• Search form

01.11.2016 | 12:07

BUNT ponovo u Beogradu

BUNT ponovo u Beogradu

Festival klasične muzike BUNT predstavlja od 2. do 14. novembra u Beogradu raznovrstan program domaćih i stranih kompozitora, u izvođenju renomiranih umetnika, ali i mladih talenata, ukazujući i četvrtim izdanjem na vrhunske umetničke vrednosti i važnost njihovog očuvanja u vremenu sveopšte estradizacije i tabloidizacije kulture.

Među učesnicima četvrtog BUNT-a najavljeni su francuski violončelista Mark Kope (Marc Coppey), koji će nastupiti u završnici sa Novim simfonijskim orkestrom Makris i dirigentom Predragom Gostom, zatim Kvartet TAJJ, New Trinity Baroque, Gudači Lola klasik, The Beastbeat, kao i brojni drugi umetnici, kao što su kompozitorke Isidora Žebeljan i Milica Ilić, sopran Katarina Jovanović, te Ljubiša Jovanović, Dominik Vagner (Wagner), Iva Ikon, Bora Dugić, Vlada i Bajka, Nikola Ćirić, Rade Radivojević...

Program počinje 2. novembra u Skupštini grada Beograda koncertom Gudača Lola klasik, Dominika Vagnera, Nikole Ćirića i Ljubiše Jovanovića, istaknutog flautiste i profesora Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, koji je i jedan od inicijatora i organizatora BUNT-a.


  Lola klasik gudači

Četvrti BUNT otvoriće mlada fagotistkinja Milena Veličković manifestnim tekstom inspirisanim tim festivalom, koji je pokrenut 2013. godine kao izraz podrške visokim umetničkim vrednostima, profesionalnim kriterijumima i civilizacijskim dostignućima XXI veka, odnosno kao izraz stava da su upravo te umetničke, profesionalne i civilizacijske vrednosti važne i da ne smeju biti zapostavljene i narušene.

I Milena Veličković ukazuje u svom tekstu na važnost uvažavanja visokih umetničkih vrednosti, stvorenih mukotrpnim radom umetnika, koji ne dobija zasluženu pažnju i često se smatra nebitnim.

“Viđala sam pod ovim zvezdama razne ljude, umetnike prave, predstave razne, duše kamene i nežno kamenje. Ali nikad nisam shvatila kako da ti bude svejedno šta taj genije stvara, kako da ti bude nečujno i nevidljivo, šta se to u ljudima desi pa takve stvari dobiju status nebitnog? Ima li taj aplauz cenu, to umeće žrtvu, krije li ta hrabrost strah da među neljudima postaneš čovek, među sebičnima onaj ko daje, među neukima umetnik? I ima li u nama imalo ljudskosti, imaju li naše zveri dušu i sluh? Može li naše sve  postati vidljivo i čujno, sav naš talenat, umetnost i trud. Nemoj da se buniš, suprotstavljaš i boriš sa jačima jer gubiš.

A ko ti je uopšte dozvolio da ćutis, ko ti je dozvolio da u tišini stvaraš, kako si se samo usudio da se povlačiš, pred kim se bojiš i budiš iz sna, ko uopšte sme da ti zabrani da sanjaš? Tvoji snovi su tvoj hram, tvoje znanje tvoja moć i tvoja tvrđava, tvoja volja tvoje oružje, a njihov sram. Ne zamerite mi uzvišena elito odevena u tuđi novac, ali potreban je talenat da se shvati talenat, potrebna je noć bez sna da bi se sanjao san i potrebno je da imate ono što nemate i da nemate ono što imate da bi vi i mi postali isto”, poručuje mlada umetnica.

U nadi da će možda nekad “ostati ono što vredi i vredeti ono što ostane”, Milena Veličković poziva na aplauz kao izraz bunta.

    Makris New Symphony Orchestra

Program četvrtog BUNT-a biće nastavljen 3. novembra u Dvorani Lola koncertom orkestra New Trinity Baroque, pod vođstvom dirigenta Predraga Goste.

Jedan od centralnih programa četvrtog BUNT-a je triler opera “(A)mantis Religosa” kompozitorke Milice Ilić koja je napisala i libreto sa Christianom Lujanom, u režiji Lucije Dedić. U tom delu igraju: Helene Bracke, Christian Lujan, Charlotte Panouklia/Frasquita, Denzil Delaere i Sarah MCourt, a biće izvedeno 4. i 5. novembra u Mikser hausu.

Za 5. novembar najavljena je i promocija CD-a “Momenti” i koncert Kvarteta TaJJ sa sopranom Katarinom Jovanović u Dvorani Lola, gde će i dan kasnije biti održan koncert Radeta Radivojevića i VIS NeboderZajedno, rekoše mi budi…”

Frulaš Bora Dugić predstaviće 7. novembra u Galeriji Kolarčeve zadužbine knjigu i CD “Bal-kan”, a u istom prostoru 8. novembra biće izveden program “Poezija noći” sa Šekspirovim sonetima za sopran i gitaru.

Za 9. novembar u Zvezdara teatru najavljen je koncert posvećen Bitlsima kao velikoj inspiraciji beogradske muzičke scene, koji će imati dobrotvorni karakter, budući da je prihod od ulaznica po ceni od hiljadu dinara namenjen za kupovinu violine mladom talentovanom umetniku Nemanji Beleju.

      The Bestbeat

Nastupiće The Bestbeat, Rastko Ćirić, Nebojša Ignjatović, Iva Ikon, Sanja Marković i Vlada & Bajka.

BUNT će 10. novembra u Galeriji SANU predstaviti kompoziciju “Klin čorba” akademika Isidore Žebeljan, a za završnicu, 14. novembra u Sava centru, najavljen je koncert “Magija violončela”, organizovan u saradnji sa Francuskim institutom u Srbiji, u okviru Francuske muzičke jeseni.

Nastupiće Novi simfonijski orkestar Makris (Makris New Symphony Orchestra) sa violončelistom Markom Kopeom i dirigentom Predragom Gostom.

Gosta je i osnivač i umetnički direktor tog orkestra, koji je prvi koncert priredio početkom 2015. godine, a okuplja prvenstveno mlade talente. Ujedno je zvaničan orkestar Nove beogradske opere, osnovane u martu 2014. godine, i deluje pod pokroviteljstvom Fondacije Makris iz SAD, te stoga nosi ime američkog kompozitora grčkog porekla Andreasa Makrisa (1930-2005).

Program koncerta “Magija violončela” obuhvata dela Makrisa (Trilogija za orkestar), Mocarta (Uvertira iz opere Don Giovanni), Ramoa (Svita iz Les fêtes d’Hébé), Baha (Koncert za violončelo u A-duru, Wq 172) i Hajdna (Koncert za violončelo u C-duru, Hob. VIIb:1).


   Mark Kope

Zvezda koncerta, Mark Kope, privukao pažnju ljubitelja muzike kada je sa 18 godina dobio dve najveće nagrade Bahovog takmičenja u Lajpcigu. Ubrzo počinje njegova solistička karijera u Moskvi, pa u Parizu, gde svira s Nacionalnim orkestrom Francuske, Filharmonijskim orkestrom Radio Frans, Pariskim orkestrom i većinom francuskih orkestara, ali i evropskim i svetskim. Uporedo, Kope skladno radi i na solističkoj karijeri, te predaje na pariskom Visokom nacionalnom konzervatorijumu i vodi master kurseve u celom svetu. Umetnički je direktor festivala Les Musicales u Kolmaru, a od 2011. i orkestra Zagrebačkih solista. Svira na violončelu Mateo Gofriler (Venecija 1711).

Oko projekta BUNT (Beogradska umetnička nova teritorija) okupili su se umetnici koji smatraju da muzika predstavlja diverzitet, bogatstvo različitosti formi, učesnika, ansambala, izvođača, dela i  njihovih autora, kao i različitosti stilova, epoha, pravaca, ideja i ukusa.

“Muzička umetnost se i dalje povija pod udarima svih vrsta kriza, politike, nemaštine, nemara, i, iznad svega, svesnog i/ili nesvesnog zanemarivanja svega onoga što je u umetnosti suštinski važno. BUNT je dao primer kako se može raditi drugačije, s entuzijazmom, s pravom na različitost i uz primenu kriterijuma koji su isključivo visoko profesionalni i umetnički. BUNT je i dalje BUNT. On nastavlja svoju misiju iako, kao i upredhodne tri godine, nema podršku države”, istakli su organizatori, uz poruku: “Čiji BUNT? Naš BUNT!

Festival je, inače, najavljen atraktivnim video spotom koji je realizovala grupa studenata Fakulteta dramskih umetnosti (Aljoša Dakić, režija; Marko Milošević, kamera; Olga Košarić, montaža; Antonio Andrić, dizajn zvuka), mladih muzičara i učenika muzičkih škola (Sofija Milenković, Anja Baštanin,  Maša Paligorić, Milena Veličković, Nemanja Belej, Marija Milenković), koji se svega par sati nakon objavljivanja na društvenim mrežama pojavio i na uticajnom blogu posvećenom umetničkoj muzici Slippedisc.com.

Festivalski sajt je bunt.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav