-
- 10:00 Švicarija: skupnost, umetnost in narava, LJ
-
Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)
NIKA AUTOR
STOJAN BATIČ
DRAGICA ČADEŽ
JURE DETELA
META GRGUREVIČ
FRANCE GRUDEN
SERGEJ KAPUS
JANEZ LENASSI
KAREL PLEMENITAŠ
KAREL PUTRIH
DRAGO TRŠAR
DUŠAN TRŠAR
LUJO VODOPIVEC
BILAL YILMAZ
avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec
- 10:00 Slovenski in evropski Cankar, LJ
-
Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana
SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-7.4.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja
https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa
- 18:30 Arhitektura u Jugoslaviji, MoMA, NY
-
Muzej moderne umetnosti - MoMA, 11 West 53 Street, New York, NY
Izložba “Prema betonskoj utopiji: Arhitektura u Jugoslaviji, 1948-1980” (Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948-1980)
Reprezentativna izložba jugoslovenske arhitekture u MoMA obuhvata više od 400 crteža, modela, fotografija i filmskih snimaka iz gradskih arhiva, privatnih i muzejskih kolekcija iz celog regiona. Izložba je prvo predstavljanje izuzetnih dela vodećih arhitekata socijalističke Jugoslavije američkoj i međunarodnoj javnosti.
Izložba obuhvata radove najvažnijih jugoslovenskih arhitekata, među kojima su Bogdan Bogdanović (1922-2010), Juraj Neidhardt (1901-1979), Svetlana Kana Radević (1937–2000), Edvard Ravnikar (1907-1993), Vjenceslav Richter (1917-2002) i Milica Šterić (1914-1998).
Izložba će biti otvorena do 13. januara 2019. godine, a obuhvata i prateći program
*MoMa je otvoren svakog dana od 10.30 sati po lokalnom vremenu
- 10:00 To smo mi - narodna zanimanja u Srbiji, BG
-
Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd
Dan Etnografskog muzeja - 117 godina
TO SMO MI - NARODNA ZANIMANJA U SRBIJI (Nazrni, pa se vrni) - izložba (20.9.-20.12.2018)
autori izložbe: muzejski savetnici Dušica Živković, dr Miloš Matić, dr Marko Stojanović, Jelena Tešić-Vuletić
- 16:00 Boogie, BG
-
Laufer galerija, Svetozara Radića 4, Beograd
BOOGIE: SOMETHING ELSE - izložba (20.9.-15.12.2018.)
- 10:00 Vjekoslav Nakić: Filmovi, ST
-
Galerija umjetnina, kralja Tomislava 15, Split
VJEKOSLAV NAKIĆ: FILMOVI (27.9.-2.12.2018.) (30 min)
SLOBODA (1966.)
TETRAEDAR (1967.)
L'ABANDON (1967.)
POSLIJE POTOPA (1967.)
kustosica: Sunčica Fradelić
organizacija: Galerija umjetnina i Kino klub Split - 12:00 diSTRUKTURA, BG
-
Hestia Art Residency & Exhibitions Bureau, Toplicin venac 14/9/IV, Beograd
Umetnički par diSTRUKTURA: Milica Milićević (1979) i Milan Bosnić (1969): WE from in betWEen - izložba (27.9.-9.12.2018.)
- 10:00 Percepcije: Žena po meri društva, NS
-
Galerija Matice srpske, Novi Sad
PERCEPCIJE: ŽENA PO MERI DRUŠTVA? - izložba (28.9.2018.-6.1.2019.)
ABIGAIL LANE, ANA BEŠLIĆ, ANTHEA HAMILTON, CAMILLA LØW, CELIA HEMPTON, CLARE STRAND, DANICA JOVANOVIĆ, ĐORĐE JOVANOVIĆ, ELIZABETH PRICE, GILLIAN WEARING, HELEN CHADWICK, IVAN TABAKOVIĆ, KATARINA IVANOVIĆ, LAURA ALDRIDGE, LUBAINA HIMID, LJUBICA CUCA SOKIĆ, MADAME YEVONDE, MILAN KONJOVIĆ, MARKO ZAVIŠIĆ, NADEŽDA PETROVIĆ, PETAR DOBROVIĆ, RACHEL WHITEREAD, SAVA PETROVIĆ, SARAH LUCAS, SAVA ŠUMANOVIĆ, TRACY EMIN, ZORA PETROVIĆ
organizacija: British Coucnil i Galerija Matice srpske, Novi Sad
- 11:00 Vlaho Bukovac i Alexandre Cabanel, ZG
-
Umjetnički paviljon u Zagrebu, Trg Kralja Tomislava 22, Zagreb
VLAHO BUKOVAC I ALEXANDRE CABANEL - povijesni susret učenika i učitelja - izložba (3.10.2018-6.1.2019.)
- 11:00 Nevenka Arbanas, ZG
-
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb
NEVENKA ARBANAS - RETROSPEKTIVA (4.10.-18.11.2018.)
- 10:00 Osebno / Personal, MB
-
Kibla, Maribor
Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor
OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.2018.-8.2.2019.)
Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)
- 12:00 40. Splitski salon
-
40. SPLITSKI SALON: UMJETNOST PREŽIVLJAVANJA (6.10.-19.11.2018.) Split
Galerija umjetnina
Zašto je važno skupljati suvremenu umjetnost
kustos: Branko FranceschiSalon Galić
Prodajna izložba splitskih umjetnika
Dioklecijanovi podrumi
Mjesto za umjetnost
kustos: Božo KesićMultimedijalni kulturni centar
In memoriam - izložba preminulih dalmatinskih umjetnika
kustos: Tonči Šitin - 10:00 Rok Vevar in Snježana Premuš, LJ
-
Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Ljubljana
Začasnega slovenskega plesnega arhiva
ROK VEVAR in SNJEŽANA PREMUŠ: KOREOGRAFSKE IZJAVE - pogovor in razstava (9.10.-25.11.2018.)
Fizične manifestacije: Telo kot arhiv
- 10:00 Miško Pavlović, SD
-
Galerija savremene umetnosti Smederevo/Muzej u Smederevu, Omladinska 4, Smederevo
MIŠKO PAVLOVIĆ (Beograd): ON THE ROAD TO NOWHERE - izložba (10.10.-13.11.2018.)
- 10:00 Uroš Đurić, BL
-
Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih jenaka 2, Banja Luka
UROŠ ĐURIĆ (1964, Beograd): KOJIM PUTEM DO KUĆE - izložba (11.10.-22.11.2018.)
- 11:00 Potraga za stvarnošću - Jadranka Fatur i hiperrealno, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
POTRAGA ZA STVARNOŠĆU - JADRANKA FATUR I HIPERREALNO - izložba (11.10.-9.12.2018.)
Izložbu prati monografski katalog, tekstove potpisuju: Sonja Briski Uzelac, Lada Čale Feldman, Suzana Marjanić, Tonko Maroević, Martina Munivrana, Susanne Neuburger, Krešimir Purgar, Žarko Paić i Leila Topić
Autorica koncepta i kustosica izložbe: Martina Munivrana
Suradnica i kustosica izložbe umjetnika mlađe i srednje generacije: Ana Škegro
- 10:00 Ilija Šoškić, NS
-
Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad
ILIJA ŠOŠKIĆ: AKCIONE FORME - retrospektivna izložba (12.10.-24.12.2018.)
kustosi izložbe: Zoran Erić (Muzej savremene umetnosti Beograd) i Nebojša Milenković (Muzej savremene umetnosti Vojvodine)
organizacija: Muzej savremene umetnosti Beograd i Muzej savremene umetnosti Vojvodine
- 10:00 Ilija Šoškić, BG
-
Muzej savremene umetnosti Beograd
ILIJA ŠOŠKIĆ: AKCIONE FORME - retrospektivna izložba (13.10.-24.12.2018.)
kustosi izložbe: Zoran Erić (Muzej savremene umetnosti Beograd) i Nebojša Milenković (Muzej savremene umetnosti Vojvodine)
organizacija: Muzej savremene umetnosti Beograd i Muzej savremene umetnosti Vojvodine
- 14:00 Nagrada za mlade savremene umjetnike/ce Zvono, SA
-
Udruženje Sklop, Radićeva 2, Sarajevo
Nagrada za mlade savremene umjetnike/ce ZVONO - izložba (13.10.-14.12.2018.) i proglašenje pobjednika/ce
Mladi umjetnici i umjetnice čiji radovi predstavljaju finalnu selekciju ovogodišnje izložbe i nagrade: Igor Bošnjak, Nikola Kekerović, Vesna Majstorović, Saša Tatić
- 10:00 Pogled izbliza. Atelje Paje Jovanovića, BG
-
Muzej Paje Jovanovića, Kralja Milana 21/IV, Beograd
POGLED IZBLIZA. ATELJE PAJE JOVANOVIĆA - izložba (15.10.2018.-10.2.2019.) povodom 115 godina od osnivanja Muzeja grada Beograda
autor izložbe: Isidora Savić, kustoskinja Muzeja grada Beograda
- 12:00 Milena Nićić, BG
-
Galerija Polet, Cetinjska 15, Beograd
MILENA NIĆIĆ (1989, Saint Julien en Gevenois): CRTANJE IZMEĐU PODZEMNIH REDOVA - prva samostalna izložba (15.10.-24.11.2018.)
+ unplugged koncert muzičara Dingospo Dali, Regulator, Astor Lajka, Vin Triste, Besne Gliste, Marko Aleksandar Gajic i Sanja Tisma čija je muzika i inspirisala Milenu za "Crtanje između podzemnih redova"
- 10:00 Rovinj Photodays 2018, ZG
-
Muzej za umjetnost i obrt, Trg Republike Hrvatske 10, Zagreb
ROVINJ PHOTODAYS 2018. - izložba fotografija finalista i pobjednika natječaja fotografskog festivala (18.10.-18.11.2018.)
- 10:00 Masinisa Selmani, BG
-
Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd
MASINISA SELMANI (Francuska): PODELJENI SVETOVI - izložba (18.10.2018.-24.2.2019.)
http://www.institutfrancais.rs/podeljeni-svetovi-masinise-selmanija
- 10:00 Toni Soprano, MB
-
UGM trgovina, Strossmayerjeva 6, Maribor
TONI SOPRANO: ʹOUT TA KĒ - prodajna razstava (18.10.2018.-17.2.2019.)
- 10:00 Daniela Morariu, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
DANIELA MORARIU: MESTA - izložba crteža (22.10.-13.11.2018.)
- 10:00 So-arheo 2012, SO
-
Gradski muzej Sombor, Trg Republike 4, Sombor
SO-ARHEO 2012 - izložba (25.10.-23.11.2018.) rezultata Zaštitnih arheoloških iskopavanja sprovedenih na trasi gasovoda u okviru gasifikacije Opštine Sombor, od aprila do decembra 2012.
Gradski muzej Sombor 2018.godine obeležava 135 godina od osnivanja, od početka rada Istorijskog društva Bač-bodroške županije
- 10:00 Jagodina u Prvom svetskom ratu, JA
-
Zavičajni muzej Jagodina, Kneginje Milice 82, Jagodina
JAGODINA U PRVOM SVETSKOM RATU - izložba u okviru obeležavanja stogodišnjice proboja Solunskog fronta i oslobođenja Jagodine u Prvom svetskom ratu (25. oktobar) (25.10.-30.11.2018.)
autor: Duško Grbović, istoričar, muzejski savetnik
- 10:00 Džamonja - skulpture i projekti, BG
-
Arte galerija, Andrićev venac 12, Beograd
DŽAMONJA - SKULPTURE I PROJEKTI - izložba (25.10.-1.12.2018.)
- 10:00 Stojan Kerbler, LJ
-
Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana
STOJAN KERBLER: RETROSPEKTIVA - razstava (25.10.2018.-13.1.2019.)
kustosinja: Lara Štrumej
http://www.mg-lj.si/si/razstave/2425/razstava-stojan-kerbler-retrospektiva
- 10:00 10. Izložba hrvatskog dizajna 17/18, ZG
-
Muzej za umjetnost i obrt | Izložbeni Salon Izidor Kršnjavi, Zagreb
10. IZLOŽBA HRVATSKOG DIZAJNA 17/18 - pregled najbolje hrvatske dizajnerske produkcije u 2017 i 2018. godini (25.10.-25.11.2018.)
selekcijska komisija: Boris Greiner (grafički dizajner), Dejan Dragosavac Ruta (grafički dizajner), Vedran Kasap (produkt dizajner), Ana Labudović (grafička dizajnerica), Mario Lončarić (programer i UX konzultant), Tomislav Mostečak (modni dizajner) i Nika Pavlinek (dizajnerica)
međunarodni ocjenjivački sud: Susan Sellers (grafička dizajnerica, SAD) i Slavimir Stojanović (grafički dizajner, Srbija)
Izložbu prati i novo izdanje publikacije PREGLED HRVATSKOG DIZAJNA na 480 stranica
organizacija: Hrvatsko dizajnersko društvo
- 11:00 Tošo Dabac - Industrijska fotografija, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
TOŠO DABAC - INDUSTRIJSKA FOTOGRAFIJA - izložba (25.10.-18.11.2018.)
kustosice izložbe: Marina Benažić, Renata Filčić
asistentica izložbe: Jana Gamilec
likovni postav: Natalija Nikpalj-Polondak
- 12:00 Vuk Vidor, BG
-
Galerija Novembar, Kursulina 22, Beograd
VUK VIDOR: SVI SU NAPUSTILI SOBU I OSTAJEM SAM SA PRAZNOM ČAŠOM U RUCI / EVERYBODY LEFT THE ROOM AND I’M ALONE WITH AN EMPTY GLASS IN MY HAND - izložba (25.10.-2.12.2018.)
- 12:00 Ljiljana Striza Trajković, KG
-
Narodni muzej Kragujevac, Vuka Karadžića 1, Kragujevac
LJILJANA STRIZA TRAJKOVIĆ - izložba slika (25.10.-14.11.2018.)
- 10:00 Slatka Konceptualna Umetnica / Süße Konzeptkünstlerin, BG
-
Ulična galerija, Čavketov pasaž (pasaž koji povezuje Trg Nikole Pašića i Nušićevu ulicu) Beograd
SLATKA KONCEPTUALNA UMETNICA / SÜßE KONZEPTKÜNSTLERIN: SLATKA KONCEPTUALNA UMETNICA NUDI REŠENJE - izložba (26.10.-15.11.2018.)
muzički program: Slatka konceptualna umetnica Sound System
- 10:00 Ivan Posavec, SU
-
Galerija dr. Vinko Perčić, Maksima Gorkog 22, Subotica
IVAN POSAVEC (omladinski časopis Polet, Hrvatska) - izložba fotografija (26.10.-16.11.2018.)
- 10:00 Saborna crkva Svetog Nikole u Sremskim Karlovcima, SK
-
Patrijaršijski dvor u Sremskim Karlovcima, Trg Branka Radičevića 8, Sremski Karlovci
SABORNA CRKVA SVETOG NIKOLE U SREMSKIM KARLOVCIMA - izložba (29.10.-29.11.2018.) povodom 260-te godišnjice od početka gradnje Saborne crkve Svetog Nikole u Sremskim Karlovcima
Izložbu otvara Vasilije episkop sremski
organizacija: Muzej grada Novog Sada i Eparhija sremska
- 10:00 Jorgos Kordis, BG
-
Konak kneginje Ljubice, Sime Markovića 8, Beograd
JORGOS KORDIS (Grčka): SVETLOST OD SVETLOSTI: ATOS-VIZANTIJA-VASELJENA - izložba (30.10.-30.11.2018.)
organizacija: Helenska fondacija za kulturu u saradnji sa Svetogorskim domom i Muzejom grada Beograda
- 10:00 E.A. 1/1 S.V., ZG
-
HDD galerija / Hrvatsko dizajnersko društvo, Boškovićeva 18, Zagreb
E.A. 1/1 S.V.: DuBOko UnuTRa - izložba (30.10.-16.11.2018.)
autor koncepcije izložbe i postava: Silvio Vujičić i Deni Horvatić
autor predgovora: Silvio Vujičić
oblikovanje plakata: Mladen Donadini
oblikovanje kataloga: E.A. 1/1 S.V.
organizator: Hrvatsko dizajnersko društvo / HDD galerija
voditelj galerije: Marko Golub
- 10:00 Spiritual, BG
-
Biblioteka grada Beograda
SPIRITUAL - izložba fotografija NATALIJE MILADINOVIĆ i crtačkih intervencija ZDRAVKA JANKOVIĆA (30.10.-15.11.2018.)
Izložbu otvara Biljana Jotić, kustos i istoričar umetnosti
- 12:00 diSTRUKTURA, BG
-
Dom omladine Beograda
diSTRUKTURA (Milica Milićević i Milan Bosnić): Locus Suspectus - izložba (30.10.-16.11.2018.)
- 11:00 Homo Interior, BG
-
Italijanski institut za kulturu, Kneza Miloša 56, Beograd
Dani italijanske savremene umetnosti u Srbiji
HOMO INTERIOR - međunarodna izložba (31.10.-30.11.2018.)
NIKOLA SAMORI (Italija)
RADENKO MILAK (Bosna i Hercegovina)
DRAGAN ZDRAVKOVIĆ (Srbija)
kustoskinja: Ksenija Samardžija
- 09:00 Srpski železničari u Prvom svetskom ratu - Četvrta armija, BG
-
Galerija Železničkog muzeja u Beogradu, Nemanjina 6, Beograd
SRPSKI ŽELEZNIČARI U PRVOM SVETSKOM RATU - ČETVRTA ARMIJA - izložba (1-13.11.2018.)
autorka izložbe: kustoskinja Železničkog muzeja Tatjana Mladenović
organizacija: Železnički muzej i Medija centar Železnica Srbije ad.
- 10:00 Beograd 1918. Oslobođenje Beograda u Prvom svetskom ratu, BG
-
Galerija Istorijskog arhiva Beograda, Palmira Toljatija 1, Novi Beograd
BEOGRAD 1918. OSLOBOĐENJE BEOGRADA U PRVOM SVETSKOM RATU - izložba (1-30.11.2018.) povodom proslave sto godina od oslobođenja Beograda u Prvom svetskom ratu
autor izložbe: Slobodan Mandić, istoričar i viši arhivista u Istorijskom arhivu Beograda
- 10:00 Danilo Anđus, BG
-
Centar za kulturu Božidarac, Radoslava Grujića 3, Beograd
DANILO ANĐUS (Beograd): ZAŠTO VOLIMO TATTOO? - izložba fotografija (1-15.11.2018.)
- 10:00 Doajeni FPU, BG
-
Galerija RTS, Takovska 10, Beograd
DOAJENI FPU - izložba 95 radova istaknutih profesora, nastavnika i saradnika (1-30.11.2018.) povodom obeležavanja jubileja 70 godina Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu
autorka izložbe: Ljubica Jelisavac Katić
U panorami imena stoje i bardovi jugoslovenske, odnosno srpske scene likovne i primenjene umetnosti 20. i početka ovog veka, od Aleksandra Tomaševića, Bogića Risimovića Risima, Dušana Jankovića, Dušana Ristića… preko Bogdana Kršića, Miloša Ćirića, Nebojše Mitrića, Nandora Glida, Ninele Pejović, Branislava Subotića, Anđelke Slijepčević, Zore Živadinović Davidović, Milana Pališaškog, Miluna Vidića, Miodraga Vujačića Mirskog, Milice Radovanović… do Aleksandra Dodiga, Ljubodraga Jankovića Jaleta, Lidije Mišić, Branislava Stajevića, Mirjane Isaković, Miodraga Živkovića, Božidara Džmerkovića, Milanke Berberović, Dušana Vuksana, Jovice Veljovića, Branimira Karanovića...
organizacija: FPU i RTS
- 10:00 Prometeji nade, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
Hol Biblioteke
PROMETEJI NADE (srpski književnici o Velikom ratu) - izložba (1-15.11.2018.)
autor izložbe: Rastko Marković
- 17:00 Jovana Sudimac, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
JOVANA SUDIMAC (1987, Beograd): WELCOME TO THE SWOOSHLIFE - izložba (1-17.11.2018.)
- 10:00 Srpska književnost i Veliki rat, BG
-
Mala galerija Doma Vojske Srbije, Braće Jugovića 19, Beograd
SRPSKA KNJIŽEVNOST I VELIKI RAT - izložba (2-30.11.2018.)
autori: Olga Krasić Marjanović i Marjan Marinković
dizajn izložbe: Amalija Vitezović
realizacija: Biblioteka grada Beograda
Prvu celinu čini 17 plakata u digitalnoj štampi na kojima su predstavljeni srpski pisci koji su učestvovali u ratu, bilo kao vojnici na frontu ili kao civili koji su prešli Albaniju, izgubili domove i svoje najbliže: Stanislav Vinaver, Sima Pandurović, Branislav Nušić, Milutin Uskoković, Bora Stanković, Isidora Sekulić, Vladislav Petković Dis, Milutin Bojić, Todor Manojlović, Rastko Petrović, Dragiša Vasić, Stanislav Krakov, Stevan Jakovljević, Rade Drainac, Miloš Crnjanski, Ivo Andrić i Dušan Vasiljev.
Drugi deo izložbe sadrži pregled srpske književnosti u periodičnim publikacijama koje su izlazile u Srbiji, Hrvatskoj, Grčkoj i Francuskoj za vreme Velikog rata.
- 10:00 XXI Likovna kolonija Grocka
-
Centar za kulturu Grocka/Rančićeva kuća, Majevička 9, Grocka
XXI LIKOVNA KOLONIJA GROCKA - kolektivna izložba (2-15.11.2018.)
učesnici kolonije: dr Milica Crnobrnja Vukadinović, dr Predrag Lojanica, mr Ljubica Šakić, Željko Vitorović, Nemanja Arsić, Vesna Martinović Marović, Milan Mitrović Makabi, Tamara Milović, Vladimir Petrović, Stefan Petronijević, Mila Gajin
gosti kolonije: Ivan Karafilovski i Nenad Stojkov
nastupaju učenici OMŠ „Nevena Popović“ iz Grocke
- 12:00 Sanja Anđelković, NS
-
CK13, Novi Sad
SANJA ANĐELKOVIĆ: ARTIST IN RESID(U)ENCE: NOVEMBER - izložba (2-27.11.2018.)
- 12:00 I ovo je kinematografija, ZG
-
Galerija Miroslav Kraljević, Šubićeva 29, Zagreb
I OVO JE KINEMATOGRAFIJA: RADIKALNE FILMSKE PRAKSE I KULTURA ENTUZIJAZMA KINOKLUBA ZAGREB 1928.-2018. - izložba (3-17.11.2018.) povodom 90. godišnjice postojanja
organizacija: Kinolub Zagreb
- 12:00 Miroslav Vujović Graforidža, BG
-
Krokodilov Centar za savremenu književnost, Karađorđeva 43 (ulaz iz Bašte) Beograd
MIROSLAV VUJOVIĆ GRAFORIDŽA (Beograd): PROVOKART - prodajna izložba (3-30.11.2018.)
- 09:30 Nikola Radosavljević, NI
-
Galerija Art55, Ćirila i Metodija 17a, Niš
NIKOLA RADOSAVLJEVIĆ (1991, Užice): UTOPIJA - izložba (5-16.11.2018.)
- 10:00 Maja Erdeljanin, NS
-
Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
MAJA ERDELJANIN (1971, Novi Sad): DOBRI TRENUCI - izložba slika (5-16.11.2018.)
- 10:00 Kulturni i zabavni život Zemuna između dva svetska rata, BG
-
Zavičajni muzej Zemuna, Glavna ulica 9, Zemun/Beograd
KULTURNI I ZABAVNI ŽIVOT ZEMUNA IZMEĐU DVA SVETSKA RATA - izložba (5.11.2018.-30.1.2019.)
autor izložbe: Ljiljana Aćimović, viša kustoskinja Muzeja grada Beograda
- 10:00 S motivom na put, BG
-
Galerija Opštine Vračar, Njegoševa 77, Beograd
S MOTIVOM NA PUT - izložba (5-14.11.2018.)
- 10:00 Sajam knjiga iz našeg ugla, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
Hol Biblioteke
SAJAM KNJIGA IZ NAŠEG UGLA (5-30.11.2018.)
autor izložbe: Sonja Sajdl
- 10:00 Seobe: Balkanska izbeglička ruta, NS
-
Francuski institut u Novom Sadu, Pašićeva 33, Novi Sad
Max GM (Francuska): SEOBE: BALKANSKA IZBEGLIČKA RUTA - izložba fotografija (5.11.-24.12.2018.)
organizacija: Novosadski humanitarni centar
- 12:00 Jelena Mijić, BG
-
Galerija Remont, Beograd
JELENA MIJIĆ (1989, Novi Sad): VELIKA SLIKARSKA IZLOŽBA SA GOMILOM SLIKA ILI KAKO ME JE NJUJORK VRATIO SLIKARSTVU - izložba (5-23.11.2018.) dobitnice Nagrade Dimitrije Bašičević Mangelos za 2017.
- 12:00 Artists of Tomorrow Award, PR
-
Bokserski klub, Mark Isaku 8, Priština
Artists of Tomorrow Award / Nagrada Umetnici sutrašnjice / Çmimi Artistët e së nesërmes 2018
Izložba finalista nagrade Umetnici sutrašnjice (Artists of Tomorrow Award): Ćendrese Deda (Qëndresë Deda), Aljtin Krasnići (Altin Krasniqi), Dion Zećiri (Dion Zeqiri)
Kustosi: Vala Osmani i Albert Heta
Dobitnik nagrade biće proglašen na zatvaranju izložbe 5.12.2018.
Nagrada Umetnici sutrašnjice deo je medjunarodne mreze YVAA, a dodelu organizuje Stacion - centar za savremenu umetnost.
- 12:00 Lilo Nein, ZG
-
Greta, Ilica 92, Zagreb
LILO NEIN (Austrija): WRITING PERFORMANCE EXHIBITION 8 - izložba (5-16.11.2018.)
- 13:00 Biserka Petrović, BG
-
Galerija SULUJ, Beograd
BISERKA PETROVIĆ: ILUZIJE / JEDINSTVO SUPROTNOSTI - samostalna izložba slika (ulja na platnu) i crteža ( 5-17.11.2018.)
- 16:00 Davor Sanvincenti, ZG
-
Galerija Spot, Ured za fotografiju, Čanićeva 6, Zagreb
DAVOR SANVINCENTI (1979): NULA JE BILA U ZRAKU - izložba (5-30.11.2018.) i razgovor s umjetnikom
- 09:00 Kultni lik Semelvajsa, BG
-
Collegium Hungaricum, Gračanička 14, Beograd
Nedelja mađarske kulture u Srbiji
KULTNI LIK SEMELVAJSA - IGNAC SEMELVAJS (1818-1865.) - dokumetarna izložba o mađarskom lekaru i naučniku "ocu antisepse i spasiocu majki", povodom 200 godina od rođenja Ignaca Semelvajza (7-16.11.2018.)
organizacija: Ministarstvo spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske, Ambasada Mađarske i Collegium Hungaricum - Odeljenje za kulturu Ambasade Mađarske
http://www.belgrad.balassiintezet.hu/sr/bemutatkozas-collegium-hungaricum-belgrad-2
- 10:00 Festival fotografije Novi Sad 2018
-
Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad
FESTIVAL FOTOGRAFIJE NOVI SAD 2018: KULTURNO-ISTORIJSKI SPOMENICI NOVOG SADA U KREATIVNOJ FOTOGRAFIJI - izložba (6-15.11.2018.)
organizacija: Centar za kreativno stvaralaštvo Galatea u saradnji sa Gradom Novim Sadom
- 10:00 Sanitetski brigadni general dr Vladimir Stanojević (1886-1978), PI
-
Galerija Čedomir Krstić, Srpskih vladara 77, Pirot
SANITETSKI BRIGADNI GENERAL DR VLADIMIR STANOJEVIĆ (1886-1978) - ŽIVOT I DELO - izložba (6-23.11.2018.) posvećena osnivaču Muzeja Srpskog lekarskog društva, koji je od 2007. godine u sastavu Muzeja nauke i tehnike kao posebno odeljenje.
organizacija: Muzej nauke i tehnike - Beograd
- 10:00 Ivana Živić, BG
-
NLB Galerija, Mihala Pupina 165v, Novi Beograd
IVANA ŽIVIĆ: FIGURAE FEMINE - prodajna izložba slika (6.11.-31.12.2018.)
- 10:00 Naša istorija, naša sećanja, BG
-
Francuski institut u Srbiji, Knez Mihailova 31, Beograd
NAŠA ISTORIJA, NAŠA SEĆANJA - putujuća izložba posvećena sećanju na oslobađanje Srbije u jesen 1918. i sećanje na solidarnost srpskih i francuskih vojnika i civila u Prvom svetskom ratu (6-19.11.2018.)
realizacija: Francuski institut u Srbiji, uz podršku Mission du centenaire (Pariz) i Schneider Electric Srbija, u saradnji sa gradskim upravama, arhivima i muzejima gradova Beograd, Kladovo, Knjaževac, Leskovac, Negotin, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje, Zaječar i stručnim saradnicima: dr Stanislav Sretenović, istoričar, (savetnik i autor istorijskih tekstova za izložbu) i dr Aleksandra Mirić, arhitekta-konzervator (savetnica za projekat prikupljanja i priređivanja svedočanstava građana)
- 10:00 Bolnica Stobart - Kragujevac 1915, KG
-
Narodna biblioteka Vuk Karadžić u Kragujevcu, Dr Zorana Đinđića 10, Kragujevac
BOLNICA STOBART - KRAGUJEVAC 1915 - izložba fotografija i dokumenata (6-24.11.2018.) povodom obeležavanja Stogodišnjice završetka Velikog rata
autor: Tatjana Janković
recezent: Dejan Ristić
- 10:00 Antonio Kutleša i Jurica Mlinarec, ST
-
Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split
ANTONIO KUTLEŠA i JURICA MLINAREC: A4 1. izdanje - izložba (6.11.-2.12.2018.)
umjetnik: Antonio Kutleša
mentor: Red.prof.art. Ines Krasić
Akademija likovnih umjetnosti, Zagrebautor pisanog prijedloga: Jurica Mlinarec
mentor: dr.sc. Lovorka Magaš Bilandžić
Odsjek za povijest umjetnosti, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu - 10:00 Nina Rakidžić, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
NINA RAKIDŽIĆ: ARHETIPSKI AMBIJENTI - izložba grafika (6-24.11.2018.)
- 11:00 Klasično i simbolično, BG
-
Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd
Dan muzeja primenjene umetnosti Beograd
KLASIČNO I SIMBOLIČNO - PRSTENJE I MINĐUŠE OD ANTIKE DO SREDNJEG VEKA IZ KOLEKCIJE MUZEJA PRIMENJENE UMETNOSTI - izložba (6.11.2018.-1.3.2019.)
autor izložbe i kataloga: Mila Gajić, viši kustos MPU
konzervacija: Milan Andrić
grafičko oblikovanje: Dušan Tkačenko
arhitekta postavke: Miroslava Petrović Balubdžić
muzika za izložbu: Vasil Hadžimanov
- 12:00 Andrea Dramićanin, BG
-
Galerija X Vitamin, Studentski trg 11, Beograd
ANDREA DRAMIĆANIN (1990, Beograd): THE BROKEN DREAM - samostalna izložba (6-21.11.2018.)
- 12:00 Ivana Aranđelović, NS
-
MMC Led Art/Šok zaDruga, Novi Sad
IVANA ARANĐELOVIĆ: PROCESI - izložba (6-17.11.2018.)
- 10:00 Aksesoar 12, BG
-
Galerija Singidunum, Knez Mihailova 40, Beograd
AKSESOAR 12 - žirirana Izložba Sekcije za tekstil i savremeno odevanje ULUPUDS-a (7-17.11.2018.)
Larisa Županjevac Nikolić
Tamara Zečević
Sladjana Milojević
Dejana Momčilović
Miloš Sarić
Marija Djokić
Mirjana Kosanić
Milica Škero
Evica Milovanov Penezić
Lidija Vujović
Vera Marković
Sunčica Antić
Marinka Žanko
Stanislava Sindjelić
Ivana Ličina
Jelena Miletić
Jelena Stevanović
Zagorka Stojanović
Ksenija Terzović Djordjević
Lana Pavlović
Biljana Novogradić
Dušica Milošević
Marija Matijašević Kraćica
Sofija Kuzmanović
Sonja Rosić
Olivera Milunović
Velibor Antonijević
Dara Njegovan Ilić
- 10:00 Zoran Čalija, BG
-
Galerija ULUS, Beograd
ZORAN ČALIJA (1963, Skoplje): CARIGRADSKIM DRUMOM - izložba slika (7-20.11.2018.)
- 10:00 Pavle Popović (1868-1939-2018), BG
-
SANU, Beograd
Biblioteka SANU
PAVLE POPOVIĆ (1868-1939-2018) - izložba (7-30.11.2018.)
- 11:00 Fokus grupa, LJ
-
Muzej in galerije mesta Ljubljane/Kulturni center Tobačna 001, Tobačna ulica 1, Ljubljana
FOKUS GRUPA (Iva Kovač & Elvis Krstulović): NEVIDNA MATERIJA / INVISIBLE MATTER - razstava (7.11.-7.12.2018.)
dela umetnikov / The exhibition features works by:
MARINA ABRAMOVIĆ
TOMISLAV GOTOVAC
ION GRIGORESCU
IRWIN NEUE SLOWENISCHE KUNST
MLADEN STILINOVIĆ
kustosinja/curated by Alenka Gregorič
produkcija: Muzej in galerije mesta Ljubljane
- 11:00 Čarobna Milena, BG
-
Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd
ČAROBNA MILENA - izložba Milene Pavlović Barili (7.11.2018.-31.3.2019.)
- 12:00 Vid Merlak, LJ
-
Aksioma | Projektni prostor, Komenskega 18, Ljubljana
VID MERLAK: VIDENO - kratki film (projekcije videa vsakih 20 minut) (7-30.11.2018.)
- 12:00 Andrej Štular, LJ
-
Metelkova, Ljubljana
Galerija Alkatraz
ANDREJ ŠTULAR: ARTEFAKTI - razstava (7-30.11.2018.)
- 12:00 Nemanja Okiljević, BG
-
Kuća kralja Petra I, Vase Pelagića 49, Beograd
NEMANJA OKILJEVIĆ (1987, Skoplje): 1914-1918 - samostalna izložba slika (7.11.-15.12.2018.)
Tokom svečanog otvaranja prisutnima će se obratiti istoričarka umetnosti Biljana Jotić i sam autor, dok će izložbu otvoriti istoričar Dejan Ristić
- 09:00 Jovana Živčić Radovanović, BG
-
Prodajna galerija Beograd, Kosančićev venac 19, Beograd
JOVANA ŽIVČIĆ RADOVANOVIĆ (1988, Kraljevo): SPOZNAJA ŠAKE - izložba (8-26.11.2018.)
- 10:00 Milan Konjović iz novosadskih kolekcija, NS
-
Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad
MILAN KONJOVIĆ IZ NOVOSADSKIH KOLEKCIJA - izložba (8.11.-30.12.2018.) povodom obeležavanja 120 godina od rođenja umetnika
autor izložbe: mr Milana Kvas
- 10:00 Nebojša Bežanić, BG
-
Kuća legata, Knez Mihailova 46, Beograd
NEBOJŠA BEŽANIĆ (1964, Čačak): LIZARD IN THE SOUL - izložba slika i crteža (8-19.11.2018.)
organizacija: Umetnička galerija Nadežda Petrović Čačak i Kuća legata Beograd
- 10:00 Bogdan Pavlović i Johan Wahlstrom, BG
-
Galerija '73, Beograd
Projekat Jedan na Jedan
BOGDAN PAVLOVIĆ (Srbija) i JOHAN WAHLSTROM (Švedska): HAMLET ON INSTAGRAM # TO BЕ OR NOT TO BE...SEEN | HAMLET NA INSTAGRAMU # BITI ILI NE BITI...VIĐEN - izložba slika (8-20.11.2018.)
- 10:00 Salon mladih 2018, SA
-
Galerija Collegium artisticum | Charlama Depot Gallery, Sarajevo
SALON MLADIH 2018 (8-26.11.2018.)
ADI KARAILO
ALEKSANDAR ŠKAVIĆ
ANA ŠIMIĆ
ANĐELA BANOVIĆ
ANTE MARIĆ
BOJAN STOJČIĆ
DAJANA JEKIĆ
DANILO BURSAĆ
DAVID DRONJAK
DENIS HARAČIĆ
DRAGANA GRAŠAR
EMIR OSMIĆ
HANA HUREM
INDIRA BEŠLIĆ
IVANA PAVLOVIĆ
JASENKO ĐORĐEVIĆ
JELENA MEDAN
JOSIP IVEŠIĆ
JURE PAPONJA
KRISTINA ĆAVAR
LAMIJA HALILAGIĆ
LEA JERLAGIĆ
MAJDA HRNJICA
MANUELA MANDIĆ
MARIJA VEMIĆ
MARKO FRANČEŠEVIĆ
MELIHA TRAKO
MILANA KOSANOVIĆ
MILICA LOJOVIĆ
MILOŠ POPOVIĆ
MILOŠ VUČEN
MIRJANA PRERADOVIĆ
MIRZA RAHMANOVIĆ
NIKOLA DABIĆ
NIKOLA KAŠTEROVIĆ
NIKOLINA PESLAĆ
RADIVOJ MILIĆ
REBEKA ABDAGIĆ
SALEM PEZIĆ
SAŠA TATIĆ
TOMISLAV ZOVKO
VANJA SOLAKOVIĆ
VLADIMIR TOMIĆ
ZEHRINA KARIĆ
- 10:00 Milijana Istijanović, CT
-
Crnogorska galerija umjetnosti Miodrag Dado Đurić na Cetinju
MILIJANA ISTIJANOVIĆ (1982, Sombor): ŽIVJETI NAJBOLJI ŽIVOT | LIVING THE BEST LIFE - izložba (7.11.-29.12.2019.)
- 10:00 Prvi svetski rat u minijaturi, BG
-
SANU, Beograd
Galerija nauke i tehnike SANU, Đure Jakšića 2, Beograd
PRVI SVETSKI RAT U MINIJATURI - izložba (8-29.11.2018.)
- 10:00 (s)BUK, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
(s)BUK - Studentsko bijenale umetnosti knjige (8-20.11.2018.)
- 11:00 Nikola Reiser, ZG
-
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb
NIKOLA REISER: SENZIBILNI POETA SLIKARSTVA - retrospektivna izložba (8.11.2018.-3.2.2019.)
kustosica izložbe: Danijela Marković
autori tekstova: Akademik Tonko Maroević, Iva Körbler, Danijela Marković
- 12:00 Voranc Kumar, LJ
-
Center in Galerija P74, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana
VORANC KUMAR: KRAJINE IN ZEMLJEVIDI / LANDSCAPES AND MAPS - razstava (8-28.11.2018.)
- 12:00 Ćao fotografijo, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Artget (17. godina), Trg republike 5/I
ĆAO FOTOGRAFIJO! - izložba (8.11.-6.12.2018.)
KATARINA MARKOVIĆ
NIKOLINA ŠKUNDRIĆ
SANDRO KULAČIN
JELENA PEJOVIĆ
PETAR MIĆIĆ
OLGA MILISAVLJEVIĆ
VIKTORIJA JOVANOVIĆ
MILICA NOVAKOVIĆ
MILENA MILUTINOVIĆ
TANJA DROBNJAK
MILICA LUKIĆ
JANA LJUBIČIĆ
NINA PRAŠČEVIĆ
ANGELINA KAČUNKOVIĆ
KRISTINA TICA
SOFIJA IVANOVIĆ
ANA ĐAPIĆ
- 12:00 Jelena Trpković, BG
-
Kulturni centar Beograda
Likovna galerija, Knez Mihailova 6
JELENA TRPKOVIĆ (Beograd): PRED VAMA STOJE SAMO MUŠKARCI - izložba slika i kolaža (8.11.-6.12.2018.)
- 12:00 Bojan Fajfrić, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Podroom, Trg republike 5/I
BOJAN FAJFRIĆ: NEZAVRŠENI POSAO - izložba video radova (8.11.-6.12.2018.) (Nagrada Kulturnog centra Beograda na 56. Oktobarskom salonu)
- 15:00 Aleš Fevžer, NM
-
Galerija Simulaker, Vrhovčeva ulica 1a, Novo mesto
ALEŠ FEVŽER: OLIMPIJSKE IGRE SKOZI OBJEKTIV - fotografska razstava (8.11.-2.12.2018.)
- 15:00 Ružica Milovanović, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
RUŽICA MILOVANOVIĆ: U JEDNOM DAHU - izložba fotografija sa proba i koncersta violiniste Nemanje Radulovića i orkestra Double Sens (8-18.11.2018.)
- 17:00 Auks Jedan, ZG
-
Galerija Siva, Pierottijeva 11 (Medika), Zagreb
AUKS JEDAN (Osijek) - street art izložba (8-13.11.2018.)
https://www.facebook.com/events/190811335168004/
https://www.facebook.com/events/275643839754444/
https://www.facebook.com/jedancrafts/
- 17:00 Amy Suo Wu, RI
-
Filodrammatica, Korzo 28/I, Rijeka
AMY SUO WU (Kina/Australija/Nizozemska): ŠAPATI IZ HUTONGA - izložba na temu steganografije, odnosno tehnike i umjetnosti tajnog pisanja i maskiranja informacija radi izbjegavanja cenzure i nadzora (8-23.11.2018.)
organizacija: Drugo more
https://www.facebook.com/events/484931655332238
https://www.facebook.com/filodrammaticari
- 10:00 Prepoznavanje 4, KŠ
-
Umetnička galerija Kruševac, Majke Jugovića 12, Kruševac
PREPOZNAVANJE 4 - izložba umetničkog projekta (završni deo četvrtog ciklusa tog regionalnog projekta) (9.11.-9.12.2018.)
umetnici/ce:
JELENA RUBIL (Kruševac)
IVANA STANKOVIĆ (Niš)
NINA GALIĆ (Kraljevo)
VESNA ILIĆ DARIJEVIĆ (Čačak)
JOVANA VUJANOVIĆ (Podgorica)
BOGDAN ALEKSANDROV (Vidin)
stručni tim: istoričari umetnosti, kustosi Biljana Grković (Umetnička galerija-Narodni muzej Kruševac), Milica Todorović (Galerija savremenelikovne umetnosti, Niš), Julka Marinković (Umetnička galerija „Nadežda Petrović“, Čačak), Ljubiša Simović (Narodni muzej Kraljevo), Ljiljana Karadžić (Narodni muzej Crne Gore)
- 10:00 Marko Čelebonović, BG
-
SANU, Beograd
MARKO ČELEBONOVIĆ (1902-1986) - izložba (9.11.2018.-24.2.2019.)
- 10:00 Enigma. Dešifrovati pobedu, VŠ
-
Kulturni Centar Vršac, Sterijina 62, Vrašac
ENIGMA. DEŠIFROVATI POBEDU - izložba o dostignućima poljskih matematičara u kriptologiji koja su doprinela savezničkoj pobedi u Drugom svetskom ratu (9-23.11.2018.)
organizacija: Ambasada Republike Poljske u Beogradu i Kulturni Centar Vršac
- 10:00 Rođenje humanoidne robotike, SU
-
Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3, Subotica
ROĐENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE: 50 GODINA CENTRA ZA ROBOTIKU INSTITUTA „MIHAJLO PUPIN“ - izložba posvećena najstarijoj laboratoriji za robotiku u Jugoistočnoj Evropi (9.11.2018.-31.1.2019.)
autor izložbe: Ivan Stanić, kustos Muzeja nauke i tehnike - Beograd
organizacija: Gradski muzej Subotica i Muzej nauke i tehnike - Beograd
- 10:00 Mato Đuranović, CT
-
Crnogorska galerija umjetnosti Miodrag Dado Đurić na Cetinju
MATO ĐURANOVIĆ - izložba (9.11.-7.12.2018.)
- 10:00 Iz riznice vojvođanske umetnosti: Milan Konjović, NS
-
Galerija Bel Art, Bulevar Mihajla Pupina 17, Novi Sad
IZ RIZNICE VOJVOĐANSKE UMETNOSTI: MILAN KONJOVIĆ U PRIVATNIM NOVOSADSKIM KOLEKCIJAMA - izložba (9-23.11.2018.) povodom obeležavanju 120 godina od rođenja i 25 godina od smrti velikog srpskog umetnika Milana Konjovića (1898-1993)
kustoskinja izložbe: istoričarka umetnosti Dušanka Gojić
- 10:00 Slikari - Ratovi - Pejzaži, ČA
-
Umetnička galerija Nadežda Petrović, Cara Dušana 6, Čačak
SLIKARI - RATOVI - PEJZAŽI - izložba (9.11.-9.12.2018.), povodom obeležavanja 100 godina od završetka Prvog svetskog rata i državnog praznika Dana primirja u Prvom svetskom ratu (umetnici rođeni između 1870. i 1930. godine, odnosno oni koji pripadaju generacijama čiju su mladost ili zrelo doba obeležili Prvi i Drugi balkanski i Prvi i Drugi svetski rat)
Dimitrije Mita Petrović
Nikola Bešević
Živan Vulić
Beta Vukanović
Dragomir Glišić
Miloš Golubović
Svetislav Žorić
Ljubomir Ivanović
Spasoje Jaraković
Ana Marinković
Živorad Nastasijević
Dragoljub Pavlović
Leposava St. Pavlović
Mihailo Petrov
Miodrag Petrović
Nadežda Petrović
Vasa Pomorišac
Božidar Prodanović
Bogić Risimović Risim
Branko Stanković
Borivoje Stevanović
Živko Stojsavljević
Vsevolod Sudzilovski
Dragan Ćirković
Milica Čađević
Sava Šumanović
- 10:00 Vanja Ignjac, IĐ
-
Kulturni centar Indjija
VANJA IGNJAC (1992, Novi Sad): DEVLA DEVLA - izložba grafika (9-21.11.2018.)
- 11:00 Prijedlozi, snovi i utopije iz Zagreba, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
Arhiv Ivana Picelja
PRIJEDLOZI, SNOVI I UTOPIJE IZ ZAGREBA. Izbor iz MoRE muzeja neostvarenih i odbačenih projekata - izložba (9.11.-8.12.2018.)
nerealizirani projekti umjetnika: Tomislava Gotovca, Petra Dabca, Davida Maljkovića, Vlade Marteka, Ivana Picelja, Marka Pogačnika, Zvonimira Radića, Vjenceslava Richtera, Aleksandra Srneca, Marka Tadića
autori izložbe: kustosi MoRE muzeja (Ilaria Bignotti, Elisabetta Modena, Valentina Rossi, Marco Scotti i Anna Zinelli), uz podršku Jasne Jakšić iz Dokumentacijskog i informacijskog odjela MSU i Vesne Meštrić, voditeljice Zbirke Richter
- 11:00 Moja umjetnost je moja stvarnost, RI
-
Muzej moderne i suvremene umjetnosti/Mali salon, Korzo 24, Rijeka
MOJA UMJETNOST JE MOJA STVARNOST - Izložba (9.11.-7.12.2018.)
sudjeluju:
ANDEJA KULUNČIĆ S KOLEKTIVOM ISTE
ROBERT JANKULOSKI
HERLINDE KOELBL
STEVAN KOJIĆ
SINIŠA LABROVIĆ
VALÉRIE LERAY
MONIKA MOTESKA
BRANISLAV NIKOLIĆ
VESSNA PERUNOVICH
ANDRÉ JENÖ RAATZSCH
EMÍLIA RIGOVÁ
SELMA SELMAN
SELMAN TRTOVAC
MORITZ PANKOK
kustosica i autorica izložbe: Sanja Kojić Mladenov
- 11:00 Paul Scwer, MB
-
UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2, Maribor
PAUL SCWER (1951): OKNO - razstava (9.11.-8.12.2018.)
kustosinja: Breda Kolar Sluga
- 14:00 Ljerka Šibenik, ZG
-
Academia moderna, Šenoina 11 (dvorište), Zagreb
LJERKA ŠIBENIK: RADOVI - 1968. - izložba (9-24.11.2018.)
- 09:00 Jane Čalovski i Hristina Ivanoska, SK
-
Muzej suvremene umjetnosti, Skopje, Samoilova bb, Skopje
JANE ČALOVSKI i HRISTINA IVANOSKA: EPILOG (OBLIK RASPRAVE) - izložba (10.11.-15.3.2019.)
kustosica: Branka Benčić
organizacija: Muzej suvremene umjetnosti Skopje, Apoteka - Prostor za suvremenu umjetnost (Vodnjan), Tihomir Milovac, MSU - Muzej suvremene umjetnosti Zagreb, Nomad Zagreb, Press to Exit Project Space Skopje
- 10:00 Šejla Kamerić, MB
-
Kibla, Maribor
MMC Kibla / KiBela, Ulica kneza Koclja 9 | artKIT, Glavni trg 14, Maribor
ŠEJLA KAMERIĆ (1972, Sarajevo): I REALLY REALLY REALLY REALLY REALLY - razstava (9.11.-1.12.2018.)
- 08:00 Luka Tomanović, TI
-
Muzej i galerija Tivat, Trg Kulture, Tivat
LUKA TOMANOVIĆ (1909-1992): CRNOGORSKI VELIKAN SKULPTURE - izložba (12-28.11.2018.)
- 09:00 40. Crnogorski likovni salon 13. novembar, CT
-
Dan Prijestonice
Crnogorska galerija umjetnosti Miodrag Dado Đurić, Cetinje
40. CRNOGORSKI LIKOVNI SALON 13. NOVEMBAR (12.11.-5.12.2018.)
Miloš Vušković
Gojko Berkuljan
Ksenija Vujović Tošić
Vasko Lipovac
Vojislav Vojo Stanić
Nikola Gvozdenović
Mirko Bulajić
Slobodan Puro Đurić
Dimitrije Popović
Boško Kućanski
Miodrag Kusovac
Božidar Đurić
Tomislav Dugonjić
Đorđe Pravilović
Ivo Šebalj
Drago Đurović
Mijo Mijušković
Enes Munidžić
Branko Miljuš
Kole Manev
Negovan Nemec
Ivo Friščić
Miodrag Dado Đurić
Dušan Brajović
Kosta Angeli Radovani
Pavle Pejović
Zdenko Huzjan
Dragan Karadžić
Slobodan Bobo Slovinić
Ratko Lalić
Milija Pavićević
Nikola Vujošević
Zoran Obrenović
Ivana Pejović
Draško Dragaš
Gordana Kuč
Ivan Pejović
Adin Rastoder
Slavica Gvozdenović
Ivanka Vana Prelević
Ivana Radovanović
Nataša Đurović
- 10:00 Dani Malog pozorišta Duško Radović u Banja Luci
-
Dječije pozorište Republike Srpske, Đure Daničića 1, Banja Luka
Dani Malog pozorišta Duško Radović u Dječijem pozorištu Republike Srpske (12/13.11.2018.)
10.00/12.00 KARLSON SA KROVA - predstava (4+)
režija: Emilija Mrdaković
- 10:00 12. Prvi kadar, SA/ZV
-
12. PRVI KADAR - Međunarodni festivаl dokumentаrnog i krаtkog igrаnog filmа (12-17.11.2018.) Istočno Sarajevo/Zvornik
- 10:00 Upotreba i posledice korišćenja pesticida, BG
-
SANU, Beograd
UPOTREBA I POSLEDICE KORIŠĆENJA PESTICIDA - naučni skup (13/14.11.2018.)
- 10:00 17. Cinedays, SK
-
17. Festival of european film CINEDAYS (8-18.11.2018.) Skoplje
- 10:30 16. Zagreb film festival
-
16. ZAGREB FILM FESTIVAL (11-18.11.2018.)
- 11:00 70. rođendan akademika Gradimira Milovanovića, BG
-
SANU, Beograd
70. rođendan akademika GRADIMIRA MILOVANOVIĆA - naučni skup
- 11:00 40. Interliber, ZG
-
Zagrebački velesajam, Avenija Dubrovnik 15, Zagreb
40. Međunarodni sajam knjiga i učila INTERLIBER (13-18.11.2018.)
- 11:00 29. LIFFE, LJ
-
29. Ljubljanski mednarodni filmski festival - LIFFE (7-18.11.2018.)
- 12:00 Ogledi o odbrani, BG
-
Klub-knjižara-galerija Glasnik, Kneza Miloša 16, Beograd
prof. dr Jovan Babić: OGLEDI O ODBRANI - predstavlјanje knjige
izdavač: Službeni glasnik
govore: prof. dr Bogolјub Šijaković, Bogoslovski fakultet UB, dr Jovan Ćirić, naučni savetnik, Ustavni sud Republike Srbije, doc. dr Aleksandar Dobrijević, Filozofski fakultet UB, prof. dr Slaviša Orlović, urednik izdanja, prof. dr Jovan Babić, autor izdanja
- 12:00 Kraj Velikog rata 1917-1918, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
KRAJ VELIKOG RATA 1917-1918 - reprezentativna izložba (12.11.2018.-13.11.2019.)
autori izložbe: dr Dušica Bojić, Nebojša Damnjanović, Tijana Jovanović Češka i dr Andrej Vujnović
autori koncepta i producent izložbe: Marko Savić i Stanislav Staša Tomić
autor interaktivnih instalacija: Marko Todorović
dizajneri izložbe: Saša Ivanović i Izabela Martinov Tomović
saradnici u realizaciji: Boško Ljubojević, Štefica Radmanović, Ana Ćuk Dragomirović, Vesna Dragović Pop-Lazić, Katarina Mitrović, Aleksandra Kolaković i Iva Jotić Lubura
- 12:00 Ciklus: Naisus, NI
-
Ogranak SANU u Nišu/Univerzitet u Nišu, Multimedijalna sala 8
Ciklus predavanja: Naisus - završno predavanje
Akademik Ljubomir Maksimović i predavači iz ciklusa Naisus
- 14:00 Stvaranje konkretne utopije - arhitektura Jugoslavije 1948-1980, BG
-
CZKD, Beograd
Međunarodni forum: STVARANJE KONKRETNE UTOPIJE - ARHITEKTURA JUGOSLAVIJE 1948-1980 (12-15.11.2018.)
učesnici: Vladimir Kulić, Maroje Mrduljaš, Jelica Jovanović, Anna Kats, Ana Ivanovska Deskova, Vladimir Deskov i Jovan Ivanovski, Martina Malešić, Luka Skansi, Lukasz Stanek, Merjema Zatrić, Irena Šentevska, Mila Turajlić, Milenija Marušić, Dragoljub Bakić, Miodrag Živković, Branislav Dimitrijević, Ljubica Slavković
ma daautorka i urednica projekta: Ljubica Slavković
STVARANJE KONKRETNE UTOPIJE: JUGOSLAVIJA
14:00-15:30 Blok 1 Identiteti
Irena Šentevska (uključenje Mila Turajlić): Socijalistička izgradnja Jugoslavije i dokumentarni film
Martina Malešić: Sinteza prati analizu: Istraživanje kao osnova prakse u posleratnoj slovenačkoj arhitekturi (eng)Mejrema Zatrić: Region i identitet u jugoslovenskoj arhitekturi (Generacijska transformacija „regionalizama“ u delima Juraja Neidhardta i Zlatka Ugljena)
15:30-16:30 pauza za ručak
16:30-17:30 Blok 2: Globalne mreže
Lukasz Stanek: ‘Worlding’ Istočne Evrope: arhitekti iz socijalističkih zemalja u Zapadnoj Africi Hladnog rata (eng)Ana Ivanovska Deskova: Arhitektura post-zemljotresne obnove Skoplja (eng)
17:45-18:45 Blok 3: Modernizacija kroz urbanizaciju
Jelica Jovanović: Urbanizacija u Srbiji u kontekstu savremenog istraživanja (istorije) arhitektureLuka Skansi: Jedna politematska generacija
19:00 Forum / javni razgovor
20:00 koktel
organizacija: Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu i Architectuul online platforme iz Berlina
- 15:00 14. Slobodna Zona na BIS, BG
-
Kulturni centar Beograda
15.00 PUTINOVI SVEDOCI - hronologija Putinovog dolaska na vlast i njegov vrtoglavi uspeh
reditelj: Vitalij Manski
https://www.youtube.com/watch?v=AbaYBbsuAw0
17.00 KRIVICA
https://www.youtube.com/watch?v=zTGnvVcDl3E&t=4s
19.00 TRI LICA
rezija: Džafar Panahi
https://www.youtube.com/watch?v=2E_7ZJ9un5E
21.00 BERGMAN: GODINA ŽIVOTA - dokumentarac
- 16:00 Boštjan Čadež, LJ
-
Kino Šiška, Ljubljana
BOŠTJAN ČADEŽ (1979): PD4 - VR instalacija (12-16.11.2018.)
produkcija: Aksioma - Zavod za sodobne umetnosti v sodelovanju s Kinom Šiška
- 16:30 Fantastičan dan na planeti Zemlji | Pod drvetom | Zaspanka za vojnike, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
16.30 FANTASTIČAN DAN NA PLANETI ZEMLJI / EARTH: ONE AMAZING DAY - dokumentarac, porodični
režija: Ričard Dejl, Lian Fen, Piter Veber
https://www.youtube.com/watch?v=NJuuv7BTlQA
18.30 POD DRVETOM / UNDER THE TREE / UNDIR TRÉNU (Island/Poljska/Danska/Nemačka/Francuska, 89 min) - komedija, drama
režija: Hafsteinn Gunnar Sigurðsson
scenario: Huldar Breidfjörd, Hafsteinn Gunnar Sigurdson
https://www.youtube.com/watch?v=tU7KeDwJCAc
20.30 ZASPANKA ZA VOJNIKE (Srbija, 2018, 120 min) - film po motivima „Srpske triologije“ Stevana Jakovljevića, povodom proslave završetka Velikog rata
režija: Predrag Gaga Antonijević
scenario: Nataša Drakulić
kostimografija: Ivanka Krstović
masker/šminker: Marinela Spasenović
scenografija: Milenko Jeremić
direktor fotografije: Miloš Kodemo
igraju: Marko Vasiljević, Vuk Jovanović, Ljubomir Bandović, Nenad Okanović, Aleksandar Đurica, Ivan Đorđević, Marko Gvero, Nikola Ilić, Marko Pavlović, Stefan Radonjić, Petar Kokinović, Jovan Gulan, Nebojša Glogovac
- 18:00 Od doseljenja do prisajedinjenja - Prvaci Srba u Vojvodini, SO
-
Gradska biblioteka Karlo Bijelicki, Trg cara Lazara 3, Sombor
Miroslav Jaćimović: OD DOSELJENJA DO PRISAJEDINJENJA - PRVACI SRBA U VOJVODINI - predstavljanje knjige
izdavač: Bogunović, 2018
govore: Miodrag Puškar, predstavnik izdavačko-knjižarskog preduzeća Bogunović iz Novog Sada i Miroslav Jaćimović, istoričar, autor monografije
- 18:00 Srpski rečnici od Vuka do danas, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
Ciklus: Srpski rečnici od Vuka do danas
prof. dr Aleksandar Milanović (Filološki fakultet, Beograd): DVA VEKA SRPSKOG RJEČNIKA - predavanje
- 18:00 Festival afro-brazilske kulture, NS
-
Akademija Kapuera Angole, Preradovićeva 9, Petrovaradin/Novi Sad
FESTIVAL AFRO-BRAZILSKE KULTURE: MESTRE CABELLO EM NOVI SAD (13-15.11.2018.)
13.11.
18.00-19.00 Trening kapuere za decu uzrasta od 2-5 godina
19.00-22.00 Hoda posvećena majstoru Paštinji
14.11.
18.00-20.00 Trening kapuere
20.00-22.00 Čas afro-brazilske muzike
15.11.
18.00-19.00 Promotivni trening kapuere za početnike
19.00-21.00 Trening kapuere
organizacija: Kapuera Angola Novi Sad
- 18:00 Nauka, umetnost i mejkers kultura, BG
-
NAUKA, UMETNOST I MEJKERS KULTURA (13.11.-8.12.2018.) Beograd
organizacija: Centar za promociju nauke
- 18:00 Srpsko kulturno nasleđe i Evropa, BG
-
Biblioteka grada Beograda
Ciklus predavanja: Srpsko kulturno nasleđe i Evropa
SRPSKI I EVROPSKI ROMANTIZAM
predavač: Milijana Simonović
- 18:00 9. Green fest, BG
-
Dom omladine Beograda
9. Međunarodni festival zelene kulture GREEN FEST (13-16.11.2018.)
- 19:00 ViGo - potencijalno važne aktivnosti, ST
-
Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split
ViGo - potencijalno važne aktivnosti - izložba (13.11.-6.12.2018.) Gotovčeve suradnje s umjetnikom i kustosom Žarkom Vijatovićem
kustosica: Leila Topić
- 19:00 Aborted, Cryptopsy, Benighted, Cytotoxin, LJ
-
Orto bar, Ljubljana
ABORTED (Bel)
CRYPTOPSY (Can)
BENIGHTED (Fra)
CYTOTOXIN (Ger)
25/28 €
- 19:00 Vida Stanisavac Vujčić, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
VIDA STANISAVAC VUJČIĆ (1981, Beograd) - izložba skulptura (13-25.11.2018.)
- 19:00 Miljan Stevanović, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
MILJAN STEVANOVIĆ (Vranje, 1991): EFEMERNI PRIZORI - izložba (13-28.11.2018.)
- 19:00 Dugo i netremice: likovi u dokumentarnom filmu, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
IME LIKA U DOKUMENTARNOM FILMU: JA SAM JANEZ JANŠA (Slovenija, 2012)
r: Janez Janša, Janez Janša i Janez Janša
predavač: Vladimir Šojat, autor i producent
- 19:00 Arheološki lokalitet Mirine-Fulfinum, RI
-
Galerija Principij, Pod voltun 4, Rijeka
Arheološki lokalitet Mirine-Fulfinum (nedaleko Omišlja, otok Krk) - predavanje
predavač: arheolog Nino Novak, prof
- 19:00 Danilo Novaković, PG
-
Galerija CentreVille Hotel & Experiences, Podgorica
DANILO NOVAKOVIĆ (1985, Podgorica): ŠIFONJER - prva samostalna izložba slika (13-20.11.2018.)
- 19:00 Apsurdi nemačke kinematografije iz vremena nacizma, BG
-
Filmski klub Filmus, Kapetan Mišina 6a, Beograd
APSURDI NEMAČKE KINEMATOGRAFIJE IZ VREMENA NACIZMA (13-16.11.2018.)
13.11.
19.00 ROMANSA U MOLU / ROMANZE IN MOLL (1943) (srpski prevod)
14.11.
20.00 ŽRTVENI HOD / OPFERGANG (1944) (engleski prevod)
15.11.
19.00 PUSTOLOVINE BARONA MINHAUZENA / MÜNCHHAUSEN (1943) (srpski prevod)
16.11.
19.00 Tribina povodom ciklusa
- 19:00 101 bič za kič, NS
-
Gradska biblioteka u Novom Sadu, Dunavska 1, Novi Sad
Magda Bezarević Peternek: 101 BIČ ZA KIČ - promocija knjige
- 19:00 Učenici solo pevanja Muzičke škole Dr Vojislav Vučković, PA
-
Muzička škola Jovan Bandur Pančevo, Vojvode Živojina Mišića 3, Pančevo
Učenici solo pevanja Muzičke škole „Dr Vojislav Vučković” iz Beograda, klasa prof. Maje Đokić
klavirska saradnja: prof. Jovana Đorđević
program: A.Skarlati. Đ.B. Pergolezi, V.A. Mocart, P.I. Čajkovski…
- 19:00 Prisajedinjenje Vojvodine Srbiji 1918, ZR
-
Kulturni centar Zrenjanina
PRISAJEDINJENJE VOJVODINE SRBIJI 1918 - tribina
govore: dr Branislava Kostić, prof. dr Miroslav Ilić i dr Milivoj Bešlin
- 19:00 Umetnost u doba klasnog rata, BG
-
Magacin u Kraljevića Marka, Beograd
Ostavinska galerija, Kraljevića Marka 8, Beograd
UMETNOST U DOBA KLASNOG RATA - izložba mladih istoričara/ki umetnosti i mladih i neafimisanih umetnika/ca (9-15.11.2018.)
umetnici/ce:
NEpraktične žeNE
Aleksandar Denić
Nemanja Nikolić
Aleksa Vitorović
Nikita Živanović
Milica Bilanović
Lazar Zagrađanin
Kristina Janjić
Tijana Petrović
Jovana Radić
Ines Zlatković
kustoski kolektiv:
Zorana Stojanović
Lav Mrenović
Sara Vuković
Isidora Dragičević
Bojana Rakonjac
Sonja Glišić
Miroslav Ćuk
Milan Veselinović
Dunja Petković
vizuelni identitet i dizajn publikacije: Miloš Nikolić
Položaj novih aktera u kulturnoj sceni - razgovor
https://kcmagacin.org/kalendar/izlozba-umetnost-u-doba-klasnog-rata
- 19:00 14. Jazz ex tempore, OP
-
14. JAZZ EX TEMPORE (12-14.11.2018.) Opatija
Villa Antonio
ANDREA VICARY, YAZZ AHMED, ROSA BRUNELLO, ALBA NACINOVICH: ŽENE U JAZZU - radionica
- 19:00 Milenko Buiša, SO
-
Kulturni centar Laza Kostić, Sombor
MILENKO BUIŠA (1946, Sivac): KONJI KOJI JURE - izložba slika
- 19:00 Hate poetry no. 3, BG
-
Krokodilov centar za savremenu književnost, Karađorđeva 43 (ulaz iz Bašte) Beograd
HATE POETRY No. 3
učestvuju: Brankica Stanković
vodi: Dragan Ilić
- 19:00 Elisabet Alsos Strand, BG
-
Galerija Centra za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija/Fakultet likovnih umetnosti, Beograd, Pariska 16, Beograd
ELISABET ALSOS STRAND (Norveška): REFLEKSIJE - izložba drvoreza (13-27.11.2018.)
- 19:00 Knjiga i mladi u 21. veku, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
KNJIGA I MLADI U 21. VEKU. ŠTA MLADI DANAS ČITAJU I ŠTA ĆE ČITATI U BUDUĆNOSTI?
učesnici: prof. dr Miomir Petrović, književnik, dramaturg i univerzitetski profesor i Gojko Božović, pesnik, književni kritičar, esejista i izdavač (izdavačka kuća Arhipelag)
- 19:30 Fekete | Crni, SU
-
Pozorište Kosztolányi Dezső, Trg žrtava fašizma 5, Subotica
Gostuje Novosadsko pozorište
Robert Lenard: FEKETE | CRNI (90 min)
režija: Žanko Tomić
tekstovi pesama: Ferenc Nemet, k. g.
muzika: David Klem, k. g.
koreografija: Ista Stepanov, k. g.
scenografija: Saša Senković, k. g.
kostim: Jasna Badnjarević, k. g.
stručni saradnik: Vladimir Todorović, k. g.
saradnica reditelja: Judit Ferenc
sufler, inspicijent: Aleksandra Biro
ton: Atila Lukač, Tibor Biro
svetlo: Robert Majoroš
foto: Srđan Doroški
igraju: Arpad Mesaroš, Gabor Pongo, Atila Nemet, Livia Banka, Zoltan Širmer, Emina Elor, Gabriela Crnković/Judit Ferenc, Lehel Šoltiš, Melinda Šimon, Daniel Gomboš, Atila Giric, Atila Mađar, Bence Salai, s.a., Robert Ožvar, s.a., Stanislava Orlović, s.a.
- 19:30 Muzikologija i etnomuzikologija danas, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
Muzikologija i etnomuzikologija danas - ciklus predavanja povodom 70 godina od osnivanja Muzikološkog instituta SANU
dr Melita Milin: DUHOVNE DIMENZIJE KOMPOZITORSKOG OPUSA LJUBICE MARIĆ
dr Ivana Medić: „MUZIKA IZGUBLJENE GENERACIJE“: STVARALAŠTVO VUKA KULENOVIĆA (1946-2017) U SJEDINJENIM AMERIČKIM DRŽAVAMA
- 20:00 Roboti risarji, LJ
-
Cirkulaciji 2, Tobačna Ljubljana
ROBOTI RISARJI - razstava
sodelujoči: mag. Dominik Mahnič. Boštjan Čadež, Stefan Doepner, Lars Vaupel
- 20:00 Jovan Kolundžija, Nikola Zarnger, JA
-
Kulturni centar Jagodina, Kneginje Milice 25, Jagodina
JOVAN KOLUNDŽIJA - violina
NIKOLA ZARNGER - klavir
program: Sen-Sans, Šubert, Čajkovski, Legran, Hes i Njumen
- 20:00 Pidžama za šestoro, BG
-
Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd
PIDŽAMA ZA ŠESTORO - predstava
režija: Mihailo Laptošević
- 20:00 Ansambl Beogradski barok, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
Barokne radionice 2018
Ansambl BEOGRADSKI BAROK - završni koncert
program:Koreli, Toreli, Durante, Đemini
- 20:00 Fantastične zveri 2: Grindelvaldovi zločini, BG
-
Kombank Dvorana, Dečanska 14, Beograd
FANTASTIČNE ZVERI 2: GRINDELVALDOVI ZLOČINI - pretpremijera naučno fantastičnog filma, nastao na osnovu istoimenog romana spisateljice Dž. K. Rouling
režija: David Yates
igraju: Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler
https://www.youtube.com/watch?v=oMbzImHx_3A
u bioskopima od 15. novembra
- 20:00 Opium Clippers, LJ
-
Galerija Fotografija, Levstikov trg 7, Ljubljana
Neja Tomšič (1982): OPIUM CLIPPERS - book launch
- 20:00 Radomir Knežević, BG
-
Galerija Haos, Dositejeva 3, Beograd
RADOMIR KNEŽEVIĆ (1957, Kikinda): POSVETA SEĆANJU - izložba instalacija, crteža od pruća
Izložbu otvara likovni stvaralac i pedagog Đorđe Stanojević
- 20:00 Ničiji sin, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
Mate Matišić: NIČIJI SIN
Beogradsko dramsko pozorište
režija: Marko Misirača
igraju: Miodrag Krivokapić, Danica Ristovski, Vladan Milić, Vasa Vraneš/Todor Jovanović, Milena Predić, Aleksandar Alač, Lako Nikolić, Jovan Jelisavčić, Andrej Pipivić
200 din
- 20:00 Convivium Musicum 17/18, KG
-
Svečana sala Prve kragujevačke gimnazije, Kragujevac
Duo udaraljki SRĐAN PALAČKOVIĆ i NEVENA ĐORĐEVIĆ
Klavirski duo STEVAN SPALEVIĆ i NEMANJA EGERIĆ
- 20:30 Brit Floyd, BG
-
Hala sportova Ranko Žeravica, Novi Beograd
BRIT FLOYD najbolji svetski PINK FLOYD TRIBJUT BEND - svetska turneja
3.600/3.200/2.800 din
- 20:30 7. Festival evropskog filma, ŠA
-
Kulturni centar Šabac, Gospodar Jevremova 12, Šabac
7. FESTIVAL EVROPSKOG FILMA (12-16.11./1-5.12.2018.)
Kratki filmovi BAFTA 2017 (Velika Britanija, 2017, Short films, 98 min)
- 22:00 Lydia Lunch's Big Sexy Noise, BG
-
Grad, Beograd
LYDIA LUNCH’S BIG SEXY NOISE (New York, NY, U.S.A.)
https://en.wikipedia.org/wiki/Lydia_Lunch
https://lydialunch.bandcamp.com
https://www.facebook.com/LydiaLunch
https://www.allmusic.com/artist/lydia-lunch-mn0000171150/biography
https://www.theguardian.com/music/2015/jul/21/lydia-lunch-no-wave-music-writing-workshop
https://www.youtube.com/watch?v=dYHOG32duto
https://www.youtube.com/watch?v=jJHaIfJjiZY
https://www.youtube.com/watch?v=4tqRp1XO0_4
https://www.youtube.com/watch?v=srqKXtMRg9A
https://badmusicforbadpeople.com/lydia-lunch-u-beogradu
specijalni gosti: Halftones
https://halftones.bandcamp.com
https://www.facebook.com/Halftones-155216887951258
https://www.facebook.com/events/239024826762180
1000/1300/1500 din
- Okupirani bioskop prvi put u Čačku
- Aleksandar Denić predstavlja Srbiju na 60. Bijenalu u Veneciji
- Objavljeni rezultati konkursa MKI za savremeno stvaralaštvo za 2022.
- Marijana Cvetković: Raste bes u svim sektorima kulture
- Praviti se lud ili otvoriti oči
- A1 Kinoteka letnji bioskop ponovo na krovu Doma Vojske
- Uži izbor za Politikinu nagradu za 2023.
- Najuži izbor za NIN-ovu nagradu za 2022.
- Preminula Jasna Tijardović Popović
- Nadežda Petrović u Narodnom muzeju
- Konkurs za objavljivanje tri prve knjige mladih autora
- Konkurs za III Međunarodno trijenale autoportreta i portreta
- Konkurs za Ukrštene umetničke rezidencije u oblasti stripa za 2024.
- Konkurs Miksera za mlade umetnike Black Box: Bez kompromisa
- Konkurs za nagradu Milutin Bojić za 2024.
- Poziv za učešće na radionici Interakcija: Teen Doc 2024.
- BOLD konkurs za male grantove
- Novi konkurs Booke i OTP banke za neobjavljeni roman
Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture
Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i