• Search form

04.03.2019 | 16:03

Sud poništio rezultate konkursa MKI u korist plesne scene

Sud poništio rezultate konkursa MKI u korist plesne scene

Upravni sud u Beogradu presudio je u korist nezavisne plesne scene u sporu sa Ministarstvom kulture i informisanja Srbije, poništivši deo rezultata Konkursa za finansiranje i sufinansiranje projekata iz oblasti savremenog stvaralaštva u 2016. godini.

Upravni sud poništio je Rešenje Ministarstva kulture i informisanja od 9. maja 2016. godine i vratilo ga Ministarstvu na ponovno odlučivanje. Takođe, Ministarstvo je dužno da nadoknadi troškove upravnog spora u iznosu od 75.790 dinara.

Time je, prema navodima organizacija sa plesne scene koje su pokrenule upravni spor, ukazano na nezakonitost rada Ministarstva kulture i informisanja koje nije poštovalo postupak definisan Zakonom o opštem upravnom postupku, budući da sporno rešenje nije sadržalo sve elemente potpunog obrazloženja, odnosno razloge na osnovu kojih je izvršilo raspodelu sredstava za sufinansiranje projekata u oblasti plesa.

Pravni spor protiv Ministarstva kulture i informisanja pokrenuli su u junu 2016. godine Stanica Servis za savremeni ples, Beogradska sekcija Međunarodnog saveta za igru CID-Unesko, Centar za umetnost pokreta Perpetuum, ERGstatus i Udruženje profesionalnih baletskih igrača, koreografa i baletskih pedagoga Srbije.

“Nezavisni plesni akteri, potpuno ignorisani odlukama komisije u kojoj su bili Vladimir Dekić, direktor Ansambla narodnih igara i pesama ‘Kolo’, dr Ana Martinoli, vanredna profesorka FDU, i primabalerina Ivanka Lukateli, pobunili su se ne samo protiv oduzimanja prava na rad i slobodno umetničko stvaralaštvo, već i protiv niza formalnih i etičkih prestupa koje su počinili i članovi komisije i samo Ministarstvo kulture i informisanja, tj. tadašnjji ministar Ivan Tasovac kao potpisnik Rešenja o odlukama komisije”, saopštili su predstavnici plesne scene, navodeći da je Ministarstvo kulture i informisanja, pored kršenja odredbi Zakona o kulturi, svog pravilnika i Uredbe o sredstvima za podsticanje programa ili nedostajućeg dela sredstava za finansiranje programa od javnog interesa koje realizuju udruženja, “dozvolilo da sve troje članova pomenute komisije za ples budu u tesnim interesnim vezama sa Ajom Jung, direktorkom Beogradskog festivala igre i Nacionalne fondacije za umetničku igru, i dodele festivalu i fondaciji 63% ukupnog budžeta namenjenog projektima iz oblasti plesa u toj godini”.

Iako je Ministarstvo kulture i informisanja osporilo navode tužbe tokom postupka i predložilo da bude odbačena kao neosnovana, Upravni sud presudio je u korist plesne scene zbog toga što, kako je naveo u presudi, obrazloženje konkursnih rezultata nije sadržalo u kratkim crtama sadržinu pristiglih prijava - predloga na konkurs, u istom nema prikaza činjeničkog stanja koje je utvrđeno, uz navođenje opredeljujućih razloga pri ocenjivanju dokaza, kao ni prezentiranja razloga odbijanja prijava zainteresovanih lica. Takođe, nisu u celini navedeni materijalno-pravni propisi na osnovu kojih je odlučeno o konkretnoj upravnoj stvari sa objašnjenjem zašto je primenom tih propisa utvrđeno činjenično stanje rešeno onako kako je navedeno u rezultatima konkursa. U obrazloženju osporenog rešenja, kako je naveo Upravni sud, nisu navedeni jasni  pravni osnovi i razlozi za odluku koja je doneta, što predstavlja bitnu povredu postupka, koja za sobom povlači poništaj rešenja u upravnom sporu.

Predstavnici plesne scene pozdravili su odluku Upravnog suda, smatrajući je konačnom i pravno obavezujućom potvrdom da su ispravno podigli glas protiv načina rada Ministarstva kulture po pitanju godišnjih konkursa za finansiranje i sufinansiranje projekata u oblasti savremenog stvaralaštva.

“Verujemo da će ovaj slučaj biti ozbiljno razmotren u aktuelnom Ministarstvu kulture i informisanja, te da će sprečiti slične nepravilnosti i netransparentnosti rada komisija koje odlučuju o dodeli javnih sredstava projektima u svim oblastima umetnosti i kulture”, saopštili su predstavnici nezavisne plesne scene.

Takođe, izrazili su očekivanje da će članovi komisije za ples ubuduće biti profesionalci koje preporučuju dokazano znanje i poznavanje domaće i međunarodne plesne scene, teorijska potkovanost i odsustvo svakog sukoba interesa. Posebno je važno, kako je naglašeno, da svaka komisija ima stručnjaka za savremeni ples, odakle dolazi najveći broj predloga, a koji je do sada često bio zapostavljen.

Predstavnici savremene plesne scene podsetili su i da još nemaju nijedan raspoloživi javni prostor za svoj kontinuirani rad, produkciju i razvoj publike ni u Beogradu, niti bilo gde u Srbiji, te da “nezavisne organizacije, trupe i pojedinačni umetnici i umetnice i plesni stručnjaci i stručnjakinje rade u sve težim i neizvesnijim uslovima, uprkos znanju i stručnosti koji su međunarodno priznati”.

Predstavnici plesne scene pozvali su medije i sve zainteresovane da podrže njihove napore u borbi za transparentne i pravedne procedure rada vlasti u oblasti kulture i svim drugim oblastima, te da njihov slučaj bude svetao primer borbe građana za sopstvena prava i važnosti povezivanja i zajedničkog rada.

Saopštenje su, uz organizacije koje su pokrenule bile postupak protiv Ministarstva kulture i informisanja, potpisali i Novosadska sekcija Međunarodnog saveta za igru CID – UNESKO, Dah teatar, Cirkusfera, Hop.la!, ASSITEJ Srbije Udruženje za razvoj pozorišta za decu i mlade, Grupa “Hajde da...”, te Sanja Krsmanović Tasić, Maja Mitić, Isidora Stanišić, Bojana Mladenović, Bojana Cvejić, Ana Vujanović, Olivera Kovačević Crnjanski, Anđelija Todorović, Jelena Kajgo, Igor Koruga, Ana Dubljević, Jovana Rakić, Mirjana Dragosavljević, Dušan Murić i Marijana Cvetković.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r