Švajcarski program za kulturu, jedna od retkih stranih fondacija koja je delovala proteklih godina na ovim prostorima, obeležava zatvaranje kancelarije u Beogradu predstavljanjem izabranih projekata koje je podržala na lokalnoj sceni, a iako zvanično odlazi iz Srbije, nastaviće podršku na Zapadnom Balkanu kroz projekte orijentisane na regionalnu saradnju.
Program “Skele” - prezentacija umetničkih produkcija i ostvarenja, podržanih od SCP-a, počeo je 5. novembra predstavom “Kriva za Gausa” Borisa Čakširana i Sanje Krsmanović-Tasić u UK “Vuk Karadžić”, gde će 6. novembra biti izvedena i predstava “Klanica pet - # verzija 2008.1” digitalnog totalnog teatra, nastala prema istoimenom romanu kultnog američkog pisca Kurta Vonegata, dok će 7. novembra u autobusu na liniji 26 Dah teatar izvesti “Ne/vidljivi grad”. Za završnicu 8. novembra u kulturnom centru Grad najavljen je plesni projekat “Enjoy July” bugarskog koreografa Iva Dimčeva i koncert Dvojac bez kormilara.
Dimčev će se predstaviti beogradskoj publici i u okviru posebnog Festivala savremenog plesa “Kondenz” od 9. do 12. novembra u Gradu, koji je deo programa Nomad Dance Academy (Nomadska plesna akademija), a rezultat je saradnje Stanice - servisa za savremeni ples iz Beograda i partnera iz regiona, podržan, izmedju ostalih, i od SCP-a.
Za predstavu “Enjoy July”, koja je premijerno izvedena pre dve godine na BELEF-u, a istražuje fenomen ljudskog zadovoljstva, bugarski koreograf i multimedijalni umetnik jedinstvenog stila Ivo Dimčev odabrao je troje mladih plesača iz Beograda - Draganu Bulut, Ljiljanu Tasić i Marka Milića.
Predstava “Klanica pet - # verzija 2008.1” digitalnog totalnog teatra, koja je na programu 6. novembra u UK “Vuk Karadžić”, prvi put je izvedena 2007. u Užicu (program Otvoreni put E-761, programski segment Open Arc Theatre), a aktuelna verzija imala je premijeru početkom septembra prošle godine u Beogradu.
Režiju, digitalnu scenografiju i adaptaciju potpisuje Fahrudin Nuno Salihbegović, a prevod, adaptaciju i dramatizaciju Tatjana Ljujić, dok je direktor tog projekta i producent Aleksandar Đerić, koji vodi I produkcijski tim Academica Group.
I projekat “Ne/vidljivi grad” Dah teatra, koji će biti izveden 7. novembra u autobusu na liniji 26, poznat je beogradskoj publici, a pokušava da učini vidljivijim multietničku strukturu gradova u Srbiji i bogatstvo različitih etničkih kultura - da se ono što postoji i što je deo kulture već vekovima, a postalo skriveno, otkrije ponovo.
U toj predstavi, u režiji Jadranke Anđelić i Dijane Milošević, igraju Jugoslav Hadžić, Aleksandra Jelić, Sanja Krsmanović-Tasić, Maja Mitić i Ivana Milenović, a nastupaju i muzičari Dragan Simeunović (udaraljke), Jugoslav Hadžić (harmonika), Aleksandar Zlatarov (rep) i Vera (violina).
Program predstavljanja SCP-a zatvara 8. novembra koncert Dvojca bez kormilara (Boris Mladenović i Dušan Petrović), čiji je koncept zasnovan na dovođenju različitih zanimljivih ličnosti u situacije koje nisu njihovo (prirodno) muzičko okruženje, a ideja je da se od tih gostujućih muzičara/DJ-eva/producenata dobije autentična komponenta koja se kasnije na razne načine inkorporira u muzičko telo autorskog materijala ili prosto boji dati trenutak.
Osim Petrovića (saksofoni, flauta, kontrabas, klavijature) i Mladenovića (programiranje, gitara, bariton-gitara), u sastavu DBK-a trenutno je i Feđa Franklin (bubnjevi, perkusije).
Povodom obeležavanja desetogodišnjice delovanja ŠCP-a, ministar kulture Srbije Nebojša Bradić posebno je zahvalio 5. novembra na konferenciji za novinare u Gradu direktoru Pro Helvetie, Piusu Knuselu, za sve što je za kulturu Srbije u protekloj deceniji učinila i ta fondacija i sama Švajcarska.
“Decenija delovanja Švajcarskog programa za kulturu - koji je samim tim što je u Srbiji finansirao inovativne tvorevine duha, kulturnim projektima dao novi zamah, nove izazove, ali i postavio pred njih nove zahteve - decenija je podrške razvoju kulture naše zemlje. Time što je za jedan od prioriteta proglasio finansiranje projekata nastalih van metropole, Švajcarski program za kulturu je u Ministarstvu kulture Srbije našao partnera za saradnju na ostvarenju jednog od najznačajnijih ciljeva kulturne politike Ministarstva kulture - decentralizaciju u kulturi”, rekao je Bradić.
Ističući da je pomoć SCP-a u organizovanju konkretnih kulturnih događaja, ali i koncipiranju kulturnih projekata na nov i drugačiji način, bila od posebnog značaja za umetnike koji su se odvažili da realizuju samostalno projekte, Bradić je naveo i da su saradnja sa nevladinim sektorom i međusobno povezivanje tih aktera i aspekti programa kojem doprinosi i Ministarstvo kulture.
Prema njegovim rečima, tesna saradnja Ministarstva kulture i SCP-a ne iscrpljuje se samo u zajedničkom finansiranju projekata, već se - kroz međusobnu razmenu informacija o projektima planiranim za finansiranje i o onima koji su već dobili finansijsku podršku, ali i kroz etabliranje jasnih, preciznih i vidljivih kriterijuma u odabiru tih projekata, “penje naviše na lestvici složenih međuodnosa podrške i pomoći, sa jedne, i partnerske saradnje, sa druge strane”.
Bradić je poželeo da Srbija i Šcajcarska i dalje uspešno sarađuju na planu kulture.
SCP postepeno zatvara kancelarije u zemljama u kojima deluje, u skladu s mandatom koji je Švajcarskom umetničkom savetu Pro Helveciji (Pro Helvetia) dodelila Švajcarska agencija za razvoj i saradnju za period 2008-2012.
Tokom proteklih deset godina u različitim periodima podržavao je različite profile visoko kvalitetnih manifestacija i projekata, a u nekim slučajevima je to bila podrška od baze, pomoć pri ustanovljavanju određenih manifestacija ili umetničkih grupa, dok je na drugim nivoima reč o podršci snažno utemeljenih kulturnih manifestacija, od velikog značaja za kulturnu scenu Srbije, kojima je u određenom periodu bila neophodna pomoć da bi opstale i održale relevantnost.
Sajt SCP u Srbiji je www.scp-srb.net, a program obeležavanja desetogodišnjice nalazi se i Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)