Slobodna teritorija poezije
Gradska biblioteka “Dositej Obradović' u Staroj Pazovi proglasila je svoju čitaonicu “Slobodnom teritorijom poezije” i, ukinuvši vizni (članski) režim, naselila u njoj više od 200 ljubitelja poetskog stvaralaštva koji su otkrili stanje duha do tada nepoznato među žiteljima te mirne i u sebe povučene sremske varoši: u njoj pesnik više znači od pesnika, a naročito ako je taj pesnik iz njihovog šora, a uz to zdravo talentovan.
Na proglašenju “Slobodne teritorije poezije”, na Aranđelovdan, svoje sugrađane stihovima su darivali pesnikinja Gordana Smuđa i pesnik Mirko Jovanović, dobitnici nagrade “Mladi Dis” za 2011, odnosno 2012. godinu.
Staropazovčani su došli da vide i čuju svoje pesnike i prime darove - stihove iz njihovih zbirki, nagrađenih pesničkom nagradom “Mladi Dis” koju im je dodelila i zbirke izdala Gradska biblioteka “Vladislav Petković Dis” iz Čačka.
Direktorka i urednica edicije “Mladi Dis” Danica Otašević sa koleginicom, bibliotekarkom Milicom Baković, stigla je na proglašenje “Slobodne teritorije poezije” kako bi obznanila da su u Staroj Pazovi pesnici rođeni. Priložila je kao dokaz pesničke zbirke “Druga mesta” Gordane Smuđe, laureatkinje “Mladog Disa” za 2011. godinu, i “Kamenolom” Mirka Jovanovića, dobitnika te nagrade za 2012. godinu.
O svom talentu uverljivo su svedočili i sami autori - čitajući odabrane pesme iz nagrađenih knjiga. Milica Baković je potom izvodila jedno po jedno svedočenje, počev od recenzije Sonje Veselinović za “Druga mesta”: “U svetu u kome ova poezija nastaje, nemir više nije ono što čoveka izdvaja, već ono što ga povezuje s drugima, ono čime doprinosi opšteljudskom nemiru... Iako duboko lirske, slikovite i nežne, pesme Gordane Smuđe stalno se dotiču onih mesta koja su nam, hteli ne hteli, bliska, poznata i neizbežna... Gordana Smuđa ostvarila je autentičan i potresan rukopis u kojem šapuću i žamore glasovi usamljeni u mnoštvu, a empatija se pokazuje kao temelj svakog čina, pa i pesničkog”.
Vasa Pavković je u recenziji za Jovanovićevu zbirku “Kamenolom” zapisao, između ostalog: “Dinamično smenjujući brižljivo ritmizovane stihove, Jovanović u gustim slojevima pesama bez strofične podele, ispisuje tekstove koji spajaju najličniji fon mladalačkog ispovedanja s pokušajem da se s intelektualno anagažovane distance kaže štošta o ljudskom životu i sudbini. Kao i u sonetnom vencu, ali sada modernije, Mirko Jovanović piše bogatim pesničkim jezikom, obznanjujući svoje poverenje u lirizam”.
Pavković pohvalu pesničkom talentu Jovanovića završava rečima: “U knjizi ‘Kamenolom’ Mirko Jovanović se objavljuje kao talentovan i hrabar pesnik, a to je više nego vredan početak za njegov mladi lirski glas”.
Staropazovačku “Slobodnu teritoriju poezije” čistim lirskim zanosom ozvučili su i polaznici pripremene grupe za muzičku školu koju vodi magistar tambure Ljubinko Lazić.
Oboje laureata nagrade “Mladi Dis” završilo je glasovitu Staropazovačku gimnaziju.
Gordana Smuđa (1982) potom je završila dramaturgije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Autorka je izvođenih i nagrađivanih pozorišnih i radio drama, scenarija, eseja i teorijskih radova o filmu i pozorištu. Članica je Udruženja dramskih umetnika Srbije, govori engleski, italijanski, nemački i ruski jezik, a objavljuje poeziju u periodici.
Mirko Jovanović (Bijelo Polje, 1985) bio je u gimnazijskim danima najbolji matematičar generacije, a sada je apsolvent na grupi za srpski jezik i književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu. Dobitnik je međuanarodne nagrade u kategoriji mladih pesnika “Ratkovićeve večeri poezije” i urednik književnog fanzina TIT, a živi u Staroj Pazovi.
Branko Rakočević