Prvi Zlatni medved
Berlinski festival, na kojem će 20. februara biti dodeljene glavne nagrade, proglasio je već prvog dobitnika Zlatnog medveda - pobednički kratki film je švedski “Händelse Vid Bank” Rubena Östlunda, koji rekonstruiše neuspelu pljačku banke na osnovu prisećanja svedoka. Srebrnog medveda dobio je izraelski film “Hayerida” Shai Miedzinski (Israel), dok je stipendija DAAD dodeljena Adrianu Sitaruu iz Rumunije za film “Colivia”, a za nagradu Evropske filmske akademije nominovana je mlada belgijska autorka Natalie Teirlinck za film “Venus vs Me”.
Berlinski festival, na kojem će 20. februara biti dodeljene glavne nagrade, proglasio je već prvog dobitnika Zlatnog medveda - pobednički kratki film je švedski “Händelse Vid Bank” Rubena Östlunda, koji rekonstruiše neuspelu pljačku banke na osnovu prisećanja svedoka.
Srebrnog medveda dobio je izraelski film “Hayerida” Shai Miedzinski (Israel), dok je stipendija DAAD dodeljena Adrianu Sitaruu iz Rumunije za film “Colivia”, a za nagradu Evropske filmske akademije nominovana je mlada belgijska autorka Natalie Teirlinck za film “Venus vs Me”.
Prema obrazloženju žirija za kratki film na 60. Berlinalu, pobednički film, u kojem 96 ljudi rekonstruiše neuspelu pljačku banke 2006. godine, predstavlja pravi odraz današnjeg vremena i uloge medija. Snimljen samo jednom kamerom i to bez ijednog reza, film “Händelse Vid Bank” izgleda kao delo nastalo CCTV kamerom. Dijalozi su pritom perfektni, uz ljudskost objašnjenu humorom.
Prema navodima reditelja Ostlunda, koji trenutno snima treći igrani dugometražni film, pljačka banke obično se zamišlja onako kako je najčešhe i predstavljena na filmu - kao savršeno organizovana, brzo izvršena i uspešna. Ali, stvarnost je potpuno drugačija. Njegov film ispituje tako šta za svedoke neuspešne pljačke znači to što se plan pljačkaša izmakne kontroli.
Srebrni medved za kratki film dodeljen je izraelskom delu “Hayerida”, potresnoj porodičnoj priči u kojoj su akteri rediteljeva majka i sestra. Porodica traga u tom filmu za stenom koja bi mogla da se stavi na grob preminulog sina.
Prema navodima žirija, izraelska pustinja poslužila je kao intenzivna pozadina za koherentni, duboko emotivni road movie o gubitku.
Stipendija DAAD, koja omogućava dobitniku da tri meseca radi u Berlinu na novom projektu, dodeljena je rumunskom reditelju Sitaruu za film “Colivia” u kojem je, kako je istakao žiri, savršeno snimljenom minijaturom opisao tri lika u jednom rumunskom stambenom bloku - majku, oca i sina.
Za nagradu EFA za kratki film nominovan je belgijski “Venus vs Me”, eksperimentalni pokušaj evociranja uspomena iz detinjstva kompleksnom tehnikom montaže.
Žiri su činili osnivač i direktor Međunarodnog festivala kratkog filma u Sao Paolu Zita Caravalhosa, glavni urednik nemačkog magazina za pop kulturu “Spex” Max Dax i britanski producent Samm Haillay.
Sve projekcije filmova u programu kratkog metra na 60. Berlinalu, inače, bila su rasprodata, a prvi put je publika imala mogućnost i da razgovara o prikazanim ostvarenjima.
Jubilarni, 60. Berlinale predstavlja u 60. izdanju više od 400 filmova iz 40-ak zemalja, od kojih se 20 takmiči za Zlatnog medveda, a povodom jubileja, organizovao je i niz pratećih i specijalnih programa, uključujući obimnu retrospektivu i projekciju restaurisane verzije “Metropolisa” Frica Langa.
U trci za Zlatnog medveda su, između ostalih, i filmovi “Pisac iz senke” Romana Polanskog, koji je na programu i 38. FEST-a u Beogradu, kao i “Na putu” sarajevske rediteljke Jasmile Žbanić, koja je pobedila 2006. godine dramom “Grbavica”.
Među filmovima u takmičarskom programu je i debitantski igrani dokumentarac angažovanog britanskog grafiti umetnika Benksija (Banksy) "Exit Through the Gift Shop", čija je svetska premijera bila na nedavnom Sandensu. Benksi se, zadržavajući tajnovitost, ipak nije pojavio na crvenom tepihu.
Glavni program 60. Berlinala biće završen 20. februara dodelom nagrada i filmom "About Her Brother" 78-godišnjeg japanskog majstora Jodžija Jamade (Yoji Yamada), koji će biti prikazan van konkurencije.
Nagrade će dodeliti žiri kojim predsedava proslavljeni nemački reditelj Verner Hercog (Werner Herzog).
Berlinale je u godini jubileja dodelio i dva počasna Zlatna medveda za životno delo - slavnoj glumici Hani Šigula (Hanna Schygulla) i reditelju Volfgangu Kolhaseu (Wolfgang Kohlhaase).
Na 59. Berlinalu pobedila je peruanska drama “Mleko tuge” Klaudije Ljose (Claudia Llosa), koja kroz priču o mladoj devojci govori o patnji žena za vreme dvodecenijskog gerilskog sukoba u Peruu. Sa nekoliko nagrada ispraćeni su filmovi “Gigant” mladog argentinskog reditelja Adrijana Binijeza, koji je važio za jednog od favorita, i “Svi drugi” (Everyone Else), debitantsko ostvarenje nemačke rediteljke Maren Ade.
Odlukom žirija 59. Berlinala, kojim je predsedavala britanska glumcia Tilda Svinton (Swinton), trijumfovali su mali filmovi manje poznatih reditelja, iako je u konkurenciji od ukupno 18 ostvarenja bilo i reditelja poput Fransoa Ozona (Francois), Andržeja Vajde, Stivena Frirsa (Stephen Frears), Čena Kajgeja (Ćen Kaige)… Poljski reditelj Vajda, koji iza sebe ima 60 godina filmskog iskustva, ipak je dobio priznanje “Alfred Bauer” za inovativnost, nazvano imenom prvog direktora Berlinala.
To priznanje za film “Tatarak” Vajda je podelio je s Biniezom, koji je za “Gigant” dobio i nagradu za najbolji prvi film, a ravnopravno i Srebrnog medveda - Gran pri žirija, s nemačkom koleginicom Maren Ade.
Sajt Berlinala je www.berlinale.de
(SEEcult.org)