Vesti

Skele Švajcarskog programa

6. novembar 2009.
SEEcult.org
Skele Švajcarskog programa
Skele Švajcarskog programa

Švajcarski program za kulturu, jedna od retkih stranih fondacija koja je delovala proteklih godina na ovim prostorima, obeležava zatvaranje kancelarije u Beogradu predstavljanjem izabranih projekata koje je podržala na lokalnoj sceni, a iako zvanično odlazi iz Srbije, nastaviće podršku na Zapadnom Balkanu kroz projekte orijentisane na regionalnu saradnju.

Program “Skele” - prezentacija umetničkih produkcija i ostvarenja, podržanih od SCP-a, počeo je 5. novembra predstavom “Kriva za Gausa” Borisa Čakširana i Sanje Krsmanović-Tasić u UK “Vuk Karadžić”, gde će 6. novembra biti izvedena i predstava “Klanica pet - # verzija 2008.1” digitalnog totalnog teatra, nastala prema istoimenom romanu kultnog američkog pisca Kurta Vonegata, dok će 7. novembra u autobusu na liniji 26 Dah teatar izvesti “Ne/vidljivi grad”. Za završnicu 8. novembra u kulturnom centru Grad najavljen je plesni projekat “Enjoy July” bugarskog koreografa Iva Dimčeva i koncert Dvojac bez kormilara.

Dimčev će se predstaviti beogradskoj publici i u okviru posebnog Festivala savremenog plesa “Kondenz” od 9. do 12. novembra u Gradu, koji je deo programa Nomad Dance Academy (Nomadska plesna akademija), a rezultat je saradnje Stanice - servisa za savremeni ples iz Beograda i partnera iz regiona, podržan, izmedju ostalih, i od SCP-a.

Za predstavu “Enjoy July”, koja je premijerno izvedena pre dve godine na BELEF-u, a istražuje fenomen ljudskog zadovoljstva, bugarski koreograf i multimedijalni umetnik jedinstvenog stila Ivo Dimčev odabrao je troje mladih plesača iz Beograda - Draganu Bulut, Ljiljanu Tasić i Marka Milića.

Predstava “Klanica pet - # verzija 2008.1” digitalnog totalnog teatra, koja je na programu 6. novembra u UK “Vuk Karadžić”, prvi put je izvedena 2007. u Užicu (program Otvoreni put E-761, programski segment Open Arc Theatre), a aktuelna verzija imala je premijeru početkom septembra prošle godine u Beogradu.

Režiju, digitalnu scenografiju i adaptaciju potpisuje Fahrudin Nuno Salihbegović, a prevod, adaptaciju i dramatizaciju Tatjana Ljujić, dok je direktor tog projekta i producent Aleksandar Đerić, koji vodi I produkcijski tim Academica Group.

I projekat “Ne/vidljivi grad” Dah teatra, koji će biti izveden 7. novembra u autobusu na liniji 26, poznat je beogradskoj publici, a pokušava da učini vidljivijim multietničku strukturu gradova u Srbiji i bogatstvo različitih etničkih kultura - da se ono što postoji i što je deo kulture već vekovima, a postalo skriveno, otkrije ponovo.

U toj predstavi, u režiji Jadranke Anđelić i Dijane Milošević, igraju Jugoslav Hadžić, Aleksandra Jelić, Sanja Krsmanović-Tasić, Maja Mitić i Ivana Milenović, a nastupaju i muzičari Dragan Simeunović (udaraljke), Jugoslav Hadžić (harmonika), Aleksandar Zlatarov (rep) i Vera (violina).

Program predstavljanja SCP-a zatvara 8. novembra koncert Dvojca bez kormilara (Boris Mladenović i Dušan Petrović), čiji je koncept zasnovan na dovođenju različitih zanimljivih ličnosti u situacije koje nisu njihovo (prirodno) muzičko okruženje, a ideja je da se od tih gostujućih muzičara/DJ-eva/producenata dobije autentična komponenta koja se kasnije na razne načine inkorporira u muzičko telo autorskog materijala ili prosto boji dati trenutak.

Osim Petrovića (saksofoni, flauta, kontrabas, klavijature) i Mladenovića (programiranje, gitara, bariton-gitara), u sastavu DBK-a trenutno je i Feđa Franklin (bubnjevi, perkusije).

Povodom obeležavanja desetogodišnjice delovanja ŠCP-a, ministar kulture Srbije Nebojša Bradić posebno je zahvalio 5. novembra na konferenciji za novinare u Gradu direktoru Pro Helvetie, Piusu Knuselu, za sve što je za kulturu Srbije u protekloj deceniji učinila i ta fondacija i sama Švajcarska.

“Decenija delovanja Švajcarskog programa za kulturu - koji je samim tim što je u Srbiji finansirao inovativne tvorevine duha, kulturnim projektima dao novi zamah, nove izazove, ali i postavio pred njih nove zahteve - decenija je podrške razvoju kulture naše zemlje. Time što je za jedan od prioriteta proglasio finansiranje projekata nastalih van metropole, Švajcarski program za kulturu je u Ministarstvu kulture Srbije našao partnera za saradnju na ostvarenju jednog od najznačajnijih ciljeva kulturne politike Ministarstva kulture - decentralizaciju u kulturi”, rekao je Bradić.

Ističući da je pomoć SCP-a u organizovanju konkretnih kulturnih događaja, ali i koncipiranju kulturnih projekata na nov i drugačiji način, bila od posebnog značaja za umetnike koji su se odvažili da realizuju samostalno projekte, Bradić je naveo i da su saradnja sa nevladinim sektorom i međusobno povezivanje tih aktera i aspekti programa kojem doprinosi i Ministarstvo kulture.

Prema njegovim rečima, tesna saradnja Ministarstva kulture i SCP-a ne iscrpljuje se samo u zajedničkom finansiranju projekata, već se - kroz međusobnu razmenu informacija o projektima planiranim za finansiranje i o onima koji su već dobili finansijsku podršku, ali i kroz etabliranje jasnih, preciznih i vidljivih kriterijuma u odabiru tih projekata, “penje naviše na lestvici složenih međuodnosa podrške i pomoći, sa jedne, i partnerske saradnje, sa druge strane”.

Bradić je poželeo da Srbija i Šcajcarska i dalje uspešno sarađuju na planu kulture.

SCP postepeno zatvara kancelarije u zemljama u kojima deluje, u skladu s mandatom koji je Švajcarskom umetničkom savetu Pro Helveciji (Pro Helvetia) dodelila Švajcarska agencija za razvoj i saradnju za period 2008-2012.

Tokom proteklih deset godina u različitim periodima podržavao je različite profile visoko kvalitetnih manifestacija i projekata, a u nekim slučajevima je to bila podrška od baze, pomoć pri ustanovljavanju određenih manifestacija ili umetničkih grupa, dok je na drugim nivoima reč o podršci snažno utemeljenih kulturnih manifestacija, od velikog značaja za kulturnu scenu Srbije, kojima je u određenom periodu bila neophodna pomoć da bi opstale i održale relevantnost.

Sajt SCP u Srbiji je www.scp-srb.net, a program obeležavanja desetogodišnjice nalazi se i Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Tagovi