Vesti

63. trka za Zlatnog medveda

7. februar 2013.
SEEcult.org
63. trka za Zlatnog medveda
63. trka za Zlatnog medveda

Berlinski filmski festival predstavlja od 7. do 17. februara 19 filmova u trci za Zlatnog medveda, a počinje međunarodnom premijerom filma “Veliki majstor” (The Grandmaster) Vonga Kar Vaija (Wong Kar Wai), predsednika žirija i jednog od najznačajnijih kineskih i svetskih autora, čiji je jedinstven stil (Raspoložen za ljubav, Čangking ekspres, 2046, Moje noći borovnice...), inspirisao mnoge druge reditelje.

Vong Kar Vai će svečano i otvoriti 63. Berlinale sa festivalskim direktorom Diterom Koslikom (Dieter Kosslick) koji je takmičarski program opisao kao prikaz današnjeg života - brzog i turbulentnog, teškog i nepravednog, ali ipak i zabavanog.

Od 24 filma u zvaničnom programu, 19 je u trci za Zlatnog medveda, a produkcije su i koprodukcije su 22 zemlje.

U konkurenciji za zvanične nagrade je i novi film bosanskog oskarovca Danisa TanovićaEpizoda u životu berača željeza”, pored novih ostvarenja reditelja kao što su Stiven Soderberg (Steven Soderbergh), Ulrih Zajdl (Ulrich Seidl), Gas van Sant (Gus Van Sant) i Džafar Panahi (Jafar).

Novi film Tanovića, nagrađenog Oskarom za “Ničiju zemlju”, koprodukcija je Bosne i Hercegovine s Francuskom i Slovenijom, a jedini je iz regiona u glavnom programu 63. Berlinala i prvi iz BiH koji učestvuje u trci za Zlatnog medveda posle 2006. godine, kada je glavnu nagradu osvojila sarajevska rediteljka Jasmila Žbanić dramom “Grbavica”.

Tanovićev film baziran je na istinitom događaju, a govori o otuđenju i diskriminaciji u savremenom  društvu u BiH kroz priču o romskom paru - radnja filma prati Nazifa koji izdržava svoju porodicu skupljajući staro gvožđe. Nakon što je njegovoj supruzi Senadi uskraćen preko potreban tretman za spontani pobačaj, Nazif će uraditi sve što je u njegovoj moći da joj spasi život - očajnički skupljajući još otpadnog metala, tražeći pomoć od nevladinih i državnih institucija...

U filmu igraju stvarni protagonisti te priče Nazif Mujić i Senada Alimanović, Sandra Mujić i Šemsa Mujić. Film je snimljen u produkciji SCCA/pro.ba, u koprodukciji sa A.S.A.P Films iz Pariza i Vertigo/Emotionfilm iz Ljubljane, a većinski ga je finansirala Fondacija za kinematografiju Sarajevo.

Iz regiona bivše Jugoslavije na 63. Berlinalu biće prikazani i filmovi “Krugovi”, drama Srdana Golubovića iz Srbije inspirisana herojskim delom Srđana Aleksića ratnih 90-ih u Trebinju, te “Odbrana i zaštitaBobe Jelčića iz Hrvatske, sa Bogdanom Diklićem u glavnoj ulozi.

Oba filma deo su selekcije “Forum”, programski najsmelije selekcije Berlinala, koja stavlja naglasak na inovativna dela koja predstavljaju odmak od srednje struje i neguju nekonvencionalne filmske pristupe.

U programu “Forum Expanded”, koji predstavlja avangardne, eksperimentalne, politički angažovane filmove i još neistražene filmske forme, biće prikazan film Marte Popivode iz Beograda “Jugoslavija, kako je ideologija pokretala naše kolektivno telo”, u produkciji Teorije koja hoda (TkH).

Takođe, dokumentarni film “Ja, kad sam bila klinac, bila sam klinkaIvane Todorović, u produkciji Akademskog filmskog centra iz Beograda, uvršten je u glavni takmičarski program kratkometražnih filmova 63. Berlinala, dok će u programu “Generacija”, kao jedini iz regiona, biti prikazan kratki animirani film "Rabbitland" Ane Nedeljković i Nikole Majdaka mlađeg, ironični prikaz savremenog društva u produkciji beogradske kuće Baš čelik iz Beograda koja stoji i iza Golubovićevog filma “Krugovi”.

Među 19 filmova u trci za Zlatnog medveda 63. Berlinala posebno željno se očekuju novi filmovi Soderberga Side Effects” sa Džudom Louom (Jude Law) i Van SantovPromised Land”.

U trci za Zlatnog medveda su i ruski film “Dug i srećan životBorisa Hlebnjikova, američki “Prince AvalancheDejvida Gordona Grina (David Gordon Green), debitantski “Harmony Lessons” kazahstanskog reditelja Emira Baigazina, kanadski "Vic+Flo Saw a Bear” (Denis Cote) i poljski “In the Name of” (Małgośka Szumowska).

U konkurenciji su i francuski filmovi “Camille Claudel 1915” (Bruno Dumont) sa Žilijet Binoš (Juliette Binoche) i “On my Way” (Emmanuelle Bercot), s Katrin Denev (Catherine Deneuve), francusko-nemačko-belgijski “The Nun” (Guillaume Nicloux), nemački “Gold” (Thomas Arslan), koprodukcija Nemačke, Južne Afrike, Francuske i Holandije “Layla Fourie” (Pia Marais), kao i “Parde (Closed Curtain)” iranskog reditelja Džafara Panahija koji je u kućnom pritvoru u Teheranu, uz višegodišnju zabranu rada i komunikacije sa medijima. Njegov saradnik na tom ostvarenju, kao i na ranijem dokumentarcu “Ovo nije film”, ponovo je Kambozia Partovi.

U trci za Zlatnog medveda je i čileansko-španski film “Gloria” (Sebastián Lelio), južnokorejski “Nobody's Daughter Haewon” (Hong Sangsoo), “Paradise: Hope” provokativnog austrijskog reditelja Ulriha Zajdla, te rumunski “Child's Pose” (Călin Peter Netzer).

Biće prikazan i debitantski američki film “The Necessary Death of Charlie CountrymanFredrika Bonda, a specijalnu projekciju i svetsku premijeru imaće van konkurencije nemački dokumentarni film “Redemption Impossible” (Christian Rost, Claus Strigel).

Van konkurencije u glavnom programu biće prikazan i američki animirani 3D film “The Croods” (Kirk De Micco i Chris Sanders), kao i američko-grčki “Before Midnight” (Richard Linklater), holandski “Dark Blood” (George Sluizer) i “Night Train to Lisabon” (Bille August), nemačko-švajcarsko-portugalska koprodukcija, sa Džeremijem Ajronsom (Jeremy Irons) u jednoj od glavnih uloga.

Među članovima žirija 63. Berlinala, osim Vong Kar-vaija, našli su se i danska rediteljka i oskarovka Suzan Bir (Susanne Bier), nemački reditelj Andreas Dresen, američki glumac Tim Robins (Robbins), iranska vizuelna umetnica i filmska autorka Širin Nešat (Shirin Neshat), američka autorka i snimateljka Elen Kuras (Ellen) i grčka autorka i producentkinja Atina Cangari (Athina Rachel Tsangari).

U takmičarskom programu “Panorama” 63. Berlinale predstavlja više od 30 filmova iz dvadesetak zemalja, među kojima je veći broj američkih, ali su pozvani i filmovi iz Indonezije, Indije, Tajvana, Obale Slonovače…

Na 62. Berlinalu, 2012. godine, Zlatnog medveda osvojila je italijanska zatvorska doku-drama “Cezar mora da umre” italijanskih filmskih veterana braće Taviani (Paolo i Vittorio Taviani). Gran pri žirija, na čelu sa britanskim rediteljem Majkom Lijem (Mike Leigh), dobio je mađarski film "Samo vetar" (Just the Wind) Benedeka Fliegaufa, inspirisan ubistvima Roma u Mađarskoj 2008. i 2009. godine.

Najboljim rediteljem proglašen je Kristijan Pecold (Christian Petzold) za film “Barbara" koji je bio jedan od favorita za Zlatnog medveda, a govori o ženi koja je pravila plan da pobegne iz Istočne Nemačke.

Sajt Berlinala je www.berlinale.de

(SEEcult.org)

Tagovi