• Search form

30.05.2012 | 20:49

Odliv scene

Odliv scene

Međunarodni simpozijum o odlivu mozgova i njegovom uticaju na nezavisnu scenu izvođačkih umetnosti u Srbiji biće održan 8. i 9. juna u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu, a okupiće umetnike, teoretičare umetnosti i kulture, stručnjake u oblasti migracija, novinare, studente, društvene aktiviste, menadžere u oblasti kulture, predstavnike institucija kulture i nevladinog sektora.

Simpozijum je iniciran novim fenomenom iz poslednjih par godina - akteri nezavisne scene, posebno oni koji su imali ključnu ulogu u njenom razvoju početkom dvehiljaditih, odlaze iz Srbije zbog odsustva jasno definisane kulturne politike, kao i zbog glavnih razloga koji dovode do odliva mozgova kao šireg društvenog problema u zemlji. Mnogi od njih odlučili su u poslednjih par godina da profesionalne karijere razvijaju izvan Srbije, dok neki pokušavaju da ostanu u profesionalnom kontaktu sa domaćom scenom.

Mnogi od tih umetnika su izabrali Nemačku, Belgiju, Holandiju i druge evropske države kao novi prostor delovanja i uspešno rade na tamošnjim scenama. Međutim, njihov rad se gotovo nikad ili retko predstavlja u Srbiji, a takvo stanje negativno utiče na domaću nezavisnu scenu i njen razvoj, ali i na kulturnu sliku Srbije u evropskom kontekstu.

Simpozijum je stoga nastao kao kritička reakcija aktera nezavisne scene na postojeće stanje, i to kako onih koji i dalje deluju u Srbiji, tako i onih koji su napustili zemlju. U tom smislu, predstavlja prvu polazišnu tačku za analizu tog problema, kao i pokušaj razvoja strategije za njegovo prevazilaženje.

Među učesnicima su najavljeni teoretičarka izvođačkih umetnosti i članica teorijsko-umetničke platforme Teorija koja hoda (TkH) Ana Vujanović iz Beograda, koja trenutno živi u Nemačkoj, teoretičarka izvođačkih umetnosti i članica TkH Bojana Cvejić, koja živi u Belgiji, direktorka pozorišta Heet Veem Theater iz Amsterdama Bojana Mladenović, koreografkinje i plesačice Dragana Bulut i Dragana Alfirević, koje dolaze iz Nemačke, odnosno Slovenije, zatim producentkinja i kustoskinja Kerstin Šrot iz Nemačke, dramaturškinja, pesnikinja i performerka Milena Bogavac iz Srbije, direktorka centra za migracije Grupe 484 Tanja Pavlov, Uglješa Atanacković (ROAD Human Resources and Communications) i Dimitrije Vujadinović iz Balkankult Fondacije iz Beograda.

Prvog dana simpozijuma Ana Vujanović i Bojana Cvejić govoriće o performansu i javnosti, odnosno predstaviti teorijsko-umetnički istraživački projekat, uz diskusiju koju će moderirati Milena Bogavac.

Najavljeno je i komentarisanje snimka predstave “Violet” Bojane Mladenović, te radionica radionica savremenog plesa Dragane Alfirević, kao i performans “Pass it on” Dragane Bulut.

Drugog dana simpozijuma Tanja Pavlov održaće predavanje “Migracije stručnjaka iz Srbije: Odliv ili priliv mozgova?”, a Uglješa Atanacković predstaviće rezultate istraživanja “Odliv scene”.

Milena Bogavac govoriće o umetnosti u borbi protiv konteksta, odnosno (ne)prilikama na nezavisnoj izvođačkoj sceni Srbije. Nakon diskusije, Dragana Alfirević održaće predavanje “Nomadizam ili ne?”, a Bojana Mladenović “Paralaksa: izvođačke umetnosti ovde i tamo”.

U fokus grupama, čiji će rezultati biit predstavljeni u završnici simpozijuma, biće reči o razvoju programa i projekata koji podstiču veće prisustvo umetnika u egzilu, kao i o pozitivnim i negativnim aspektima mobilnosti umetnika u Evropi (Nomadi, kosmopolite, rezidenti, izbeglice, putnici, gastarbajteri...).

Projekat je osmislio koreograf, performer i kulturni radnik Saša Asentić iz organizacije Per.Art, u saradnji sa menadžerkom u oblasti kulture Hanom Markvard i Matiasom Miler-Viferigom iz Gete instituta Beograd.

Projekat su podržali Gete Institut Beograd i Robert Boš fondacija.

(SEEcult.org)

Marina Abramovic - Count on us
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav