• Search form

21.07.2013 | 20:09

Čovek koji je video probleme

Narodna biblioteka Srbije obeležava postavkom “Nova svetlost” 70 godina od smrti velikog pedagoga, socijalnog radnika i humaniste Veljka Ramadanovića, osnivača prve škole za gluvoneme u Srbiji (1896) i prve škole za slepe u Srbiji (1917), čoveka koji je adaptirao Brajevo pismo za srpski jezik (1896), sastavio prvi bukvar za slepe, osnovao prvu domaću štampariju za štampanje na Brajevom pismu (Nova svetlost, 1920), pokrenuo prvi časopis na Brajevom pismu “Brajeva riznica” (1923), kao i prvi defektološki časopis u Jugoslaviji &

Čovek koji je video probleme

Narodna biblioteka Srbije obeležava postavkom “Nova svetlost” 70 godina od smrti velikog pedagoga, socijalnog radnika i humaniste Veljka Ramadanovića, osnivača prve škole za gluvoneme u Srbiji (1896) i prve škole za slepe u Srbiji (1917), čoveka koji je adaptirao Brajevo pismo za srpski jezik (1896), sastavio prvi bukvar za slepe, osnovao prvu domaću štampariju za štampanje na Brajevom pismu (Nova svetlost, 1920), pokrenuo prvi časopis na Brajevom pismu “Brajeva riznica” (1923), kao i prvi defektološki časopis u Jugoslaviji “Glas nedužnih” (1928) i preduzeo niz akcija za stvaranje uslova za samostalan život, obrazovanje i profesionalno osposobljavanje slepih.

U čast Ramadanovića, koji je preminuo 21. jula 1943. godine, izložba posvećena njemu i njegovim postignućima biće svečano otvorena 22. jula u podne u NBS.

Autori izložbe su stručnjaci NBS Nedeljka Ložajić i Velibor Prelić, a otvoriće je ministar kulture i informisanja Srbije Bratislav Petković.

Ramadanović je, između ostalog, osnovao i stručnu školu za četkare, obućare, korpare, klavirštimere, daktilografe, slao prve pitomce na kurs za fizioterapeute-masere, uspostavio prvu muzičku školu i gimnaziju za slepe… Ostvarivao je uspešnu saradnju sa državnim institucijama u zemlji i inostranstvu i zalagao se za svestran razvoj ličnosti svih osoba sa invaliditetom.

Izložbom “Nova svetlost”, NBS želi da upozna širu javnost sa životom i radom Ramadanovića, neumornog borca za poboljšanje kvaliteta života osoba sa invaliditetom i jednog od utemeljivača specijalne pedagogije u Srbiji, čoveka koji je video probleme i nalazio rešenja.

Ramadanović je dao slepim osobama u Srbiji školu i knjigu i pružio im šansu da se bore i ostvare ravnopravan položaj u društvu, te danas Škola za učenike oštećenog vida u Zemunu nosi njegovo ime.

U izložbenoj postavci nalazi se odabrana građa iz fondova NBS koja će prvi put biti predstavljena široj javnosti.

Tu su prve publikacije štampane na Brajevom pismu, prvi udžbenici, prve zvučne knjige na gramofonskim pločama, pedagoška literatura, dokumentarna građa i fotografije koje svedoče o živosti i entuzijazmu u Domu slepih u periodu kada je Ramadanović rukovodio ovom ustanovom.

Postavka obuhvata i brojne radove Ramadanovića, kao i publikacije drugih autora o njegovom doprinosu razvoju školstva i socijalne brige o slepim i drugim osobama sa nekom vrstom invaliditeta.

Značajno mesto na izložbi zauzimaju i eksponati iz Škole za učenike oštećenog vida “Veljko Ramadanović”, Pedagoškog muzeja, Arhiva Srbije i privatne zbirke Sonje Pavlović.

U NBS, inače, nakon renoviranja, radi čitaonica za slepe i slabovide korisnike.

Grafički dizajn kataloga izložbe, koja će biti otvorena do 24. avgusta u NBS, delo je Nikole Vukanovića.

Realizaciju izložbe, posredstvom Fondacije NBS, podržala je banka “Intesa”.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav