Ministarstvo oštro o UO NBS, demantuje MSUB
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije optužilo je 23. marta Upravni odbor Narodne biblioteke Srbije i v.d. direktora Muzeja savremene umetnosti u Beogradu Vladislava Šćepanovića da su pokušali da “dezinformišu javnost i time izbegnu odgovornost za nekompetentnost i propuste u radu”.
Ministarstvo je navelo u saopštenju da smatra svojom dužnošću da reaguje na “bizarnosti i neistine” UO NBS i v.d. direktora MSUB, dodajući ujedno da razume nezadovoljstvo pojedinih upravnih odbora i v. d. upravnika institucija kulture, s obzirom da je još 14. januara pokrenulo proceduru za njihove smene.
Povodom tvrdnje UO NBS da je Ministarstvo kulture, odbijanjem da se saglasi sa promenom Statuta NBS, opstruisalo izbor upravnika te institucije kulture, u saopštenju je navedeno da je činjenica, međutim, da je UO NBS, tokom javnog konkursa za izbor upravnika, raspisanog 26. oktobra 2013. godine, odstupio od instrukcija Ministarstva za sprovođenje pravno valjanog konkursa. To se završilo tako što je sam UO NBS poništio konkurs, navodeći kao razlog sopstvene “proceduralne nedoslednosti”, navelo je Ministarstvo kulture.
Navodeći da je UO NBS za manje od godinu dana četiri puta menjao Statut te institucije, i to svaki put u delu koji se odnosi na utvrđivanje kriterijuma za izbor upravnika, Ministarstvo je saopštilo i da je za prve dve izmene dalo saglasnost, dok je o trećoj i četvrtoj odbilo da se izjasni zbog “opravdanog strahovanja da bi usledila i peta i šesta izmena, i da bi u jednoj od njih mogla da se pojavi i sama fotografija kandidata koji bi bio po volji UO”.
“Izmene statuta koje se tiču uslova za izbor rukovodioca neposredno pre samog konkursa su rđav presedan, koji ne bi smeo da preraste u praksu”, navelo je Ministarstvo i ocenilo da je “četvorostruko poigravanje UO NBS paragrafima i kriterijumima” neozbiljno i “uvredljivo za dostojanstvo ustanove kakva je NBS”.
Ministarstvo kulture navelo je i da “nikako ne deli oduševljenje sa kojim je UO NBS opisao sopstveni rad”, podsećajući da je prva odluka UO NBS bila da sam sebi odredi redovnu mesečnu apanažu. Time je UO NBS, kako je navedeno, postao jedini upravni odbor neke ustanove kulture koja se finansira iz budžeta čiji članovi dobijaju redovnu mesečnu nadoknadu.
Ministarstvo kulture oštro je kritikovalo i v.d. direktora MSUB povodom tvrdnji da nije podržalo nastavak rekonstrukcije tog muzeja i realizaciju izložbe “Sto dela iz zbirki MSU – Jugoslovenska umetnost 1900. do 1945”, koja će biti otvorena 29. marta u Muzeju istorije Jugoslavije.
“V. d. direktora morao bi da zna da je Ministarstvo samo u ovoj godini obezbedilo 254,57 miliona dinara za rekonstrukciju, kao i 10 miliona za nabavku mašina i opreme, nematerijalnu imovinu i međunarodne aktivnosti MSU. Ako se v. d. direktora toga ne seća, podsećamo ga da su navedene stavke, pored ostalog, predmet ugovora o finansiranju MSU u 2014. godini, koji je on lično 3. marta potpisao sa Ministarstvom. Tim ugovorom su značajno povećana sredstva i za programsku delatnost MSU, u šta – takođe stoji u ugovoru – spada i izložba ‘Sto dela iz zbirki MSU – Jugoslovenska umetnost 1900. do 1945’, i to kao samo jedna od 17 predviđenih izložbi Muzeja. Za tu namenu izdvojeno je još 15 miliona dinara (19. marta prebačeno je 8,55 miliona dinara), od čega je 960.721 dinar predviđen za pomenutu izložbu”, navelo je Ministarstvo kulture.
Ministarstvo je saopštilo i da “nema nameru da ispituje motive zašto UO NBS i v. d. direktora MSU baš u ovom trenutku bezobzirno manipulišu javnošću i to putem lako oborivih neistina”.
“Ovakvi primeri, međutim, samo potvrđuju stav Ministarstva o potrebi za profesionalizacijom i povećanjem transparentnosti u ustanovama kulture. To podrazumeva i onu vrstu odgovornosti koja je ne samo u pomenute dve institucije do sada, nažalost, sasvim izostala”, navedeno je u saopštenju.
V.d. direktor MSUB nedavno je izjavio da Ministarstvo kulture nije dalo ni dinara za izložbu “100 dela iz zbirki MSU”, a požalio se i na nedostatak razumevanja za neophodnost nastavka rekonstrukcije muzejske zgrade na Ušću.
“Nemamo mnogo razumevanja za rekonstrukciju Muzeja, a nemamo ni pravog sagovornika u Ministarstvu”, rekao je Šćepanović na konferenciji za novinare, dodajući da sa još uvek aktuelnim ministrom Ivanom Tasovcem ne komunicira, jer “Tasovac ne želi da komunicira”.
I članovi UO NBS nedavno su se požalili na Ministarstvo, tvrdeći da ministar Tasovac već tri meseca ne potpisuje izmene Statuta NBS koje su urađene prema njegovim instrukcijama i u dogovoru sa zaposlenima u NBS. Takođe, kako je naveo UO NBS, ministar već tri meseca ne odgovara na pisma koja su mu poslata 31. decembra, 8. i 13. januara.
Predsednik UO NBS Gojko Tešić i članovi Miladin Ševarlić i Simo Potkonjak optužili su Ministarstvo za opstrukciju i izrazili sumnju da iza toga stoji državni sekretar u Ministarstvu kulture Dejan Ristić, koji se, kako su ocenili, ponaša kao da je i dalje v. d. direktora NBS.
Članovi UO izrazili su ujedno zadovoljstvo svojim radom, ocenjujući da su u proteklih godinu dana na odgovoran i savestan način obavljali svoju funkciju, a naveli su i da imaju nezvanično saznanje da je Tasovac imao nameru da ih smeni, kao i upravne odbore još nekoliko ustanova kulture, ali ta odluka u Vladi Srbije još nije sprovedena.
Konkurs za izbor upravnika NBS, na koji je pristiglo bilo pet prijava, poništen je 26. novembra 2013. godine, nakon što je ustanovljeno da propozicije ispunjava samo jedan kandidat - Jasmina Ninkov, upravnica Biblioteke grada Beograda.
Izmenom Statuta bi kandidat za upravnika trebalo da ima iskustvo rukovođenja institucijom kulture od nacionalnog značaja u trajanju od najmanje tri godine (umesto četiri) i deset godina rada u kulturi.
(SEEcult.org)