Vesti

Globalna slika Martinisa

6. decembar 2009.
SEEcult.org
Globalna slika Martinisa
Globalna slika Martinisa

Hrvatski umetnik Dalibor Martinis pokušaće novim projektom “Globalna slika”, koji će predstaviti u Rijeci, Zagrebu i Zadru, da izmeri trenutno stanje čovečanstva, oslanjajući se na dnevne izveštaje o globalnoj ekonomiji, berzama, katastrofama, zdravlju, međunarodnim odnosima i sukobima, građanskim slobodama, zaštiti okoline i medijima.

Site specific instalacija “Globalna slika/Senzor ljudskog stanja” deo je hrvatske selekcije na trećem Bienalu Kvadrilateralu u Rijeci, ali će biti postavljena i u Zagrebu i Zadru, a prema najavi Martinisa, planirana je tokom 2010. godine i u još nekim gradovima u Evropi.

Martinis će tim radom osvetliti globus na zgradi Transadrije u riječkoj luci, oslanjajući se na dnevne izveštaje o situaciji u svetu, na osnovu kojih će biti izmereno trenutno stanje čovečanstva i predstavljeno pomoću softvera koji menjaju boje globusa.

Pomoću sličnih senzora, “Globalna slika” simultano će biti pokrenuta u Zagrebu i Zadru.

Martinis je polazište za taj rad našao u filozofiji Hane Arent (Hannah Arendt) koja je koristila termin “ljudsko stanje” da opiše radost, ali i teror i druge emocije u vezi sa životom i postojanjem.

Kada bi se pretpostavilo da postoji način da se izmeri ljudsko stanje i da se naslika njegova globalna slika, pitanje je da li bi njeno konstantno prisustvo uticalo na ljude da se drugačije ponašaju i budu saosećajniji prema ostalima, odnosno više brinu za dobar život uopšte, naveo je Martinis u opisu rada.

Postojeći globus na krovu zgrade u riječkoj luci poslužiće tako kao objekat za vizualizovanje promena globalne slike čovečanstva, koja će biti izražena kroz sedam stanja - promenom boja led ekrana - od plave, preko tirkizne, zelene, žute, narandžaste do crvene i purpurne.

I u Zadru će senzor “ljudskog stanja” biti postavljen u luci, a u Zagrebu će biti na paviljonu Studija Njirić+architects.

Martinis je jedan od četiri umetnika iz Hrvatske koji učestvuju na trećem Biennalu Kvadrilateralu u riječkom Muzeju moderne i savremene umetnosti (MMSU) koje će biti otvoreno 8. decembra, a posvećeno je umetnosti novih medija.

Premijerno će biti predstavljeno 16 radova medijske i digitalne umetnosti koji će ispitati različite uglove i presecanja koji proizlaze iz zajedničkih karakteristika novih medija u odnosu na specifičan politički, ekonomski i kulturni kontekst zemalja-učesnica - Hrvatske, Italije, Mađarske i Slovenije.

Osim Martinisa, prema izboru Darka Fritza, iz Hrvatske učestvuju i Helena Bulaja, Vlatko Čerić i Ivan Marušić Klif.

Italiju, prema izboru Elene Giulie Roši, predstavljaju Elastic Group of Artists Research, Lorenzo Pizzanelli, Carlo Zanni i Eva & Franco Mattes aka 0100101110101101.org, dok iz Slovenije, prema izboru Petera Tomaža Dobrile, učestvuju Uršula Berlot, Marko Košnik, Luiza Margan & Miha Presker i son:DA, a iz Mađarske, prema izboru Nine Czegledy - Marton Andras Juhasz, Adam Somlai Fischer, Janos Sugar i Julia Vecsei.

Umetnička direktorka BQ3 je Christiane Paul iz SAD, voditeljka dodiplomskog programa Medijskih studija, vanredna profesorka Medijskih studija na The New School u Njujorku i stručna saradnica za umetnost novih medija u Vitni muzeju američke umetnosti, koja će 9. decembra održati predavanje o perspektivama medijske umetnosti, uz razgovor sa umetnicima i kustosima BQ3.

BQ je pokrenuto 2005. kulturnom razmenom četiri susedne zemlje, članice inicijative Kvadrilaterale - Hrvatske, Slovenije, Mađarske i Italije, sa naglaskom na predstavljanje savremene umetničke prakse, njenih recentnih kretanja, uzbudljivih izraza, novih oblika i medija.

Prvo BQ održano je na temu “Relativizma”, a 2007. tema je bila “Heroj kulture”.

Pokrovitelj BQ3 je Grad Rijeka, a podršku su pružili i Primorsko-goranska županija, Ministarstvo kulture Hrvatske i sponzori.

BQ3 je deo međunarodnog projekta X-OP: eXchange of art Operators and Producers, koji je sufinansiran sredstvima Evropske komisije.

Sajt MMSU je www.mmsu.hr

(SEEcult.org)

Tagovi