Lana Vasiljević - Prećutni dogovor, Umetnička galerija "Nadežda Petrović", 10. april - 10. maj 2021.
Kritičarka na delu: Marina Martić, istoričarka umetnosti, 3/3
Istoričarka umetnosti Marina Martić u poslednjoj epizodi serijala Kritika na delu o izložbi Lane Vasiljević “Prećutni dogovor” u Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović” u Čačku ističe i intimni, i opšti karakter njenih radova, koji funkcionišu u svojevrsnom međuprostoru između umetnosti i života.
Marina Martić sarađuje sa Lanom Vasiljević već nekoliko godina, uključujući izložbu Nemi govor/Silent Talk, održanu krajem 2019. godine u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu - nekoliko meseci pre nego što je pandemija korona virusa, kako je ocenila, promenila svet. "Sada kada gledam te radove i Lanine radove koje nisam ranije videla, imam utisak da dobijaju jednu senku, patinu. Sada mi se čini da smo svi ostali malo zamrznuti i ne znamo šta će se dalje dešavati. To mi je možda najzanimljivje u ponovnom čitanju njenih radova u Čačku", navela je Marina Martić.
Ukazujući na fokusiranost Lane Vasiljević na vrlo intimno, vrlo lično doživljeno pakovanje stvari, koje onda kroz njenu obradu dobijaju opštost i univerzalnost, Marina Martić ističe da joj je najzanimljivije to što je u isto vreme i potpuno lična i potpuno otvorena za čitanje svakom posmatraču.
"Njeni radovi funkcionišu u nekom međuprostoru između umetnosti i života koji je, u stvari, prostor umetnosti. Tu je nalazim", konstatovala je ona.
Iako smatra da ljudima treba dati slobodu da sami tumače umetnost, Marina Martić je ipak savetovala posmatračima radova Lane Vasiljević da potraže sopstvena sećanja, odnosno ono što misle da je njihova prošlost - s obzirom da je memorija vrlo problematična kategorija, te da se u tom nekom međuprostoru konektuju sa radovima Lane Vasiljević.
"Meni je njen senzibilitet lično veoma blizak. To je neka vrsta svesne nostalgije, što znači da imate svest o tome. Neko je definisao nostalgiju kao ono vreme koje nismo doživeli – da se to što nas emotivno dotiče nije nikada dogodilo, a u isto vreme se dogodilo – u nekakvoj možda paralelnoj realnosti, u nekom međuprostoru između stvarnosti i nečega što smo izmislili, što smo sanjali. Stoga mislim da emocionalno svako mora vrlo individualno da pristupi njenom radu", navela je Marina Martić.
"Ovo je rad koji traži da posmatrač bude sam sa sobom i sa sopstvenim mislima i utiscima", naglasila je ona.
*U prvoj epizodi serijala Kritika na delu o izložbi Lane Vasiljević govorila je istoričarka umetnosti Ana Simona Zelenović, a u drugoj kustos i teoretičar umetnosti Stevan Vuković.
_ _ _
Projekat KRITIKA NA DELU, koji realizuje NFC “Filmart”, u saradnji sa portalom SEEcult.org, podrazumeva produkciju kratkih video emisija na temu odabranih značajnih izložbi koje se u Srbiji realizuju u 2016/2020. godini. Cilj je revitalizovanje likovne kritike u oblasti savremenih vizuelnih umetnosti i ukazivanje na značajnu edukativnu ulogu kritičke reči namenjene široj publici.
Produkcija: NFC Filmart, Požega, 2021.
Partner: SEEcult.org, Beograd
Urednica: Slađana Petrović Varagić
Reditelj: Dejan Petrović
Snimatelj/montažer: Sreten Vuković
Grafički dizajner: Uroš Pavlović
Podrška: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije
(SEEcult.org)