Ovacije za američke glumce Mikija Rurka (Mickey Rurke) i Džilijan Anderson (Gillian), svetska premijera poslednjeg filma u konkurenciji igranih - rumunskog “Kao prvo, Felicia”, obeležili su završnicu 15. SFF-a, uz dodelu nagrada partnera, dok će dobitnici zvaničnih festivalskih nagrada biti poznati 20. avgusta na ceremoniji u sarajevskom Narodnom pozorištu.
Burnim aplauzom dočekana je i ovogodišnja dobitnica nagrade Fondacije Katrin Kaltridž (Caltridge), Juanita Wilson. Crvenim tepihom prošao je i švedski glumac Stelan Skarsgard, ovogodišnji kustos fondacije pokojne glumice Katrin Kaltridž. Publika je imala priliku da pozdravi i ekipu filma “Bez imena” (Cary Fukunage), prošlogodišnjeg dobitnika stipendije Fondacije Kaltridžove.
Najveće ovacije izazvali su Rurk i Džilijan Anderson, zvezda “Dosijea X”, dajući autograme i fotografišući se sa okupljenima.
Rurk se pojavio u pratnji desetak motorista, a publika će imati priliku da ga vidi i u samoj završnici SFF-a, na projekciji filma “Rvač” u Letnjem kinu Heineken, kojim se vratio na svetsku scenu posle duže pauze, zahvaljujući reditelju Darenu Aronofskom (Darren Aronofsky), takođe jednom od gostiju sarajevskog festivala.
Takmičarski program igranog filma 15. SFF-a završen je rumunskom porodičnom dramom “Kao prvo, Felicia” Razvana Raduleskua (Radulescu) i Melise de Raf (Melissa de Raaf), jednim od deset ostvarenja u konkurenciji za “Srce Sarajeva”.
O dobitniku odlučuje žiri kojim predsedava čuvena glumica Mirjana Karanović iz Srbije, a u konkurenciji je i turski film “Ljudi na mostu” debitanta Aslija Özgea, dokumentarističko-igrani prikaz mlade generaciju u današnjem Istanbulu.
Sličnom temom bavi se i film “Jesen u mojoj ulici” debitanta Miloša Pušića iz Srbije o položaju mlade generacije izgubljene u srbijanskoj provinciji. Iz Srbije učestvuje i film “Ordinary People” Vladimira Perišića, takođe debitanta, koji je dobio nagradu FIPRESCI - prema odluci žirija koji su činili Leo Soesanto, Damir Radić i Nadezhda Marinchevska.
Reč je o priči o mladiću koji tokom jednog ratnog dana postaje ubica, ispričanoj iz distanciranog i hladnog, ali vrlo iskrenog ugla zločinca.
Sličan po temi, mada različit u pristupu, je film “Crnci” Gorana Devića i Zvonimira Jurića iz Hrvatske, premijerno prikazan ove godine u Puli, koji donosi priču o grupi vojnika u ratu, podcrtavajući njegov besmisao.
U konkurenciji za “Srce Sarajeva” posle premijere u Puli je i film Antonia Nuića “Kenjac”, koprodukcija Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, sa Nebojšom Glogovcem u glavnoj ulozi priče smeštene na selo, u kojem se tokom rata okuplja ranjena porodica, te o njihovom suočavanju sa duhovima prošlosti.
“Kenjac” je za sada prvi među igranim filmovima na listi za nagradu publike, koja je nešto više glasova dala samo dokumentarcu “Sevdah” Marine Andree, posvećenom jedinstvenoj muzičkoj formi koja postoji u Bosni već više od 400 godina, a često je porede s fadom i bluzom.
Bugarski reditelj Kamen Kalev u konkurenciji je za “Srce Sarajeva” debitantskim filmom “Istočni komadi”, intimnom pričom o bugarskom društvu, ispričanom iz ugla dva brata koji pokušavaju da pronađu put u haotičnom društvu u tranziciji.
Grčki film “Očnjak” Jorgosa Lantimosa (Yorgos Lanthimos) stvara atmosferu horor-bajke u još jednoj priči o porodičnim problemima i odrastanju pod stalnim roditeljskim nadzorom, dok je mađarski “Prenos” Rolanda Vranika tragikomično delo apsurda koji se odvija u svetu u kojem je sva telekomunikacija neobjašnjivo prestala da funkcioniše, a likovi, naviknuti da provode sate ispred svojih ekrana, pate od simptoma odvikavanja.
Jedini veteran u trci za “Srce Sarajeva” je Damjan Kozole, filmom “Slovenka”, koprodukcijom sa Nemačkom, Hrvatskom, Srbijom i BiH, u kojem se bavi skrivenim problemima slovenačkog društva kroz pogled jedne studentkinje.
Prema navodima selektorke Elme Tataragić, svi filmovi u trci za nagrade SFF-a, vizuelno su upečatljivi, autentični i originalni u načinu na koji vide svet, a uglavnom su stvoreni pod teškim okolnostima, s neverovatnom energijom i strašću prema filmskom stvaralaštvu, jer novoj generaciji autora nisu bitne granice i ograničenja, pravila i sredstva.
Sajt SFF-a je www.sff.ba, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)