Vesti

Subina bina na Exitu

9. jul 2009.
SEEcult.org
Subina bina na Exitu
Subina bina na Exitu

Među zvezdama Exit festivala u Novom Sadu posthumno će biti i uticajni novosadski muzičar, kompozitor i producent Mitar Subotić Suba (1961-1999), čijim je imenom nazvana bivša bina vorld muzike, a okupiće od 9. do 12. jula njegove prijatelje i muzičare sa kojima je sarađivao, kao i one koji nastavljaju njegovim putem istraživanja novih žanrova i eksperimentisanja.

Program na Suba stejdžu tematski je podeljen na Portugal (9. jul), kada će nastupiti Ritchaz & Kéke, Macacos do Chinês, Buraka Som Sistema, Addictive TV i DJ Marfox, Brazil (10. jul) - Modern Quartet, Katia B, Cibelle i Trio Mocotó, Holandiju (11. jul) - Knalpot, DJ-evi Cinnaman, Juha i Rob Da Bank, dok će završne večeri desetog Exita nastupiti R Point, Horkestar, Vuneny, These Monsters, Fedayi Paća i Amon Tobin.

Najveća atrakcija prvog dana biće portugalski Buraka Som Sistem, proširena porodica plesača i MC-jeva sa svih strana sveta, koji se izdvaja miksom kuduro zvuka, tipičnog za domorodačku Angolu (poznat kao angolski kuduro), te snažnim multietničkim geto fank ritmovima.

Prve večeri nastupiće i Addictive TV, audiovizuelni fenomen nastao pod raznim uticajima, koji je izuzetno tražen i za kreiranje filmske muzike (pravili su remikse za muziku iz filmova Iron Man, Slumdog Millionaire, Max Payne, Fast & Furious i Snakes on a Plane...).

Među prvima koji će odati počast Subi biće Ritćaz & Keke, čiji su
minimal zapadnoafrički bubljevi i rani američki hip hop fino upakovani u lo-fi tehniku. Nastupiće i hip-hop bend Macacos do Chines, kao i sve popularniji DJ Marfox, koji sa još pet DJ-eva čini sastav DJ N.K, stvarajući kombinaciju kuduro zvuka sa žanrovima kao što su tribal house, trance, tećno i house.

Poslednjeg dana Exita, 12. jula, na Suba bini nastupiće i francuski umetnik Fedayi Pacha, koji kombinuje dab sa orijentalnim zvucima i instrumentima, a na binu iznosi ceo svoj studio, pozivajući prisutne da učestvuju u kreiranju muzike na licu mesta.

Subi će počast ukazati i britanski sastav These Monsters, kao i umetnik Amon Tobin brazilskog porekla, koji izdaje za kuću Ninja Tunes, a među učesnicima će biti i jedinstvena beogradska vokalno-instrumentalna atrakcija Horkestar, koja kombinuje horsko pevanje trideseta kljudi s
petočlanim bendom na instrumentima.

Među zvezdama poslednjeg dana Exita na Suba stejdžu će biti i romska deca okupljena u projektu R Point. Ta organizacija posvećena je izdvajanju romske dece iz nepovoljnih životnih uslova i njihovom angažovanju u raznim radionicama u okviru kojih se stvara muzički izraz njihove kulture, a od početka 2006. formirano je 12 takvih radionica u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.

Rođen 1961. godine u Novom Sadu, gde je diplomirao na Akademiji umetnosti, na odseku za kompoziciju i orkestraciju, Subotić je pohađao i kurs elektronske muzike kod multiinstrumentaliste Pola Pinjona, a najpoznatiji je po projektu “Rex Ilusivii”, koji je najavljen i kao grafit na sada čuvenom zidu u Novom Sadu.

“Kralj iluzija” postao je autentična zvezda 80-ih - od demo snimaka objavljenih na kompilacijama "Ventilator", preko saradnje sa Milanom Mladenovićem, Masimom Savićem, Marinom Perazić, Igorom Popovićem i ostalima.

Eklektična obrada hita "Sex Machine" Džejmsa Brauna s Milanom Mladenovićem, džezi "Plava Jutra" i popična "Arabia" sa Igorom Popovićem, dokazale su ga kao hit-mejkera, iako nije uspeo nijedan od hitova da zvanično i objavi. Tek kasnije je objavio debi LP “Disillusioned", i to u svega 500 primeraka.

Ta ploča predstavlja jedan od poslednjih konceptualnih izdanja jugoslovenske pop/alternativne muzke, sa temema "Thanx Mr. Rorschach - ambijenti na muziku Erika Satija", "Courage I" i "Facedance".

Subotić je 1988. godine, za instalaciju "The Dreambird, In The Mooncage", koju je radio sa Goranom Vejvodom, dobio nagradu fonda UNESCO za promociju kulture. Po završetku tog rada, čiji je deo materijala objavio tek po odlasku u Brazil, Subotić je prestao da koristi pseudonim Rex Ilusivi.

Zemlju je napustio 1992. godine, otišavši najpre u Pariz, a potom je započeo novu karijeru u Brazilu, gde je radio kao producent s bendovima poput "Maestre Ambrozio" i pevačima kao što su Bebel Žilberto (Gilberto), Marisa Monte, Marina Lima, Daniela Merkjuri (Maercury), Arnoldo Antunes i Edson Korderiro (Corderiro).

U proleće 1994. s Milanom Mladenovicem i prijateljima snimio je "Angel's Breath", na kojem je ukrstio brazilske i balkanske folklorne motive, snažno podcrtane Milanovom gorčinom. To je bila i poslednja saradnja dva najkompletnija autora kraja 20. veka sa ovih prostora, budući da je Mladenović preminuo u novembru 1994. godine u Beogradu, ne dočekavši ni promociju svog albuma.

Subotić je objavio u Brazilu i album "Sao Paulo Conffesions”, sarađujući sa Žoaom Parahibom (Joao Parahyba), Sibel (Cibelle), Katiom B...

Dva dana pre objavljivanja tog albuma u Evropi, 2. novembra 1999, stradao je u požaru u svom studiju dok je spasavao mastere albuma "Tanto Tempo" brazilske zvezde Bebel Žilberto.

Bebel Žilberto je u junu 2007. godine, kada je održala koncert u u Beogradu, istakla da je to za nju posebno veče, jer nastupa u “Subinoj zemlji”.

Album “Tanto Tempo” bio je najprodavanije brazilsko izdanje u Americi i doneo joj tri nominacije za Gremi.

Sajt posvećen Subotiću je http://suba.isallineed.net

Sajt Exita je www.exitfest.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Tagovi