Noviteti 8. ZagrebDoxa
ZagrebDox, najveći međunarodni festival dokumentarnog filma u regionu, predstaviće u osmom izdanju - od 26. februara do 4. marta - više od 150 dokumentaraca iz raznih krajeva sveta, uključujući 50 u konkurenciji za glavne nagrade, kao i autorsku retrospektivu posvećenu priznatom i višestruko nagrađivanom američkom nezavisnom autoru Dzeju Rozenblatu (Jay Rosenblatt).
Za glavne festivalske nagrade, Velike pečate, takmičiće se 30 filmova u međunarodnoj i 20 u regionalnoj konkurenciji. Takođe, Mali pečat biće dodeljen i ove godine autoru/ki do 35 godina, a nagrada “Movies That Matter” filmu koji na najbolji način promoviše ljudska prava. Biće dodeljena i nagrada publike za najbolji film, čiji je sponzor petu godinu zaredom Hrvatski Telekom, najavljeno je 26. januara na konferenciji za novinare.
Uz konkurenciju, ZagrebDox prikazuje još šest službenih filmskih programa: Glazbeni globus, Happy Dox, Kontroverzni Dox, Stanje stvari, te prošle godine pokrenute Majstore Doxa i Teen Dox.
Direktor ZagrebDoxa Nenad Puhovski konstatovao je da se ovogodišnje izdanje tog festivala održava u vremenu bremenitom problemima, ratovima, ustancima, krizama... jednom rečju - u vremenu u kojem je znatan deo svetskog stanovništva izgubio veru (ili možda iluziju) u smisao, boljitak, budućnost...
“Dokumentaristi naravno prate ta zbivanja. Svako na svoj način, svako u okviru svoje estetike i - etike. ZagrebDox je od samih početaka bio mesto susreta sjajne zagrebačke publike i filmaša najrazličitijih dokumentarističkih rukopisa. Jedno im je uvek bilo zajedničko - želja da se opiše, razume i možda samo malo poboljša svet u kome živimo”, rekao je Puhovski i izrazio zadovoljstvo što se publika videti fascinantnu intimističku dramu “Ljudi koji sam mogao biti, a možda i jesam” (People I Could Have Been and Maybe Am) Borisa Gerretsa, animirani ljudskopravaški dokumentarac “Zeleni val” (Green Wave) Alija Samadija Ahadija i angažovani film “Mjesto moje malo” (The Tiniest Place) Tatiane Huezo.
Puhovski je najavio i svetske premijere filmova iskusnih domaćih dokumentarista Dane Budisavljević, Silvestra Kolbasa i Branka Ištvančića, ali i nove dokumentarce mladih autora, poput Đure Gavrana i Morane Komljenović.
Hrvatske premijere doživeće filmovi svetskih majstora poput Wernera Herzoga i Nicka Broomfielda.
Provokativni programi “Kontroverzni Dox” i “Stanje stvari”, kako je istakao Puhovski, pomoći će publici da bolje razume grčku dužničku krizu, zaveru zbog koje današnje sijalice traju kraće nego one od pre stotinu godina, način na koji možemo od svog kamioneta napraviti pokretnu farmu, kao i tajne savremenog liberalnog kapitalizma i lažnih diplomata, zavere velikih proizvođača hrane i savremenih ekoterorista, ali i podsetiti na ratne sastanke Franje Tuđmana i Slobodana Miloševića.
“I na kraju - u filmu 'Srce neba - srce Zemlje' (Heart of Sky - Heart of Earth) autora Erica Blacka, koji govori o svetu Maja, saznaćemo da 2012. godina neće biti kraj sveta, već samo kraj jednog vremenskog ciklusa. Barem malo svetla na kraju tunela!”, zaključio je Puhovski.
Prateći programi osmog ZagrebDoxa uključuju niz retrospektiva, među kojima su i baltički dokumentarci u selekciji danskog filmskog stručnjaka Tua Stin Milera (Tue Steen Müller), koji je već osam godina i selektor Festivala evropskog dokumentarnog filma “7 veličanstvenih” u Beogradu.
Prateći program osmog ZagrebDoza obuhvata i retrospektivu Danske filmske škole (Den Danske Filmskole) u izboru Arnea Broa, voditelja dokumentarističkog studija na DDF-u, kao i retrospektivu eksploatacijskih, često i pseudo-dokumentarca s naglaskom na senzacionalističke teme koje nazivamo Mondo, a koji su obeležili 60-te godine prošlog veka.
Uz retrospektivu Rozenblata, čiji filmski opus broji više od 25 naslova i stotinjak nagrada, najavljena je i domaća retrospektiva filmova kuće Fade In, te autorsko veče posvećeno reditelju Tomislavu Radiću.
Uz niz novih dokumentarnih radova, ovogodišnji festivalski noviteti uključuju i redizajn vizuelnog identiteta i novi sajt.
Na osnovu konkursa, na koji je pristiglo 50-ak rešenja, organizatori ZagrebDoxa su se odlučili za rad dizajnerki Lidije Novosel i Mie Vučić, koje su osmislile i festivalski sajt.
Protekle godine festival je posetilo 22.000 gledalaca, podsetila je zamenica direktora ZagrebDoxa Sanja Borčić, ističući da to pokazuje da Zagreb ima sjajnu publiku za dokumentarni film.
ZagrebDox se treći put održava u bioskopima Movieplex i Centru Kaptol.
Projekcije će biti u svih pet dvorana Movieplexa, od čega će u jednoj biti besplatno prikazivani svi filmove zvanične konkurencije bez hrvatskih podnaslova. Interesovanje za te projekcije tradicionalno je veliki, te zbog toga za njih neće biti moguća prethodna rezervacija.
Za ostale projekcije cena ulaznica je već godinama ista i iznosi 20 kuna za dnevne i 25 kuna za večernje.
Takođe, za 4. mart najavljen je program “The Best of Fest” za koji će ulaznica koštati 35 kuna.
Šestu godinu zaredom generalni sponzor ZagrebDoxa je Hrvatski Telekom, a festival su podržali i Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport Zagreba, HAVC, evropski fond Media, Media desk Hrvatske, DHL, pojedine strane ambasade i kulturni centri i mnogi drugi.
Prošle godine na ZagrebDoxu najboljim filmom u regionalnoj konkurenciji proglašen je crnogorski “Život, priključenija i održivi razvoj jednog kokota” Vladimira Perovića, a holandski “Među zvezdama” Leonarda Retela Helmricha u međunarodnoj.
Nagradu “Movies That Matter” osvojio je srpski film “Run for Life” (Trka za život) Mladena Matičevića.
Mali pečat za najbolji film autora ili autorke do 30 godina starosti osvojio je poljski “Ugljenari”.
(SEEcult.org)