• Search form

24.09.2015 | 13:02

Noć istraživača širom Srbije

Noć istraživača širom Srbije

Manifestacija Noć istraživača biće održana 25. septembra u deset gradova širom Srbije, a najzanimljivije naučne igre i izazovi najavljeni su u Beogradu, uz besplatan ulaz na sve događaje.

Noć istraživača deo je istoimene evropske manifestacije koja će deseti put biti održana širom Evrope, a pokrenuta je na inicijativu EU kako bi afirmisala istraživače i nauku, predstavila šta oni rade i podstakla mlade da se opredele za istraživačko-naučnu karijeru.

Posetioci šeste Noći istraživača u Srbiji, organizovane pod sloganom “Zasijajmo zajedno u Noći”, imaće priliku da obiđu mnogobrojne programe od 16 do 23 sata.

Uz brojne eksperimente, naučne zadatke i druženja sa istraživačima, Noć istraživača biće održana u Beogradu na nekoliko lokacija: duž Knez Mihailove ulice (Galerija Progres - kolonade Privredne komore Srbije - Francuski institut - Biblioteka grada - velika i mala galerija SANU - galerija Singidunum - Institut Servantes), u Akademskom parku, Pedagoškom muzeju, dvorištu Rektorata Univerziteta u Beogradu, ispod kolonada Hemijskog fakulteta, kao i u tržnom centru Delta City.

Osim u Beogradu, Noći istraživača organizovana je u u Nišu, Kragujevcu, Novom Sadu, Ćupriji, Zrenjaninu, Subotici, Pančevu, Jagodini i Svilajncu.

Beogradska Knez Mihajlova ulica će, prema najavi organizatora, postati jedinstveno, naukom zaštićeno područje, savršeno za “Lov na blago” u kojem mališani, vođeni neobičnim zadacima, upoznaju ne samo nauku već i svet oko sebe, da bi na kraju nabolji među njima došli do nagrada. Na putovanje od najmanjeg univerzuma zvanog ćelija do velikih prostranstava Sunčevog sistema krenuće svi posetioci “Velike naučne avanture”, koji će moći da saznaju kako bi mogao da izgleda prvi potencijalni kontakt sa vanzemaljcima, ali i da se upoznaju sa simpatičnim laboratorijskim superherojima.

Akademski park mesto je na kojem će se se sudariti matematika i robotika, fizika i hemija, otkriće zainteresovanima zašto je svako drvo dobro drvo i kako se to do mišića može lako stići uz pomoć naučnih otkrića. Sva čula biće stavljena na proveru kroz zanimljive naučne zavrzlame. Uz pomoć fizičke hemije, i malo “Hari Poter magije”, posetioci će imati priliku da nauče eksperimente iz kuhinje.

U slučaju kiše, svi programi se iz Akademskog parka sele u Galeriju Progres, gde će kroz izložbu biti predstavljena lepota vanzemaljskog sveta.

Tržni centar Delta City otvara svoja vrata najmlađim posetiocima, izazivajući ih da se otisnu na put u središte zuba, zavrte matematički kaleidoskop i uđu u svet zvani robotika bez ijednog naučnog trika.

Zvezda večeri biće naučnica Marija Kiri, jedina žena koja je osvojila čak dve Nobelove nagrade. Sa njenim životom i naučnim dostignućima bliže će moći da se upoznaju svi koji se u Noći istraživača budu vozili naučnim autobusom na relaciji Studentski trg – Slavija – Studentski trg.

Osim toga, u Akademskom parku, na Naučno-istraživačkoj bini, biće izveden i umetnički plesni performans “Svetlo Marije Kiri” u njenu i u čast Međunarodne godine svetlosti.

Naučno-istraživačka bina ugostiće i prof. dr Predraga M. Mitrovića koji će pokazati kako to muzika i note mogu da leče bolesti, dok će posetioci imati prilku da porazgovaraju sa pet istraživača iz različitih oblasti u okviru “Sastanka na brzaka”, ali i pogledaju naučno-muzički scenski performans koji je pripremilo Udruženje EkoFon.

Budući da je septembar mesec koji, osim Noći istraživača, označava i povratak u školske klupe, svi školarci i njihovi roditelji moći će da vide kako će izgledati učionice u skoroj budućnosti. Tako će u Francuskom institutu moći da vide kako to izgleda učionica u kojoj su krede i table zamenjene tabletima i matematičkim formulama koje lete u vazduhu, kao i kako je to kada se u ćošak ide zbog radoznalosti i želje za znanjem, a ne po tradicionalnoj kazni.

U Institutu Servantes posetioce čeka još jedan pozdrav iz budućnosti – dnevna soba koja bi uz malu pomoć nauke i prirode mogla da olakša naš svakodnevni život na sasvim jednostavan način.

Na nekoliko lokacija, ali i na nekoliko sasvim različitih načina, budući naučnici moći će da se upoznaju sa onima koji sada krče naučne putanje.

Kuvanje sa naučnicima, zavirivanje u njihove foto-albume, razgovori skajpom ili jedan na jedan... sve su to različiti susreti pomoću kojih će mališani moći da uvide koliko je uzbudljiv i nepredvidiv poziv jednog naučnika.

Savremena tehnologija povezaće celu Evropu te večeri, pa će tako posetioci moći putem Skajpa da razgovaraju sa naučnicima iz srbije koji trenutno rade u inostranstvu. Kao posebna poslastica najavljeni su konferencijski pozivi naučnika uživo iz celog sveta, koji će pokazati kako se to problemi rešavaju uprkos velikoj udaljenosti samih naučnika.

U okviru “Evropskog ćošeta”, posetioci će dobiti i jedinstvenu priliku da se upoznaju sa domaćim naučnicima koji su dobitnici važnih evropskih projekata, od kojih se neki prvi put realizuju u Srbiji. U fokusu će biti i prvi dobitnici prestižne stipendije “Marija Kiri” u Srbiji.

Koordinatori Noći istraživača u Beogradu su Festival nauke i Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, a partneri ovogodišnje manifestacije su: Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“, Fakultet za fizičku hemiju, Matematički fakultet (Univerzitet u Beogradu), Institut “Mihajlo Pupin”, Elektronski fakultet Univerziteta u Nišu i Univerzitet u Kragujevcu.

Noć istraživača u Srbiji finansirana je iz programa “Horizon 2020” (u okviru potprograma Marija Sklodovska-Kiri), koji predstavlja najveći program Evropske unije za istraživanje i inovacione delatnosti.

Sajt manifestacije je nocistrazivaca.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav