• Search form

07.10.2016 | 15:02

Terorizam u svakodnevnici

Terorizam u svakodnevnici

Crna komedija Olega i Vladimira Presnjakova “Terorizam”, u režiji Snežane Trišić, premijerno će biti izvedena 10. oktobra u Beogradskom dramskom pozorištu (BDP), a bolest novog doba – terorizam, predstaviće ne kao pošast savremene civilizacije na globalnom nivou, već kao pojavu koju svi, gotovo svakodnevno, doživljavaju od svojih bližnjih.

“Komad savremenih ruskih autora braće Presnjakov kroz šest fragmentarnih priča na crnohumorni način govori o terorizmu između prijatelja i kolega, u porodici, u komšiluku, u državnoj odbrani i bezbednosti, u krevetu, na poslu, između ljubavnika i ljubavnica, između prevarenih bračnih partnera”, rekla je rediteljka Snežana Trišić 7. oktobra na konferenciji za novinare u BDP-u.

Ističući da je ansambl dugo i ozbiljno radio na tom kompleksnom materijalu, ona je navela da se predstava bavi “pojedinačnom odgovornošću i pojedinačnim oblicima terora u međuljudskim odnosima i u strukturama društva”.

“Teror postaje glavni kod komunikacije, a nasilje postaje način obračunavanja sa sobom i sa svetom oko sebe. U ovom trenutku  globalnog kolapsa dužni smo da dajemo svoje odgovore, koliko znamo i koliko možemo. Mnogo veće instance koje su odgovorne za ovo što se događa u svetu to očigledno ne umeju ili im nije u interesu. Čini mi se da je naša pojedinačna umetnička i ljudska odgovornost da to radimo te je naša predstava nastala kao proizvod tog stava. To je bio proces preispitivanja gde je naša odgovornost u tom lancu uništenja i kako to mi delujemo unutar terora, gde je granica između  onoga kada smo posledica nekog globalnog zagađenja i kataklizme i onoga kada postajemo uzrok te lančane reakcije”, izjavila je rediteljka.

 
Napominjući da je tema veoma pesimistična, dodala je da “priče u komadu vezuje nekoliko zločina i jedan glavni zločin koji je okosnica, kao i glavni junak koji se metaforično zove Putnik i putuje na neki način kroz sve te zločine”.

“Te priče seciraju stanje, preispituju , kritikuju i u celini nalažu dubok obračun sa sobom i sopstvenom odgovornošću u odnosu na globalnu pošast”, rekla je Snežana Trišić, jedna od najviše nagrađivanih rediteljki mlađe generacije, koja je radila u Banjaluci, Podgorici, Vranju, Subotici, a trenutno joj se u Beogradu igraju predstave “Bizarno” u Narodnom pozorištu, “Kazimir i Karolina” u Ateljeu 212 i “Šta se dogodilo nakon što je Nora napustila svoga muža ili Stubovi društava” u Jugoslovenskom dramskom pozorištu.

U velikom ansamblu predstave “Terorizam” su: Bojan Žirović, Zijah Sokolović, Petar Benčina, Pavle Pekić, Milan Čučilović, Daniel Sič, Nataša Marković, Ivana Nikolić, Paulina Manov, Milorad Damjanović, Danica Ristovski, Vesna Čipčić, Vladan Milić, Andrija Kuzmanović, Jovo Maksić, Aleksandra Anja Alač i dečak Dorijan Dialo.

Bojan Žirović, koji igra Putnika, rekao je da je to “ambiciozan čovek koji je obuzet razvojem svoje kompanije i nema odnos prema svetu koji se menja, ali dok 'putuje' kroz zločine pratimo kako to menja njega lično”.

Zijah Sokolović je izjavio da njegov lik pukovnika antiterorističke jedinice najbolje sagledava situaciju, kako dolazi do terora, kako se on aktivira i da se kroz taj lik rešavaju neke slike civilizacije i vremena u kojem živimo.

“Svi mi pravimo ovaj svet takvim kakav je kroz male zločine, na primer – parkiranje na trotoaru, misleći da je to samo sitnica, ali zbir takvih sitnica čini civilizaciju. Svi smo zaraženi terorizmom, a da i nismo svesni. Mislimo da je uvek neko drugi kriv, ne shvatamo da se ponekad moramo uzdržati. Ništa se globalno neće promeniti ako mi sami ne budemo odgovorniji”, rekao je Sokolović.

Danica Ristovski je primetila da “svi likovi u komadu imaju momenat prevarenog očekivanja i u svakom liku se nalaze i dobar čovek i đavo, a priča prati u kom trenutku se aktivira zla strana i kako se to manifestuje”.

Ona je izrazila uverenje da će “predstava probuditi misao: Kako čovek da poradi na sebi i da postane bolji u ovom odvratnom vremenu koje nas teroriše na razne načine”.

Paulina Manov, Milorad Damjanović i drugi glumci ocenili su da bi svaka od priča u ovom inspirativnom i komadu mogla da bude predstava za sebe i da zapravo nema glavnih uloga, jer su gotovo sve epizode podjednako važne.

Dramu je na srpski jezik preveo Novica Antić. Scenograf je Darko Nedeljković, kostimograf Mirna Ilić, kompozitor Srđan Marković, a za scenski govor zadužena je dr Ljiljana Mrkić Popović.

Praizvedba “Terorizma” bila je u Moskovskom umetničkom pozorištu “Čehov” 2002. godine, u režiji slavnog Kirila Serebrenikova.

Naredne godine komad je postavljen u Rojal Kortu u Londonu. Igran je i u Nemačkoj, Švedskoj, Italiji, Češkoj, Portugaliji, Irskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Rumuniji, Estoniji, Brazilu i SAD..

Direktor BDP-a Slobodan Ćustić istakao je da je taj veliki projekat prva premijera u sezoni u kojoj se obeležava 70 godina od osnivanja BDP-a, najstarijeg gradskog pozorišta. On je zahvalio rediteljki i celoj ekipi na izuzetnom uloženom trudu i ocenio da su postigli sjajan rezultat.

Ćustić je dodao da je već započet sledeći projekat “Pomorandže za zbogomBiljane Popović, u dramatizaciji Andreja Šepetkovskog, čija je premijera 26. novembra. Do kraja godine slede premijere “Rozmersholm” i “Moj deda je aut”, u planu je i niz naslova za sledeću godinu, ali se čeka procedura odobravanja repertora na Upravnom odboru.

“Biće vrlo živo u BDP-u. Ove sezone nam je 70 godina od osnivanja, a sledeće 70 godina od prve premijere, tako da obeležavanje jubileja traje dve godine”, rekao je Ćustić.

Nakon premijere na sceni “Rade Marković”, prva repriza predstave “Terorizam” biće 11. oktobra.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav