• Search form

21.10.2018 | 22:37

Sajam knjiga kao crveno slovo

Sajam knjiga kao crveno slovo

Međunarodni beogradski sajam knjiga svečano je otvoren 21. oktobra besedom pesnika i akademika Matije Bećkovića koji je tu manifestaciju nazvao “svenarodnim praznikom” i ocenio da predstavlja “crveno slovo u kalendaru srpske kulture”.

Bećković je ocenio i da je Sajam knjiga u Beogradu “najvoljeniji sajam knjiga na svetu” i da posetioci ni na jednom drugom širom sveta nisu “dobrodošliji”.

“Na drugima ćete sresti slavnije pisce, veće izdavače, moćnije poslovne ljude, ali nema nijednog na kome ćete videti više čitalačkog naroda”, rekao je Bećković otvarajući 63. Sajam knjiga, čiji je počasni gost Maroko, kao prva arapska zemlja koja ima status specijalnog gosta.

Navodeći da je Sajam knjiga bez čitalaca kao “crkva bez vernika”, Bećković je istakao da ta manifestacija predstavlja duhovnu svojinu čitalačkog naroda i izrazio uverenje da knjiga opstaje “uprkos trijumfu tehnologije”, jer je “knjiga bila na početku pa će biti i na kraju”.

“Čini se da kod nas nema čitaoca koji ne učestvuje u ovoj svetkovini. Kao što znaju kada im je krsna slava, znaju i kada je Sajam knjiga i u ove dane iz najzabačenijih krajeva – kamenih gora i suvih dolova kreću kolone ka Beogradu da održe ovu tradiciju. Niko ne brine ni kako će doći, a još manje kako će se vratiti”, rekao je Bećković, ističući da je Sajam knjiga “slava i onih koji slave i onih koji ne slave, ali slave svetost knjige”.

Prema rečima Bećkovića, Sajam knjiga je i “jedno od retkih preostalih mesta bez pokondirenosti i lažnog elitizma, gde možemo videti svoj narod”.

“Neka ga niko ne prisvaja i ne upisije u svoj posed kako nikad ne bi postao hotel sa pet zvezdica”, naveo je Bećković.

Otvaranju 63. Sajma knjiga, koji se održava do 28. oktobra pod sloganom “Radost čitanja”, prisustvovali su i ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević, kao i njegove kolege iz Maroka Mohamed El Araž i Rusije Vladimir Medinski, koji je kasnije predstavio svoju knjigu "Rat - mitovi SSSR-a 1939-1945", te novi gradski sekretar za kulturu Ivan Karl, predstavnici diplomatskog kora i druge javne ličnosti, kao i mnogobrojni posetioci koji su već od jutarnjih sati mogli da krenu u obilazak štandova oko 500 direktnih izlagača (od ukupno oko hiljadu), raspoređenih na 30.000 kvadratnih metara prostora.

U ime Maroka, istoričar Abdulah Busuf, generalni sekretar Saveta marokanske zajednice u inostranstvu, izrazio je zahvalnost organizatorima i istakao da status počasnog gosta Sajma knjiga predstavlja veliku podršku za razvoj kulturnih veza i komunikacija dve zemlje, kao i za jačanje civilizacijskih odnosa dva naroda.

“Reč dobrodošlice, koju tradicionalno daju organizatori sajma jednom piscu, sadrži u sebi ukorenjenu tradiciju jednog otvorenog društva prema drugome. Te dve karakteristike, otvorenost i prihvatanje drugog, su nesumnjivo dve osobine koje srpsko i marokansko društvo dele tokom njihove istorije”, rekao je Busuf i ocenio da je moguće da je njihov položaj  na raskrsnici Centralne i Jugoistočne Evrope, odnosno između Afrike i Evrope, doprineo tim civilizacijiskim vrednostima.

Maroko na štandu površine sto kvadratnih metara, izgrađenom u izvornom marokanskom stilu, predstavlja najznačajnije nacionalne izdavače, javne institucije i više od hiljadu naslova.

Među gostima su najavljeni pisac i umetnik Tahar Ben Želun (Tahar Ben Jelloun), dobitnik Gonkurove nagrade, spisateljica i prevodilac Sane Čairi (Sanae Chairi) i pesnikinja Safae Sižilmasi Idrisi (Safae Sijilmassi Idrissi). Kao poseban gost najavljen je i Farid Ganam (Ghannam), koji će u pratećem programu održati 22. oktobra koncert u Domu omladine.

Osim Maroka, među stranim učesnicima 63. Sajma knjiga su i izdavači iz Belorusije, Bosne i Hercegovine, Egipta, Irana, Japana, Kine, Mađarske, Rumunije, Rusije, Slovenije, SAD, Ukrajine, Velike Britanije, Hrvatske, Crne Gore i Švajcarske.

Među gostima iz inostranstva - piscima, teoretičarima, prevodiocima i izdavačima, najavljeni su Santjago Ronkaljolo (Peru), Valter Ugo Mai (Portugalija), Robert Simonišek (Slovenija), Nikola Malović (Crna Gora), Piter V. Bret (SAD), Jelena Sagalovič (Rusija), Mirjana Vitman (Nemačka)...

Intenzivan prateći program najavili su i sami izlagači, kojih je oko 500 direktnih i isto toliko onih koji će se predstaviti indirektno, odnosno na štandovima drugih izdavača. Među gostima izdavača najavljeni su Venko Andonovski, Geran Everdal, Dejan Trajkoski, Draginja Ramadanski, Dušan Šimko, Erik Gobeti, Euđen Simion, Igor Bergler, Ištvan Lakatoš, Lota Olson, Marko Tomaš, Miloš Okuka, Predrag Slijepčević, Sanja Nikolić, Džudi Kertin

Pojedinačne ulaznice za 63. Sajam knjiga koštaju 250 dinara, a grupne 150 dinara.

Program na štandovima

Program po salama

*Foto: Sajam knjiga

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav