Internacionalni teatarski festival MESS biće održan 58. put od 29. septembra do 6. oktobra, a program predstava iz 16 zemalja objedinjen je temom “Otvoreni za sve” kako je i naziv dela argentinske rediteljke i koreografkinje Konstance Makras (Constanza Macras) koje će biti izvedeno na otvaranju u Narodnom pozorištu.
Direktor MESS-a Nihad Kreševljaković najavio je uzbudljiv program sa jednim novitetom – novom formom foruma koji će biti organizovani nakon igranja predstava, a među temama diskusija biće “Ko kreira naše predrasude“, “Humanizacija čoveka“, “Identitet i sećanje“ i druge.
Programski direktor MESS-a Dino Mustafić izjavio je da je danas mnogo teže izvršiti selekciju nego ranije, jer je u vremenu masovnih medija prepoznavanje novih imena i nove poetike poseban izazov.
“Pored svog istraživačkog karaktera Festival MESS ima i funkciju edukacije. Ove godine imaćemo raznolike forme i žanrove. Biće tu dramskog i savremenog plesa, dokumentarnog i forumskog teatra, pa sve do teatra baziranog na muzici. Od MESS-a se očekuje da bude multikulturalan, da otvara prozor u najširi svet, da ostane promoter radikalnog, modernog i kosmopolitskog, te smo takve predstave i birali”, rekao je Mustafić, ističući da je MESS uvek bio mimo lokalnog trenda klaustrofobije i domaćeg mejnstrima koji postaje konzervativan i konvencionalan.
Predstava “Otvoreni za sve”, odabrana za otvaranje 58. MESS-a, govori uz muziku i ples o Romima kao velikoj evropskoj manjini, načinu njihovog života u Mađarskoj, Češkoj i Slovačkoj, te o diskriminaciji, siromaštvu i nasilju.
Prvi put na MESS dolazi avangardna slovenačka trupa Via Negativa, grupa etabliranih stvaralaca sa velikim brojem članova koji igraju u drugim teatrima, a igraće predstavu “Deveta” o granici između čoveka i životinje.
Iz Rumunije na 58. MESS stiže jedan od najboljih evropskih reditelja, Mihai Maniutiu, čija će predstava “Rambuku” biti igrana na sceni Bosanskog narodnog pozorišta u Zenici, a govori o ljubavi kroz istoriju i materiju.
Program MESS-a obuhvata i predstavu “Ono što nedostaje“ Zagrebačkog kazališta mladih, u režiji Selme Spahić, koja govori o odnosu porodice i mogućnosti ličnog izbora u trenutku društvenog pritiska.
Vraća se i italijanska trupa Collecttivo CineticO, koja je pre nekoliko godina dobila nagradu publike. Ovog puta predstaviće se brzim i dinamičnim komadom “Sylphidarium-Maria Taglioni na podu”, u kojem se bave pitanjem tela kada je subjekt ili kada postaje seksualni objekat.
Poljska trupa Komuna Warszawa učestvovaće predstavom “Cezary polazi u rat”, koja na duhovit i radikalan način, kroz muzičku formu, propituje teme koje su opsesivne u društvu, a tiču se predratne i post-ratne stvarnosti.
Publika će na 58. MESS-u moći da pogleda i apstraktnu koreografsku predstavu “Ti nisi onaj koji će živjeti dugo” iz Česke, te belgijsko-holandsku koprodukciju Chrisa Keulemansa i Enkidua Khladea - dokumentaristički teatar u komadu “Bagdad”.
Predstava Alessandra Serre “Macbettu”, koja dolazi sa Sardinije, specifičan je oblik etno-ambijentalnog teatra koji kroz klasičan pristup rađa neka nova značenja, dok britanska predstava “Palmira“ govori o odnosu prema kulturno-istorijskom nasleđu i tome zašto su politike uništenja opasne za civilizacijske vrednosti.
Gde počinje radikalno zlo, zašto dođu beda i siromaštvo i zašto tada izgubimo svaki etički korektiv? Odgovore na ta pitanja ponudiće predstava “Carstvo mraka” autora Igora Vuka Torbice nastala u produkciji Narodnog pozorišta u Beogradu.
Vizuelna i bez govora, predstava “Besmrtnost“ iz Irana priča je o čoveku umornom od svog životnog stila koji emigrira u svet snova.
Nagrađivani reditelj Andraš Urban iz Srbije predstaviće se sa svoja dva komada. “Bordel Balkan” je predstava rađena na Kosovu i govori o balkanskim mitovima i odnosu prema zločinu, dok predstava “Leptir“, nastala u produkciji Kraljevskog pozorišta Zetski dom, potpuno dekonstruiše pojam porodice, tradicionalne mitove i stereotipe o crnogorskom društvu, te pokazuje koliko iza nekih floskula ima licemerstva.
Nemačko-kamerunska koprodukcija u predstavi “Fin de Mišion” govori o savremenom ropstvu kroz muzičku, plesnu i dramski formu, dok “Groznica“ koja stiže iz SAD kao interaktivna i forumska predstava obrađuje temu individualne i kolektivne odgovornosti, kao i spremnosti za njeno propitivanje teatru.
Dečji program Mali MESS obuhvata četiri predstave i nekoliko interaktivnih radionica.
Odabir predstava za selekciju BiH još je u toku i biće objavljen u junu, a ovogodišnji selektor je pozorišni kritičar i teatrolog Aleksandar Milosavljević.
(SEEcult.org)