Preminuo Ljubiša Rajić
Profesor skandinavistike na Filološkom fakultetu u Beogadu Ljubiša Rajić, jedan od najaktivnijih boraca protiv režima Slobodana Miloševića 90-ih, ali i oštar kritičar vlasti u Srbiji posle petooktobarskih promena, preminuo je u Beogradu u 65. godini, posle duge i teške bolesti. Sahrana Rajića biće održana 7. juna u 14.30 na Novom groblju u Beogradu, preneli su beogradski mediji.
Profesor skandinavistike na Filološkom fakultetu u Beogadu Ljubiša Rajić, jedan od najaktivnijih boraca protiv režima Slobodana Miloševića 90-ih, ali i oštar kritičar vlasti u Srbiji posle petooktobarskih promena, preminuo je u Beogradu u 65. godini, posle duge i teške bolesti.
Sahrana Rajića biće održana 7. juna u 14.30 na Novom groblju u Beogradu, preneli su beogradski mediji.
Rođen 1947. godine u Beogradu, gde je završio osnovnu školu i gimnaziju, rajić je najpre studirao elektrotehniku, ali je ubrzo dobio stipendiju za usavršavanje norveškog jezika, pa je od 1968. do 1975. studirao nordistiku na Institutu za nordistiku Univerziteta u Oslu, na kojem je i diplomirao. Na Filološkom fakultetu u Beogradu magistrirao je 1979. godine, a doktorirao 1986.
Za vreme studija u Norveškoj radio je kao nastavnik norveškog jezika, sudski tumač, prevodilac, lektor za srpskohrvatski jezik i stručno prevođenje na Institutu za slavistiku Univerziteta u Upsali.
Krajem 1977. godine izabran je za lektora za norveški jezik na Filološkom fakultetu u Beogradu, kada je i počela nastava skandinavistike na Univerzitetu u Beogradu. Rajić je 1988. osnovao Grupu za skandinavske jezike i književnosti.
Uređivao je list “Republika” od oktobra 1990. do juna 1994. godine.
Početkom 2000-ih bio je profesor po pozivu na Visokoj školi u Oslu, a predavao je po pozivu i na još niz univerziteta i visokih škola, kao i vojnih obrazovnih institucija u skandinavskim zemljama i u Centru za politiku bezbednosti u Ženevi. Više godina bio je ispitivač na stručnom ispitu za sudske tumače u Norveškoj i Švedskoj.
Predavao je u Beogradskoj otvorenoj školi, Centru za ženske studije, a bio je i aktivan i u Alternativnoj akademskoj obrazovnoj mreži. Bio je i član upravnih odbora Prijatelja dece Srbije i Fonda za otvoreno društvo.
Posle smene vlasti 2000. godine učestvovao je u izradi nacrta Zakona o univerzitetu, a bio je i član Saveta Univerziteta u Beogradu.
Rajić je 1999. godine postao i inostrani član Akademije nauka Norveške, a dobitnik je i najviših odlikovanja Finske, Švedske i Norveške za zasluge za širenje kulture tih zemalja u inostranstvu.
(SEEcult.org)