• Search form

25.01.2017 | 18:58

Uručene Politikina i nagrada Politikinog Zabavnika

Uručene Politikina i nagrada Politikinog Zabavnika

Medijska kuća Politika proslavila je 25. januara 113-godišnjicu svečanim uručenjem nagrada za najbolju izložbu i za najbolju knjigu za mlade za 2016, koje su dobili vajar Zdravko Joksimović, odnosno književnica Vladislava Vojnović.

Joksimoviću je dodeljena Politikina nagrada za izložbu “Reanimacija umetnika – posle 30 godina”, održanu u decembru u Kući legata u Beogradu, dok je Vladislava Vojnović dobila nagradu Politikinog Zabavnika za knjigu “Avram, Bogdan, vodu gaze”.

Joksimović je na svečanoj proslavi 113. rođendana dnevnog lista Politika, održanoj u Skupštini grada Beograda, izrazio zahvalnost porodici, roditelјima i prijatelјima, ali i hirurzima i fizioterapeutima bez čije podrške, kako je rekao, ne bi mogao da postigne ovaj rezultat. Posebnu zahvalnost, kako je prenela Politika, izrazio je profesoru i akademiku Nikoli Koki Jankoviću i krugu lјudi koji dugo prate to što radi, kao i svojim studentima koji ga “prisilјavaju da održi kontinuitet”. Takođe, zahvalio je i Kući legata u kojoj se, kako je naveo, osećao kao kod kuće.

Zahvaljujući i Politici i njenom žiriju na ukazanom poštovanju, Joksimović je rekao da ga nagrada obavezuje da u narednom periodu bude još bolјi.

Joksimović je nagrađenom izložbom, kojom je u nekoliko konceptualnih celina predstavio presek 30-godišnje umetničke prakse, potvrdio “stvaralačku zrelost, ali i sposobnost da se zaista ‘reanimira’, preispita svoje autorske pozicije i napravi novi iskorak u kontinuiranoj produkciji” koja, kako je itakao žiri, dostiže sam vrh vajarstva u Srbiji, inače prilično zapostavljenog na bogatoj istorijskoj listi laureata Politikine nagrade za likovnu umetnost”.

“Retrospektivni pogled na Joksimovićevo stvaralaštvo, isprepliće se s rekapitulacijom osećanja koja je umetnik pretakao u skulpture u različitim društvenim kontekstima koji su se smenjivali u tri protekle decenije.  Joksimović je pokazao izuzetno profilisan opus autora čiji se prepoznatljiv senzibilitet sagledava kroz odnos prema telu i telesnom koji kod posmatrača proizvodi nelagodnost i zazor u doživljaju deformisanih figura”, naveo je u obrazloženju žiri, koji su činili kustos Muzeja savremene umetnosti u Beogradu Zoran Erić (predsednik), istoričari umetnosti Radonja Leposavić i Miroslav Karić, kustos galerije Remont u Beogradu, umetnica Anica Vučetić, dobitnica Politikine nagrade 2008. godine, i urednica Politikine rubrike za kulturu Marija Đorđević.

Navodeći prefinjen humor kao najkarakterističniju odliku Joksimovićevih skulptura od samog početka njegove umetničke prakse, žiri je istakao da najnovije serije radova otvaraju i prostor za “(auto)ironičnu refleksiju društvenih procesa koji su nam poslednjih decenija ‘deformisali’ i tela i psihu, dodajući njegovom radu komponentu promišljanja sociopolitičkog konteksta koji nas neumitno oblikuje”.

Na nagrađenoj izložbi, dodao je žiri, uočljiv je i specifičan umetnikov postupak kombinovanja tradicionalne vajarske tehnike sa aplikacijom nađenih utilitarnih predmeta, a rezultat su često “kolažne skulpture” duhovitih, asocijativnih formi.

Zdravko Joksimović (1961), profesor na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, predstavnik je umetničkog talasa koji je krajem 80-ih i početkom 90-ih bio poznat kao Nova beogradska skulptura. Od prve samostalne izložbe u Galeriji Doma omladine Beograda (1985), izlagao je na 40 samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu, kao i na brojnim kolektivnim izložbama. Poznat je i kao autor spomenika Zoranu Đinđiću u Prokuplјu i Isidori Sekulić u Beogradu.

Izložba “Reanimacija umetnika posle 30 godina” proglašena je najboljom u konkurenciji sa još devet izložbi odabranih u uži izbor, a u samom finišu glasanja je, uz Joksimovića, bio i Branislav Nikolić – izložbom “Superstructure” u Salonu MSU u Beogradu.

Nagradu (plaketu i novčani iznos) uručio je Joksimoviću v. d. glavnog i odgovornog urednika Politike Žarko Rakić.

Uporedo sa Politkinom nagradom za najbolju izložbu, tradicionalno je uručena i nagrada Politikinog Zabavanika za najbolju knjigu za mlade, a dodeljena je Vladislavi Vojnović za “Avram, Bogdan, vodu gaze” u konkurenciji 69 dela prijavljenih na 38. konkurs za to književno priznanje.

Pozorišni reditelj Nebojša Bradić, koji je predsedavao žirijem, istakao je da su knjige za decu “veoma kompleksne, kao i knjige za njihove starije duplikate”, te da ih zato treba tretirati sa pođednakim respektom.

“Prva stvar koju smo uočili jeste da ima jednostavan jezik, pažlјivo oblikovan zaplet i poziva nas da uđemo u nečiji život. Drugo da Vladislava Vojinović najpre dobro zabavlјa sebe, a onda tek osobu koja ima šest ili osam godina. Treće, to je ona vrsta knjige koja se obraća većini mladih čitalaca, njihovim roditelјima kao i njihovim dekama i bakama. Ali knjiga ’Avram, Bogdan, vodu gaze’ čini više od toga... ona nas duhovito uverava da loše komuniciramo jedni s drugima. Ona je priča o prihvatanju činjenice da je svaki život tesan i da naš jedini spas nije pobeći od toga u drugu zemlјu, druge odnose, bitke i samopouzdanijeg sebe, već naučiti da volimo lјude kakvi smo i mi sami i svet u kome nalazimo sebe”, naveo je Bradić, ističući iz obrazloženja žirija i da je Vladislava Vojnović ponudila čitaocima “magičnu formu odrastanja”.

U žiriju za nagradu Politkinog Zabavnika (plaketa i novčani iznos), koju je uručio generalni direktor Politike a.d. Zefirino Grasi, bili su i akademik Vladimir Kostić, predsednik SANU, karikaturista i ilustrator Dušan Petričić, kompozitor Zoran Simjanović i zamenik glavnog urednika Politikinog Zabavnika Petar Milatović.

Vladislava Vojnović zahvalila je svom izdavaču Službenom glasniku i uredniku Goranu Petroviću, a posebno i žiriju, čije je obrazloženje, kako je navela, uverava da je neko ko je čitao njeno delo stvarno razumeo i da je doprla do lјudi koji čitaju.

“Mi pisci za decu imamo tu neobičnu osobinu u odnosu na druge, a to je da imamo čitaoce koje ne možemo da zavaramo formom i raznim ukrasima i tačno moramo da pišemo ono malo što znamo. Mi odrasli znamo da skoro ništa ne znamo. U književnosti za decu možemo da pišemo samo to malo što znamo”, rekla je Vladislava Vojnović (1965), književnica i scenaristkinja, koja je dobila do sada i nagrade Zmajevih dečjih igara, “Dositejevo pero”, “Bilјana Jovanović”, “Miroslav Dereta”, “Stevan Sremac”...

Autorka je knjige za tinejdžere “Princ od papira”, prema kojoj je snimlјen istoimeni film, a bila je i koscenaristkinja filma “Kako su me ukrali Nemci” reditelja Miše Radivojevića.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav