• Search form

05.03.2012 | 21:25

Natalija Gutman na Kolarcu

Natalija Gutman na Kolarcu

Kolarčeva zadužbina, u okviru proslave 80 godina svoje Velike dvorane, predstavlja 6. marta trio Natalije Gutman, jedne od najslavnijih violončelistkinja današnjice.

Podjednako je uspešna i značajna kao solista, kamerni saradnik, ali i jedna od najuglednijih muzičkih pedagoga na svetu, Natalija Gutman prvi put nastupa u Beogradu sa svojim triom u kojem su i pijanista Dmitrij Vinik i violinista Svjаtoslаv Moroz.

Koncert Natalija Gutman Trija je deo ciklusa “Velikani muzičke scene”, u okviru kojeg je slavna violončelistkinja prvi put i nastupila u Beogradu 2005. godine, u duetu sa pijanistkinjom Eliso Virsaladze.

Klavirski trio sa Morozom i Vinikom Natalija Gutman je osnovala u znak sećanja na slavni trio koji su pored nje činili i Svjatoslav Rihter i Oleg Kagan.

Koncert na Kolarcu biće poslastica za ljubitelje kamernog zvuka, s obzirom da program obuhvata klavirska trija Hajdna, Bramsa, Šuberta i Šostakoviča.

Rođena u Kazanu u Rusiji, u periodu posle Drugog svetskog rata, Natalija Gutman je pored majke pijanistkinje još u ranom detinjstvu zavolela muziku, a počela je da svira violončelo u petoj godini. Smatra da tehniku i virtuoznost kojom svira duguje očuhu i dedi, koji su se posvećeno bavili njenim sticanjem osnova u muzici. Već 1964. osvojila je prvo mesto na Međunarodnom takmičenju Čajkovski, nakon čega se upisala na konzervatorijum u Sankt Peterburgu, u klasu Mstislava Rostropoviča.

Rostrpovič je i bio taj koji ju je oslobodio u emocionalnom smislu, što je uz tehniku, najbitniji element jednog muzičara. Kako kaže, Rostropovič je imao genijalnu intuiciju šta je kome od učenika potrebno.

Na Gutmanovu je, pored njenog dede i Rostropoviča kao profesora, veliki uticaj imao i slavni pijanista Svjatoslav Rihter. Sa Rihterom je kasnije i svirala, kao i sa Olegom Kaganom, violinistom za koga je bila udata sve do njegove smrti 1990. i sa kojim je svirala na sahrani Šostakoviča.

Natalija Gutman je sarađivala sa mnogim muzičkim velikanima, kao što su Marta Argerič i Miša Majski (sa kojima je snimila i kompilaciju najpoznatijih Šumanovih kamernih kompozicija), Jurij Bašmet, Aleksej Ljubimov, Elizo Virsaladze...

S Kraljevskom filharmonijom, pod vođstvom Jurija Temirkanova, snimila je dva Šostakovičeva koncerta, sa Filadelfijskim orkestrom Dvoržakov koncert pod palicom Volfganga Savališa, a sa Londonskom filharmonijom koncerte Šumana i Šnitkea.

Premijerni je izvođač mnogih kompozicija, među kojima su sonata i prvi koncert za violončelo Alfreda Šnitkea - delo koje je njoj i posvećeno.

Svakog jula okuplja svoje kolege i prijatelje na Međunarodni muzički festival u Tegernseu, u Bavarskim Alpima, koji je osnovala 1990. u znak sećanja na pokojnog supruga Olega Kagana.

Natalija Gutman je prepoznatljiva i po Bahovim solo svitama koje je svirala u Berlinu, Minhenu, Madridu, Barseloni. Za izvođenje Bahovih dela počela je 1990. da koristi posebno gudalo da bi dobila zvuk koji je, prema njenom mišljenju, približniji dobu baroka.

Na pitanje kada će snimiti takvu interpretaciju Baha, Natalija Gutman odgovara da nije sve savladala u potpunosti i da još uči!

Sajt Kolarčeve zadužbine je www.kolarac.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav