Barilijeva i u Rimu, Parizu...
Stvaralaštvo Milene Pavlović Barili, nakon velike retrospektivne izložbe “San o buđenju” u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), kojom je počela proslava stogodišnjice rođenja te znamenite slikarke, biće predstavljeno i u Rimu, Parizu i Riminiju, a delom i širom Srbije. Izložba Milene Pavlović Barili (1909-1945) biće krajem ove i početkom naredne godine predstavljena publici Rima, grada u kojem je ta svestrana umetnica živela jedno vreme i uspešno izlagala, najavilo je 20. avgusta Ministarstvo kulture Srbije.
Stvaralaštvo Milene Pavlović Barili, nakon velike retrospektivne izložbe “San o buđenju” u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), kojom je počela proslava stogodišnjice rođenja te znamenite slikarke, biće predstavljeno i u Rimu, Parizu i Riminiju, a delom i širom Srbije.
Izložba Milene Pavlović Barili (1909-1945) biće krajem ove i početkom naredne godine predstavljena publici Rima, grada u kojem je ta svestrana umetnica živela jedno vreme i uspešno izlagala, najavilo je 20. avgusta Ministarstvo kulture Srbije.
Imajući u vidu uticaj koji je Milena Pavlović Barili izvršila na italijansko slikarstvo i pokazavši respekt prema njenom celokupnom opusu, u realizaciju izložbe uključilo se i Ministarstvo kulture Italije.
Stvaralaštvo Milene Pavlović Barili će za vreme obeležavanja njenog jubileja, počev od decembra ove godine, imati prilike da tokom dva meseca vidi i publika u srpskom Kulturnom centru u Parizu, gde je slavna slikarka takođe provela deo života, radeći, između ostalog, i za prestižne pariske modne časopise.
Zbog toga pariski Muzej mode razmatra i mogućnost uspostavljanja saradnje na prezentaciji njenog modnog stvaralaštva.
U saradnji sa Univerzitetom u Bolonji, odeljenjem za unapređenje mode i tehnologije, sa Fakultetom primenjenih umetnosti u Beogradu i Galerijom Milene Pavlović Barili u Požarevcu, ove godine biće organizovana i izložba u Gradskom muzeju u Riminiju.
U okviru programa “Muzej u pokretu” Muzeja savremene umetnosti u Beogradu (MSUB), 15 najistaknutijih dela te velike slikarke biće prikazana širom Srbije.
Postavku u Galeriji SANU, koja će biti otvorena do 24. avgusta, obišlo je do sada 72.000 posetilaca.
Izložba predstavlja devet segmenata umetnosti Milene Pavlović Barili, koja je rođena u Požarevcu, od oca Italijana i majke Srpkinje.
Izloženo je oko 140 slika, crteža, skica i ličnih predmeta umetnice, pozajmljenih iz kolekcije Galerije Milene Pavlović Barili u Požarevcu, koja se nalazi u njenoj rodnoj kući, kao i iz zbirke MSUB.
Povodom jubileja, odštampan je i reprezentativni katalog-monografija “Zvezdanim tragom - Milena Pavlović Barili - 100 godina od rođenja”, kako je i izložba prvobitno nazvana, prema zamisli autorke Jelice Milojković.
Nedavno je dovršen i sajt posvećen Barilijevoj (www.milenapavlovicbarilli.rs), koji predstavlja kompletan portret te velike umetnice, a sadrži i mnoge do sada teško dostupne materijale o čuvenoj slikarki.
Osim njenih slika i modnih ilustracija, podeljenih u nekoliko segmenata u virtuelnoj galeriji, na sajtu je dostupna i kompletna biografija, porodično stablo, pesme, fotografije, kao i stručni tekstovi o radu Milene Pavlović Barili, koji bacaju novo svetlo na njen životni put. Neke od sekcija sajta obogaćene su i audio verzijama tekstova.
Milena Pavlović Barili studirala je slikarstvo u Beogradu (1922-1926) i Minhenu (1926-1928), a na evropskoj umetničkoj sceni pojavila se posle odlaska u Pariz početkom 30-ih godina 20. veka, gde se okružila najpoznatijim imenima avangarde. Uoči Drugog svetskog rata otišla je i u Njujork, gde je sarađivala sa “Vogom”, izlagala radove iz Pariza i nastavila sa metafizičko-renesansnim radovima, inspirisana Botičelijem.
Sarađivala je i s pozorištima, radila kostime za balet Sebastijan u Americi.., a pred smrt je dobila i ponudu da uradi kostime za Šekspirov “San letnje noći”.
Umrla je 1945. u Njujorku u 36. godini, a njeni posmrtni ostaci prebačeni su 1949. u Rim.
Izlagala je u Beogradu, Londonu, Rimu, Parizu, Njujorku.., a njena dela nalaze se širom sveta u privatnim i muzejskim kolekcijama.
(SEEcult.org)