Vesti

Svet teatra za decu u Subotici

17. maj 2009.
SEEcult.org
Svet teatra za decu u Subotici
Svet teatra za decu u Subotici

Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici, koji svečano počinje 17. maja, obuhvata u takmičarskom programu čak 20 predstava iz 18 zemalja, među kojima i iz Los Anđelesa i prvi put iz Japana, a posebnu pažnju posvetiće ruskom lutkarstvu.

U takmičarskom programu 16. subotičkog festivala, koji će biti završen 23. maja, našle su se predstave iz Japana, Španije, Izraela, Rusije, Mađarske, Francuske, Ukrajine, Hrvatske, Slovačke, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Češke, Bugarske, Austrije, Poljske, Rumunije, Makedonije i Srbije, a pripremljen je i raznovrstan prateći program, u kojem će učestvovati čak i trupa iz Katmandua.

Predstave za takmičarski program, među kojima su dve domaće - Pozorišta lutaka “Pinokio” iz Beograda i Pozorišta mladih iz Novog Sada, izabrane su među više od 130 prijavljenih iz celog sveta.

Prema rečima predsednika Saveta subotičkog festivala i istaknutog teatrologa Jovana Ćirilova, i pored krize sačuvan je i kvalitet i kvantitet festivala, a u programu preovladavaju bajka, teatar senki i predstave bez reči.

Festival će ugostiti više od 2.500 učesnika iz celog sveta, a gostovanja predstava predviđena su u 20 gradova Vojvodine i Srbije, budući da je jedna od osnovnih ideja da Festival “nije i ne sme da bude privilegija samo subotičke dece”.

Organizatori su procenili da će svim programima i predstavama u Subotici i drugim gradovima Srbije prisustvovati oko 25.000 gledalaca.

Predstave konkurišu za Gran pri za najbolju predstavu u celini, specijalnu nagradu za originalnost i fantaziju, kao i za nagrade za režiju, scenografiju, originalnu muziku, estetsko i tehnološko rešenje lutaka i sedam ravnopravnih priznanja za glumačko majstorstvo.

Međunarodni žiri čine teatrolog i pozorišna kritičarka Adrijana Teodoresku iz Rumunije, reditelj Jevgenij Ibrahimov iz Rusije i književnik Ljubivoje Ršumović iz Srbije.

Festival svake godine dodeljuje izabranim istaknutim umetnicima i naučnicima nagradu za životno delo “Mali Princ”, za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu, a ovogodišnji dobitnici su novosadski teatrolog Miroslav Radonjić i poznati istoričar i kritičar lutkarskog pozorišta, dramaturg i režiser Vladimir Predmerski iz Slovačke.

Svečano otvaranje na sceni “Jadran” u Narodnom pozorištu proteći će uz Dečji hor Kolibri RTS-a, studente pozorišnih akademija iz Sankt Peterburga i Jekaterinburga, istaknutog američkog lutkara i dobitnika Nagrade za životno delo “Mali princ” 2008. godine Džima Gembla (Jim Gamble), kao i nastup mlade vokalne solistkinje iz Leskovca Jovane Jovanović.

Na otvaranju festivala ta nagrada biće uručena i Gemblu, prošlogodišnjem laureatu, koji tada nije mogao da prisustvuje.

Pored zvaničnog, takmičarskog programa, 16. subotički festival obuhvata i raznovrsne prateće sadržaje, čije je težište na predstavljanju ruskog lutkarstva.

Ekskluzivnu izložbu lutaka iz Muzeja pri Centralnom državnom pozorištu lutaka Sergej Obrascov u Moskvi, koja obuhvata oko sto eksponata, posetioci će moći da obiđu u Galeriji Otvorenog univerziteta.

Osim raznovrsnih sadržaja u okviru Dana ruske kulture, prateći program činiće i izložbe (Očima dece sveta, Pakao/Raj, Nacrtaj mi ovcu, Izložba radova Zdravka Mićanovića - profesora Fakulteta primenjenih umetnosti...), međunarodni naučni skup (u okviru Foruma za istraživanje pozorišne umetnosti), performansi “Trgovi i ulice”, u okviru kojih nastupaju 34 muzičko-scenske grupe iz zemlje i sveta, te filmski programi pomalo zaboravljenih crtanih filmova (Mornar Popaj, Tom i Džeri, Mačak u čizmama, U grmu je zeka, Pas Reksio...).

Najavljen je i filmski program “Kids for kids”, koji obuhvata dečje radove, a biće održane i promocije knjiga “Bukvar dečjih prava” Ljubivoja Ršumovića, “Ako me voliš, vozi sporije” Rajka Jolličića, “Moja profesija - Sergej Obrascov”.

Knjiga “Moja profesija” čuvenog Obrascova, u prevodu Novice Antića, zajedničko je izdanje Festivala i Pozorišnog muzeja Vojvodine. Pozorište Obrasova, kako je istakao nedavno Ćirilov, održalo se čak i u vreme Staljina, jer u njemu nije bilo cenzure.

Prateći program obuhvata, između ostalog, i međunarodni naučni skup - forum za istraživanje pozorišne umetnosti za decu, kao uvod u niz susreta do 2013. godine.

Svakoga dana od 18. do 22. maja biće prikazane po četiri predstave u terminima od 10, 12, 18 i 20 sati, a program je dopunjen i projekcijama animiranih filmova, koje je obezbedila Jugoslovenska kinoteka.

Budžet Festivala je 17 miliona dinara, a održava se uz podršku Ministarstva kulture Srbije, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i Grada Subotice, dok je glavni sponzor “Pionir”.

Subotički festival pozorišta za decu osnovan je 1994. radi prikazivanja najvrednijih i umetnički najrelevantnijih scenskih ostvarenja iz međunarodne i domaće produkcije za decu, promocije novih i afirmacije ostvarenih kulturnih vrednosti na međunarodnom planu, kao i zbližavanja raznih naroda i očuvanja specifičnosti i različitosti svake kulture kao izvora našeg zajedničkog bogatstva življenja.

Tokom proteklih 15 godina predstavio je više od 400 pozorišnih produkcija iz zemlje, Evrope i sveta, a za izuzetan doprinos razvoju scenske umetnosti za decu i kulture uopšte, nagrađen je Vukovom nagradom, najvećim kulturnim priznanjem u Srbiji.

Subotički festival, prema navodima Ćirilova, ujedno je i istorija svetskog lutkarskog pozorišta za decu, kao što je svojevremeno zapisano u jednoj poljskoj enciklopediji za BITEF, kao istoriju svetskog pozorišta druge polovine 20. veka.

Sajt subotičkog festivala je www.lutfestsubotica.net, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Tagovi