Užurbane pripreme 14-14
Priprema izložbe “14-14” u paviljonu Srbije na 14. Bijenalu arhitekture u Veneciji, posvećene neizgrađenom Muzeju revolucije na Novom Beogradu, užurbano se privodi kraju, a svečano će biti otvorena 5. juna.
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije poverilo je organizaciju izložbe Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu koji sa autorima Markom Salapurom, Aleksandrom Hribom, Jelenom Radonjić, Igorom Sladolјevim i Zlatkom Nikolićem, užurbano radi na pripremama pavilјona za projekat “14-14” koji nazivom asocira na protok vremena od 1914. do 2014. godine.
Postavljanje izložbe započeto je 15. maja, kada su Salapura i Nikolić stigli sa materijalom i radnicima u pavilјon u Đardinima i počeli gradnju postavke koja uključuje i 7.5 metara visok zid koji formira centralni prostor i deli pavilјon na dve konceptualne celine - 100 radova arhitekture u Srbiji i Muzej revolucije.
Logističku podršku su im pružali timovi iz Beograda, Zagreba i Roterdama.
Jelena Radonjić i Aleksandar Hrib radili su iz Roterdama, dok je Igor Sladolјev u Zagrebu radio na katalogu izložbe i lifletu.
Mladi filmski reditelj Srđan Keča radio je na montaži svog filma koji će kao trokanalna video instalacija biti osnova konceptualne celine “Muzej revolucije”, a vizuelna umetnica Andrea Palašti završavala je tekst koji prati njenu fotografsku studiju Muzeja revolucije.
“Pozajmlјivanje alata, razmenjivanje saveta i pomoć na izvođenju određenih detalјa odvija se na dnevnoj bazi i čini naše iskustvo Bijenala bogatijim. Upravo je to ugao koji je do sada nama bio nepoznat, čak suprotan od onoga što znamo o izložbi kao glamuroznom i velelepnom događaju. Tome se radujemo na otvaranju pavilјona, 5. juna”, rekao je Sladolјev, prenelo je Ministarstvo kulture.
Projekat “14-14” odabran je među 29 prijavljenih na konkurs za izložbu u paviljonu Srbije na 14. Bijenalu arhitekture, koje će biti održano od 7. juna do 23. novembra na temu “Fundamentals” (Osnove) – prema koncepciji Rema Kolhasa (Koolhaas), dobitnika Zlatnog lava za životno delo 2012. i vlasnika još niza prestižnih nagrada, uključujući i Pricker za 2000.
Asocirajući nazivom “14-14” na protok vremena od početka Prvog svetskog rata do danas, odabrani rad sadrži višeznačni odgovor na Kolhasovu temu i u značenjskom i u formalnom smislu.
Deo izložbe u Paviljonu Srbije čini video rad o neizgrađenom Muzeju revolucije, koji će biti emitovan u mračnom prostoru, dok će u drugom, svetlom delu biti predstavljena kompozicija od stotinu elemenata koji su korišćeni u arhitekturi na ovim prostorima u proteklih sto godina.
Izbor Muzeja revolucije kao glavnog motiva rada "14-14", kako je naveo žiri, stvara paradigmu moderne ideje o progresu koji je karakterisao XX vek. Lokalna interpretacija značenja in situ je istovremeno i globalna, univerzalna metafora o krizi moderne i sudbini modernog pokreta u arhitekturi. Rad “14-14”, osim interpretacije zadatih narativa o jednom veku arhitektonske produkcije, uključuje i faktor emocije i intuicije izborom objekta koji gotovo da ne postoji, a ipak predstavlja stvarnost i obeležje vremena modernosti.
Rad “14-14” postavlja pitanje o revolucionarnosti arhitekture, dometima jednovekovne produkciju, arhitekture kao ultra politike… Sve te upitanosti izložene su posetiocu u sugestivnom "crno-belom" prostoru.
Komesar izložbe u paviljonu Srbije je arhitekta i profesor Ivan Rašković.
Na 14. Bijenalu u Veneciji predstaviće se 66 nacionalnih učesnika.
Zemlјe učesnici pozvane su da “svaka na svoj način odgovori na problem brisanja nacionalnih obeležja u arhitekturi u korist prihvatanja jednog univerzalnog modernog jezika”.
(SEEcult.org)