Nagrada Zadužbine “Branko Ćopić” za prozu za 2008. godinu dodeljena je Lauri Barni za roman “Moja poslednja glavobolja”, dok je za poeziju nagrađen Dejan Aleksić za zbirku pesama “Dovoljno”, saopštila je danas Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU).
Žiri je jednoglasno dodelio nagradu Lauri Barni, za izuzetno dramatično filozofsko nadnošenje nad krajnjim pitanjima ljudskog života i smrti u slici životnog puta Isidore Sekulić kao velikomučenice vlastite plemenitosti i kulture.
Prema navodima žirija, koji je jednoglasno dodelio obe nagrade, roman “Moja poslednja glavobolja”, u izdanju Zavoda za udžbenike, ujedno i je “uzbudljiva panorama beogradskog kulturnog života” vremena u kojem je živela Isidora Sekulić.
Aleksić je nagrađen za autentično lirsko traganje za varljivošću “dovoljnog” u “slikovnom bogatstvu u kojem se prepliće osećajna svakodnevica sa produhovljenim uzletima i zanosima” u zbirci pesama “Dovoljno”, u izdanju Matične biblioteke “Svetozar Marković" u Zaječaru.
Upravni odbor Zadužbine “Branko Ćopić” (akademici Svetozar Koljević - predsednik, Matija Bećković i Milosav Tešić i dopisni članovi Dušan Kovačević i Nada Milošević Ćorđević) razmotrio je protekla tri meseca više značajnih ostvarenja objavljenih u 2008. godini.
Osim nagrađenih dela, posebnu pažnju žirija privukla su, između ostalih, i prozna dela “Nevidljivi” Aleksandra Gatalice (Zavod za udžbenike), “Ludački rukopis - Beogradske priče” Dragana Lakičevića (Srpska književna zadruga), “Savršeno sećanje na smrt” Radoslava Petkovića (Stubovi kulture), “So zemlje” Rodoljuba Stepanovića (Koraci, Kragujevac), “Stakleni zid” Vladimira Tasića (Adresa, Novi Sad) i “Tragična sudbina Morica Tota” Dane Todorović (Stubovi kulture).
Među pesničkim ostvarenjima posebnu pažnju privukle su, između ostalih, i zbirke poezije “Jutra” Vladimira Jagličića (Zavod za udžbenike) i “O čemu sanja cveće” Milovana Stankovića (Prometej, Novi Sad).
Datum svečanog uručenja nagrada biće objavljen naknadno, najavila je SANU.
Zadužbina Branka Ćopića osnovana je 1989. voljom supruge tog književnika i akademika Bogdanke Ilić Ćopić, a ima status pravnog lica i njeno sedište je u SANU.
Cilj osnivanja je nagrađivanje pisaca za dela napisana i objavljena na srpskom jeziku.
Zadužbina zastupa i autorska prava za objavljivanje književnih dela Ćopića.
Zadužbinom upravlja Upravni odbor, čiji se članovi biraju iz reda Odeljenja jezika i književnosti SANU, a ujedno su i članovi žirija za dodelu nagrade.
(SEEcult.org)