• Search form

29.07.2015 | 15:27

Kaludjerović u Iranu

Kaludjerović u Iranu

Umetnik Dejan Kaludjerović iz Beograda, koji živi i radi u Beču, prvi put izlaže samostalno u Iranu – u Centru za savremenu umetnost Sazmanab u Teheranu, gde je predstavio šestokanalnu site specific instalaciju iz serije “Konverzacije” (Conversations), koja je zasnovana na istraživanju i intervjuima sa decom iz različitih zemalja i njihovom viđenju lokalnih, ali i univerzalnih problema današnjice.

Kaludjerović je na izložbi “Conversations - Iran” predstavio instalaciju “Sand Box” iz serije “Conversations” (Hula-hoops, Elastics, Marbles i Sand) koju je započeo 2013. godine, a zasnovana je na razgovorima sa decom iz Rusije, Srbije, Azerbejdžana, Irana (planirane su produkcije i u Austriji, Italiji, Rumuniji…), uzrasta od sedam do deset godina, koja imaju različito etničko, socijalno i kulturno poreklo. Svaka instalacija odnosi se na lokalno mesto i bazirana je na specifičnim, a često univerzalnim dečjim igrama koje prati zvučni rad emitovan posredstvom šest-sedam zvučnika (svaki zvučnik za glas jednog deteta). Deca su intervjuisana individualno, a potom su stavljena u konverzaciju tokom procesa montaže, što rezultira njihovim reakcijama na međusobne stavove o političkim pitanjima, kao što su socijalno isključivanje i inkluzija, stranci, jezik, kolonizacija, rat, novac, siromaštvo…

Kaludjerović u seriji radova “Konverzacije” (Hula-hop, Lastiš, Klikeri i Pesak) koristi dečje narative da bi detektovao načine na koji određeno društvo generiše kulturološke razlike, identifikuje Drugo i uspostavlja sistem vrednosti baziran na strukturama verovanja.

Na osnovu naracije dece, prema navodima Kaludjerovića, moguće je spoznati šta znači biti član lokalne zajednice ili stranac u svakom od društava u fokusu, biti bogat ili siromašan, govoriti drugačijim jezikom, biti ženstven ili muževan, kakva je politika, kako je kolonizovati ili biti kolonizovan, šta je nacija, šta terorizam, rat… Dečji odgovori otkrivaju ideološke, kulturne i društvene matrice kojima su izloženi.

“Kroz svet dece između sedam i deset godina, u uzrastu kada još nisu individualizovana, posmatram svet odraslih i modele socijalne konstrukcije i kodifikacije koji presudno utiču na identitet dece”, naveo je Kaludjerović u opisu koncepta serije “Konverzacije”.

Rođen u Beogradu u bivšoj Jugoslaviji, Dejan Kaludjerović je za dostignuća u oblasti vizuelnih umetnosti dobio počasno austrijsko državljanstvo. Studirao je na Akademiji primenjenih umetnosti u Beču, u klasi Ervina Vurma (Erwin Wurm), a magistarske studije završio je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 2004.

Od početka karijere sredinom 90-ih godina u Beogradu, Kaludjerović istražuje dodirne tačke konzumerizma i detinjstva, analizirajući načine formiranja identiteta i stabilnost predstavlјačkih formi. U većini svojih radova - slika, crteža, objekata, video-radova i instalacija, koristi procese recikliranja, kopiranja i rekonstrukcije, kreirajući obrasce koji simuliraju mehaničku reprodukciju i kritikujući procese homogenizacije koji su svojstveni popularnoj kulturi.

Kaludjerovićevi radovi deo su mnogih privatnih i javnih kolekcija, među kojima su MUSA, Kontakt kolekcija, Strabag i kolekcija Artothek des Bundes u Beču i Museum der Moderne u Salcburgu, Oktobarski salon u Beogradu, Muzej grada Beograda, APT Berlin…

Izlagao je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u Evropi, Americi, Australiji i Aziji, a između ostalog, dobitnik je nagrade 55. Oktobarskog salona u Beogradu 2014. godine, nagrade Atelier Tokyo za 2011, CEC Artslink stipendije za 2008, koja je uključivala i rezidenciju u Santa Moniki u SAD, Unidee rezidencijalnog boravka u Cittadellarte - Fondazione Pistoletto 2005, nagrade Essl muzeja 2003, kao i rezidencije Kultur Kontakta u Beču 2002.

Kaludjerović je tokom jula boravio i u rezidencijalnom programu Sazmanaba, nezavisnog neprofitnog centra za savremenu umetnost u Teheranu, koji deluje od 2008. godine, a podržava umetničke radove u širokom rasponu medija kroz izložbe i prezentacije, rezidencije za umetnike i kustose, edukativne aktivnosti, radionice, razgovore i objavljivanje publikacija.

Gostovanje Kaludjerovića u Teheranu i izložba u Sazmanabu, koja je otvorena od 24. jula do 13. avgusta, omogućeni su zahvaljujući podršci austrijske vlade.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav