Dani evropske baštine u Sremskim Karlovcima
Centralna proslava Dana evropske baštine u Srbiji biće održana 10. septembra u Sremskim Karlovcima, najavio je 27. jula u tom gradu ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković, nakon sastanka s predsednikom opštine Sremski Karlovci Milenkom Filipovićem. “Riznica nasleđa Evrope je ovogodišnja tema u svim zemljama članicima Saveta Evrope, a za takvu temu ne postoji bolji grad od Sremskih Karlovaca”, rekao je Marković povodom jubilarnih, desetih Dana evropske baštine u Srbiji, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Centralna proslava Dana evropske baštine u Srbiji biće održana 10. septembra u Sremskim Karlovcima, najavio je 27. jula u tom gradu ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković, nakon sastanka s predsednikom opštine Sremski Karlovci Milenkom Filipovićem.
“Riznica nasleđa Evrope je ovogodišnja tema u svim zemljama članicima Saveta Evrope, a za takvu temu ne postoji bolji grad od Sremskih Karlovaca”, rekao je Marković povodom jubilarnih, desetih Dana evropske baštine u Srbiji, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Marković je nakon sastanka rekao i da su dogovorene teme kojima će se baviti Galerija Matice srpske, pokrajinski Zavod za zaštitu spomenika kulture i Muzej grada Novog Sada, koje će učestvovati u pripremi programa.
Dogovoreno je i da stručnjaci iz tih institucija urade eleborat kojim bi bila pokrenuta inicijativa za dobijanje statusa grada za Sremske Karlovce.
“Dani evropske kulturne baštine se održavaju od 1984. godine, sa idejom da se čuva ono što je zajedničko i ono što je evropsko, ali i da se čuva identitet. Zbog toga se i biraju gradovi, a u poslednje tri godine su to bili Bač, Prijepolje i Zaječar, koji imaju poseban identitet, ali su i značajni za ceo region. Sremski Karlovci u velikoj meri čuvaju regionalne vrednosti i u okviru ovogodišnje teme možemo da pokažemo kako se čuva identitet kroz čuvanje materijalnog, nematerijalnog i prirodnog nasleđa”, istakao je Marković.
Zbog toga su, kako je dodao, izabrane lokacije koje pokazuju kako se u Karlovcima i Srbiji čuva nasleđe, počevši od manastira Krušedol čije će riznice biti otvorene, a koji je već poznat, preko manje poznatog Starog Mlina, do Kule mira.
“Moramo da pokažemo kako brinemo o kulturnom nasleđu i kako sarađuju svi nivoi vlasti”, dodao je Marković.
Dani evropske baštine održavaju se svakog septembra u zemljama članicama SE.
Povod za pokretanje te manifestacije bio je projekat “Otvoreni dani kulturnih spomenika” koji je održan u Francuskoj 1984. godine kako bi spomenici kulture budu dostupni široj javnosti.
SE je preuzeo osnovnu ideju tog projekta, proširivši je na zamisao o međusobnom zbližavanju stanovnika Evrope, kroz bolje razumevanje sopstvenog prirodnog i kulturnog nasleđa koje je, iako danas veoma različito, nekada imalo iste korene.
Ciljevi Dana evropske kulturne baštine su predstavljanje zajedničkog evropskog kulturnog, socijalnog, političkog i ekonomskog identiteta, kroz osobenosti svake nacije, upoznavanje i saradnja sa drugim narodima Evrope i pokušaj oživljavanja kolektivnog osećanja za zajedničko nasleđe, zaštita kulturnog nasleđa, kroz saradnju javnog i privatnog sektora.
Dani evropske baštine obeležavaju se u Srbiji od 2002. godine.
(SEEcult.org)