Istaknuta hrvatska književnica Dubravka Ugrešić, koja je nedavno uvrštena u uži izbor za međunarodnu književnu nagradu Buker (Man Booker International), održaće 28. marta predavanje u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu, na temu “O čemu govorimo kada govorimo o književnosti?”
Tema predavanja i razgovora, koji će voditi izdavač Dejan Ilić, biće dihotomija između takozvane autonomije književnosti i književnoga angažmana.
Između ostalog, biće reči o tome šta se događa sa tekstom kada promeni kontekst ili o internacionalizaciji književnog teksta, o savremenoj tehnologiji i promeni suštine književnosti kakvu smo do sada znali.
Oni koji ne budu mogli da prisustvuju - imaju mogućnost da se uključe u audio-striming uživo.
Dubravka Ugrešić objavila je knjige priča “Poza za prozu” (1978) i “Život je bajka” (1983), romane “Štefica Cvek u raljama života” (1981), “Forsiranje romana - reke” (1988), “Muzej bezuvjetne predaje” (1997), “Ministarstvo boli” (2004) i “Baba Jaga je snijela jaje” (2008), kao i zbirke eseja “Američki fikcionar” (1993), “Kultura laži” (1996), “Zabranjeno čitanje” (2001) i “Nikog nema doma” (2005).
Dela su joj prevođena na gotovo sve evropske jezike, a za prozu i eseje dobila je brojne međunarodne nagrade i priznanja.
Predavanje Dubravke Ugrešić organizuju CZKD i Narodna biblioteka Srbije.
(SEEcult.org)