BEOGRAD-NJUJORK, 3. januara (SEEcult.org) - Srpski reditelj Goran Paskaljević, koji je nedavno dobio prestižni francuski Orden za umetnost i književnost, imaće retrospektivu filmova od 9. do 31. januara u Muzeju moderne umetnosti (MoMA) u Njujorku.
Tim povodom mu je čestitao ministar kulture Srbije Vojislav Brajović, koji je istakao da se retrospektivom u MoMA nastavlja Paskaljevićev “osvedočeni doprinos promovisanju srpskog filma i kulture u svetu”, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Odeljenje za film MoMA prikazaće njegovih 13 igranih i dva kratkometražna filma, a istaklo je da je reč o jednom od najcenjenijih evropskih režisera”.
Istaknuto je da su njegovi filmovi, iako pričom posvećeni lokalnoj sredini, vođeni nemirnim, individualnim i opšte ljudskim karakterima, kao i iznenađujućom i imaginarnom režijom, kojom Paskaljević pronalazi neobičnosti u realnosti i svakodnevnom životu. Njegov realizam, u kontekstu političkih promena čiji je svedok, obeležen je ironijom, istaknuto je u najavi paskaljevićeve retrospektive na sajtu MoMA.
U tom čuvenom njujorškom muzeju biće prikazani filmovi “Pan Hrstka”, “Čuvar plaže u zimskom periodu”, “San zimske noći”, “Legenda o Lapotu”, “Zemaljski dani teku”, “Pas koji je voleo vozove”, “Bure baruta”, “Poseban tretman”, “Anđeo čuvar”, “How Harry Became a Tree”, “Varljivo leto '68”, “Someone Else's America”, “Tango Argentino” “Optimisti” i “Vreme čuda”.
Povodom retrospektive u MoMA, Paskaljević je nedavno izjavio “Politici” da je to “velika šansa za izmenu slike o Srbiji”.
“Njujork je danas najznačajniji kulturni centar sveta, a ovo je šansa koja se ne propušta”, rekao je Paskaljević, dodajući da uspesi njegovih filmova u svetu pomažu i ugledu zemlje, iako su državne subvencije koje je dobio za ceo filmski opus ukupno manje od sredstava koja su prošle godine utrošena na, kako je naveo, neuspešan, palanački koncipiran Nacionalni filmski festival u Novom Sadu, gde se “trošilo šakom i kapom, bez konačnog pravdanja računa javnosti”.
Paskaljević je izrazio i uverenje da će oni koji budu gledali njegove filmove u Njujorku imati sliku o Srbiji nekada, i danas.
“Publika će uvideti ko smo i bolje će nas, verujem, upoznati preko mojih filmova nego preko politički obojenih medijskih izveštaja”, dodao je Paskaljević, đak čuvene Praške škole, koji snima i dva nova filma s koproducentima iz Albanije i Irske.
Prva srpsko - albanska koprodukcija “Medeni mesec”, koju radi s mladim piscem i producentom Gencom Permetijem, trebalo bi da pokaže, kako je naveo, da su Srbi i Albanci spremni jedni drugima da pruže ruku kroz kulturnu saradnju.
“Iskonska netrpeljivost među našim narodima ne postoji. Nju su stvorili nacionalisti, sa naše i njihove strane, i ona je onemogućila da se posećujemo, upoznajemo i razmenjujemo iskustva. U vreme kada se potpiruje mržnja zbog svega što se događa na Kosovu, Genc i ja smo shvatili da je to trenutak da pokažemo da smo u stanju da jedni drugima pružimo ruku kroz kulturnu saradnju”, rekao je Paskaljević.
Odeljenje za film MoMA zahvalilo je na sajtu i Madleni i Filipu Cepteru (Zepter), te Draganu i Milanu Tomiću, Kristin Žente Paskaljević i Stivenu Volšu (Stephen Walsh).
Retrospektivu je priredio viši kustos Odeljenja za film MoMA Lorens Kardiš (Laurence Kardish), a organizovana je u saradnji sa Ministarstvom kulture Srbije, Skupštinom grada Beograda i Jugoslovenskom kinotekom, koja je pripremila nove kopije filmova.
(Kraj)