• Search form

07.03.2022 | 16:32

Godine vrana Siniše Kovačevića u Narodnom pozorištu

Godine vrana Siniše Kovačevića u Narodnom pozorištu

Drama “Godine vrana” pisca i reditelja Siniše Kovačevića, koja se dešava tokom okupacije i neposredno nakon oslobođenja Beograda u Prvom svetskom ratu, biće premijerno izvedena 12. marta na velikoj sceni Narodnog pozorišta, kao i dan kasnije, sa donekle izmenjenom podelom u velikom glumačkom ansamblu od oko 60 učesnika.

Kovačević je odavno napisao tu dramu, a zatim je, čekajući na realizaciju, pretočio i u roman “Godine vrana” (2018), koji je doživeo veliki uspeh kao “istorijski mozaik” i “najautentičnije viđena sudbina Beograda pre jednog veka”.

“Ne patim od skromnosti, pa mogu da kažem da ne pamtim bolji komad napisan na srpskom jeziku u poslednjih 30 godina”, izjavio je Kovačević 7. marta na konferenciji za novinare.

Prema rečima direktorke Drame NP Moline Udovički Fotez, tema te predstave nije do sada obrađivana u dramskoj literaturi u Srbiji.

Kao posebno zanimljivo, navela je to što je priča koncentrisana na sudbinu žena u okupacijskim godinama, kada su u Beogradu od muškog sveta ostali samo starci i deca. “Žene su te koje su podnele okupaciju 1917-1918. kada su se i te vrane pojavile, što je istorijski tačno”, dodala je Molina Udovički Fotez. “Ovo je nešto što smo dugo čekali. Radujem se zato što je u podeli veliki deo ansambla Drame, uz podršku mladih glumaca. Što se tiče postavke, reditelj izvanredno poznaje pisca, a još ga je i domaštao. Imamo zanimljiv način da se i te vrane pojavljuju na sceni, vrlo funkcionalno i vrlo neobično za srpsko pozorište. Mislim da će ova premijera biti važan događaj ne samo u pozorišnom smislu”, rekla je Molina Udovički Fotez.

Kovačević je istakao da će publika prvi put videti dramsku predstavu sa čak 60 učesnika.

“Ne sećam se da je bilo takve ni u vreme Ljubiše Ristića i KPGT-a. Nisam siguran da bi to moglo da se izvede bilo gde drugde i hvala celom Narodnom pozorištu na trudu uloženom u ovu predstavu”, rekao je Kovačević, ističući da je uloženo “mnogo razumevanja i entuzijazma”.

“Ušli smo u projekat svesni kovida, a i poplave serija, koje danas snimaju i TV Mladenovac i TV Lapovo. Zato imamo dve paralelne podele za neke likove”, rekao je Kovačević.

Povodom izlaska njegove nove predstave baš u vreme novih ratnih pošasti u Evropi, Kovačevič je rekao da, kad pogleda iza sebe, a ima već 68 godina, ne pamti srećan period, ne računajući intimne trenutke u životu.

“Ovo nije domen politike, ovo je reminiscencija starog čoveka”, rekao je Kovačević, pominjući titoizam, prinudne otkupe, zabrane viceva i pesama, propast države, inflaciju… Zaključio je da moramo tražiti užitak u sitnim životnim stvarima, dodajući da za njega postoji i radost stvaranja.

Uz veliki ansambl Narodnog pozorišta, predstavu “Godine vrana” izvode i plesači različitih stilova savremene igre, zatim studenti glume Fakulteta savremenih umetnosti, kao i troje dece.

Radnja predstave događa se u Beogradu 1917. i 1918. godine.

“Dunav je zaledio i rat već traje. Toliko nedaća, da pošast u vidu nebrojivosti vrana samo upotpunjuje biblijske okolnosti. Za razliku od Sartrovih ‘Muva’, vrane ne opominju, one su više od simbola. Vrane su ravnopravni građani Beograda i svedoci su događaja”, navela je dramaturškinja Danka Sekulović u programu, dodajući: “Bile su to godine neočekivanih prijateljstava, profitera, tihih sahrana, vešanja, grejanja na parket, dvoboja, prekog suda - što pravnog, što društvenog i, da, bile su to godine željne ljubavi. Godine kad intelekt gubi vrednost pregažen potrebnostima uličnog pukog snalaženja. Iz takvih istorijskih okolnosti rađaju se najiskrenije ljudske priče, u kojima je ljubav nemoguće poreći i u kojima takva čista i iskrena emocija mora da boli”.

Učiteljicu Juliju Kavran igra Kalina Kovačević, njenog muža – pravnika Alojza, naizmenično će igrati Aleksandar Srećković i Branislav Tomašević. Ulogu sanitetskog majora Živojina Rajića dobio je Petar Strugar, njegovu majku Katicu igra Ljiljana Blagojević, a ženu Ljubinku – Sonja Kolačarić. Ulogu kapetana Mijata Tamnavca dele Hadži Nenad Maričić i Bojan Krivokapić.

Mozaik upotpunjuju epizodni likovi, koje igraju Miodrag Krivokapić (Živojinov posilni), Vladan Gajović (vojvoda Petar Bojović), Dragan Nikolić (podnarednik Eugen Doležal), Miloš Đorđević (vojnik Hašim iz Foče), Dragan Sekulić (pesnik Milan Rakić), Boško Puletić (rabin Moša Kumanudi), Tanasije Uzunović i Dragoslav Ilić (kralj Petar), Darko Tomović (forenzičar Arčibald Rajs), Hadži Petar Božović (pekar)...

Kalina Kovačević je izjavila da je uživala na probama. “Radili smo sa lakoćom. Igrači savremenog plesa, deca, glumački velikani - svi su se lepo uklopili i poštovali jedni druge. Radujem se premijeri”, rekla je glumica, inače ćerka Siniše Kovačevića i prvakinje Drame NP Ljiljane Blagojević.

Sonja Kolačarić je istakla da joj je čast što ponovo radi sa Kovačevićem, nakon uloge u njegovoj “Velikoj drami”, koja je ovih dana obeležila 20 godina igranja, uvek na kartu više. “Privilegija je da izgovaram tekst velikog savremenog pisca, a saradnja s njim kao rediteljem je fenomenalno iskustvo”, dodala je Sonja Kolačarić.   

Aleksandar Srećković je rekao da su njegovu prvu saradnju s Kovačevićem obeležili kreativni naboj, ali i mnogo razumevanja, tako da je sve proteklo glatko. Kako je dodao, rediteljski pristup da kombinuje dramske scene i igračke delove, gde ljudi svojim telima čine i scenografiju, izoštrava temu i ostavlja jak pozorišni utisak.

Za Hadži Nenada Maričića ovo je aktuelni komad koji nas opominje. “Govori o arhetipu, o sukobu na Balkanu koji izgleda nema rešenje, ali i daje svoju preporuku, kao lek, kaže nam da je recept za rešenje – ljubav”, rekao je Maričić, dodajući da je on sam sin Hrvatice i Srbina.

Scenografi su Geroslav Zarić i Vladislava Kanington. Kostimografkinja je Marina Medenica, dok je baletske kostime kreirala Petra Fotez. I muziku potpisuju kompozitori različitih senzibiliteta Borislav Dugić i Vladimir Petričević. Koreografkinja je Isidora Stanišić.

*Fotografije sa proba: NP/Željko Jovanović

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.