• Search form

28.03.2016 | 22:16

Ex-YU dizajn u post-YU

Ex-YU dizajn u post-YU

Jugoslovenski grafički dizajn u post-jugoslovenskom kontekstu tema je razgovora koji će 31. marta biti održan u Muzeju istorije Jugoslavije, povodom izložbe “Dizajn za novi svet” o ulozi grafičkog dizajna u kreiranju i širenju glavnih obeležja i postulata jugoslovenske države.

U nastavku programa koji se bavi transdisciplinarnom kulturološkom analizom jugoslovenskih fenomena, društvenih praksi i odnosa, u razgovoru o grafičkom  dizajnu učestvovaće filozof i teoretičar umetnosti Jovan Čekić, vanredni profesor na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu, dizajnerka i kustoskinja Zbirki dizajna u Muzeju za umjetnost i obrt (MUO) u  Zagrebu Koraljka Vlajo, koautorka izložbe “Dizajn za novi svet”, dizajner u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu (MSUB) Andrej Dolinka i dizajner tekstila i odeće Vladimir Crvenković, koji deluje na polju grafičkog dizajna i ilustracije, pokretač bloga Yugodrom koji se bavi širenjem i očuvanjem audio-vizuelnih informacija iz doba bivše Jugoslavije.

Razgovor će moderirati kustos MIJ Ivan Manojlović, koautor izložbe “Dizajn za novi svet”, koja je otvorena do kraja maja, a fokusirana je na najvažnije motive utkane u brend nekada nove države na ovim prostorima, koje prikazuje kroz osam celina: državni simboli, kult Josipa Broza Tita, revolucija i NOB, kult radnika, u službi naroda, industrijalizacija, modernizacija i blagostanje.

U okviru devetog nastavka “Razgovora o Jugoslaviji”, biće reči o tome kako se danas, dve i po decenije nakon raspada Jugoslavije, gleda na jugoslovenski grafički dizajn - sa koje pozicije mu se pristupa u promenjenoj društvenoj paradigmi i da li se posmatra isključivo sa aspekta vizuelnih komunikacija, ispražnjen od značenja i poruka koje je slao u vreme nastanka ili se analizira kroz prizmu ideologije.

Sa mladim dizajnerima biće reči o tome da li u jugoslovenskom dizajnu vide nasleđe na koje se oslanja savremeni grafički dizajn ili je ono potpuno potisnuto, skrajnuto i stavljeno u kategoriju "retro", na koji način ga oni vide, zašto ih intrigira da se njime bave i kako ga čitaju u današnjem kontekstu.

Budući da dizajn direktno reflektuje društvo u kojem je nastao, te da se može reći da su zbirke dizajna ogledalo društva i da reflektuju stav društva prema područjima dizajna, kustosi i muzejski radnici će objasniti na koji način se danas u muzejima interpretira i baštini jugoslovenski dizajn, da li se i kako sakuplja i muzealizuje, saopštio je MIJ.

Na izložbi “Dizajn za novi svet” u MIJ, koja je otvorena krajem 2015, predstavljeno je više od 250 plakata iz zbirki MIJ i MUO, kao i iz Muzeja za arhitekturu i dizajn iz Ljubljane i MSUB-a, ali i iz privatnih kolekcija. Izložba obuhvata i više od 200 publikacija iz Narodne biblioteke Srbije, 100 poštanskih maraka iz fonda MIJ, više od 80 kutija šibica iz fonda MUO i 300 zaštitnih znakova radnih organizacija iz fonda Muzeja primenjene umetnosti i privatnih kolekcija.

Izborom grafičkog materijala dokumentovan je razvoj ključnih službenih i neslužbenih državnih simbola: od zastave trobojke i grba, preko zvezde, srpa i čekića do kulta Titove ličnosti i nezaobilazne crvene boje, ali i odnosa dizajnera i tadašnjeg društva naspram onoga što oni zastupaju i predstavljaju.

Razgovori o Jugoslaviji: Uvod u (post) jugoslovenske studije” je novi program MIJ koji se kroz predavanja, svedočanstva, tribine, debate, seminare, radionice i čitalačke grupe, bavi transdisciplinarnom kulturološkom analizom jugoslovenskih fenomena, društvenih praksi i odnosa.

Program uređuje i vodi etnolog-antropolog i kustos MIJ Tatomir Toroman.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav