• Search form

31.07.2018 | 23:07

Herceg Novi u znaku filma

Herceg Novi u znaku filma

Hercegnovski filmski festival predstavlja od 1. do 7. avgusta oko 70 igranih i dokumentarnih ostvarenja, uključujući takmičarske programe, a svečano će ga otvoriti diva srpskog i jugoslovenskog glumišta Milena Dravić, koja je bila zvezda i proteklih festivala u Puli i na Paliću.

Program 32. Filmskog festivala Herceg Novi - Montenegro film festivala počinje na Kanli Kuli evropskom premijerom filma “Krijumčareći HendriksaMariosa Piperidesa, aktuelnog pobednika Trajbeke. Reditelj Piperides i producentkinja Janine Teerling najavljeni su kao gosti 32. FFHN-a, koji prve večeri prikazuje još jedan od ukupno 12 dugometražnih igranih filmova u trci za nagrade - “Diamantino” autorskog dvojca Abrantes i Schmidt, nagrađen Gran prijem Nedjelje kritike u Kanu.

Uz tri selekcije dugometražnog igranog filma (Takmičarska, Kino Evropa i Ponoćne projekcije), program 32. FFHN-a obuhvata i takmičarske selekcije dokumentarnog i studentskog filma, te specijalni program u okviru kojeg je najavljen omaž 1968. godini – jugoslovenski eksperimentalni film i projekcija restaurisane kopije filma Živka NikolićaLepota poroka”.

Takmičarska selekcija dugometražnog igranog filma sa 12 naslova predstavlja presek savremenog autorskog filma iz regiona Jugoistočne Evrope i Mediterana.

Osim filmova “Krijumčareći Hendriksa” i “Diamantino”, najavljeni su i “Neka se leševi sunčaju” - novi film Helene Cattet i Bruna Forzanija, izraleski “DeviceKeren Ben Rafael, grčki “Sažaljenje” Babisa Makridisa, ”Godine majmunaVladimira Blaževskog, “A Balkan NoirDražena Kuljanina, “RudarHane Slak, “Nevažno je da li ćemo u istoriju ući kao varvariRadua Judea, koji će imati regionalnu premijeru nakon nedavne nagrade u Karlovim Varima, te “Lenština” debitanta Alekse Stefana Radunovića, “ZlogonjeRaška Miljkovića i “Comic SansNevija Marasovića, koji je na proteklom 65. Pulskom filmskom festivalu osvojio pet Zlatnih arena i nagradu publike.

Takmičarski program dokumentarnog filma obuhvata 29 ostvarenja iz celog sveta, u selekciji reditelja Vladimira Perovića, a u studentskoj konkurenciji je 17 kratkih filmova, koje je odabrao reditelj Dušan Kasalica. Još 12 filmova dugometražnih igranih filmova biće prikazano van konkurencije u programu Kino Evropa, a tri čine selekciju Ponoćnih projekcija.

Žiri takmičarske selekcije dugometražnog igranog filma čine rediteljka Andrijana Stojković, glumac Ermin Bravo, producent Ivan Đurović, rediteljka Teona Strugar Mitevska i filmski kritičar Vladan Petković, a dodeliće Zlatnu mimozu za najbolji film, te za režiju, scenario, mušku i žensku ulogu, kao i nagradu “Živko Nikolić” za specijalni doprinos filmskom izrazu. Dokumentarce će ocenjivati reditelji Senad Šahmanović, Huaqing Jin i Zofia Kowalewska, a nagrade u selekciji studentskog filma dodeliće žiri koji čine Danijela Radulović, Peter Cerovšek i Maša Seničić. Žiri Federacije filmskih kritičara zemalja Evrope i Mediterana (FEDEORA) čine Dubravka Lakić, Vuk Perović i Zlatko Vidačković.

Novitet 32. FFHN-a je Mini pich - programski segment organizovan u saradnji sa Filmskim centrom Crne Gore i Zagreb Film Festivalom (Industrija Mladost). Učesnici su studenti filma i dramskih umetnosti iz Crne Gore, koji rade na kratkom igranom filmu. Za selekciju projekata zaduženi su Sanja Jovanović (FC Crne Gore) i Dušan Kasalica (FFHN). Za najbolju prezentaciju pred žirijem dodeljuje se nagrada u vidu direktnog učešća na programu “Industrija Mladost” ZFF-a.

Izvršni producent FFHN-a je JUK “Herceg Fest”, a Opština Hereceg Novi i Ministarstvo kulture Crne Gore su glavni pokrovitelji.

Opština Herceg Novi obezbedila je 40 odsto sredstava, odnosno 68.000 evra, a Ministarstvo kulture je 60 odsto, tj. 102.000 evra.

Festivalski sajt je filmfestival.me, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

  • 09.02.2018 | 10:00

    Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)

     

    NIKA AUTOR

    STOJAN BATIČ

    DRAGICA ČADEŽ

    JURE DETELA

    META GRGUREVIČ

    FRANCE GRUDEN

    SERGEJ KAPUS

    JANEZ LENASSI

    KAREL PLEMENITAŠ

    KAREL PUTRIH

    DRAGO TRŠAR

    DUŠAN TRŠAR

    LUJO VODOPIVEC

    BILAL YILMAZ

    avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec

    http://www.mglc-lj.si

    19.06.2018 | 10:00

    Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana

    SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-28.2.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja

    https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa

    12.07.2018 | 18:30

    Muzej moderne umetnosti - MoMA, 11 West 53 Street, New York, NY

    Izložba “Prema betonskoj utopiji: Arhitektura u Jugoslaviji, 1948-1980” (Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948-1980)

    Reprezentativna izložba jugoslovenske arhitekture u MoMA obuhvata više od 400 crteža, modela, fotografija i filmskih snimaka iz gradskih arhiva, privatnih i muzejskih kolekcija iz celog regiona. Izložba je prvo predstavljanje izuzetnih dela vodećih arhitekata socijalističke Jugoslavije američkoj i međunarodnoj javnosti.

    Izložba obuhvata radove najvažnijih jugoslovenskih arhitekata, među kojima su Bogdan Bogdanović (1922-2010), Juraj Neidhardt (1901-1979), Svetlana Kana Radević (1937–2000), Edvard Ravnikar (1907-1993), Vjenceslav Richter (1917-2002) i Milica Šterić (1914-1998).

    Izložba će biti otvorena do 13. januara 2019. godine, a obuhvata i prateći program

    *MoMa je otvoren svakog dana od 10.30 sati po lokalnom vremenu

    https://www.moma.org/calendar/exhibitions/3931

    21.09.2018 | 10:00

    Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd

    Dan Etnografskog muzeja - 117 godina

    TO SMO MI - NARODNA ZANIMANJA U SRBIJI (Nazrni, pa se vrni) - izložba (20.9.-20.12.2018)

    autori izložbe: muzejski savetnici Dušica Živković, dr Miloš Matić, dr Marko Stojanović, Jelena Tešić-Vuletić

    https://etnografskimuzej.rs

    29.09.2018 | 10:00

    Galerija Matice srpske, Novi Sad

    PERCEPCIJE: ŽENA PO MERI DRUŠTVA? - izložba (28.9.2018.-6.1.2019.)

    ABIGAIL LANE, ANA BEŠLIĆ, ANTHEA HAMILTON, CAMILLA LØW, CELIA HEMPTON, CLARE STRAND, DANICA JOVANOVIĆ, ĐORĐE JOVANOVIĆ, ELIZABETH PRICE, GILLIAN WEARING,  HELEN CHADWICK, IVAN TABAKOVIĆ, KATARINA IVANOVIĆ, LAURA ALDRIDGE, LUBAINA HIMID, LJUBICA CUCA SOKIĆ, MADAME YEVONDE, MILAN KONJOVIĆ, MARKO ZAVIŠIĆ, NADEŽDA PETROVIĆ, PETAR DOBROVIĆ, RACHEL WHITEREAD, SAVA PETROVIĆ, SARAH LUCAS, SAVA ŠUMANOVIĆ, TRACY EMIN, ZORA PETROVIĆ

    organizacija: British Coucnil i Galerija Matice srpske, Novi Sad

    https://www.britishcouncil.rs

    04.10.2018 | 11:00

    Umjetnički paviljon u Zagrebu, Trg Kralja Tomislava 22, Zagreb 

    VLAHO BUKOVAC I ALEXANDRE CABANEL - povijesni susret učenika i učitelja - izložba (3.10.2018-6.1.2019.)

    http://www.umjetnicki-paviljon.hr

    06.10.2018 | 10:00

    Kibla, Maribor

    Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.-29.12.2018.)

    Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)

    http://www.kibla.org

    13.10.2018 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad

    ILIJA ŠOŠKIĆ: AKCIONE FORME - retrospektivna izložba (12.10.-24.12.2018.)

    kustosi izložbe: Zoran Erić (Muzej savremene umetnosti Beograd) i Nebojša Milenković (Muzej savremene umetnosti Vojvodine)

    organizacija: Muzej savremene umetnosti Beograd i Muzej savremene umetnosti Vojvodine

    http://www.msuv.org

    14.10.2018 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    ILIJA ŠOŠKIĆ: AKCIONE FORME - retrospektivna izložba (13.10.-24.12.2018.)

    kustosi izložbe: Zoran Erić (Muzej savremene umetnosti Beograd) i Nebojša Milenković (Muzej savremene umetnosti Vojvodine)

    organizacija: Muzej savremene umetnosti Beograd i Muzej savremene umetnosti Vojvodine

    http://www.msub.org.rs

    16.10.2018 | 10:00

    Muzej Paje Jovanovića, Kralja Milana 21/IV, Beograd

    POGLED IZBLIZA. ATELJE PAJE JOVANOVIĆA - izložba (15.10.2018.-26.1.2019.) povodom 115 godina od osnivanja Muzeja grada Beograda

    autor izložbe: Isidora Savić, kustoskinja Muzeja grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

Zoran Popovic, Bez naziva
Video
10.12.2018 | 17:42

VOĐENJE: Dan vredan veka - 1. decembar 1918.

Autorsko vođenje kroz izložbu Muzeja Jugoslavije Dan vredan veka - 1.