Vesti

Sting i Karamazov na GAF-u

7. februar 2009.
SEEcult.org
Sting i Karamazov na GAF-u
Sting i Karamazov na GAF-u

Engleski muzičar Sting, frontmen grupe Polis (The Police), jedna od zvezda jubilarnog Gitar art festivala, predstaviće se 8. februara u Sava centru kao svirač laute sa majstorom na tom instrumentu Edinom Karamazovim, s kojim je snimio album “Songs from the Labyrinth” sa pesmama proslavljenog elizabetanskog kompozitora Džona Daulenda (John Dowland) iz kasnog 16. veka.

Taj album snimljen je u Stingovoj kući i studiju u Toskani, koja takođe datira iz 16. veka.

Posle koncerta na GAF-u, publika će moći da nastavi zabavu u programu “Midnight Guitar Art Caffe” u Domu omladine.

Karamazov će sa kvartetom nastupiti i 9. februara u Kolarčevoj zadužbini, kao i gitaristi Alirio & Senio Diaz, Vojin Kocić i Kazuhito Jamašita (Yamashita).

Zajednički album Stinga i Karamazova “Songs from the Labyrinth”, koji će predstaviti i 10. februara u Bukureštu i 11. u dvorani "Lisinski" u Zagrebu, završio je 2006. i 2007. godine na prvom mestu Bilbordove liste za klasičnu muziku.

Nakon prvog dela turneje, objavljen je i koncertni album i DVD “The Journey and the Labyrinth: The Music of John Dowland” u limitiranom tiražu, na kojem je i jedna akustična izvedba Stingove pesme i velikog hita Polis “Message in the Bottle”. Na nekim od koncerata, Sting je u elizabetanskom maniru izvodio i još jednu svoju pesmu “Fields Of Gold”.

Tematika Daulendovih pesama se može povezati sa nekim od najboljih Stingovih radova, njihovim zajedničkim pogledima na ljubav, te na bol i radost koju ona nosi.

Sting je albumu dao i određenu dramaturšku dimenziju kroz romansiranu naraciju Daulendovih pisama seru Robertu Sesilu. Iz tih pisama se vidi buran život i česta Daulendova putovanja po evropskim dvorovima, zbog kojih je u jednom trenutku čak bio suočen sa, ipak odbačenom, ali teškom optužbom za izdaju krune. Pretpostavlja se da je razlog za takvu sumnju bilo i to što je svojevremeno veoma omiljeni Daulend, koga su mnogi savremenici nazivali i “engleskim Orfejem”, dobijao neobično velike honorare za tadašnje umetnike.

Sting je prošle godine nastupio sa ponovo okupljenim Polis na Ušću u Beogradu, u okviru povratničke i ujedno oproštajne turneje.

Danas ima iza sebe više od 105 miliona prodatih nosača zvuka, nekoliko višestruko platinastih albuma, kao i 17 Gremi, četiri Brit nagrade…

Pored tri nominacije za Oskara za najbolju pesmu, ostvario je i oko 15 uloga, uključujući za filmske klasike “Dina” i “Dve čađave dvocevke”, beogradska publika moći će da ga vidi i kao glumca 16. februara u Muzeju Jugoslovenske kinoteke, u okviru pratećeg programa GAF-a.

Sting je i laureat Zlatnog globusa za najbolju filmsku pesmu, kao i dve Emi nagrade za DVD “Sting in Tuscany - All This Time”.

Takođe, dobitnik je dve ugledne kompozitorske “Ivor Novello” nagrade, a ima i titulu počasnog doktora muzike na Univerzitetu u Njukaslu.

S Karamazovim se upoznao posle koncerta tog lautiste u Hamburgu, ali njihov prvi susret nije bio baš sasvim prijatan.

Oduševljen izvođenjem Karamazova, Sting ga je pozvao da nastupi na rođendanskoj proslavi na njegovom engleskom imanju. Kako je Sting posle otkrio, Karamazov ga je kurtoazno odbio, obavestiši ga da su oni ozbiljni muzičari, a ne “svirajući majmuni koji dolaze na njegov mig i poziv”. Ipak, to je bio uvod u višegodišnje prijateljstvo, a zajedničku ljubav za muziku Daulenda krunisali su bestseler albumom i traženom serijom eksluzivnih nastupa u velikim koncertnim salama širom sveta.

Karamazov je jedan od najvećih virtuoza na lauti, arhaičnom instrumentu koji je preteča današnje gitare.

Rođen 1965. godine u Zenici, Karamazov se prvo školovao kao klasični gitarista kod učitelja Sergija Selibadačea, osvojivši čak četiri prve nagrade na uglednim takmičenjima.

Virtuozno umeće sviranja barokne laute stekao je u tradicionalnoj švajcarskoj školi “Cantorum Basiliensis” kod majstora Hopkinsona Smita.

Nastupao je sa priznatim ansamblima rane muzike (Hillard Ensemble i Hesperion XX), a objavio je nekoliko zajedničkih izdanja sa virtuozom Andreasom Šolom (Andreas Scholl) i prošle godine solo album “Lute is a Song”.

Među zvezdama jubilarnog, desetog GAF-a je i čuveni italijanski kompozitor Enio Morikone (Ennio Morricone), koji će sa orkestrom Roma Sinfonietta nastupiti u Beogradskoj areni 14. februara, na Dan zaljubljenih.

Početak GAF-a obeležiće 7. februara španski virtuoz Amigo, koji ima reputaciju autentičnog naslednika Paka de Lusije, a ubrzo nakon gostovanja u Beogradu objaviće novi, šesti album “Paseo De Gracia”.

Amigo je beogradskoj publici poznat i sa koncerta 2005. godine, kada je takođe nastupio pred prepunim Sava centrom.

Nastupao je s najvećim savremenicima na gitari, kao što su De Lusija, Al di Meola, Džon Meklafin, pa čak i sa rok imenima kao što su Džo Satriani, Stiv Vai, Kit Ričards i Bob Dilan.

Među zvezdama jubilarnog GAF-a je i etno trio sa Balkana koji čine Vlatko Stefanovski, Miroslav Tadić i Teodosije Spasov, a nastupiće 13. februara u Sava centru, nakon čega će se, u pratećem programu “Midnight Guitar Art Caffe” u Domu omladine, predstaviti i kao DJ-evi.

GAF obuhvata i četiri festivalske večeri na Kolarcu, od 9. do 12. februara, gde će nastupiti najbolji klasični gitariste iz 14 zemalja, među kojima su i Alirio Dijaz, Kazuhito Jamašita i Dušan Bodanović.

Sajt GAF-a je www.gaf.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Tagovi