• Search form

26.04.2023 | 14:58

Filmovi velikih autora na 16. Beldocsu

Filmovi velikih autora na 16. Beldocsu

Publika 16. Beldocs festivala imaće priliku da pogleda od 10. do 17. maja brojne filmove eminentnih savremenih autora, među kojima su i socijalna satira “Mongoloid sa gitarom” Rubena Estlunda, autora nagrađivanog “Trougla tuge”, biografski film o jednoj od najplodnijih spisateljica današnjice Stiga Bjorkmana, autoportret Andrea Bonzela, eksperimentalni film o evoluciji Zemlje Debore Stratman, kao i dokumentarci Lava Dijaza i Džejmsa Beninga koji putem rekonstrukcije pojedinih istorijskih događaja dodiruju kritične tačke savremenog društva.

“Pored sjajnih mladih autora koje se svake godine trudimo da istaknemo, uvek pomno pratimo i tekući i minuli rad već afirmisanih režisera. Ove godine ćemo prikazati izvanredne i u Srbiji neprikazane filmove velikih savremenih autora kao što su prvi film danas već dvostrukog dobitnika Zlatne palme Rubena Estlunda ‘Mongoloid sa gitarom’ ili novi film Andrea Bonzela ‘Ljubav do besa’, prvi koji je snimio od svog kultnog debija ‘Čovek ujeo psa’ pre više od 30 godina”, izjavio je selektor 16. Beldocsa Igor Stanojević.

Umetnički direktor Marko Grba Sing ponosan je na kontinuitet u selekciji Beldocsa, koji treći put već ima novi film američkog eksperimentaliste Džejmsa Beninga, koji se ovoga puta bavi gradićem Alensvortom, osnovanim od afroameričke zajednice u Kaliforniji. U programu je i novi film Lava Dijaza, dobitnika Zlatnog lava u Veneciji i Zlatnog leoparda u Lokarnu, kao i esej o evoluciji "Poslednje stvari" Debore Stratman.

Dokumentarac “Mongoloid sa gitarom” (The Guitar Mongoloid), švedskog majstora socijalne satire Rubena Estlunda (Östlund) film je o ljudima koji žive izvan normi, u izmišljenom gradu Jeteborgu. U tom ostvarenju koje prkosi tradicionalnim narativnim kanonima, akteri glume sami sebe: 12-godišnjak pravi pank pesme, odrasli muškarci se igraju oružjem, neurotična žene tokom euforične epizode srlja u samouništenje. Autor višestruko nagrađivanih filmova “Trougao tuge” i “Kvadrat” pruža sliku švedske svakodnevice kakvu publika retko ima priliku da vidi.

“Džojs Kerol Outs: Telo u službi uma” (Joyce Carol Oates: A Body in the Service of Mind) biografski je film o nagrađivanoj savremenoj spisateljici, čiji je život sve do sada, bio skriven od očiju javnosti. Švedski reditelj Stig Bjorkman (Björkman), koji je učestvovao na Beldocsu dokumentarcem “Ingrid Bergman - njenim rečima”, ovoga puta dolazi sa filmom o umetnici koja je često opisivana kao “najistaknutija žena od slova Amerike”. Tokom  plodne karijere Kerol Outs je napisala više od 100 priča različitih žanrova. I  dalje kontinuirano objavljuje više od jedne knjige godišnje. Zahvaljujući dugogodišnjem prijateljstvu, autor je dobio pristup njenom jutarnjem pisanju, šetnji sa suprugom, kao i priliku da uroni u njenu stvaralačku samoću.

“Ljubav do besa” (Flickering Ghosts of Loves Gone By) francuskog autora Andrea Bonzela nagrađen je na Kanskom filmskom festivalu 2021. godine.

Kroz amaterske i anonimne filmove koje je sakupljao još od detinjstva, Bonzel se osvrće na svoj turbulentan život. Krhke, smešne i dirljive slike, fragmente priča i osećanja, koristi kao materijal putem kog ispituje sopstvenu prošlost, i istoriju svoje porodice, koja je  obeležena opsesijama filmom i seksom. Ovaj izmišljeni autoportret, ćudljiv i barokni, predstavlja živopisnu odu filmu i životu.

“Poslednje stvari” (Last Things) američke multimedijalne umetnice i rediteljke Debore Stratman (Deborah) stiže na Beldocs posle Sandensa i Berlinala, a reč je o eksperimentalnom dokumentarcu koji nas vraća milijardu godina unazad - do formiranja prvih stena na Zemlji i početka izgradnje atmosfere, i to prikazujući  evoluciju i izumiranje iz perspektive kamenja i različitih budućih drugih. Sastavljen od impresivnih vizuelnih detalja, citata iz različitih tekstova, i tumačenja stručnjaka, film “Poslednje stvari” podseća da se prošlost pamti i nalazi upravo u sadašnjosti.

“Alensvort” (Allensworth) je film američkog majstora pejzažne kinematografije Džejsa Beninga (James Benning), premijerno prikazan na ovogodišnjem Berlinalu, a govori o izgubljenom gradu u kalifornijskoj centralnoj dolini, koji su izgradili crni Amerikanci početkom 20. veka. Sniman toku godinu dana, dokumentarac posmatra grad kroz prizmu tadašnjeg političkog i društvenog konteksta, u nameri da skrene pažnju na njegov kulturno- istorijski značaj.

“Priča o Filipinskom nasilju” (A Tale Of Filipino Violence) filipinskog nezavisnog filmskog stvaraoca i kritičara Lava Dijaza vodi publiku u doba tiranskog režima Ferdinanda Markosa tokom druge polovine 20. veka.

Servando Monzon VI, nakon smrti svog dede, nasleđuje poslove moćnog klana, postaje novi feudalni gospodar i kapitulira pod Markosovim nastojanjima da kontroliše Filipine. Svestan duge istorije nasilja u svom klanu i državi, Monzon VI predviđa brutalnu budućnost Markosove diktature. Ovo ostvarenje preispituje generacijsku traumu, njen uticaj na politički razvoj nacije, i funkcioniše kao alegorični prikaz stanja u zemlji kojom trenutno vlada sin bivšeg diktatora.   

Festivalski sajt je beldocs.rs.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.