• Search form

23.01.2019 | 22:47

Politička škola za umetnike (i sve zainteresovane) 2019.

Organizacija [BLOK] u Zagrebu organizuje novi ciklus obrazovnog programa Politička škola za umetnike (i sve zainteresovane) u 2019. godini, čija je namera da ponudi uvid u kritiku političke ekonomije, osnovne teorijske koncepte i istorijat kapitalizma, te u osnove socijalizma kao njegove alternative, uz poseban naglasak na ulogu i mesto umetnosti u njima.

Želiš kroz umjetnost govoriti o društvenim problemima? Iskustvo ti govori kako je ideja "sveta umetnosti" kao zasebne sfere, odvojene od društva, puka fraza? Zanima te da doznaš više o konceptu autonomije umetnosti, umetničkog genija ili talenta? Umetnica si, ali moraš raditi izvan sfere umetnosti da bi preživela? Kapitalizam ti dere kožu i želiš da vidiš kako izgleda alternativa? Volela bi da naučiš šta zapravo znači klasa i zašto nam je klasna teorija nužna da razumemo društvo u kojem živimo? Zanima te povest socijalizma kao ideologije i radničkog pokreta kao političke snage? Želiš da čuješ više o realno postojećim socijalizmima od mantre da je socijalizam utopija? Smatraš da je žensko pitanje neodvojivo od teorijskog i praktičnog promišljanja radikalnih društvenih i ekonomskih promena? Želiš da čuješ više o istoriji feminizma u okvirima međunarodnog socijalističkog i radničkog pokreta? Prepoznaješ snagu sindikalnog udruživanja, ali te muči pitanje radničke borbe i organizovanja u savremenim uslovima? Ide ti na živce što te desničari i zagovornici kapitalizma nadjačaju u raspravama?

To su neka od pitanja kojima će se baviti Politička škola za umetnike (i sve zainteresovane), koja je strukturisana u 4 trodnevne sesije (vikendom) uz pozvane izlagače, a biće održana od 1. marta (ožujka) do 19. maja (svibnja) 2019. Izlaganja će biti propraćena raspravama koje će se temeljiti na unapred zadatoj literaturi, kao i na terenskim predavanjima na području Zagreba. To podrazumeva pripremu za svaki susret, kao i volju za učešćem u kolektivnom radu.

Kako se politika povukla u saborske klupe i "mramorne hodnike" institucija, a dugotrajan, temeljan politički rad na terenu zamenjen je ad hoc akcijama za postizanje partikularnih ciljeva, političko obrazovanje otišlo je u istoriju. Često se zaboravlja da je ono svojevremeno bilo konstitutivan deo političkog organizovanja odozdo. Ako umetničke institucije nikad i nisu prepoznavale potrebu za političkim i društvenim obrazovanjem umetnika, pristup im je bio osiguran kroz učešće u političkim pokretima. Savremeni aktivizam u umetnosti, kao i aktivizam uoopšte, iscrpljuje se u spontanim pobunama, neretko i posve individualizovanim istupima, dominantno u okvirima institucije umetnosti koja se pritom ni ne dovodi u pitanje. Nakon 20-vekovnih rasprava prevladalo je shvatanje umetnosti kao područja slobodnog od društvenih podela. I to nas ne sme čuditi kad sagledamo politički krajolik, a u obzir uzmemo i razvoj u umetničkom obrazovanju. Ono se klacka između konzervativnog majstorskog i liberalnog postmodernog pristupa. Odsutnost sistemske edukacije na temelju uvida iz političkih i društvenih nauka začinjena je najnovijim neokonzervativnim tendencijama. No ako smo u 21. vek ušli sa opštim konsenzusom o premoći kapitalizma i propasti levih ideja, 20 godina kasnije jasno je da je alternativa kapitalizmu itekako potreba, a njena izgradnja počinje odozdo - obrazovanjem i stvaranjem kolektiva, poručio je [BLOK].

PROGRAM

1. tematski blok: Kritika kapitalizma (1-3. 3. 2019.)

2. tematski blok: Povratak socijalističke vizije (29-31. 3. 2019.)

3. tematski blok: Istorijski revizionizam (26-28. 4. 2019.)

4. tematski blok: Radničko i umetničko organizovanje (17-19. 5. 2019.)

Prijave treba poslati na adresu: blok@blok.hr (subject: Politička škola 2019).

Rok za prijavljivanje je 5. februar (veljača) 2019.

Škola je namenjena svim zainteresovanima koji žele da steknu uvid u osnovne teorijske koncepte i istorijat kapitalističkih društvenih odnosa, kao i njihovu socijalističku alternativu. Ne traži se posebno predznanje, ali je važno da polaznici budu redovni, da ispunjavaju obaveze i da doprinose procesu zajedničkog rada. Škola nije namenjena onima koji pohađaju doktorske studije iz društveno-humanističkih nauka, za koje se pretpostavlja da već barataju ovim pojmovima i konceptima. Prijave doktoranata neće biti razmatrane.

Prijava treba da sadrži sledeće podatke: ime i prezime, godina rođenja, obrazovanje (formalno i neformalno), ustanova (ako ste zaposleni ili studirate) ili organizacija (ako ste aktivni u nekoj od organizacija ili kolektiva), te kraće motivaciono pismo (do dve strane) u kojem ćete izložiti koliko ste upoznati s temama i kontekstom, zašto vas škola zanima i šta od nje očekujete.

Prethodno poznavanje problematike i dosadašnji angažman nisu kriterijum selekcije učesnika, već će pomoći organizatorima da nastavu prilagode stepenu predznanja. Motivacija i interes biće ključni u odabiru.

Škola je besplatna. Održava se u Zagrebu, a broj polaznika je ograničen.

U želji da program učine dostupni i onima koji ne žive u glavnom gradu Hrvatske, organizatori su osigurali finansijska sredstva za put i troškove smeštaja za pet polaznika. Stoga posebno ohrabruju zainteresovane koji žive i rade izvan Zagreba, u Hrvatskoj i regionu, da se jave.

Kandidati će biti obavešteni o učešću 10. februara.

Kontakt za dodatna pitanja: blok@blok.hr.
 
Program finansijski podržava Rosa Luxemburg Stiftung Southeast Europe. Godišnji program BAZE podržava Zaklada "Kultura nova". [BLOK] je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge.
 
(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav