Muzej Macura u Novim Banovcima, jedinstveno zdanje na obali Dunava i jedna od najvećih privatnih kolekcija neoavangardne umetnosti na ovim prostorima, počeće novu sezonu 16. aprila izložbom Marice Radojčić Prešić i Koste Bogdanovića, a iz Beograda je organizovan i autobuski prevoz na otvaranje.
Umetnica i matematičarka Marica Radojčić Prešić, redovna je profesorka Matematičkog fakulteta u Beogradu i gostujući profesor i istraživač na univerzitetima u Bonu, Hamburgu, Moskvi, Berkliju, Stanfordu i Njujorku, a dobitnica je i Fulbrajtove stipendije. U nauci se bavi matematičkom lingvistikom, logikom, algebrom, a u umetnosti je javno prisutna od 1982. godine, više u svetu nego u zemlji, posebno u Njujorku.
Razvijajuću u umetnosti ideje iz matematike i filosofije eksperimentiše u raznim medijima. Autorskim projektima, ili kao gostujući umetnik, predavač, učesnik međunarodnih projekata, izlagala ili boravila u mnogim gradovima Evrope, Amerike, Afrike. Pored umetnosti i nauke bavi se organizacijom i produkcijom.
Umetnost joj je prožeta matematikom, filosofijom i metafizikom, a bavi se i organizacijom i produkcijom.
Jedan je i od osnivača 2000. i profesor na interdisciplinarnim magistarskim studijama Univerziteta umetnosti u Beogradu, Grupa za digitalnu umetnost. Organizovala je više projekata, simpozijuma (domaćih i međunarodnih), kao i gostovanja i autorskih projekata inostranih umetnika i naučnika.
Među njenim važnijim ostvarenjima su “Analiza krsta” (poliptih-instalacija, više puta izlagana u Njujorku), “Crni horizontalni limes” (izlagan u Jugoslaviji i Nemačkoj), složen multimedijalni projekt izveden u vozu “Five Eggs & Hundred Kilogrammes of Gypsum Dust” (s Bendžaminom Edelbergom, Sandsvil - Švedska, 1997), međunarodni interdisciplinarni projekt “Brisanje” (Beograd 2003-2006), performans “Zaziđivanje” (Beograd 2005)...
Osim Marice Radojčić Prešić, čiji su radovi zastupljeni i u Galeriji umetnika SEEcult.org, u Muzeju Macura predstaviće se i vajar Kosta Bogdanović, istoricar umetnosti i profesor, koji samostalno izlaže od sredine 60-ih.
Bogdanović je osnivač Centra za vizuelnu kulturu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu 1974. godine, gde je od 1967. do 1994. radio kao kustos, muzejski savetnik i direktor (1985-1987).
Višedecenijsko bavljenje istorijom i teorijom umetnosti uobličio je u multikulturalnu istorijsku disciplinu pod nazivom vizuelna kultura, koju je ustanovio kao nov predmet na Akademiji umetnosti u Sarajevu 1982. godine. Takođe, ustanovio je temelje predmeta teorije vizuelne kulture, koji je uveden u postdiplomski program Akademije umetnosti u Novom Sadu 1992. Kao profesor po pozivu predaje isti predmet i na postdiplomskim studijama na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu.
Iz Beograda je na njihovu izložbu u Muzeju Macura organizovan prevoz autobusom, koji polazi u 15 sati iza austrijske ambasade.
Muzej Macura otvoren je u maju 2008. godine, a tokom prošlog leta i jeseni neformalno je okupljao brojne domaće umetnike, istoričare umetnosti i kritičare, kao i goste iz regiona i šire, koji su mogli da obiđu izuzetnu kolekciju radova zenitizma, jugo-dade, ruskog i poljskog konstruktivizma, srednjovekovne avangarde, beogradskog nadrealizma, visoke moderne, konceptualne umetnosti, bečkog akcionizma, vojvođanske neoavangarde.., ali i da uživaju u pitomom prirodnom okruženju i pogledu sa litice dunavske obale.
Muzej je osnovao Vladimir Macura, rodom iz okoline Knina, koji se od sredine 80-ih preselio u Beč i tu počeo da formira prve zbirke svoje značajne kolekcije, pre svega usmerene ka avangardnim pokretima, posebno sa prostora bivše Jugoslavije. Darom za otkrivanje značajnih radova i u nacionalnim i u međunarodnim okvirima, stekao je ugled među poznavaocima umetnosti i kolekcionarima, a produbljujući poznavanje umetnosti, proširio je interesovanje i na sakupljanje dokumentarne građe.
Macura se pojavio na ovdašnjoj sceni 2002. godine, na izložbi “Nadrealizam u Beogradu: Umetnost nemogućeg” u beogradskom Muzeju primenjene umetnosti, a potom i prezentacijom svoje zbirke u Paviljonu “Cvijeta Zuzorić”. Između ostalog, u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine predstavio je dizajnerska rešenja stolica iz svoje kolekcije, kao i fotografija neovangardne grupe Gorgona, aktivne 60-ih godina prošlog veka u Zagrebu.
Na kapiji Macurinog imanja s voćnjakom, na kojem se nalazi i muzej u formi meandra, piše: “Mom narodu”.
Dvoetažni muzej nalazi se na adresi Zenit 1, a ime toj ulici dao je sam Macura.
Sajt Muzeja Macura je www.artmajeur.com/macura-museum
Foto: SEEcult.org
(SEEcult.org)