• Search form

27.11.2010 | 19:26

Titlovi, na mestima zločina

Projekat “Titlovi” Igora Milovanovića, prateći vizuelni program Festivala autorskog filma u Beogradu, zasnovan je na nedavnim tragičnim i dramatičnim događajima - na simbolički ključnim punktovima u gradu, gde su se odigrala ubistva neistomišljenika, autor projektuje kadrove i prevode filmova koji su na programu FAF-a.

Prolaznici neminovno ulaze u okvire projektovanog kadra, preuzimajući time uloge aktera u njima, pozicionirajući se i preispitujući se.

Titlovi, na mestima zločina

Projekat “Titlovi” Igora Milovanovića, prateći vizuelni program Festivala autorskog filma u Beogradu, zasnovan je na nedavnim tragičnim i dramatičnim događajima - na simbolički ključnim punktovima u gradu, gde su se odigrala ubistva neistomišljenika, autor projektuje kadrove i prevode filmova koji su na programu FAF-a.

Prolaznici neminovno ulaze u okvire projektovanog kadra, preuzimajući time uloge aktera u njima, pozicionirajući se i preispitujući se.

Podsticanjem lične inicijative svakog sugrađanina koji prođe kroz projektivani kadar, Milovanović projektom “Titlovi”, koji traje od 27. novembra do 3. decembra, reaguje na društvene probleme, brutalnost, nasilje, govor mržnje, politička ubistva, preispitujući kako nivo kolektivne, tako i individualne odgovornosti.

Lokacije obuhvataju Obilićev venac, odnosno mesto ubistva francuskog navijača Brisa Tatona, zatim Zeleni venac - mesto ubistva glumca Dragana Maksimovića, Svetogorsku ulicu 35 - mesto ubistva novinara Slavka Ćuruvije i Aberdarevu ulicu, mesto ubistva 16 radnika RTS-a tokom NATO bombardovanja.

Projekat podseća da se najvećim delom kolektivno i javno sećanje i osuda razlikuju od ličnog sećanja, da to iskustvo može imati mnogo formi i da je uvek u službi određenog interesa, te da je stoga neophodno kritičko preispitivanje onoga kako se pamti i obeležava.

Osim krivične i političke odgovornosti, autor smatra da je neophodno razvijati i umetničku strategiju moralne odgovornosti, te je projekat, kao moralna refleksija o karakteru i posledicama zločina, potreban kako bi se eksplicirao normativni otklon društva od zločinačkih praksi i afirmisao adekvatan sistem vrednosti.

Projekat “Titlovi” promišlja pitanje praktičnog morala okrenutog ka budućnosti, gde se polazi od uvida u prisutnost i problematičnost nedavnog nasleđa. Ako u društvu postoje sukobi oko elementarnog smisla kategorija ispravnog, dobrog i pravednog ponašanja, moralna pitanja ponovo afirmišu elementarni vrednosni okvir društva.

U blizini mesta intervencije/projekcije, biće predstavljene informacije o radu
simbolično odštampane na žutoj traci, kao i podaci o mestu zločina, umetniku i korišćenim sadržajima.

Preko video striminga uživo na monitorima u centru grada - u izlogu Francuskog kulturnog centra, Kulturnog centra Beograd, foajeu Dvorane kulturnog centra, Kulturnom centru Grad, uživo će biti prenošene slike i dešavanja sa tih lokacija.

Usmeravajući se na pojedinačne izbore, umetnik mesto zločina vidi kao priliku za novi kontekst i novi život u kojem, gledajući sa distance preispitujemo nivo sopstvene odgovornosti.

Prateći vizuelni program FAF-a zasnovan je na činjenici da sve veći broj renomiranih svetskih vizuelnih umetnika počinje da se izražava i u oblasti savremene kinematografije i obratno, pa se veze filma i savremene vizuelne umetnosti sve više se prepliću i osnažuju, realizujući uzbudljivu umetničku scenu koja predstavlja gotovo dominantni diskurs savremene vizuelne umetničke produkcije.

Realizujući radove osobenog autorskog profila, koji pružaju mogućnost aktivnog komentara i angažovanja, prateći vizuelni program FAF-a ima za cilj razvoj interaktivnih, multidisciplinarnih projekata, podsticanje izražavanja kolektivne i individualne kritičke svesti i stavova i zastupanje međusektorske saradnje.

Realizaciju projekta omogućio je Fond za otvoreno društvo Srbija, a projekat su podržali Dečji kulturni centar, FKC, KCB, KC Grad, Telekom Srbija a.d. i drugi sponzori.

Igor Milovanović, rođen 1978. u Beogradu, poznat je i kao autor vizuelnog identiteta Jugoslovenskog dramskog pozorišta.

Stekao je profesionalno obrazovanje u Školi za dizajn, na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu i kao učesnik više internacionalnih radionica.

U 17. godini kreirao je prvi naručeni vizuelni identitet u dizajn studiju u kojem je počeo profesionalnu karijeru, a u 21. godini, na poziciji art direktora, vodi kreativni tim na projektima za balkanski region, u agenciji McCann-Erickson Beograd.

Kasnije je sarađivao sa stranim i domaćim marketing agencijama, brending studijima i drugim klijentima kao spoljni saradnik, a autorske projekte izlagao je u Beogradu, Francuskoj i Sloveniji.

Nagrađivan je na svetskim manifestacijama i u zemlji, a između ostalog, osvojio je i nagradu za najbolji pozorišni plakat na ovogodišnjem Sterijinom pozorju u Novom Sadu, za predstavu “Tartif”.

FAF u 16. izdanju predstavlja 18 filmova u glavnom programu, a reč je o ostvarenjima velikana autorskog filma, kao i filmovima debitanata i mladih reditelja koji su privukli pažnju publike, kritike i žirija na festivalima širom sveta.

Organizatori FAF-a (www.faf.rs) su Udruženje “Pogled u svet” i distributerska kuća MegaCom Film (www.mcf.rs), a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, a satnicu je moguće naći i OVDE

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.