• Search form

20.09.2012 | 16:10

Test za novu vlast

Test za novu vlast

Nedelja ponosa u Beogradu najavljena je od 30. septembra do 7. oktobra, a organizatori su poručili da će to biti test za novu vlast, od koje očekuju da obezbedi sigurnost za sve učesnike i ne ponovi raniju praksu zabrane Parade ponosa u poslednjem trenutku.

“Neke stvari su sazrele u odnosu na prošlu godinu, mnogi državni organi nas sami zovu da budu u toku sa pripremama, mnogo su otvoreniji. Međutim, u ovakvoj državi nema jasnih garancija da vlast neće pribeći kršenju Ustava i zakona kao prošle godine”, rekao je 20. septembra na konferenciji za novinare u Medija centru Goran Miletić iz organizacionog odbora “Beograd Prajda 2012”.

Organizatori “Beograd prajda 2012”, u okviru kojeg je šetnja beogradskim ulicama predviđena za 6. oktobar, očekuju od premijera Ivice Dačića i prvog potpredsednika vlade Aleksandra Vučića da “obavljaju svoju dužnost, da se ne ponašaju kao konsultanti za bezbednost i ne bave prognozama, već da nešto rade”.

Organizatori sa policijom imaju stalan dijalog, a dijalog sa institucijama počeo je prošle godine, nakon zabrane Parade ponosa. Takođe, kako su naveli, svakom predstavniku vlasti uručivali su pozive čim su izabrani, a očekuju dolazak 30 do 40 poslanika Skupštine Srbije.

Na manifestaciju će doći i švedska ministarka za EU Birgita Olson, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin, kao i poslanici Evropskog parlamenta i Bundestaga.

Nedelja ponosa obuhvata niz panel diskusija, projekcija filmova, koncerata, revija, izložbi, predavanja i žurki, a svaki od događaja biće na drugom mestu.

Organizatori žele da ta manifestacija bude platforma za komunikaciju najšire javnosti o LGBT pravima u Srbiji.

Opšta poruka je da država treba sistemski i sistematski da pristupi rešavanju problema LGBT zajednice, rekao je Boban Stojanović iz Organizacionog odbora.

“Uputili smo političke zahteve vlastima, među kojima su procesuiranje svih koji su učestvovali u nasilju prema pripadnicima LGBT zajednice ili sprečavanju šetnje od 2009. godine, završetak rada na vrlo važnoj Nacionalnoj strategiji protiv nasilja, otpočetog još pre sedam godina. Takođe, neophodno je da se zločin iz mržnje uvrsti u pravni okvir, kao i da postoji zakonski okvir za regulisanje pravnih posledica osoba koje su promenile pol. Od vlasti smo zatražili da u policijskim upravama postoje kontakt osobe za komunikaciju sa pripadnicima LGBT zajednice, kao i da se usvoji Deklaracija protiv homofobije, kojom će država pokazati spremnost da se bori potiv homofobije”, dodala je Maja Mićić u ime organizatora.

Organizatori “Beograd prajda 2012” dobili su podršku niza javnih ličnosti, poput glumaca Alana Kaminga i Stivena Fraja, glumice Marijane Margolis, pevačica Kim Vajld i Sindi Loper, kao i Marsele Detroit, bivše pevačice benda Shakespear’s Sister, koja je napisala i pesmu “Love, Faith, Hope”, inspirisanu sloganom beogradske Parade ponosa “Ljubav, vera, nada”.

Parada ponosa 2011. godine zabranjena je iz bezbednosnih razloga, kao i svi drugi skupovi koji su bili najavljeni za taj dan, a organizovali su ih protivnici javnog manifestvovanja prava LGBT zajednice.

Tridesetak aktivista LGBT organizacija ipak je na nekoliko minuta zaustavilo1. oktobra saobraćaj na Terazijama, noseći transparent na kojem je pisalo “Ljubav. Normalno” i skandirajući “Ljubav je ljudsko pravo”.

Organizatori Parade ponosa prethodno su ocenili da “nije bilo političke volje” da se ta manifestacija održi i da je država zabranom tog skupa kapitulirala pred huliganima, s kojima ne može da izađe na kraj.

Parada ponosa održana je prvi put 2010. godine u Beogradu, i to iz trećeg pokušaja u proteklih deset godina. Širi centar grada, međutim, bio je demoliran posle višesatnih sukoba protivnika Parade ponosa sa jakim snagama policije.

Povređeno je oko sto osoba, visse od 200 je privedeno, a naneta je i ogromna materijalna šteta.

Najviši državni funkcioneri najstrože su osudili nasilje na ulicama i poručili da će odgovor države biti žestok, a na mir je pozvala i Srpska pravoslavna crkva, koja se prethodno izjasnila protiv Parade ponosa, ali i protiv nasilja.

Parada ponosa prvi put je trebalo da bude održana u Beogradu 2001. godine, ali je sprečena fizičkim nasiljem, a 2009. godine otkazana je u poslednjem trenutku, odnosno veče uoči početka. Tada je takođe zabranjeno javno okupljanje, a dan je obeležen i hapšenjem ultradesničara koji su se ipak okupili, te mnogobrojnim reakcijama na otkazivanje manifestacije.

Sajt “Beograd prajda” je www.parada.rs

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav