Beogradska kuća “Rende” objavila je nedavno zbirku priča “Made in Slovenia” Aleša Čara, najznačajnije delo u opusu tog slovenačkog književnika, novinara, prevodioca i scenariste, a do maja planira da objavi i roman “Čefurji Raus” Gorana Vojnovića, kojim je izazvao pažnju početkom godine zbog policijskog progona, a potom je postao dobitnik ugledne Prešernovu nagradu.
Vojnović je bio i saslušan zbog tog romana o ljubljanskom naselju Fužine, u kojem žive doseljenici sa juga bivše Jugoslavije, uglavnom bez manjinskih i bilo kojih drugih posebnih prava.
Roman “Čefurji raus!”, koji sadrži autentičnu mešavinu često politički nekorektnog jezika, prikazuje sudbine stanovnika Fužine ne samo iz prvih generacija, već i njihovih potomaka, koje okolina pogrdno naziva “čefurji”.
Policija je odustala od progona Vojnovića nakon oštre reakcije javnosti, ali i ministarke unutrašnjih poslova Katarine Kresal, koja je čak i preporučila Vojnovićevu knjigu čitaocima kao pučno štivo za suzbijanje netolerancije prema stanovnicima Fužine.
“Rende” je za prošlogodišnji Sajam knjiga objavilo i zbirku priča slovenačkog autora Aleša Čara, pisca, prevodioca, scenariste i publiciste, koga književna kritika naziva “slovenački Karver”.
Knjiga “Made in Slovenia”, u prevodu Ane Ristović na srpski jezik, sadrži prozne minijature o običnim ljudima i svakodnevnici koju prate naizgled male i nevažne stvati, koje često određuju dalji tok života i iniciraju nešto veliko i univerzalno u životu.
Likovi u pričama Čara žele ljubav, sreću, zdravlje, novac; a obično dobijaju prevaru, tugu, bol, nemaštinu… U njegovim pričama “ljudi uvek misle da znaju neku tajnu za sve” i zato varaju svoje partnere, špijuniraju susede, žrtvuju decu, upražnjavaju perverzije, lažu sami sebe...
Rođen 1971. godine u Idriji, Čar je studirao komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Ljubljani, a trenutno je urednik za kulturu u dnevnim novinama “Dnevnik”.
Objavio je dva romana - “Igra anđela i šišmiša (Igra angelov in netopirjev) 1997. godine i “Pasji tango” 1999, kao i zbirke kratkih priča “U kvaru” (V okvari) 2003. i “Made in Slovenia” 2006. Za roman “Igra anđela i šišmiša” dobio je nagradu za najbolji slovenački prvenac 1996/97.
Knjige su mu prevedene na nekoliko stranih jezika, a roman “Pasji tango” je 2004. godine objavljen u prevodu na srpski jezik.
Rende je i izdavač novog romana hrvatskog pisca Miljenka Jergovića “Srda pjeva u sumrak na Duhove”, čiji je centralni događaj ubistvo 12-godišnje Srde Kapurove, ponosne prosjakinje-plesačice, koja čudnovatim plesom (uz zvuke srpskih turbo-folk hitova) mami osmehe i novac Zagrepčana u jednoj prometnoj ulici gde crveno svetlo na semaforu predugo traje.
Priča je ispričana iz pet različitih uglova: pet volšebnih junaka, sa fascinantnim životnim pričama, čije geografske putanje idu preko Srbije, Hrvatske i Bosne, povezano je sa Kapurovom.
Prema navodima kuće Rende, Jergović uspeva da prepoznatljivim autentičnim stilom oživi celokupnu istoriju SFRJ (sa posebnim akcentom na Srbiju, Hrvatsku i Bosnu) - birajući za glavne likove poglavlja ljude koji simbolizuju ekstreme jugoslovenskog nacionalnog identiteta.
Rende je objavilo do sada četiri Jergovićeva romana - “Mama Leone” (2005), “Buick rivera” (2006), “Ruta Tannenbaum” (2007) i “Dvori od oraha” (2008).
Jergović je izjavio nedavno za beogradski “NIN” da je s kućom Rende uspostavio lupsku i navijačku identifikaciju”, što mu se, inače, sa izdavačima već neko vreme ne događa.
(SEEcult.org)