• Search form

29.03.2019 | 18:36

Golubačka tvrđava u novom sjaju

Golubačka tvrđava u novom sjaju

Golubačka tvrđava, srednjovekovno zdanje na Dunavu koje je deo Nacionalnog parka Đerdap i spomenik kulture od izuzetnog značaja, svečano je otvorena 29. marta posle petogodišnje rekonstrukcije u koju je Evropska unija uložila više od osam miliona evra.

Svečanom otvaranju Golubačke tvrđave, koju će građani moći da posete od 30. marta, prisustvovali su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i evropski komesar za susedsku politiku i proširenje Johanes Han, koji je istakao da je to investicija u zajedničko kulturno nasleđe, koja je uložena ne samo da bi se pokazali šta se dešavalo u prethodnim vekovima, već i da bi se stvorile nove prilike za razvoj privrede i zapošljavanje. Han je, kako je objavila Delegacija EU u Srbiji, rekao i da se nada da će takav razvoj dovesti do toga da veći broj ljudi ostane u Golupcu i okolini. “Ovo je naše zajedničko nasleđe, Evropa u najboljem svetlu, bez granica. Svi bi trebalo da budemo ponosni”, rekao je Han i dodao da će Golubačka tvrđava postati “osnova razvoja ovog regiona i svedočenje žive saradnje različitih delova Evrope”.

Podsetivši da je jedan od evropskih slogana Ujedinjeni u različitosti, Han je dodao da ceo projekat rekonstrukcije Golubačke tvrđave slavi mir i stabilnost, jer je nekašnji simbol konflikta i rata, postao simbol mira.

Vučić je zahvalio Evropskoj uniji i Austriji, kao i lično komesaru Hanu, na doprinosu da se rekonstrukcija Golubačke tvrđave uspešno završi.

“Sve što ovde radimo jeste samo prvi korak, potrebni su radovi na infrastrukturi i verujemo da ćemo uz vašu pomoć i podršku dodatno razviti ovaj deo Srbije”, rekao je Vučić i istakao da ceo taj kraj “predstavlja jedno od najvećih bogatstava Srbije sa bezbroj fantastičnih mogućnosti i nijednim izgovorom da se ne iskoriste”.

Na svečanosti su govorili i šef Delegacije EU u Srbiji ambasador Sem Fabrici, kao i ambasador Austrije Nikolaos Luteroti, koji je ocenio da je Golubac zvezda turizma u usponu i izrazio nadu da Dunav uskoro neće biti spoljna granica EU, već da će Austrija i Srbija zajedno biti u njoj.

Rekonstrukcija i opremanje kompleksa Golubačke tvrđave, kulturno-istorijskog spomenika iz XIV veka, počela je u septembru 2014. Pored radova, izvedena su i obimna arheološka istraživanja koja su dovela do novih otkrića, koja će upotpuniti saznanja o istoriji tog srednjovekovnog utvrđenja. Radovi su realizovani uz nadzor Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, a realizacijom projekta rukovodila je Austrijska razvojna agencija.

Kompleks Golubačke tvrđave još tokom procesa rekonstrukcije privukao je pažnju velikog broja turista iz celog sveta, pa je tako 2017. godine ugostio oko 65.000 ljudi, a 2018. godine oko 86.000.

Na turistički potencijal ukazuje i povećanje broja velikih rečnih kruzera sa gostima iz celog sveta, koji je dosad za 2019. godinu dogovoreno 80.

Tvrđava Golubački grad je, inače, podeljena na četiri zone (zelena, plava, crvena i crna), čiji je obilazak manje ili veće težine, pa su i cene ulaznica različite.

Zelena zona je dostupna svim kategorijama turista i obuhvata tri kule i Palatu, u kojoj je smeštena digitalna prezentacija kompletnog utvrđenja i u njoj se odvijaju prezentacije vodiča. Palata je dostupna i osobama sa inviliditetom, za razliku od kula. U Ulaznoj kuli (kula 8) na sva tri sprata priređena je izložba posvećena vitezovima. U tu zonu mogu da uđu maloletna lica (deca) samo u pratnji roditelja, a za grupne posete obavezan je vodič. Pojedinačna ulaznicа košta 600 dinara (uključen i parking), a grupna 450.

Plava zona je srednje teška zona i nije otvorena za samostalne posete turista, već je dostupna samo uz pratnju posebnih pratilaca (zaposlenih) u kompleksu. Staza zahteva viši nivo fizičke spremnosti posetilaca i na njoj mogu da borave u isto vreme samo grupe do pet posetilaca. Ulazak i poseta toj zoni zabranjena je maloletnicima, a cena pojedinačne ulaznice je 800 dinara.

Crvena zona je teška zona i nije otvorena za samostalne posete turista, već je dostupna samo uz pratnju posebnih pratilaca. Staza zahteva veoma visok nivo fizičke spremnosti posetilaca i na njoj takođe mogu da borave u isto vreme samo grupe do 5 posetilaca, a maloletnima je ulazak zabranjen. Cena pojedinačne ulaznice je 800 dinara.

Crna zona je izuzetno teška i nije otvorena za samostalne posete turista, već je dostupna samo uz pratnju posebnih pratilaca. Staza zahteva najviši nivo fizičke spremnosti posetilaca i njome može da se kreće samo po jedan posetilac u pratnji pratioca. Nije preporučljiva osobama sa srčanim slabostima, a poseta maloletnim licima je zabranjena. Cena pojedinačne ulaznice je 1.200 dinara, a omogućava i ulazak u plavu zonu.

Golubački grad je od 1948. godine pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture, a 1979. godine proglašen je spomenikom kulture od izuzetnog značaja.

Osmougaona Šešir-kula na Dunavu, nekadašnje pristanište Golubačkog grada, danas je zaštitni znak Golupca. Prvi put se pominje 1335. godine kao ugarsko vojno utvrđenje, mada se tačno vreme nastanka ne zna, kao ni to ko ju je podigao. Vizantincima je bila potrebna radi utvrđivanja granica na severu, Mađarima da obezbede svoje posede preko Dunava, a Srbima – jer je štitio njihove oblasti od upada Mađara… Zbog izuzetno povoljnog geostrateškog položaja, kroz vekove je bila meta mnogih osvajača i poprište mnoštva sukoba.

Mir je zavladao kada su ove teritorije potpale pod srpsku vlast, za vreme kralja Dragutina. U to vreme nije bilo sukoba, pa ima malo pisanih podataka iz tog perioda. Do Kosovske bitke bila je u srpskim rukama, a posle toga ju je zauzeo turski sultan Bajazit I i ostala je turska, sa kraćim prekidima, sve do 1867. godine, kada je sa još nekim gradovima predata knezu Mihailu.

Tvrđava je izgrađena u vreme primene hladnog oružja, na visokoj steni na samom ulazu u Đerdapsku klisuru, jer se odatle pružao najbolji pregled čitave okoline.

Srednjovekovni grad Golubac nije iznikao iz nekog antičkog utvrđenja, već je planski građen na važnom geostrateškom području. U blizini Tvrđave nalaze se ostaci turskog kupatila i džamije, kao i spomen-ploča Zaviši Crnom, poljskom vitezu koji je poginuo braneći Tvrđavu od Turaka.

Neposredno posle Prvog svetskog rata, kroz stenu na kojoj se Tvrđava nalazi probijen je magistralni put.

*Foto: Golubački grad

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.