• Search form

12.02.2009 | 14:20

Performing the East

Radovi tridesetak renomiranih umetnika različitih generacija iz istočnoevropskih zemalja, uključujući iz bivše Jugoslavije, biće predstavljeni krajem aprila u Kunstvereinu u Salcrburgu, na izložbi “Performing the East” koja 20 godina posle kolapsa Istočnog bloka predstavlja svojevrsnu evaluaciju umetničke scene.

Performing the East

Radovi tridesetak renomiranih umetnika različitih generacija iz istočnoevropskih zemalja, uključujući iz bivše Jugoslavije, biće predstavljeni krajem aprila u Kunstvereinu u Salcrburgu, na izložbi “Performing the East” koja 20 godina posle kolapsa Istočnog bloka predstavlja svojevrsnu evaluaciju umetničke scene.

Izložba “Performing the East”, koja će biti otvorena 22. aprila, obuhvata niz performativnih radova iz 70-ih godina 20. veka, nastalih u političkom protestu u kojem su dominantne teme bili rodni odnosi, umetnička pozicija unutar komunizma i kritika preovlađujućih okolnosti u društvu, navedeno je u najavi izložbe, čija je kustoškinja Hemma Schmutz, direktorka salcburškog Kunstvereina.

Među umetnicima odabranim za izložbu su Marina Abramović, Ana Hofner (Hoffner), Tanja Ostojić, Raša Todosijević i Milica Tomić iz Srbije, Maja Bajević i Gordan Savičić iz Bosne, Tomislav Gotovac, Sanja Iveković i Mladen Stilinović iz Hrvatske, kao i umetnici iz Poljske, Rumunije, Mađarske, Češke, Slovačke i bivše Istočne Nemačke.

Prema konceptu Hemme Schmutz, izložba predstavlja poređenje antologijskih istorijskih i savremenih projekata iz zemalja bivšeg Istočnog bloka, a glavni fokus je na novim radovima mlađih umetnika, koji postavjaju pitanja obećanja i nade u slobodnije društvo posle političkih promena u zemljama bivšeg Istočnog bloka.

U okviru izložbe, najavljeni su i performansi mlađih umetnika i predavanja teoretičara i ljudi iz poslovnog sveta.

Prema navodima kustoškinje, mogućnosti formulacije i prezentacije umetničkih projekata bile su veoma različite u zemljama bivšeg Istočnog bloka - u zavisnosti od političke situacije i kulturne politike, a sada uspostavljanje takozvanog “turbo kapitalizma” predstavlja novu, takođe tešku startnu poziciju za mlađe generacije umetnika i, ujedno, izazov za umetničke scene u njihovim zemljama.

Jedna od tema izložbe je i dvostruko značenje termina “performans” - u umetničkom i ekonomskom smislu. Time se postavlja i pitanje kako umetnički rad funkcioniše u novim, neoliberalnim ekonomskim uslovima. Takođe, izložba postavlja pitanje šta su centralne teme umetničkih radova danas i koliko su za njih referentni projekti generacije umetnika iz 70-ih. U tom smislu, kako je navedeno, termin “reperformans” igra značajnu ulogu u mnogim radovima mlađih umetnika danas.

Organizatori izložbe posebno su istakli i da je kontinuitet performansa kao umetničke forme jedna od karakteristika bivšeg Istočnog bloka, za razliku od zapadnoevropske scene. U tom smislu veliki značaj imali su i redovni festivali performansa, kao što je Evropski festival performansa u Varšavi.

Na izložbi učestvuju i umetnici iz Bugarske (Ivan Moudov), Mađarske (Tibor Hajas), Nemačke (Nino Sekhniashvili), Poljske (Pawel Althamer, Cesary Bodzianowski, Katarzyne Kozyra, Ewa Partum i Petr Stembera), Rumunije (Matei Bejenaru, Ion Grigorescu, Lia i Dan Perjovschi, Avdei Ter-Oganian), Slovačke (Roman Ondák, Július Koller) i Češke (Barbora Klimova, Jiří Kovanda).

Izložba će biti otvorena do 5. jula.

Sajt Kunstvereina je www.salzburger-kunstverein.at

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r