Izložba “Školica” Ivana Fijolića, koja će biti otvorena 29. januara u Galeriji Studentskog centra u Zagrebu, predstavlja specifičan pogled na detinjstvo i put do sazrevanja, koji se razlikuje od uobičajene slike o tom periodu života, podrazumevajući i bol i patnju.
Izložba predstavlja tog mladog umetnika kao obnovljenu, drugačiju osobu, bez preuzimanja ikonografije superheroja iz stripova, filmova ili crtaća, ali ipak sadrži crvenu nit koja njegova umjetnikova dela povezuje u jedinstveni opus.
Umetnikov opus povezuje razmišljanje i neprestano vraćanje u detinjstvo (kada smo još verovali da postoje moćni junaci, kad nam se činilo da bi Džon Vejn mogao u svakom trenutku da projaše pored naše zgrade, kada smo po ulicama divljali biciklima, igrali se kauboja i Indijanaca, a na putu je bila nacrtana školica), saopštio je SC, navodeći da se Fijolić, međutim, ne vraća naivno u prošlost neke generacije - za njega detinjstvo nije svet u kojem je sve bilo bezbrižno i neopasno.
Njegov superheroj postaje Rektum - čovek koji na grudima nosi čmar, Bruce Lee ne može spasiti Mostar, a Štrumpf leži mrtav u lokvi vlastite krvi.
Iako su dela na toj izložbi hladnija i na određeni način - bez prisvajanja junaka - monumentalnija od proteklih, pripovedaju istu priču.
To je priča o detinjstvu koje je dovelo do zrelosti, a laž odraslih postala mu je jasna.
Fijolićeva dela govore da je detinjstvo opasno i obmanjujuće i istovremeno udaljeno i racionalizovano. Isklesano je u nadgrobnom mramoru, uliveno u svetlećem monociklu…
Reč je o artefaktima, asocijacijama na neko drugo detinjstvo od onog propagandnog u kojem teku med i mleko. To je detinjstvo hladno, u njemu treba, na putu prema zrelosti, propatiti mnoge boli.
Izložba će biti otvorena do 12. februara.
Sajt SC-a je www.sczg.hr