Vesti

Političke prakse post-YU arta

27. novembar 2009.
SEEcult.org
Političke prakse post-YU arta
Političke prakse post-YU arta

Izložba “Političke prakse (post)jugoslovenske umetnosti: Retrospektiva 01” četiri nezavisne organizacije iz regiona - beogradskog Prelom kolektiva, WHW iz Zagreba, Kuda.org iz Novog Sada i SCCA/pro.ba iz Sarajeva, biće otvorena 29. novembra u Muzeju “25. maj”, u organizaciji Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, a bavi se istraživanjem kulturnog nasleđa socijalističke Jugoslavije kroz specifične primere i analizu umetničkih praksi unutar institucionalnih, političkih i društvenih konteksta u kojima su se formirale.

Izložba se sastoji se iz devet celina: Kako čitati partizansku umetnost (Miklavž Komelj, Lidija Radojević, Tanja Velagić, Jože Barši), Didaktička izložba i Vojin Bakić (WHW), Čim ujutro otvorim oči, vidim film (Ana Janevski, Varšava), TV Galerija (SCCA/pro.ba, Kuda.org, WHW), Trajni čas umetnosti (Kuda.org), Izvađeni iz gomile (DelVe, Zagreb), Dva vremena jednog zida: Slučaj SKC-a 1970-ih godina (Prelom) i Kunsthistorisches Mausoleum.

Priređivači tih celina pripadaju generaciji kustosa-istraživača, koja pokazuje izrazito interesovanje za umetničko nasleđe socijalističke Jugoslavije i aktivno deluje kako na lokalnoj, tako i na internacionalnoj umetničkoj sceni.

Članice kustoškog kolektiva WHW iz Zagreba bile su umetničke direktorke ovogodišnjeg, 11. Istanbulskog bijenala, izložba “Čim ujutro otvorim oči, vidim film” Ane Janevski proglašena je u magazinima “Frieze” i “Artforum” jednom od deset najboljih u 2008. godini, a članice DelVe kolektiva, Ivana Bago i Antonia Majača, kustoškinje su ovogodišnje izložbe savremene umetnosti “SpaPort” u Banjaluci, dok su Prelom Kolektiv i Kuda.org prezentovali istraživanja u više prilika u regionu i u inostranstvu.

Biće predstavlja i grupa savremenih umetničkih radova koji tematski i metodološki korespondiraju sa izložbenim poglavljima, a učestvuju: David Maljković, Hito Steyerl, Darinka Pop-Mitić, Igor Grubić, Chto Delat, u saradnji sa Renom Raedle i Vladanom Jeremićem, Tanja Lažetić i Dejan Habicht .

Primarni fokus izložbe su kritičke prakse u kojima se umetnički gest preklapa sa društvenim aktivizmom, društveno-političkom teorijom i strategijama samo-organizovanja. Uspostavljajući istorijsku sekvencu partizanska umetnost - socijalistički modernizam - nove umetničke prakse - savremena umetnost, izložba razmatra koncepte političkih praksi umetnosti i načine na koje ih možemo primeniti danas. Toj istorijskoj sekvenci se prilazi kroz specifične tematske ili problemske fokuse, dokumentarno-istraživački pristup izlaganju i studije slučajeva.

U okviru izložbe, čija je kustoškinja Jelena Vesić, 30. novembra biće održana i konferencija, a najavljeni su i drugi edukativno-diskusioni programi.

Izložbu prati dvojezična publikacija (urednici: Zorana Dojić, Dušan Grlja i Jelena Vesić), u izdanju Prelom kolektiva.

Izložba je realizovana u koprodukciji Preloma, Kuda.org i MSUB, a omogućili su je Ministarstvo kulture Srbije, Erste fondacija, Fond za otvoreno društvo, Ambasada Poljske, Gete institut Beograd/Pakt za stabilnost Jugoistočne Evrope i Gradska uprava za kulturu Novog Sada.

MSUB, koji je u rekonstrukciji, najavio je za decembar u svom Salonu projekat “Toplina” Zorana Todorovića, kojim je učestvovao ove godine na 53. Bijenalu u Veneciji, zajedno sa projektom Katarine Zdjelar “Ako mi oduzmeš glas šta mi ostaje”.

Izložba će biti otvorena do 31. decembra.

(SEEcult.org)

Tagovi