Vesti

Pobednici 50. Soluna

22. novembar 2009.
SEEcult.org
Pobednici 50. Soluna
Pobednici 50. Soluna

Izraelsko-nemački film “Ajami” o borbi klanova u Jafi dobio je 22. novembra glavnu nagradu - Zlatnog Aleksandra jubilarnog, 50. Solunskog filmskog festivala (TIFF), a trijumf je doživeo i dobitnik Srebrnog Aleksandra - rumunski film “Počasna medalja”, koji je osvojio još nekoliko značajnih nagrada, uključujući žirija FIPRESCI. Publika je u programu “Balkanski pregled” dodelila nagradu savremenoj drami “Medeni mesec” srpskog reditelja Gorana Paskaljevića, jedne od zvezda 50. Soluna, koji je dobio i počasnog Zlatnog Aleksandra za doprinos filmskoj umetnosti.

Žiri 50. Soluna, kojim je predsedavao grčki reditelj Teo Angelopulos (Theo Angelopoulos), a članica je bila i beogradska glumica Mirjana Karanović, dodelio je filmu “Ajami” Zlatnog Aleksandra (40.000 evra) u konkurenciji 15 ostvarenja.

Rediteljski tandem pobedničkog filma - Skandar Kopti (Scandar Copti), Palestinac nastanjen u Izraelu, i Jaron Šani (Yaron Shani), Jevrejin rođen u Izraelu, nagrađen je i za scenario ravnopravno sa scenaristom “Počasne medalje” (Tudor Voican).

“Ajami” je dobio i 4.000 evra vrednu nagradu publike u glavnom takmičarskom programu, a priča je rađena u četiri poglavlja, koja predstavlja koloplet svakodnevice u Jafi, gde su ljudske sudbine i životi u rukama klanova, “porodica” koje o svemu odlučuju. Obračuni i dešavanja u tom filmu ravni su zanimljivom akcionom trileru uz tipičan temperament i naboj koji, inače, nosi sudbina tog područja isprepletenih interesa i kultura.

Rumunski film “Počasna medalja” Kalina Petera Netzera, dobitnik specijalne nagrade žirija vredne 25.000 evra, tragikomična je sudbinska priča 75-godišnjeg starca koji iznenada prima počasnu medalju za zasluge u Drugom svetskom ratu, a jedva ih se i seća.

Priznanje ga podstiče da preispita ceo život i da zaključi da ga nije možda zalud živeo, a vrhunac filma predstavlja poziv na večeru sa predsednikom Rumunije povodom 50-godišnjice Drugog svetskog rata. I dok se on nada da će, tako, konačno dobiti priliku da reši problem grejanja u svom kvartu, te dokaže i svojoj ženi da nije “niko i ništa”, iz Ministarstva odbrane obaveštavaju ga da mu je medalja greškom dodeljena…

Film “Počasna medalja” odneo je i nagradu za mušku ulogu (Victor Rebengiuc), dok je najboljom glumicom proglašena Rut Nirer (Ruth Nirere) za ulogu u belgijsko-francuskom filmu “Dan kada je Bog otišao” (Philippe van Leeuw).

Nagrada za režiju dodeljena je meksičko-španskom filmu “Severnjak” Rigoberta Perezkana (Perezcano), dok je specijalnu pohvalu za scenario dobio filipinski film “Deca sakupljači metala” Ralstona Hovera.

Nagradu za ljudske vrednosti, koju dodeljuje TV kanal grčkog parlamenta u iznosu od 15.000 evra, dobio je film “Liban” Semjuela Maoza iz Izraela, prikazan u programu “Dani nezavisnosti”.

Nagradu publike, osim filma “Ajami” u glavnom međunarodnom programu, dobio je u grčkoj selekciji film “Biloba” Sofije Papakristou (Sophia Papachristou), a u programu “Balkanski pregled” Paskaljevićev “Medeni mesec”, prva srpsko-albanska koprodukcija, koja govori o mladim bračnim parovima iz Srbije i Albanije koji kreću u potragu za boljim životom u EU.

Paskaljevićev film, nastao prema scenariju koji je taj poznati reditelj napisao sa mladim albanskim piscem Gencom Permetijem, trijumfovao je i na nedavnom festivalu u Valjadolidu, a beogradsku premijeru imaće 24. novembra u Sava centru.

Na jubilarnom Solunskom festivalu dodeljeno je još niz priznanja, uključujući nagradu grada Soluna (10.000 evra), koja je pripala argentinsko-kolumbijskoj koprodukciji “Krv i kiša” talentovanog Horhea Navasa (Jorge).

Nagradu koprodukcijskog foruma “Raskršća”, u iznosu od 10.000 evra, dobio je film “Pasqua” scenariste i reditelja Ivana Marinovića - koprodukcija Slovenije, Češke i Crne Gore, dok je specijalno priznanje dobio francuski film “Odysey of a Vagabond Princess” crnogorske princeze Altinai Petrović Njegoš, ćerke princa Nikole.

Ranije još saopšteno je da su nagrade Balkanskog filmskog fonda dobili, posle trodnevne radionice, projekti “Majka asfalta” (Mother of Asphalt) Dalibora Matanića iz Hrvatske, “Rumunsko proleće” (Romanian Spring) Anke Murine Lazaresku i “Bašte pomorandži” (Orange Garden) Ozkana Kučuka iz Turske.

Počasnog Zlatnog Aleksandra na 50. Solunu, osim Paskaljevića, dobili su i glumica, pevačica i rediteljka Džejn Birkin (Jane) i filmski kompozitor grčkog porekla Aleksandar Depla, koji su održali i koncerte, te producent i reditelj Džeremi Tomas, koji je radio s Bertolučijem i Skolimovskim, a bio je predsedavajući Britanskog filmskog instituta niz godina. Zlatni Aleksandar uručen je i jednom od ključnih aktera “novog nemačkog filma” Verneru Hercogu (Werner Herzog), koji će predsedavati žirijem 60. Berlinala 2010. godine.

Paskaljeviću i Hercogu priređene su i retrospektive u Solunu.

Paskaljević je nagradu posvetio glumcima, navodeći da bez njih njegovi filmovi ne bi bili to što jesu, a osim Mirjane Karanović, predstavio je na svečanoj ceremoniji i mladog Nebojšu Milovanovića, koji je igrao u njegovim filmovima “Bure baruta” i “Optimisti”, a igra i u “Medenom mesecu”.

Mirjana Karanović rekla je da je ponosna i da joj je čast što Paskaljević i ona žive u istoj zemlji i što u Srbiji “postoji stvaralac koji ima hrabrosti, dostojanstva i ljubavi da zauzme stav u odnosu na vreme u kojem živimo”.

“Nadam se da će Goran i ubuduće praviti filmove kakve je pravio do sada i želim mu puno sreće u tome”, rekla je Mirjana Karanović, koja je i zvezda filma “Tamo i ovde” Darka Lungulova, prikazanog u Solunu u programu “Balkanski pregled”.

Dodeli nagrade Zlatni Aleksandar za doprinos filmskoj umetnosti prisustovali su i predsedavajući Nacionalnog filmskog centra Albanije Dževdet Feri, u ime koproducenta filma “Medeni mesec”, kao i srpski koproducent iz “Beograd filma” Vuk Valčić. Ceremoniji je prisustvovala i Nadica Momirov, državna sekretarka Ministarstva kulture Srbije koje je takođe dalo sredstva za film “Medeni mesec”, kao i generalni konzul Srbije u Solunu Milan Dimitrijević.

Posle dodele nagrade, direktorka Solunskog festivala Despina Muzaki priredila je svečanu večeru u čast Paskaljevića na kojoj je najavljeno da će mu sledeću veliku retrospektivu, posle njujorške u Muzeju moderne umetnosti pre dve godine i ovogodišnje solunske, prirediti i Britanski institut za film već sledećeg leta.

Srbija je bila prisutna na 50. Solunu i filmom “Obični ljudi” Vladimira Perišića u selekciji “Balkanski pregled”, kao i programom “Neistražena Srbija: avangarda kino klubova” koji je predstavio bisere čuvenog Kino kluba Beograd i Akademskog filmskog centra, te u sekcijama “Eksperimentalni film u ex-Yu” i “Balkanski projekti u nastajanju”.

Sajt Solunskog festivala je http://tiff.filmfestival.gr

(SEEcult.org)

Tagovi