Janežiču uručen Stupica
Proslavljeni slovenački reditelj Tomi Janežič dobio je nagradu “Bojan Stupica” za predstavu “Opera za tri groša” Bertolda Brehta i Kurta Vajla, u koprodukciji Kraljevskog pozorišta Zetski dom sa Cetinja i Srpskog narodnog pozorišta (SNP) iz Novog Sada, koja mu je uručena 4. juna na svečanosti u Udruženju dramskih umetnika Srbije (UDUS) u Beogradu.
“Uvek mi je čast kada me na bilo koji način povezuju sa tim velikim imenom. Stupica je menjao prostore u kojima je radio, gradio pozorišta, pravio je ‘haos’ drmajući uobičajene strukture svuda gde se pojavi”, izjavio je Janežič, zahvaljujući na nagradi koju UDUS dodeljuje od 1971. godine.
Janežič je ocenio da je Stupica (1910, Ljubljana - 1970, Beograd) bio zaista evropski reditelj, ali da se u Sloveniji za njega ne zna mnogo.
“Nemamo nikakvo obeležje, spomenik ili dvoranu sa njegovim imenom. To me je uvek diralo. U Sloveniji Bojana nema. S druge strane, ima ga u generacijama reditelja na koje je uticao, on je svojim radom menjao pozorište i nas, naš način razmišljanja o teatru”, rekao je Janežič.
Pominjući da su nagradu “Bojan Stupica” ranije dobili i Mile Korun, Dušan Jovanović i Tomaž Pandur, Janežič je istakao da su to najveća imena slovenačke režije.
“Teško je opisati koliko mi znači što sam sada i ja u tom lancu. S druge strane, vidim da nakon raspada Jugoslavije nema stranih imena među laureatima. Dakle, sa ovom nagradom, ja ovde više nisam stranac”, rekao je Janežič, koji je u proteklih 12 godina sedam puta režirao u Srbiji.
Radeći na “Operi za tri groša”, kako je dodao, mnogo je mislio o Stupici i njegovoj verziji te predstave, koju je režirao i u kojoj je glumio još 1937. u Slovenskom narodnom gledališču, prepoznajući Brehta u vreme kada taj veliki autor još nije u širim pozorišnim krugovima dobio značaj koji danas ima.
Predsednik UDUS-a Vojislav Brajović podsetio je na sve dosadašnje dobitnike nagrade “Bojan Stupica”, počev od Ljubomira Draškića 1971. godine.
Već neko vreme nagrada se dodeljuje bijenalno, te je Janežič 31. laureat.
U konkurenciji je bilo 20 premijerno izvedenih predstava u profesionalnim pozorištima u Srbiji u periodu od 1. aprila 2013. do 31. marta 2015. godine.
Žiri je odluku doneo većinom glasova, a radio je u sastavu: reditelj Boris Liješević (prethodni laureat i predsednik žirija), prof. Boško Milin, dramaturg i pozorišni kritičar i Željko Hubač, dramaturg i dramski pisac.
Boris Liješević je u nadahnutom obrazloženju - eseju o predstavi “Opera za tri groša”, ocenio da za Janežiča “dramski tekst postaje svet u kojem tokom višemesečnih i višegodišnjih proba, druženja i življenja sa materijalom otkriva punotu dramskog života, a proces rada na predstavi postaje život pred kojim se brišu granice mogućeg, uobičajenog i prihvatljivog”.
“Sve pretvara u haos iz koga nastaju zvezde, haos u koji on unosi smisao, misao i logos... Radeći na dramskom materijalu, on radi na sebi, a poziva i sve nas, daje nam priliku da se uključimo u onaj poziv delfijskog proročišta koje kaže: upoznaj sebe samog”, rekao je Liješević.
Kako je zaključio, Janežič je “reditelj retkog dara, a nagrađena predstava je pobeda rediteljske radoznalosti, promišljenosti, upornosti, mudrosti …”
Upravnik SNP-a Aleksandar Milosavljević, koji je predložio tu predstavu za nagradu “Bojan Stupica”, izjavio je da je “velika sreća za srpski teatar da su postojala dva punkta slobodne teritorije - Atelje 212 u vreme Svetozara Cvetkovića i SNP, gde je bilo moguće omogućiti rad ovakvom reditelju kao što je Janežič”.
“Minucioznost u radu, ozbiljnom i analitičkom, spremnost da se kroz vrlo složen postupak dođe do rezultata, neizvesnog kao u svakoj avanturi i otklon od industrijskog pozorišta, sve te odlike Janežičevog postupka ostavile su trag u glumcima, rediteljima i gledaocima koji su uz njegove predstave uspostavili nove kriterijume”, rekao je Milosavljević.
Nagrada se sastoji od plakete sa likom Bojana Stupice, rad akademskog vajara Stevana Bodnarova, unikatne diplome na pergamentu čiji je autor akademski slikar i scenograf Geroslav Zarić i novčanog iznosa.
Dodelu nagrade finansijski podržavaju Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Sekretarijat za kulturu Beograda.
*Foto: SNP
(SEEcult.org)