beograda
- 10:00 Vladimir Milanović, BG
-
Centar za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija/Fakultet likovnih umetnosti, Pariska 16, Beograd
VLADIMIR MILANOVIĆ (1979, Beograd): LIFE STILL - izložba (20.9.-6.10.2018.)
- 10:00 To smo mi - narodna zanimanja u Srbiji, BG
-
Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd
Dan Etnografskog muzeja - 117 godina
TO SMO MI - NARODNA ZANIMANJA U SRBIJI (Nazrni, pa se vrni) - izložba (20.9.-20.12.2018)
autori izložbe: muzejski savetnici Dušica Živković, dr Miloš Matić, dr Marko Stojanović, Jelena Tešić-Vuletić
- 11:00 U službi vizualizacije baštine, ZG
-
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb
Europska godina kulturne baštine: umjetnost dijeljenja
U SLUŽBI VIZUALIZACIJE BAŠTINE - hommage fotografima Nini, Vinku, Rudiki, Živku, Miliku i Vidu - izložba (20.9.-25.10.2018.)
- 11:00 Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E.: Code:Red, LJ
-
Mestna galerija Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana
TADEJ POGAČAR & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti: CODE:RED - pregledna razstava (20.9.-4.11.2018.)
kustosinja: Alenka Gregorič
- 11:00 Sylvia Kovjenić, BG
-
Galerija Beogradske tvrđave, Kalemegdan/Stambol kapija, Beograd
SYLVIA KOVJENIĆ (1976, Newcastle): 42 - samostalna izložba (20.9.-9.10.2018.)
- 12:00 Petar Delijević, BG
-
Galerija Zvono, Beograd
PETAR DELIJEVIĆ (1983, Nikšić/Beograd) - samostalna izložba crteža i objekata (20.9.-9.10.2018.)
- 16:00 Boogie, BG
-
Laufer galerija, Svetozara Radića 4, Beograd
BOOGIE: SOMETHING ELSE - izložba (20.9.-15.12.2018.)
- 12:00 Nikola Radosavljević, BG
-
Blok galerija, JurijaGagarina 221, Novi Beograd
NIKOLA RADOSAVLJEVIĆ (1991, Užice): UVEK SI SA MNOM - izložba (21.9.-3.10.2018.)
- 14:00 Mario Javoran, ZG
-
Lauba - Kuća za ljude i umjetnost, Prilaz baruna Filipovića 23a, Zagreb
MARIO JAVORAN (1994, Zadar): TVOJE TIJELO MOJA KUĆA - izložba (22-29.9.2018.)
Na otvorenju izložbe govori književnik i dramski umjetnik Enes Kišević
https://www.facebook.com/kisevic.enes/videos/2248776768485242
- 09:00 Dortmundska grupa, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
DORTMUNDSKA GRUPA - grupna izložba dortmundskih umetnika (24.9.-6.10.2018.)
- 10:00 Mirjana Marsenić Vujović, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
Mali likovni salon, Bulevar Mihajla Pupina 9
MIRJANA MARSENIĆ VUJOVIĆ - izložba (24.9.-5.10.2018.)
- 10:00 Marija Jevtić, NS
-
Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
MARIJA JEVTIĆ: PRIBLIŽAVANJE UMETNOSTI SLEPIM LJUDIMA UPOTREBOM REINTERPRETACIJE 2D UMETNOSTI U 3D UMETNOST - izložba (24.9.-5.10.2018.)
- 10:00 Valter Padao, BG
-
Galerija FLU, Knez Mihailova 53, Beograd
Artist in Residence: VALTER PADAO (1965, Nemačka): TIME SLICES / VREMENSKI REZOVI - izložba (24-29.9.2018.)
- 10:00 Vladica Ristić, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
VLADICA RISTIĆ (1981, Nemačka): KVADRAT U SLICI - SLIKA NA KVADRATU - izložba slika (24.9.-8.10.2018.)
- 17:00 Ana Gemaljević, BG
-
Art-galerija Beti Ford, Zetska 2, Beograd
Umetnikov otisak predstavlja
ANA GEMALJEVIĆ (1997, Zrenjanin) - izložba (24.9.-1.10.2018.)
- 09:00 Han Tümertekin, ZG
-
Oris Kuća arhitekture, Kralja Držislava 3, Zagreb
HAN TÜMERTEKIN (Turska): KOMPLEKSNOST JEDNOSTAVNOG - izložba renomiranog arhitekta i dobitnika Aga Khan nagrade (25.9.-27.10.2018.)
Tema izložbe: recentno arhitektovo ostvarenje Angelos Organic Olive Oil Mill
- 10:00 Miona Stefanović, BG
-
Mala galerija ULUPUDS, Uzun MIrkova 12, Beograd
MIONA STEFANOVIĆ - izložba crteža (akril, tuš) i skulptura (keramika) (25.9.-3.10.2018.)
- 10:00 Lična istorija FUU-a u zadnje 4. godine, SA
-
Centar Kulture i Mladih Općine Centar, Jelićeva 1, Sarajevo
Lična istorija FUU-a u zadnje 4. godine - kolektivna izložba fotografija (25.9.-25.10.2018.)
- 10:00 Igor Simić, BG
-
Kuća legata, Knez Mihailova 46, Beograd
IGOR SIMIĆ: TRILOGIJA MANUS X MACHINA X MORALIA - izložba video radova (25.9.-14.10.2018.)
- 11:00 Šejma Fere, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
ŠEJMA FERE - izložba (25.9.-13.10.2018.)
- 12:00 Unutrašnji dijalog, NS
-
MMC Led Art/Šok zaDruga, Novi Sad
Šok zaDruga, Zmaj Jovina 22, Novi Sad
UNUTRAŠNJI DIJALOG - izložba rezultata rada članova Šok zadruge, kolektivno crtanje najtalentovanijih Samo da ne zalutamo, u okviru projekta Na istom zadatku
Osnovu projekta "Unutrašnji dijalog" predstavlja aproprijacija slike Paje Jovanovića „Seoba Srba sa Kosova”. Unutrašnjim dijalogom, odnosno intervencijom više generacija umetnika različitih potpisa, estetika i poetika na tako nastaloj površini, slici, umetnici se upuštaju u dijalog koristeći vizuelnu komunikaciju kao osnovni način komunikacije. Incijalni razlog za produkciju rada je poziv predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića na unutrašnji dijalog sa ciljem uključivanja najšire javnosti u prevazilaženje i nalaženje trajnog rešenja za pitanje statusa Kosova.
Projekat i radionicu je vodio Nikola Džafo, koji je učestvovao i u kolektivnom crtanju, kao i Nora Mesaroš, Milan Nešić, Vladimir Ilić, Dejan Jankov, Vid Markovinović, Jovana Budošan, Vesna Vojvodić i drugi.
Izložba je deo programa četvrtog izdanja festivala Na sopstveni pogon Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije, a bice otvorena do 9. oktobra.
- 12:00 Nataša Galečić & Nemanja Nikolić, BG
-
Dom omladine Beograda
NATAŠA GALEČIĆ & NEMANJA NIKOLIĆ: FIELD OF TELEPORTATION - izložba (25.9.-12.10.2018.)
- 14:00 Goran Petercol, ZG
-
Academia moderna, Šenoina 11 (dvorište) Zagreb
GORAN PETERCOL: NIZOVI - izložba (25.9.-13.10.2018.)
- 09:30 12. Jahorina film festival
-
12. JAHORINA FILM FESTIVAL - Međunarodni Festival dokumentarnog filma, turizma i ekologije (26-29.9.2018.)
Sarajevo
09.30-15.00 Obilazak Sarajeva, Kazandžijska radnja Ismeta Huseinovića, Kuća sevdaha, Muzej grada Sarajeva
14.00 Ručak u Bosanskoj kući, Baščaršija Povratak u Pale
15.30 Posjeta Ski centru Ravna planina - Pale
Hotel Damis, Pale
17.00 Projekcije filmova
- 09:30 29. Pikin festival, VE
-
29. PIKIN FESTIVAL (23-29.9.2018.) Velenje
09:30 Ema Pipifilipi
Osnovna šola Frana Malgaja, Šentjur
09:30/11:30 Glavko in Zbrk: Čarovnik Nik
Bimbo teater Ljubljana
- 09:30 5. Konferencija Evropske mreže muzeja, BG
-
Muzej nauke i tehnike, Skender-begova 51, Beograd
5. Konferencija EVROPSKE MREŽE MUZEJA (25-28.9.2018.)
- 10:00 Lazar Dimitrijević, BG
-
Galerija ULUS, Beograd
LAZAR DIMITRIJEVIĆ (1935, Prilep): IZMEĐU DVA SVETA - izložbu slika (26.9.-9.10.2018.)
- 10:00 Vjekoslav Nakić: Filmovi, ST
-
Galerija umjetnina, kralja Tomislava 15, Split
VJEKOSLAV NAKIĆ: FILMOVI (27.9.-2.12.2018.) (30 min)
SLOBODA (1966.)
TETRAEDAR (1967.)
L'ABANDON (1967.)
POSLIJE POTOPA (1967.)
kustosica: Sunčica Fradelić
organizacija: Galerija umjetnina i Kino klub Split - 10:00 39. Braќa Манаки / 39. Manaki Brothers, BI
-
39. BRAЌA МАНАКИ / 39. MANAKI BROTHERS - интернационалниот фестивал на филмска камера / International Cinematographers' Film Festival (22-29.9.2018.) Битола/Bitola
- 10:00 Tatjana Bandović, BG
-
Umetnička galerija Stara kapetanija, Kej oslobodjenja 8, Zemun/Beograd
TATJANA BANDOVIĆ (1976, Loznica): SILKORAMA - izložba (26.9.-7.10.2018.)
- 11:00 4321, BG
-
Klub čitalaca Geopoetike/Kuća za čitanje, Kapetan Mišina 8, Beograd
Pol Oster: 4321 - promocija romana
izdavač: Geopoetika
- 11:00 Aktivan odmor u Srbiji, BG
-
Knez Mihailova ulica, ispred Kulturnog centra Beograd
Svetski dan turizma (27. septembar)
AKTIVAN ODMOR U SRBIJI - izložba fotografija
organizacija: Turistička organizacija Srbije
- 12:00 10. Sonica festival, LJ
-
10. SONICA FESTIVAL (24-29.9.2018.) Ljubljana
Kavarna Stow, City Museum
12.00-14.00 ArtistToolkit: SHAPE & ICAS Speed Dating Brunch
SIGIC Ljubljana
16.00 Artist Toolkit: Agencies - do we need them?
Brandon Rosenbluth - Little Big Agency
17.00 ArtistTalk: SOTE & Tarik Barri
Pritličje
19.00 Round Table: Festival Platforms: SHAPE / ECAS / ICAS
Representatives of SHAPE / ECAS / ICAS: Thomas Dumke - Cynetart, Michal Brenner - Meetfactory, Susanna Nidermeyer - Musikprotokoll, Sarah Lauzemis - Schiev
moderator: Dražen Dragojević
Kino Šiška
Shape Showcase:
20.00 LIFECUTTER
22.00 GIANT SWAN
23.00 AISHA DEVI
- 12:00 Gost predavač: Hans Hauner | Nebojša Radunović, BG
-
SANU, Beograd
Ciklus predavanja: Gost predavač
12.00 dr HANS HAUNER (član Nemačke nacionalne akademije Leopoldina): PERSONALIZOVANI PRISTUP ISHRANI ZA BOLJE ZDRAVLJE: GDE SMO SADA? - predavanje
19.00 akademik NEBOJŠA RADUNOVIĆ
- 12:30 12. Prosefest, NS
-
12. PROSEFEST (25-28.9.2018.) Novi Sad
Gimnazija Jovan Jovanović Zmaj
12.30 Radivoj Šajtinac
Gimnazija Svetozar Marković
12.45 Enes Halilović
Kulturni centar Novog Sada/Klub Tribina mladih, Katolička porta 5
19.00 SRĐAN SRDIĆ
O autoru govori: Ivan Radosavljević
Razgovor vode: učenici Gimnazije Svetozar Marković
20.30 RANKO RISOJEVIĆ
O autoru govori: Zoran Đerić
Razgovor vode: učenici Gimnazije Isidora Sekulić
- 13:00 Počasni doktorati Univerziteta umetnosti, BG
-
Rektorat Univerziteta umetnosti u Beogradu, Kosančićev venac 29, Beograd
Svečna dodela počasnih doktorata Univerziteta umetnosti
DUŠAN MAKAVEJEV (1932), filmski i televizijski reditelj
MIODRAG TABAČKI (1947), scenograf i redovni profesor u penziji Fakulteta dramskih umetnosti
- 13:30 Svet digitalne umetnosti, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
Američki kutak, Petra Drapšina 3, Novi Sad
Ciklus: Svet digitalne umetnosti
Video festival PROJEKTOR, Madrid
O festivalu i odabranim prikazanim radovima govoriće Andrej Tišma
- 14:00 Milovan Milovanović, BG
-
Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković, Bulevar kralja Aleksandra 71, Beograd
MILOVAN MILOVANOVIĆ (1884-1948) - izložba (27.9.-9.10.2018.) posvećena životu i radu jednog od utemeljivača savremene sudske medicine u Srbiji, profesora na Medicinskom i Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu i prvog upravnika Sudskomedicinskog zavoda (sedamdeset godina od smrti)
govore: prof. dr Slobodan Nikolić, upravnik Instituta za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta u Beogradu, prof. dr Aleksandar Jerkov, direktor Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković”, prof. dr Snežana Veljković, autor knjige Krila u mermeru, mr Gordana Lazarević, autor izložbe
- 14:00 The Socratic Adventure of Plurality | Phenomenology of Plurality, BG
-
Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Kraljice Natalije 45/IV, Beograd
14.00 Matthias Bormuth: THE SOCRATIC ADVENTURE OF PLURALITY: HANNAH ARENDT AND THE CHALLENGE OF THE PHILOSOPHICAL DIALOGUE - seminar
18.00 Sophie Loidolt: PHENOMENOLOGY OF PLURALITY: HANNAH ARENDT ON POLITICAL INTERSUBJECTIVITY - razgovor o knjizi
- 15:00 16. Međunarodni salon stripa, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
16. MEĐUNARODNI SALON STRIPA (27-30.9.2018.) Beograd
27.9.
Klub
15.00-22.00 BERZA STRIPA
19.00 Otvaranje izložbi Salona 2018.
Srećna galerija
KONKURS 2018 - izložba nagrađenih radova
Mala sala
KONKURS 2018 - izložba najuspelijih radova
Galerija
TONI FEJZULA (Španija) - retrospektivna izložba gosta Salona
Velika sala
IZ ISTORIJE SRPSKOG STRIPA - DESIMIR ŽIŽOVIĆ BUIN (1920-1996) - retrospektivna izložba
autor postavke: Miki Pješčić
Novi prostor
MIKICA IVANOVIĆ (Srbija) - retrospektivna izložba gosta Salona
autor postavke: Ilija Mirović
Galerija cirkus
ALEKSA GAJIĆ - DOBITNIK PRIZNANJA ZA DOPRINOS SRPSKOM STRIPU - dokumentarna izložba
19.30 KOSPLEJ SALONA 2018.
Velika sala
20.00 Svečano otvaranje Salona i dodela nagrada
28.9.
Klub
11.00-22.00 BERZA STRIPA
Velika sala
17.00 ZORAN ĐUKANOVIĆ: KEN PARKER - STRIP KOJI JE PROMENIO PRIRODU VESTERNA I BONELI STRIPOVE - predavanje
18.00 TONI FEJZULA (Španija): DEAD INSIDE - promocija albuma gosta Salona, System Comics, Beograd, 2018.
19.00 VELJKO KRULČIĆ (Hrvatska): ZDRAVKO ZUPAN: MAUROVIĆ-LOBAČEV-JULES-SULIĆ - promocija knjige tekstova Zdravka Zupana, Art 9, Zagreb, 2018.
20.00 POSLEDNJA AVANTURA KAKTUS BATE - dokumentarno-animirani film o Veljku Kockaru
Galerija
19.00 TONI FEJZULA (Španija): DEAD INSIDE - potpisivanje albuma
29.9.
Klub
11.00-22.00 BERZA STRIPA
Novi prostor / Klub
13.00-15.00/20.30 MIKICA IVANOVIĆ: potpisivanje svezaka i crtanje junaka lms i zs posetiocima salona
Velika sala
16.00 JOVAN GVERO: NS STRIP VIKEND - promocija festivala
16.30 STRIPOLIS BR.10 - promocija strip magazina, Kulturni centar Zrenjanin, Srbija
17:30 MODESTY STRIPOVI - promocija izdavača (prezentacija novih i planiranih knjiga: Migelančo Prado, Đorđe Lobačev, Nikola Mitrović-Kokan)
18.30 TONI FEJZULA (Španija): STORYTELLING - JERARHIJA I PRINCIP RAZLIKE - predavanje
19.30 50 GODINA EDICIJA LUNOV MAGNUS STRIP I ZLATNA SERIJA
govore: Mikica Ivanović, Slobodan Ivkov, Dušan Mladenović, Ilija Mirović
30.9.
Klub
11.00-22.00 BERZA STRIPA
Velika sala
16.00 Priznanje Salona za najboljeg izdavača domaćeg stripa 2017/2018: SYSTEM COMICS, Beograd - promocija izdavača
17.00 ZORAN ĐUKANOVIĆ, DUŠAN MLADENOVIĆ: 70 GODINA TEKSA VILERA - predavanje
18.00 MILAN MILETIĆ: KONJANICI - promocija knjige
19.00 Priznanje Salona za najboljeg izdavača inostranih strip izdanja u srbiji 2017/2018: BESNA KOBILA, Beograd - promocija izdavača
20.00 ANDRIJANA RUŽIĆ (Italija): MICHAEL DUDOK DE WIT (Holandija) - animirani filmovi, predavanje
MONAH I RIBA (1994, 6’ 22’’)
OTAC I KĆI (2000, 8’ 30’’)
- 15:00 2. Unseen mini film festival 2018, CA
-
2. UNSEEN mini film festival 2018. (26-30.9.2018.) Cavtat
15:00-18:00 Radionica šahtofonije za djecu
Kino Mediteran
18:00 Alen Munitić - razgovor
19:00 Kratki Unseen
Mihaela Rašica: Glenje (Hr)
Nikolče Popovski: The Last Church Bells (Mk)
Marko Šantić: Plavi Petar (Hr)
Hanis Bagashov: Mishko (Mk)
Sunčana Brkulj: Osjetljivi princ (Hr)
21:00 Selekcija
Tolga Karaçelik: Leptiri - Sundance Film Festival 2018, Glavna nagrada žirija
organizacija: Centar za dramsku umjetnost (CDU)
- 16:30 11. Clubture Forum, KŽ
-
11. CLUBTURE FORUM (27-29.9.2018.) Križevci
27.9.
Klub kulture
16:30-18:00 Otvorenje Clubture Foruma
UMREŽAVANJE KROZ USTRAJNOST - prezentacija rezultata istraživanja suradničkih procesa u mreži Clubture
Edgar Buršić (Fakultet za interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije, Pula) i Davor Mišković (Drugo more, Rijeka)Kino Kalnik
18:15-20:00 DO ZADNJE KAPI - TAJNI RAT ZA VODU U EUROPI / UP TO THE LAST DROP - THE SECRET WATER WAR IN EUROPE (2017, 58') - film i diskusija nakon projekcije
r. Yorgos AvgeropoulosProgram SUFFEST-a
Kino Kalnik
20:00 BUŠ?BUM! koncert i otvaranje SUFFEST-aKlub kulture
20:30-22:00 KSEN - koncert
22:00-01:00 SUFFEST Party: DJ RADAMANT28.9.
Klub kulture
11:00-13:00 CTHR radionica s organizacijama članicamaKnjižnica Franjo Marković
17:00-19:00 NOVI POGLEDI NA KULTURNE I DRUŠTVENE CENTRE U RH - javna tribinagovornici: Matija Mrakovčić (udruga Kurziv), Melita Habdija (ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Križevci), Sandro Novosel (pročelnik Upravnog odjela za odgoj, obrazovanje, kulturu, sport, socijalnu skrb, nacionalne manjine i turizam Grada Križevaca), Saša Lončarić (udruga K.V.A.R.K.), Antun Sevšek (Savez udruga Operacija Grad)
Program SUFFEST-a
Mala dvorana Hrvatskog doma
18:00-22:00 TOMISLAV BRAJNOVIĆ: DIRECT LINK - izložba
Kino Kalnik
19:00-22:00 DANKO FRIŠČIĆ i IGOR ZLOBEC - izložba
Galerija K2
20:00-22:00 TOMISLAV BUNTAK: BESKRAJNA PRIČA - izložba
Klub kulture
21:00-22:00 PRAVILA IGRE (prema tekstu Samuela Becketta)Teatar K.V.A.R.K.
r. Boris Čataj
22:00-02:00 SUFFEST Party: DJ VEDASARA DUB
29.9.
Klub kulture
11:00-11:30 Vibrabox - prezentacija/radionica11:30-13:00 Community radio - prijenos praktičnih iskustava i diskusija: KLFM (Split), Radio Attack (Zagreb) i Vibrabox (Zagreb)
Program SUFFEST-a
Mala dvorana Hrvatskog doma
18:00-20:00 TOMISLAV BRAJNOVIĆ: DIRECT LINK - izložba
Kino Kalnik
18:00-20:00 DANKO FRIŠČIĆ i IGOR ZLOBEC - izložba
Galerija K2
18:00-20:00 TOMISLAV BUNTAK: BESKRAJNA PRIČA - izložba
Klub kulture
20:00-21:00 DUM SPIRO SPERO (2016, 52') - filmr. Pero Kvesić
22:00-02:00 DJ program
- 17:00 Vinsent Mineli, BG
-
Velikani svetskog filma: VINSENT MINELI (27-30.9.2018.)
27.9.
17:00 ZIGFILDOVA REVIJA (SAD 1945)
Ziegfeld Follies
ul. Fred Aster (Fred Astaire), Džudi Garland (Judy Garland)
19:00 GRAD ILUZIJA (SAD 1952)
The Bad and the Beautiful
ul. Kirk Daglas (Kirk Douglas), Lana Tarner (Lana Turner)
r. Vinsent Mineli (Vincente Minnelli)
21:00 TRI LJUBAVI (SAD 1953)
The Story of Three Loves
ul. Kirk Daglas (Kirk Douglas), Lesli Karon (Leslie Caron)
r. Vinsent Mineli (Vincente Minnelli)
28.9.
17:00 ŽEĐ ZA ŽIVOTOM (SAD 1956)
Lust for Life
ul. Kirk Daglas (Kirk Douglas), Entoni Kvin (Anthony Quinn)
r. Vinsent Mineli (Vincente Minnelli)
19:00 ČAJ I SIMPATIJA (SAD 1956)
Tea and Sympathy
ul. Debora Kar (Deborah Kerr), Džon Ker (John Kerr)
r. Vinsent Mineli (Vincente Minnelli)
21:00 ŽIŽI (SAD 1958)
Gigi
ul. Lesli Karon (Leslie Caron), Moris Ševalije (Maurice Chevalier)
r. Vinsent Mineli (Vincente Minnelli)
29.9.
17:00 NEKI SU DOTRČALI (SAD 1958)
Some Came Running
ul. Frenk Sinatra (Frank Sinatra), Din Martin (Dean Martin)
r. Vinsent Mineli (Vincente Minnelli)
19:00 KAD ZVONE ZVONA (SAD 1960)
Bells Are Ringing
ul. Din Martin (Dean Martin), Džudi Holidej (Judy Holliday)
r. Vinsent Mineli (Vincente Minnelli)
21:00 DOVIĐENJA ČARLI (SAD 1964)
Goodbye Charlie
ul. Debi Rejnolds (Debbie Reynolds), Toni Kertis (Tony Curtis)
r. Vinsent Mineli (Vincente Minnelli)
30.9.
19:00 LJUBAV NA PESKU (SAD 1965)
The Sandpiper
ul. Elizabet Tejlor (Elizabeth Taylor), Ričard Barton (Richard Burton)
r. Vinsent Mineli (Vincente Minnelli)
21:00 JEDNA SMEŠNA LJUBAV U NJUJORKU (SAD 1970)
On a Clear Day You Can See Forever
ul. Barbra Strejsend (Barbra Streisand), Iv Montan (Yves Montand)
r. Vinsent Mineli (Vincente Minnelli)
- 17:00 Dani Mije Aleksića, GM
-
Kulturni centar Gornji Milanovac, Trg Kneza Mihaila 1, Gornji Milanovac
DANI MIJE ALEKSIĆA (26-30.9.2018.) u čast velikog srpskog glumca i dugogodišnjeg doajena Narodnog pozorišta
17:00 Sterijno pozorje Novi Sad: POZORIŠTE U FOTOGRAFSKOJ UMETNOSTI - izložba fotografija
20:00 Ivan Perković: SVETOZAR TREĆI - monodrama
Režija: Ivan Perković
Produkcija: Nasteatar
- 17:00 14. 25 FPS, ZG
-
Studentski centar, Zagreb
14. Internacionalni festival eksperimentalnog filma i videa 25 FPS (27-30.9.2018.)
27.9.
20:00 Konkurencija 1: Standardi
PRAZNA PRIJETNJA / AN EMPTY THREAT (US, 2018, 8', 16 mm)
Josh Lewis
DIJALOG SA CYBERSPACEOM / A DIALOGUE WITH CYBERSPACE (Be/Nl, 2018, 15', DCP)
Brian den Hartog
KINA NE KINA / CHINA NOT CHINA (Au/Tw/Cn, 2018, 14', 16 mm)
Richard Tuohy
SILIKA / SILICA (Au/UK, 2017, 23', DCP)
Pia Borg
ARANŽMAN ZA SCENU / ARR. FOR A SCENE (Fi/Fr, 2017, 5', DCP)
Jonna Kina
28.9.
18:00 Konkurencija 2: Testovi
DVORIŠTE / BACKYARD (De, 2018, 26', DCP)
Khaled Abdulwahed
TUŽNIJE OD IGRALIŠTA NA KIŠI / TRISTE QUE CHUVA NUM RECREIO DE COLÉGIO (Br, 2018, 14', DCP)
Lobo Mauromais
PROŠLE GODINE KAD JE PROŠAO VLAK / LAST YEAR WHEN THE TRAIN PASSED BY (Fr, 2018, 18', DCP)
Pang-Chuan Huang
MIGRACIJA SLIKE / THE MIGRATING IMAGE (Dk, 2017, 29', DCP)
Stefan Kruse
20:00 Konkurencija 3: Odnosi
PIPKA VODA / TAP WATER (US, 2017, 5', DCP)
Lilli Carré
LA MESA (US, 2018, 10', DCP)
Adrian Garcia Gomez
SNAP (Cl, 2018, 19', DCP)
Felipe Elgueta, Ananké Pereira
BRITNEY (US, 2018, 10', DCP)
Nina Yuen
PARIŠKE EPIZODE / PARIS EPISODEN (At, 2018, 23', 16 mm)
Friedl vom Gröller
29.9.
18:00 Konkurencija 4: Uzorci
HELIOS (US, 2017, 5', 16 mm)
Eric Stewart
SJENA UTOPIJE / SCHATTEN DER UTOPIE (At, 2017, 24', 35 mm)
Antoinette ZwirchmayrIm
SVJETLEĆA SJENA / SOMBRA LUMINOSA (Pt, 2018, 22', DCP)
Mariana Caló, Francisco Queimadela
ODMORIŠTA / COMFORT STATIONS (De, 2018, 26', 16 mm)
Anja Dornieden, Juan David González Monroy
20:00 Konkurencija 5: Skale
SNAŽNE VODE / ÁGUA FORTE (Pt/Pe, 2018, 15', DCP)
Mónica Baptista
SOBA S POGLEDOM NA KOKOS / A ROOM WITH A COCONUT VIEW (Th, 2018, 28', DCP)
Tulapop Saenjaroen
PLANINE (Hr, 2018, 12', DCP)
Hrvoslava Brkušić
NA HORIZONTU / AT THE HORIZON (At, 2018, 30', DCP)
Manuel Knapp, Takashi Makino
30.9.
18:00 Konkurencija 6: Karte
IMPERIAL VALLEY (KULTIVIRANI ODVODI) / IMPERIAL VALLEY (CULTIVATED RUN-OFF) (At, 2018, 14', DCP)
Lukas Marxt
FILM IZ SJEĆANJA / THE REMEMBERED FILM (Be, 2018, 18', DCP)
Isabelle Tollenaere
DOKUMENT PARAKOZMIK (Hr, 2018, 19', DCP)
Vladislav Knežević
SUNČEV KAMEN / SUNSTONE (Fr/Pt, 2018, 35', DCP)
Filipa César, Louis Henderson
- 17:00 Drago Tršar, LJ
-
Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana
DRAGO TRŠAR: MONUMENTALNOST IN MNOŽICA - pregledna razstava (14.6.-30.9.2018.) - 70 let Moderne galerije, 7 let Muzeja sodobne umetnosti Metelkova, 80 let Slovenske akademije znanosti in umetnosti
kustos razstave: dr. Marko Jenko
Zadnji vodeni ogled po pregledni razstavi: kustos razstave Marko Jenko
http://www.mg-lj.si/si/razstave/2359/drago-trsar-monumentalnost-in-mnozica
- 17:00 9. Italian Film Fashion Festival, BG
-
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
9. ITALIAN FILM FASHION FESTIVAL - filmovi novije produkcije (25-27.9.2018.)
17.00 MLADI, ZDRAVI I SKORO PA I DOBROG IZGLEDA (2018)
režija: Alesandro Tamburini
20.30 NEPOVEZANI (2018)
režija: Kristijan Maraziti
nakon projekcije susret sa rediteljem
organizacija: Kulturno udruženje Excellence u saradnji sa Jugoslovenskom kinotekom
- 17:00 16. Uhvati film, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
16. Internacionalni filmski festival UHVATI FILM (24-30.9.2018.)
TINEJDŽER / YOUNG ADULT (USA 17’)
Jake Yuzna
SLOBODAN PAD / FREE FALL (Canada 16’)
Krit Komkrichwarakool
TEMPO (Canada 12’)
Oskar Mišel
RAČUN / THE BILL (Argentina 6’)
Lućijano Naći
BROJ 5 / NUMBER 5 (Pry 16’)
Emilijano Gomez
MALI ZRAK SVETLA / A PINPRICK OF LIGHT (UK 13’)
Kasra Karimi
100.000 MILJA U SEKUNDI / 100,000 MILES A SECOND (USA 7’)
Jeremy Bandow
DASHIELL: PUTOVANJE KROZ AUTIZAM / DASHIELL: A JOURNEY THROUGH AUTISM (USA 6’)
Josh Sutherland
HODAJ/WALK ON (USA 13’)
Megan Rossman
Kulturna participacija OSI: Pristupačnost nisu samo rampe i razgovor o filmovima - tribina i razgovor o filmovima
- 18:00 Matematika Pogled s druge strane u dela Barda matematike, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
MATEMATIKA Pogled s druge strane u dela Barda matematike: Pronalasci i patenti Mihaila Petrovića - predavanje
predavač: dr Katica (Stevanović) Hedrih
- 18:00 BG priče I-III, BG
-
Delfi Café (SKC) Beograd
Zoran Lj. Nikolić: BG PRIČE I-III - promocija knjige
govore: književnik Milomir Kragović, publicista Aleksandar Gajšek, i autor
- 18:00 Finansiranje kulture i umetnosti iz ugla donatora i sponzora, BG
-
Svečana sala Rektorata Univerziteta umetnosti u Beogradu, Kosančićev venac 29, Beograd
DRUGI UGAO: FINANSIRANJE KULTURE I UMETNOSTI IZ UGLA DONATORA I SPONZORA - debatno-edukativni program
učesnici: Tijana Jugović, Public Affairs Office, Ambasada SAD, Joachim Waern, Deputy Head of Mission, Ambasada Švedske, Jean Baptiste Cuzin, direktor Francuskog instituta u Srbiji, Aleksandra Đorđević, Ministarstvo kulture i informisanja, Jovana Paljić, Community Affairs Coca Cola Hellenic, Jovana Lukić, direktorka SBB Fondacije (tbc), Jelena Belokapić, direktorka MEDICON (tbc)
moderacija: Ivana Jovanović Arsić, menadžerka u kulturi, predsednica udruženja „Kulturis“ i alumnistkinja „Kreativnog mentorstva“
organizacija: Kreativno mentorstvo
https://www.facebook.com/events/287449215190770
https://www.facebook.com/creativementorship
https://twitter.com/create_mentors
https://www.instagram.com/kreativnomentorstvo
https://www.youtube.com/user/kreativnomentorstvo
https://www.flickr.com/photos/kreativnomentorstvo
- 18:00 Digitalizacija u sinergiji s arhitekturom, ZG
-
Oris Kuća arhitekture, Kralja Držislava 3, Zagreb
DIGITALIZACIJA U SINERGIJI S ARHITEKTUROM - predavanje
gosti: arhitektica Sunčana Rapaić (De architekten C.I.E.) i arhitekt Lulzim Kabashi (Ivanišin.Kabashi.arhitekti)
organizacija: tvrtka AluKӧnigStahl
- 18:00 Nađa Dornik, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
NAĐA DORNIK - harfa
program: Hajdn: Sonata Hob XVI: 44; Smetana: Vltava; Bardanashvili: Distant Echo; Čertok: Around the clock; Hajdn: Trio G dur, za harfu (transkripcija), flautu i violončelo G dur (Nađa Dornik - harfa, Ana Bogdanović - flauta, Dušan Stojanović - violončelo); Iber: Trio za harfu, violinu i violončelo (Nađa Dornik - harfa, Katarina Tesenji - violina, Dušan Stojanović - violončelo)
organizacija: Centar za muziku
besplatno
- 18:00 57. Oktobarski salon. BG
-
Muzej grada Beograda, Resavska 40b (utorak-nedelja 12:00-20:00)
Kulturni centar Beograda (Likovna galerija, Kneza Mihaila 6, Galerija Artget, Trg Republike 5, Galerija Podroom, Trg Republike 5/-1) (utorak-nedelja 12:00-20:00)
Galerija Remont, Maršala Birjuzova 7 (utorak-nedelja 12:00-20:00)
Umetnički prostor U10, Kralja Milana 10 (Kosovke devojke 3) (utorak-nedelja 12:00-20:00)
Galerija Srpske akademije nauka i umetnosti, Kneza Mihaila 35 (utorak, sreda, petak, subota, nedelja 10:00-21:00; četvrtak 11:00-16:00)
57. OKTOBARSKI SALON: ČUDO KAKOFONIJE (15.9.-28.10.2018.)
umetnički direktori: Gunar Kvaran i Danijel Kvaran
Kulturni centar Beograda
18:00-19:00 Stručno kustosko vođenje kroz izložbu
MATHIS ALTMANN, 1987, Munich. Lives in Zurich
KORAKRIT ARUNANONDCHAI, 1986, Bangkok. Lives in Bangkok and New York
DARJA BAJAGIĆ, 1990, Podgorica, Montenegro (Titograd, YU). Lives in New York
IVANA BAŠIĆ, 1986, Belgrade, Serbia. Lives in New York
LARRY BELL, 1939, Chicago, USA. Lives in Taos and Los Angeles
Hemali Bhuta, 1978, Mumbai, India. Lives in Mumbai
DINEO SESHEE BOPAPE, 1981, Polokwane, South Africa. Lives in Johannesburg
MARIJA ĆALIĆ, 1964, Serbia. Lives in Belgrade
IAN CHENG, 1984, Los Angeles, USA. Lives in New York
JASMINA CIBIC, 1979, Ljubljana, Slovenia. Lives in London
VUK ĆUK, 1987, Belgrade, Serbia. Lives in Belgrade
LIDIJA DELIĆ,1986, Nikšić, Montenegro. Lives in Belgrade
JOHN DIVOLA, 1949, Los Angeles, USA. Lives in Los Angeles
MAJA ĐORĐEVIĆ, 1990, Belgrade, Serbia. Lives in Belgrade
ALEKSANDRA DOMANOVIĆ, 1981, Novi Sad, Serbia. Lives in Berlin
OLAFUR ELIASSON, 1967, Copenhagen, Danmark. Lives in Berlin and Copenhagen
ERRÓ, 1932, Ólafsvík, Iceland. Lives in Paris
CAO FEI, 1978, Guangzhou, China. Lives in Beijing
VADIM FIŠKIN, 1965, Penza, URSS. Lives in in Ljubljana
HELGI ÞORGILS FRIÐJÓNSSON, 1953, Reykjavik, Iceland. Lives in Reykjavik
GABRÍELA FRIÐRIKSDÓTTIR, 1971, Reykjavík, Iceland. Lives in Reykjavík
FERNANDA GOMES, 1960, Rio de Janeiro, Brazil, lives in Rio de Janeiro
IVAN GRUBANOV, 1976, Belgrade, YU. Lives in Belgrade
MARIE-ANGE GUILLEMINOT, 1960, Saint-Germain-en-Laye, France. Lives in Paris
ROMUALD HAZOUMÈ, 1962, Porto-Novo, Bénin. Lives in Porto-Novo
ELIKA HEDAYAT, 1979, Tehran. Lives in Tehran and Paris
YU HONGLEI, 1984, Inner Mongolia. Lives in Beijing
MARGUERITE HUMEAU, 1986 in Cholet, France, lives in London
FABRICE HYBER, 1961, Luçon, France. Lives in Paris
NINA IVANOVIĆ, 1986, Belgrade, Serbia. Lives in Serbia
CUI JIE, 1983, Shanghai, China. Lives in Beijing
MARTA JOVANOVIĆ, 1978, Belgrade, Serbia. Lives in Serbia
ANSELM KIEFER, 1945, Donaueschingen, Germany. Lives in Paris
TIJANA KOJIĆ, 1987, Belgrade, Serbia. Lives in Belgrade
EVA KOTATKOVA, 1982, Prague, Czech Republic. Lives in Prague
OLYA KROYTOR, 1986, Moscow, Russia. Lives in Moscow
JEAN-JACQUES LEBEL, 1936, Paris. Lives in Paris
ANN LISLEGAARD, 1962, Horten, Norway. Lives in Copenhagen
TOBIAS MADISON, 1985 in Basel, Switzerland. Lives in Zurich
DAVID MALJKOVIĆ, 1973, Rijeka, Croatia. Lives in Zagreb
BJARNE MELGAARD, 1967, Sydney, Australia. Lives in Oslo
JELENA MIJIĆ, 1989, Novi Sad, Serbia. Lives in Belgrade and New York
RADENKO MILAK, 1980, Travnik, Bosnia and Herzegovina. Lives in Banja Luka
BRANKO MILISKOVIĆ, 1982, Belgrade, Serbia. Lives in Belgrade
TAKASHI MURAKAMI, 1962, Tokyo. Lives in Tokyo
KAZUMI NAKAMURA, 1956, Chiba, Japan. Lives in Tokyo
NEMANJA NIKOLIĆ, 1987, Valjevo, YU. Lives in Belgrade
YOKO ONO, 1933, Tokyo, Japan. Lives in New York
DUŠAN OTAŠEVIĆ,1940, Belgrade, YU. Lives in Belgrade
ĐORDĐE OZBOLT, 1967, Belgrade, YU. Lives in London
ATHENA PAPADOPOULOS, 1988, Toronto, Canada. Lives in London
PAULO NIMER PJOTA, 1988, São José do Rio Preto, Brazil. Lives in Sao Paulo
AGNIESZKA POLSKA, 1985, Lublin, Poland. Lives in Berlin
MAGALI REUS, 1981, The Hague, Netherlands. Lives in London
PAMELA ROSENKRANZ, 1979, Uri, Switzerland. Lives and works in Zurich
CLAUDE RUTAULT, 1941, Trois-Moutiers, France. Lives in Paris
TORBJØRN RØDLAND, 1970, Stavanger, Norge. Lives in Los Angeles
TOM SACHS, 1966, New York, USA. Lives in New York
CINDY SHERMAN, 1954, New York, USA. Lives in New York
CHIHARU SHIOTA, 1972, Osaka, Japan. Lives in Berlin
SUMAKSHI SINGH, 1980, New Delhi, India. Lives in Chicago
HITO STEYERL, 1966, Germany. Lives in Berlin
VELICOVIC VLADIMIR, 1935, Belgrade, YU. Lives in Belgrade and Paris
HANNAH WEINBERGER, 1988, Filderstadt, Germany. Lives in Basel and Zurich
ANICKA YI, 1971, Seoul, South Korea. Lives in New York
KATARINA ZDJELAR, 1979, Belgrade, lives in Rotterdam
URBAN ZELLWEGER, 1991, Zurich, Switzerland. Lives in Zurich
XU ZHEN, 1977, Shanghai, China. Lives in Shanghai
- 18:00 7. Mednarodni festival likovnih umetnosti Kranj - ZDSLU
-
7. MEDNARODNI FESTIVAL LIKOVNIH UMETNOSTI KRANJ - ZDSLU: GEOMETRIJA - RACIONALNOST POGLEDA (27.9.-4.11.2018.)
27.9.
Mestna knjižnica Kranj
18.00 Geometrija na gorenjskem: PETER MAROLT, NEJČ SLAPAR - predstavitev dveh članov LD Kranj
28.9.
Kavarna Khislstein
10.30 Tiskovna konferenca
govorniki na tiskovni konferenci: Olga Butinar Čeh, Danilo Jejčič, Aleš Sedmak, Tomaž Štefe, Klavdij Tutta, Marjana Žibert
12.56 Iskanje forme v arhitekturi - KRARH - razstava
MARKO PAUŠER, ALEŠ PETERNEL, MOJCA VALANT
Razstavni paviljon Jugovic - spodnje bitnje
19.00 Geometrija avstrijske koroške: Avstrija: WOLFGANG DABORER, FRITZ RATHKE
Soočenje Likovnega društva Škofja Loka: KATJA BOGATAJ, TIT NEŠOVIĆ, AGATA PAVLOVEC, PETRA PLESTENJAK PODLOGAR, MATEJ PLESTENJAK in Likovnega društva Kranj: ANDREJA ERŽEN, IRENA GAYATRI HORVAT, MILENA KAFOL, MARKO LUKAN, MIHA PERČIČ, EVA SERPAN SITAR, IZTOK ŠMAJS MUNI
2.10.
17.00 Glavna otvoritev / Grand opening
Mala galerija - Likovno društvo Kranj, Gorenjski muzej
IKON-e OP ARTA: VICTOR VASARELY (Madžarska) - mednarodna razstava
Cinetique (Pariz)
Armenija: DAVID APIKIAN
Francija: FRANÇOISE AUBRY, JOËL BESSE, CHARLES BEZIE, JEAN-LUC BRUCKERT, NATACHA CALAND, DELNAU, PASCAL FANCONY, PHILIPPE RIPS, ROGER VILDER
Japonska: YUMIKO KIMURA, JUN SATO, GO SEGAWA
Madžarska: JÁNOS SZÁSZ SAXON
Nemčija: INGRID HORNEF, GERHARD HOTTER
Slovaška: VIKTOR HULÍK
Slovenija: ALEKSANDER DRAKULIČ
Srbija/Francija: MILIJA BELIĆ
Španija: FRANCESC BORDAS
Venezuela: MARIA ARVELAIZ GORDON
Gorenjski muzej
MOVEMENT ABSTRACTION DIMENSION INVENTION - mednarodna razstava - MADI iz Madžarske
Argentina: GLORIA STAFFORINI
Belgija: ANTONIA LAMBELÉ
Francija: DIDIER STEPHANT
Italija: ALDO FULCHIGNONI, PIERGIORGIO ZANGARA
Japonska: YUMIKO KIMURA
Madžarska: ÉVA BÁNYÁSZ, JÁNOS SZÁSZ SAXON
Nizozemska: ANDRÉ VAN LIER
Polska: MAREK RADKE
Slovaška: MARIAN DRUGDA
Švedska: TORSTEN RIDELL
Urugvaj: BOLÍVAR, CARMELO ARDEN QUIN
izbrani gosti:
Avstrija: STEPHANIE KLAURA, SUSE KRAWAGNA, ANDRES KLIMBACHER, HELMUT MACHHAMMER, GABI MITTERER, ASTRID PAZELT, EVA S. PUSZTAI, GERTRUD WEISS-RICHTER
Francija: BOGUMILA STROJNA
Hrvaška: ĐANINO BOŽIČ, DRAŽEN TROGRLIĆ
Italija: FABRIZIO CAMPANELLA, LORENZO VISCIDI - BLUER, ANDREA VIZZINI
Japonska: NORIAKI SANGAWA, TAKAYUKI NAGAI
Kolumbija: OSCAR ÁVALOS
Madžarska: JÓZSEF ZALAVÁRI
Nemčija: RENATE KLARA KASPER, CHRIS ENGELS, HELGA WEIHS
Slovenija: JAKA BONČA, BOGDAN BORČIĆ, HAMO ČAVRK, AVGUST ČERNIGOJ, DUŠAN FIŠER, ALENKA GERLOVIČ, JOSIP GORINŠEK, DRAGO HRVATSKI, DUŠA JESIH, LOJZE LOGAR, POLONA MAHER, OTO RIMELE, LOJZE SPACAL, KLAVDIJ TUTTA, VINKO TUŠEK, MOJCA ZLOKARNIK
Člani Likovnega društva Kranj: IRENA JERAS DIMOVSKA, KLEMENTINA GOLIJA, NEJČ SLAPAR, KAROL KUHAR
oblikovalci: TINA PAVLIN, KRISTINA ŠEPETAVC & MIHA MALLY, MAJA ZAPLOTNIK
Turčija: ERDEM KÜCÜKKÖROGLU, BERKAN BAYCAN
Velika Britanija: ALEX DUNN
ZDA: DANIEL HILL, STEVEN SALZMAN, RON JANOWICH, ANGIE DRAKOPOULOS, GILBERT HSIAO
Galerija v Kranjski hiši - Zavod za turizem in kulturo Kranj
gostje iz Avstrije / Dunaj: BABSI DAUM, BARBARA HÖLLER, TANJA PRUŠNIK
Etno galerija Desetnica krpanke
Švica: ELISABETH NACENTA DE LA CROIX, RAMONA CONCONI
Madžarska: ZSOFIA ATKINS, MARIANNA RIGLER
Slovenija: MARGARETA VOVK ČALIČ
Cafe galerija Pungert
Fotografska razstava geometrijskih struktur: NATAŠA SEGULIN
Galerija Janez Puhar - Stolp Škrlovec
Izbrani nagrajenci prejšnjih festivalov
Avstrija: IRMGARD HUMMITZSCH
Japonska: TOSHIHIRO HAMANO
Slovenija: BETI BRICELJ
Layerjeva hiša/Vrt
Geometrijska instalacija na fasadi Stolpa Škrlovec: MIRANDA RUMINA
Geometrijska instalacija na vrtu: ZORAN SRDIČ JANEŽIČ
Layerjeva hiša/Galerija
Geometrija v fotografiji
Avstrija: KONRAD STANIA
Belgija: HARRY VERSCHELDEN, LUC VANGINDERTAEL
Italija: PAOLO LUXARDO
Nemčija: MARKUS STUDTMANN
Slovenija: BRUT CARNIOLLUS
Layerjeva hiša - umetniške rezidence, Galerija Mahlerca
Gostje iz Avstrije / Dunaj: BABSI DAUM, BARBARA HÖLLER, TANJA PRUŠNIK
Galerija prešernovih nagrajencev
Predstavitev nagrajencev Prešernovega sklada - razstava ilustracij: ZVONKO ČOH, MILAN ERIČ
Javna vodstva / Guided public tours
4.10.
16:30 Zbirno mesto: Pri Vodnjaku na Glavnem trgu v Kranju
VODSTVO PO RAZSTAVAH ZA GIMNAZIJO FRANCETA PREŠERNA IN POSAMEZNIKE
Glasbeni nastop: Dijaki Gimnazije Franceta Prešerna
Vodstvo skupine: Klavdij Tutta (Likovno društvo Kranj)
9.10.
16:30 Zbirno mesto: Pri Vodnjaku na Glavnem trgu v Kranju
VODSTVO PO RAZSTAVAH ZA SKUPINE IN POSAMEZNIKE
Vodstvo skupine: Klavdij Tutta (Likovno društvo Kranj)
11.10.
16:30 Zbirno mesto: Pri Vodnjaku na Glavnem trgu v Kranju
VODSTVO PO RAZSTAVAH ZA GIMNAZIJO KRANJ IN POSAMEZNIKE
Glasbeni nastop: Dijaki Gimnazije Kranj
Vodstvo skupine: Klavdij Tutta (Likovno društvo Kranj)
16/23.10.
09:30 Zbirno mesto: Pri Vodnjaku na Glavnem trgu v Kranju
VODSTVO PO RAZSTAVAH ZA KRANJSKE VRTCE IN POSAMEZNIKE
Nastop: Animacija otrok na temo geometrije
Vodstvo skupine: Magda Zore in Ana Debeljak (Gorenjski muzej)
18.10.
10:00 Zbirno mesto: Pri Vodnjaku na Glavnem trgu v Kranju
VODSTVO PO RAZSTAVAH ZA GIMNAZIJO FRANCETA PREŠERNA IN POSAMEZNIKE
Glasbeni nastop: Dijaki Gimnazije Franceta Prešerna
Vodstvo skupine: Jaka Bonča (Likovno društvo Kranj)
24.10.
16:30 Zbirno mesto: Pri Vodnjaku na Glavnem trgu v Kranju
VODSTVO PO RAZSTAVAH ZA SKUPINE IN POSAMEZNIKE
Vodstvo skupine: Jaka Bonča (Likovno društvo Kranj)
25.10.
10:30 Zbirno mesto: Pri Vodnjaku na Glavnem trgu v Kranju
VODSTVO PO RAZSTAVAH ZA SKUPINE IN POSAMEZNIKE
Vodstvo skupine: Klavdij Tutta (Likovno društvo Kranj)
2.11.
16:30 Zbirno mesto: Pri Vodnjaku na Glavnem trgu v Kranju
ZAKLJUČNO VODSTVO PO RAZSTAVAH ZA SKUPINE IN POSAMEZNIKE
Vodstvo skupine: Jaka Bonča (Likovno društvo Kranj)
- 18:00 Mi iz Praga, 1968-2018, RI
-
Art-kino, Krešimirova 2, Rijeka
MI IZ PRAGA, 1968-2018 (26-28.9.2018.)
18:00 KUD PUKLO DA PUKLO (Jugoslavija, 1974., 87 min) - drama
režija: Rajko Grlić
uloge: Mladen Budiščak, Jagoda Kaloper, Feliks Smitka
20:00 DRUŠTVENA IGRA (Jugoslavija, 1972., 80 min) - komedija / drama
režija: Srđan Karanović
uloge: Dušan Huđec, Mirjana Tintar, Goran Bukilić
- 18:00 Humana reprodukcija i genetika - uticaji na potomstvo, BG
-
SANU, Beograd
HUMANA REPRODUKCIJA I GENETIKA – UTICAJI NA POTOMSTVO - simpozijum (27-29.9.2018.)
- 18:00 Tematska vođenja u Narodnom muzeju, BG
-
Narodni muzej u Beogradu, Trg Republike 1a, Beograd
Tematska vođenja u NARODNOM MUZEJU, U OKVIRU STALNE POSTAVKE
dr Mirjana Glumac: Grad mrtvih u svetu živih - sahranjivanje na Kosmaju u doba Rimljana, u okviru antičke postavke
- 18:30 Marija Kalas | Filmske zvezde ne umiru u Liverpulu, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
18.30 MARIJA KALAS (Francuska,2017, 113 min) - dokumentarni film
režija: Tom Volf
https://www.youtube.com/watch?v=WFEym1uYe44
20.30 FILMSKE ZVEZDE NE UMIRU U LIVERPULU (Velika Britanija, 2017, 105 min)
režija: Pol Mekgugan
- 19:00 48. Varaždinske barokne večeri
-
48. VARAŽDINSKE BAROKNE VEČERI (21.9.-3.10.2018.) Varaždin
Uršulinska crkva
19.00 MAYUMI HIRASAKI - barokna violina
VITTORIO GHIELMI - viola da gamba
Crkva Sv. Florijana
21.00 NONET DONUM (u suradnji sa umjetničkom radionicom Heferer)
- 19:00 Irena Nikolić, KG
-
Narodni muzej Kragujevac, Vuka Karadžića 1, Kragujevac
IRENA NIKOLIĆ: BAJKOVITI SVET - izložba (27.9.-24.10.2018.)
https://sr-rs.facebook.com/narodnimuzejkragujevac.kragujevac
- 19:00 Uzmimo jastoga i drugi eseji, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
Dejvid Foster Volas (1962, Njujork – 2008, Klermont, Kalifornija): UZMIMO JASTOGA I DRUGI ESEJI - razgovor o knjizi
prevod: Igor Cvijanović
(Kulturni centar Novog Sada, 2017)
učestvuju: Alen Bešić i Igor Cvijanović
- 19:00 Hackbases, ZG
-
hacklab01, AKC Medika, Pierottijeva 11, Zagreb
HACKBASES - HAKERSKE BAZE: REPLIKABILNA ŽIVOTNA I RADNA - INFRASTRUKTURA ZA RADIKALNU TEORIJU I PRAKSU - predavanje na engleskom jeziku
- 19:00 Bože mili, da čudna junaka, BG
-
Dom omladine Beograda
BOŽE MILI, DA ČUDNA JUNAKA - tribina
Predstavljanje druge knjige biblioteke Novakova rukovet i idejnog projekta spomenika Starini Novaku
učestvuju: Vlada Vučinić, direktor OŠ “Starina Novak“, Marija Marković, urednik lista „Novak“, prof. Zdravko Joksimović, akademski vajar, Nikola Giljen, bogoslov, dr Ivana Spasović, istoričar, Slobodan Stanišić, književnik, Miloš Pekić, autor knjige
- 19:00 Ivana Lazarević, BG
-
Prodajna galerija Beograd, Kosančićev venac 19, Beograd
IVANA LAZAREVIĆ (1988): CELA PAUZA/TREMORI - izložba (27.9.-15.10.2018.)
- 19:00 Varljivo leto ’68., NS
-
Kulturni centar Novog Sada
Projekat: Vip Kinoteka
VARLJIVO LETO ’68. - film
besplatno
- 19:00 7. Festival evropskog filma, PŽ
-
Radio kafe, Sinđelićeva 24, Požarevac
7. FESTIVAL EVROPSKOG FILMA (24.9.-4.10.2018.)
MAĐARI ZA BARSU / HUNGARIANS FOR THE BARÇA (Mađarska, 2014, 85 min) - dokumentaristički
režija: Tibor Kocsis
- 19:00 Berlinale Special - Suvremeni njemački film, ZG
-
Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb
Fokus: BERLINALE SPECIAL - SUVREMENI NJEMAČKI FILM (27.9.-2.10.2018.)
27.9.
19:00 3 DANA U QUIBERONU / 3 TAGE IN QUIBERON (Njemačka/Austrija/Francuska, 2018, c/b, 115')
režija: Emily Atef
fotografija: Thomas W. Kiennast
28.9.
19:00 SAMO MI BOG MOŽE SUDITI / NUR GOTT KANN MICH RICHTEN (Njemačka, 2017, boja, 100')
režija: Özgür Yildirim
fotografija: Matthias Bolliger
21:00 PLES IZMEĐU REDOVA / IN DEN GÄNGEN (Njemačka, 2017, boja, 120')
režija: Thomas Stuber
fotografija: Peter Matjasko
29.9.
19:00 BABILON BERLIN (Njemačka, 2017, boja, 372', 1. sezona, 8 epizoda)
režija: Tom Tykwer
fotografija: Bernd Fischer, Frank Griebe, Philipp Haberlandt
30.9.
19:00 KASTING / CASTING (Njemačka, 2017, boja, 91')
režija: Nicolas Wackerbarth
fotografija: Jürgen Carle
21:00 SATNIK / DER HAUPTMANN (Njemačka/Poljska/Portugal/Francuska, 2017, c/b, 118')
režija: Robert Schwentke
fotografija: Florian Ballhaus
1.10.
19:00 STYX (Njemačka/Austrija, 2018, boja, 94')
režija: Wolfgang Fischer
fotografija: Benedict Neuenfels
21:00 AXOLOTL OVERKILL (Njemačka, 2016, boja, 94’)
režija: Helene Hegemann
fotografija: Manuel Dacosse
2.10.
19:00 POVRATAK / BACK FOR GOOD (Njemačka, 2017, boja, 91')
režija: Mia Spengler
fotografija: Falko Lachmund
21:00 TIHA REVOLUCIJA / DAS SCHWEIGENDE KLASSENZIMMER (Njemačka, 2017, boja, 111')
režija: Lars Kraume
fotografija: Jens Harant
organizacija: Goethe-Institut Kroatien
- 19:00 Zabavni(k) osamdesetogodišnjak, KV
-
Narodna biblioteka Stefan Prvovenčani Kraljevo, Cara Lazara 36, Kraljevo
ZABAVNI(K) OSAMDESETOGODIŠNJAK
učestvuju: Zefirino Grasi, Petar Milatović
- 19:00 Lik i delo no. 2: Mirjana Đurđević, BG
-
Krokodilov centar za savremenu književnost, Karađorđeva 43, Beograd
Lik i delo no. 2: MIRJANA ĐURĐEVIĆ
moderira:V ladimir Arsenić
- 19:00 U čast velikana Matije Bana, BG
-
Galerija '73, Beograd
Dani evropske baštine
U ČAST VELIKANA MATIJE BANA - izložba (27.9.-9.10.2018.)
- 19:00 diSTRUKTURA, BG
-
Hestia Art Residency & Exhibitions Bureau, Toplicin venac 14/9/IV, Beograd
Umetnički par diSTRUKTURA: Milica Milićević (1979) i Milan Bosnić (1969): WE from in betWEen - izložba (27.9.-9.12.2018.)
- 19:00 34. Susret likovnih stvaralaca, SB
-
Galerija umjetnina grada Slavonskog Broda/Likovni salon Vladimir Becić, Ante Starčevića 8, Slavonski Brod
34. SUSRET LIKOVNIH STVARALACA (27.9.-6.10.2018.)
- 19:00 2. Plan D! Festival, ZG
-
Diskont iza Tehničkog muzeja, Zagreb
2. PLAN D! Festival: TEHNOOPTIMIZAM / TEHNOPESIMIZAM (27-30.9.2018.)
27.9.
19.00 ZA KORISNIKE / ZA LJUDE - ETIČKI POGLEDI NA DIZAJN - izložba
28.9.
18:00-19:00 DRAŽEN ŠIMLEŠA: DOBRA EKONOMIJA
19:00-20:00 ZADRUGA ZA ETIČNO FINANCIRANJE
20:00-21:00 LYDIA NICHOLAS: BUDUĆNOST INTELIGENCIJE
29.9.
20:00-21:00 ANJA NEIDHARDT I MAYA OBER: FEMINISTIČKA POLITIKA DIZAJNA - otvoreni razgovor
21:00-22:00 LUDWIG ZELLER: DIZAJN O/ZA/KROZ ETIČKO RAZMIŠLJANJE
30.9.
18:30-19:00 MIHOVIL VARGOVIĆ: PTICA KUKAVICA
19:30-20:00 SLOBODNA DOMENA - ZADRUGA ZA OTVORENI KOD I DIZAJN
- 19:00 Nikola Radosavljević, BG
-
Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd
NIKOLA RADOSAVLJEVIĆ: HAZARSKI REČNIK: INTERAKTIVNI DIJALOG KNJIGE, POSMATRAČA I PROSTORA - izložba (27.9.-31.10.2018.)
- 19:00 Velizar Krstić, BG
-
Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd
VELIZAR KRSTIĆ (1947, Oreovac): CRTEŽ / SKULPTURA / SLIKA / GRAFIKA - izložba (27.9.-15.10.2018.) dobitnika Jesenje nagrade za 2017.godinu
- 19:00 Vlastimir Gavrik, BG
-
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
Dokumentarni film o VLASTIMIRU GAVRIKU povodom desetogodišnjice smrti
- 19:00 Почиталки 3.0 | Sedeljka-čitaljka, BG
-
Galerija Polet, Cetinjska 15 (Skadarmala), Beograd
ПОЧИТАЛКИ 3.0 | SEDELJKA-ČITALJKA - kvalitetna književnost na ruskom i srpskom, živa muzika, razmena knjiga, konverzacija na dva jezika i poklon knjige
- 19:30 Med, cimet, rozine in čas, LJ
-
Cirkulaciai 2, Tobačna Ljubljana
MED, CIMET, ROZINE IN ČAS - robotska fuga za živo umetnost / balletkvintet - zadnja ponovitev predstave
scenarij in režija: Vlado Repnik Gotvan
roboti, bot_txt_zvok: Stefan Doepner
klarinet, vokal, ples: Marieke Sophie Werner
obzvok: Borut Savski
intima: Igor Štromajer
izjave: Thomas Stearns Eliot, Amber in ’t Veld, Jean-Luc Nancy, Kara Loewentheil idr.
produkcija: GVRbabaLAN, Cirkulacija2, Lutkovno gledališče Ljubljana - 19:30 6, ID
-
Rudniško gledališče v Idriji
6 - raziskovalno-dokumentarna predstava, nastala po resničnih dogodkih, ki so se odvili februarja 2016 v Kranju
koprodukcija: Slovensko mladinsko gledališče in Maska Ljubljana
režija: Žiga Divjak
igrajo: Iztok Drabik Jug, Alja Kapun, Katarina Stegnar, Vito Weis, Gregor Zorc
na projekciji: Sajjad Ahmadi, Ojalan Alothman, Sayed Mahdi Hashemi, Erfan Gulzari, Omid Moradi, Majid Tahiri
pomoč pri raziskavi: Maja Ava Žiberna
oblikovanje videa: Domen Martinčič
oblikovanje zvoka: Iztok Drabik Jug
oblikovanje svetlobe: David Orešič
https://www.facebook.com/mladinskoNovaPosta - 19:30 Pajaci, BG
-
Madlenianum, Beograd
Ruđer Leonkavalo: PAJACI - premijerna obnova opere
dirigent: Đorđe Stanković
inscenacija i režija: Jurij Aleksandrov
scenografija, kostimografija: Vjačeslav Okunjev
solisti: Nikola Kitanovski, Branislava Podrumac, Marko Pantelić, Vasa Stajkić, Ljubomir Popović
- 19:30 Vico Dardić: Govorim pesnike, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
VICO DARDIĆ: GOVORIM PESNIKE - književno veče povodom 50 godina umetničkog rada
učestvuju: Matija Bećković, Đorđe Malavrazić, Uroš Dojčinović i učenici Filološke gimnazije
stihove srpske i svetske poezije govori: Vico Dardić
- 20:00 Urednik umetnik u gostima: Aleksandar Serdar, BG - ODLOŽENO
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
ODLOŽENO
Ciklus: Urednik umetnik u gostima
ALEKSANDAR SERDAR - klavir
organizator: Centar za muziku
500 din
- 20:00 Paviljon muzike, NS
-
Gradska kuća Novi Sad/Svečana sala
Ciklus: Paviljon muzike
DUŠICA POLOVINA - viola
KATARINA RADOJIČIĆ FIREVSKI - klavir
program: Sostakovich: Adagio i Prolećni valcer; Brahms: Sonata f moll op.120 no.1 (Allegro appassionato, Andante un poco Adagio, Allegretto grazioso, Vivace); Bruch: Kol Nidrei; Bridge: Allegro appassionato; Piazzolla: Veliki tango
- 20:00 22. Jesen na Čukarici, BG
-
Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd
22. Muzički susreti JESEN NA ČUKARICI (24-28.9.2018.)
Horsko pop rok veče
HOR DŽET KLOK
dirigent: Dejan Resanović
program: popularne svetske pop rok muzičke numere - 20:00 Ubiti po viđenju, BG
-
Cineplexx Ušće, Novi Beograd
UBITI PO VIĐENJU - premijera filma
director: Aleksandr Aravin
actors: Aleksey Vertkov Igor Petrenko
https://www.youtube.com/watch?v=1rm6isWcWy4&feature=youtu.be
- 20:00 43. MOT 2018, SK
-
43. MOT (Mlad otvoren teatar) 2018 (20-28.9.2018.) Skoplje
МНТ/MNT
20:00 Dejan Dukovski: БУРЕ БАРУТ / POWDER KEG
Bosnian national theatre Zenica (BiH)
режисер/director: Nina Nikolikj
МКЦ/YCC
20.00 Johann Wolfgang Von Goethe: [ВO ЖИВО ] БЈ ФАУСТ / [ON AIR] BJ FAUST
Theatre company Sisyphe (Kor)
режисер/director: Yoo Myung Hun
MOT+
22.00 NADAH EL SHAZLY & BAND (Egy) - концерт/concert
- 20:00 11. Beldocs - turneja, ZR
-
Kulturni centar Zrenjanina
11. Festival dokumentarnog filma BELDOCS - turneja (5-28.9.2018.)
MIRSADA (Crna Gora, 2017, 50’)
Režija: Danilo Marunović
- 20:00 Ciklus filmova Krisa Markera, NS
-
CK13, Novi Sad
Ciklus filmova Krisa Markera (25-27.9.2018.)
PETI NIVO (1997, 1h46m)
- 20:00 Zašto je Dragan napravio orkestar, NS
-
Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad
ZAŠTO JE DRAGAN NAPRAVIO ORKESTAR - dokumentarni film
reditelj: Nikola Spasić, dobitnik je nagrade za najbolji film festivala Cinema City prema odluci publike
organizacija: Udruženje Off Novi Sad
- 20:00 5. Convivium Musicum, KG
-
5. Internacionalni festival kamerne muzike CONVIVIUM MUSICUM (25-28.9.2018.) Kragujevac
Pozorište za decu Kragujevac
Festivalski ansambl CONVIVIUM MUSICUM (Portugalija/Litvanija/Srbija)
- 20:00 13. Međunarodni Nikšić gitar festival
-
Nikšićko pozorište, Trg Save Kovačević 5, Nikšić
13. MEĐUNARODNI NIKŠIĆ GITAR FESTIVAL (27.9.-2.10.2018.)
27.9.
Nikšićko pozorište
Crnogorski simfonijski orchestar - koncert
dirigent: Grigorij Krasko
solistkinja: JULIJA TRINČUK (Njemačka)
28.9.
JU Zahumlje
Open podium
CRNOGORSKI STUDENTI GITARE i pobjednik ovogodišnjeg takmičenja u Beču YOU WU (Kina)
29.9.
AMIRA MEDUNJANIN - koncert
1.10.
JU Zahumlje
YOU WU (Kina) i SIPRIJEN NCAI (Francuska) - gitare
2.10.
Nikšićko pozorište
Veče posvećeno gitari i poeziji VITOMIRA-VITA NIKOLIĆA
- 20:00 Majka ili sve lutke idu u raj, SA
-
Sarajevski ratni teatar SARTR, Gabelina 16, Sarajevo
MAJKA ILI SVE LUTKE IDU U RAJ - prva repriza
Sarajevski ratni teatar SARTR i Studio lutkarstva Sarajevo
autorica: Nedžima Čizmo
režija: Dubravka Zrnčić Kulenović
- 20:00 Pluto, BG
-
Sava centar, Beograd
Aristofan: PLUTO - beogradska premijera komedije
režija: Nikita Milivojević
koprodukcija: Nacionalni teatar iz Atine i Narodno pozorište Beograd
- 20:30 Gradovi na filmu: Rim, BG
-
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
Gradovi na filmu: RIM (21-28.9.2018.)
OBIČNO NEPOZNATI LOPOVI (IT, 1958)
I soliti ignoti
ul. Vitorio Gasman (Vittorio Gassman), Marčelo Mastrojani ( Marcello Mastroianni)
r: Mario Moničeli (Mario Monicelli)
- 20:30 Marko Tomić, BG
-
Eurocentar/Jela art centar, Makedonska, Beograd
MARKO TOMIĆ (Beograd/Majami): SOUND AND SILENCE - izložba (27-30.9.2018.)
+ mini solistički koncert Jelene Mihailović - Jela Cello, violončelistkinje
- 21:00 Manivi, KG
-
Studentski kulturni centar, Kragujevac
MANIVI (Ivana Vukmirović, Beograd) - koncert
Pedja Milutinović - bubanj (Vasil Hadžimanov band, Quzama, Schime Trio)
Dragan Ćalina - klavijature (prof. klavira školovan na prestižnom konzervatorijumu u Amsterdamu)
Dejan Antović - bas (Balkanopolis, Octave Listner)
https://www.youtube.com/watch?v=GpsCv2CzTdY
- Okupirani bioskop prvi put u Čačku
- Aleksandar Denić predstavlja Srbiju na 60. Bijenalu u Veneciji
- Objavljeni rezultati konkursa MKI za savremeno stvaralaštvo za 2022.
- Marijana Cvetković: Raste bes u svim sektorima kulture
- Praviti se lud ili otvoriti oči
- A1 Kinoteka letnji bioskop ponovo na krovu Doma Vojske
- Uži izbor za Politikinu nagradu za 2023.
- Najuži izbor za NIN-ovu nagradu za 2022.
- Preminula Jasna Tijardović Popović
- Nadežda Petrović u Narodnom muzeju
- Konkurs za objavljivanje tri prve knjige mladih autora
- Konkurs za III Međunarodno trijenale autoportreta i portreta
- Konkurs za Ukrštene umetničke rezidencije u oblasti stripa za 2024.
- Konkurs Miksera za mlade umetnike Black Box: Bez kompromisa
- Konkurs za nagradu Milutin Bojić za 2024.
- Poziv za učešće na radionici Interakcija: Teen Doc 2024.
- BOLD konkurs za male grantove
- Novi konkurs Booke i OTP banke za neobjavljeni roman
Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture
Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i