• Search form

11.02.2013 | 23:01

Revizija nacionalnog značaja

Revizija nacionalnog značaja

Filmske novosti, Muzej žrtava genocida, Centralni institut za konzervaciju, Jugoslovensko dramsko pozorište i Atelje 212, nisu se našli među ustanovama kulture koje su predložene za status nacionalnog značaja, koji podrazumeva, na osnovu Zakona o kulturi, prioritetno finansiranje iz državnog budžeta.

Procedura je još u toku, ali se u medijima već nekoliko dana licitira ko bi mogao dobiti, a ko izgubiti povlašćeni položaj, a prema nezvaničnim informacijama, po tom pitanju ima nesuglasica i između pojedinih članova Komisije i Saveta.

Prema navodima “Politike”, na spisku u koji je nedavno imala uvid, nalazi se četrdesetak ustanova kulture, uključujući one koje se finansiraju iz republičkog budžeta i one čiji su osnivači lokalne samouprave.

Među ustanovama čiji je osnivač Republika su Muzej savremene umetnosti Beograd, Biblioteka Matice srpske u Novom Sadu, Narodno pozorište Beograd, Narodni muzej Beograd, Narodna biblioteka Srbije, Jugoslovenska kinoteka, Beogradska filharmonija, Arhiv Srbije... Na spisku nema Filmskih novosti, Muzeja žrtava genocida i Centralnog instituta za konzervaciju, čiji je osnivač takođe Republika.

Na spisku ustanova koje se finansiraju iz lokalnih budžeta su Muzej Vojvodine, Centar lepih umetnosti Guanerius (Beograd), Muzej Ras (Novi Pazar), Narodni muzej Čačak, Galerija „Milan Konjović” (Sombor), Spomen-zbirka Pavle Beljanski (Novi Sad), Galerija slika Sava Šumanović (Šid), Umetnička galerija „Nadežda Petrović” (Čačak), Istorijski arhiv grada Novog Sada, Arhiv Vojvodine, Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture Petrovaradin, Zavod za zaštitu spomenika kulture Kraljevo, Zavod za zaštitu spomenika kulture Niš, Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković” u Beogradu, Srpsko narodno pozorište u Novom Sadu, kao i Kolarčeva zadužbina i Kulturno-prosvetna zajednica Srbije, iako formalni uslovi za njih nisu zadovoljeni, ali je ocenjeno da je njihov nacionalni značaj evidentan.

Prema saznanjima „Politike”, o toj temi bilo je neslaganja i u samoj Komisiji. Izvor „Politike“ demantovao je da je u slučaju JDP-a problem bila reč „Jugoslovenski“ u nazivu tog teatra - što su preneli pojedini mediji. U prilog tome je to što se među institucijama koje se finansiraju iz državnog budžeta nalaze Arhiv Jugoslavije, Jugoslovenska kinoteka i Muzej istorije Jugoslavije.

Predsednik Komisije, akademik Ivan Jevtić nije želeo da komentariše zašto nekih ustanova ima, a nekih nema, navodeći samo da je proces tek počeo, te da je spisak prosleđen Nacionalnom savetu. Komisija će se još jednom sastati posle mišljenja Saveta.

Mišljenje Saveta za kulturu ne mora da se poklapa sa predlogom Komisije, a ukoliko postoji neusaglašenost, Ministarstvo kulture donosi konačnu odluku i finalni predlog podnosi vladi na usvajanje.

Nacionalni savet za kulturu će 20. februara dati svoj spisak Ministarstvu kulture, koje će doneti odluku i proslediti je vladi, rekao je za “Blic”član Saveta Egon Savin.

Savet je, inače, poslednju sednicu održao 6. februara, u prisustvu Jevtića koji je obrazložio predlog Komisije.

Prema Zakonu o kulturi, ustanova kulture od nacionalnog značaja je ustanova koja ima nacionalnu i reprezentativnu ulogu u otkrivanju, stvaranju, istraživanju, proučavanju, predstavljanju, širenju i očuvanju nacionalnih kulturnih vrednosti.

Status ustanove kulture od nacionalnog značaja stiče se aktom Vlade, na predlog Ministarstva, uz prethodno pribavljeno mišljenje Saveta. Taj status se može i oduzeti na način na koji je stečen.

Ustanova kulture od nacionalnog značaja uz svoj naziv i zvanično dobija tu odrednicu, a najveću korist praktično ima finansijski, jer se prioritetno finansira iz budžeta Srbije. Ostale ustanove kulture imaju pravo na prioritetno finansiranje programa i projekata koji se finansiraju, odnosno sufinansiraju iz budžeta Srbije na osnovu sprovedenog javnog konkursa.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.