Vesti

San Danila Kiša u Splitu

4. april 2009.
SEEcult.org
San Danila Kiša u Splitu
San Danila Kiša u Splitu

Projekat “San Danila Kiša” Borisa Kadina i Andreja Mirčeva, zasnovan na vizuelno - izvođačkoj rekonstrukciji hipotetičkog sna u kojem Kiš oživljava svog oca Eduarda, nestalog 1944. u nekom od nacističkih logora, a potom na različite načine pripoveda šta se dogodilo i gde je nestao, biće predstavljen 8. aprila u galeriji “Čokot” u Splitu.

U produkciji “Mavene - 36 njezinih čuda”, projekat “San Danila Kiša” zamišljen je kao interdiciplinarno istraživanje i mulitmedijsko - arheološka rekreacija / izvedba potrage za nestalim svetom srednje Evrope i simptomima njegovog urušenog urbaniteta.

Uzimajući književni opus Kiša kao narativni i referencijalni okvir, te reinterpretirajući ga u različitim kontekstima i medijima - od fotografije i videa do žive izvedbe i hibridnih, teatralizovanih instalacija, stvaraju se novi recepcijski potencijali unutar kojih Kišova poetika biva višestruko eksponirana i ponovno aktuelizovana tokom 2009. godine, kada se navršava 20 godina od njegove smrti.

S formalnog aspekta, “San Danila Kiša” izrasta iz dokumentarno - fiktivnog foto performansa koji se dalje transformiše i transponuje u različite medije.

Sadržajno pak, reč je o insceniranim prizorima kojima se ikonički markira fragilna statua lika izgubljenog u napuštenoj sobi na rubu grada i koji na taj način postaje metonimijskim znakom jednog sveta koji je isčezao.

U prvoj fazi projekta kreirane su 22 crno-bele fotografije kojima su kasnije dodati i dopisani različiti citati iz literarno - biografskog opusa Kiša. Tako oblikovani materijal predstavlja prvobitnu skicu, odnosno partituru, čije dalje izvođenje i utelovljenje u prvom redu zavisi od prostornih dispozicija u kojima se projekt prezentuje.

“San Danila Kiša” realizovan je kao performans i video instalacija u okviru međunarodnog naučnog skupa “Dani Ivana Slamniga”, u organizaciji Filozofskog fakulteta u Osijeku i Umetničke akademije, te u Kulturnom centru Rex u Beogradu kao intermedijalni događaj “7 Buđenja Eduarda Sama” 22. februara, na dan Kišovog rođenja.

Kao vrsta fotografskog dnevnika - imaginarija, sastavljenog od deset fotografija i deset kratkih priča, rad je objavljen u časopisu “Tema” Centra za knjigu Zagreb, a objavljena je i knjiga fotografija i tekstova u izdanju Centra za kulturu Pančevo.

S obzirom na otvorenu strukturu koja ostaje dopisiva i nedovršena, projekat će dalje biti usmerevan ka različitim uprizorenjima u galerijskim, ali i drugim, teatarsko - literarnim prostorima.

Realizuje se kao izložba - instalacija - izvedba koja objedinjuje sve materijale nastale u procesu razvoja projekta, te publici pruža uvid u kompleksno medijalno restrukturiranje kroz koje je rad prolazio.

Izvodeći raznolike segmente u pojedinim gradovima te varirajući medije i načine prezentacije, želi se u prvom redu ukazati na kompleksni fenomen zatiranja jedne kulture i jednog mentaliteta koji još preživljava samo u tragovima. S druge strane, upravo odbijajući patetičnu identifikaciju sa žrtvom, izvedbene varijacije rada uspostavljaju kritičku i ironijsku distancu naspram početnog materijala koji se iznova, s obzirom na drugačiju publiku i medij, ispituje i dekonstruiše.

Sajt Mavene je www.mavena.hr

(SEEcult.org)

Tagovi